Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dane teleadresowe przedwojennych browarów - telefon jednocyfrowy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • seba_gliwice
    Senior
    • 10-2003
    • 374

    Dane teleadresowe przedwojennych browarów - telefon jednocyfrowy

    Witam,

    Po nieudanych próbach skontaktowania się z kimkolwiek w Muzeum Telekomunikacji we Wrocławiu (chociaż mają tam Wydział Naukowy i Archiwum) postanowiłem spróbować na naszym forum …

    Mam pytanie dotyczące numerów telefonów jednocyfrowych. Chodzi mi o ziemie byłego zaboru Pruskiego i najprawdopodobniej lata 20., tuż po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, czyli w praktyce wcielenie ich w struktury II Rzeczpospolitej.

    Czy można określić dla nich w miarę wąski i precyzyjny okres czasu, w którym funkcjonowały numery telefonów jednocyfrowe? Przypuszczam, że numer jednocyfrowy związany był z pierwotnym, archaicznym już wówczas (przejętym po zaborcach) systemem telekomunikacyjnym (np. typy centrali), zastępowanym stopniowo systemami nowszymi i związanymi z tym nieco „rozbudowanym” i bardziej „złożonymi” numerami telefonów poszczególnych abonentów …

    Czy próby określenia przestrzeni czasowej, w której funkcjonowały numery telefonów jednocyfrowych mają jakikolwiek sens? Czy też te najniższe numery (jednocyfrowe) były tylko wynikiem kolejnego przyłączania (co bogatszych) abonentów do sieci telekomunikacyjnych w odpowiedniej kolejności.

    Będę wdzięczny za fachową i rzeczową wymianę opinii …
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Rozumiem że próbujesz mając te 1-cyfrowe numery telefoniczne wydatować w przybliżeniu etykiety ?
    Też nie jestem specjalistą w historii telefonizacji na ziemiach polskich ale te małe 1, 2-cyfrowe numery chyba nadawane były tylko w małych miejscowościach.
    Nie ma raczej wątpliwości że pierwsze numery telefoniczne pojawiły się wpierw w dużych miastach i miały je ważne instytucje i największe firmy.
    Np w Warszawie analizując etykiety i reklamy piwne wydaje mi się że pierwsze numery już na dzień dobry były 3-cyfrowe. Nie kojarzę warszawskich numerów 1 i 2-cyfrowych.
    Tutaj np w roku 1885 warszawski Haberbusch już chwali się posiadaniem telefonu i numer jest właśnie 3-cyfrowy. Oczywiście ogłoszenie to mogło się pojawić nieco wcześniej ale raczej dużo to nie zmienia w sensie tego co piszę.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎