Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zbyt wcześnie zakończona fermentacja burzliwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • derfin
    Junior
    • 04-2016
    • 11

    Zbyt wcześnie zakończona fermentacja burzliwa

    W piątek warzyłem Belgian IPA z zestawu z browamatora link

    Zacierałem w temp. 67-69 do negatywnej próby jodowej (około 45 min), następnie podgrzanie do 78 i filtracja. Po filtracji i gotowaniu dostałem 20 brzeczki 11,5 BLG. Wstawione do pokoju 19-20st. Po kilku godzinach zaczęło bulkać i po ok. 20h przestało. Zmierzyłem, pokazało 5,5 BLG. Dwa dni później też 5,5 czyli koniec fermentacji.

    Ma ktoś pomysł dlaczego tak słabo przebiegła fermentacja? Wg instrukcji piwo powinno mieć 12BLG, 4,9% czyli jak dobrze rozumiem drożdże powinny zeżreć do 2.

    Może kiepskie natlenowanie? Przy przelewaniu z garnka do fermentora starałem się mocno rozpienić i chlapać, po zadaniu drożdży jeszcze kilka minut intensywnie chochlowałem, ale wcześniej to chyba wystarczało (co prawda mam na koncie zalewie warki, ta jest piąta).

    Czy winny może być kiepsko ześrutowany słód? Odniosłem wrażenie, że sporo ziaren było tylko delikatnie naruszonych lub wręcz całych i po rozgnieceniu ich płyn się zabarwiał, ale mimo wszystko postanowiłem zakończyć zacieranie.
  • derfin
    Junior
    • 04-2016
    • 11

    #2
    Widzę, że link nie działa
    Skład piwka:
    -pale ale 2,5kg
    -monachijski typ I 1kg
    -Abbey Malt 0,3kg
    -Carabelge 0,2 kg
    -chmiele
    -Safbrew S-33.

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10737

      #3
      Zatarte na słodko a i drożdże nie sa zbyt głęboko fermentujące
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • derfin
        Junior
        • 04-2016
        • 11

        #4
        Czyli jak rozumiem temperatura zacierania powinna być 2-3st wyższa?
        Dziwne, bo robiłem wszystko jak w instrukcji dołączonej do zestawu, gdzie właśnie były te drożdże.

        A słodem mam się nie przejmować?

        Comment

        • Jimmy_jb
          • 11-2005
          • 911

          #5
          Wprost przeciwnie, powinna być niższa.
          Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

          Comment

          • Marcin_wc
            Senior
            • 09-2005
            • 2115

            #6
            Uwodniłeś drożdże przed zadaniem?

            Comment

            • MistrzSuspensu
              Member
              • 01-2016
              • 50

              #7
              Tylko od razu nie przelewaj na cichą albo nie lej do butelek, bo pewnie to ci teraz chodzi po głowie skoro burzliwa skończona. Niech sobie jeszcze trochę postoi, niech drożdże po sobie posprzątają.

              Comment

              • derfin
                Junior
                • 04-2016
                • 11

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
                Uwodniłeś drożdże przed zadaniem?
                Oczywiście



                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MistrzSuspensu Wyświetlenie odpowiedzi
                Tylko od razu nie przelewaj na cichą albo nie lej do butelek, bo pewnie to ci teraz chodzi po głowie skoro burzliwa skończona. Niech sobie jeszcze trochę postoi, niech drożdże po sobie posprzątają.
                Właśnie dzisiaj poszło na cichą xD
                Minęło 5 dni odkąd blg przestało spadać, teraz jeszcze ponad tydzień na cichej i myślę, że będzie można butelkować (pytanie tylko czy warto)

                Comment

                • MistrzSuspensu
                  Member
                  • 01-2016
                  • 50

                  #9
                  Dlaczego nie warto?

                  Comment

                  • derfin
                    Junior
                    • 04-2016
                    • 11

                    #10
                    Bo ani to nie smakuje jak Belgian ani jak ipa, do tego niedofermentowane, ale może coś z tego będzie. Jak już do tego momentu doszedłem bez zakażenia to myślę, że jednak zabutlekuję.

                    Comment

                    • wws1981
                      Junior
                      • 03-2017
                      • 5

                      #11
                      Podepnę się pod temat bo mam podobny problem, tylko że z brewkitem St Pouls IPA. To jest moja 2 warka.
                      Burzliwa trwała 2 tygodnie. Przestało bulkać po 1,5 tyg. Przy przelewaniu na cichą zmierzyłem BLG i wyszło 5 stopni (początkowe 10 stopni). Po 5 dniach spadło do 4 stopni i teraz po 9 dniach dalej są 4 stopnie. Próbki pobierane do pomiarów są nagazowane. Wstrząsając celem odgazowania powoduję tworzenie się fajnej drobnoziarnistej piany, która długo znika. I teraz trochę się martwię ponieważ po 1 chciałem troszkę więcej alkoholu niż jak wynika będzie, a po 2 nie wiem czy już mogę butelkować? Jak dosypię cukru na refermentację to czy nie przegazuję tego piwa i nie zrobię granatów?
                      Temperatura fermentacji 16 stopni. Podniosłem na 18 na cichej. Wieko "pęcznieje".
                      Z góry dziękuję za podpowiedzi co dalej :-)

                      Comment

                      • MistrzSuspensu
                        Member
                        • 01-2016
                        • 50

                        #12
                        Wieko puchnie, bo pewnie wydziela się CO2 rozpuszczony w piwie. Ja bym poczekał do weekendu, zmierzył ekstrakt i jak nie będzie spadał to zabutelkował. Jak fermentacja się zakończy to po dosypaniu rozsądnej ilości cukru przy butelkowaniu granatów mieć nie będziesz. Odfermentuje tyle ile będzie chciało, nie kombinowałbym z dosypywaniem cukru do fermentującego piwa.
                        Na drugi raz pobaw się z chmieleniem zwykłego ekstraktu. Będziesz mógł sobie dobrać takie drożdże, które zejdą głębiej.

                        Comment

                        • wws1981
                          Junior
                          • 03-2017
                          • 5

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MistrzSuspensu Wyświetlenie odpowiedzi
                          ... Jak fermentacja się zakończy to po dosypaniu rozsądnej ilości cukru przy butelkowaniu granatów mieć nie będziesz. Odfermentuje tyle ile będzie chciało, nie kombinowałbym z dosypywaniem cukru do fermentującego piwa.
                          ...
                          Jaka to jest "rozsądna ilość cukru"? Jak mam taką miarkę z zestawu startowego na butelki 0,33, 0,5 i 0,75 to rozumiem, że bezpieczniej będzie użyć do butelek półlitrowych cukru z miarki 0,33?
                          Ja nie chciałem sypać cukru do piwa tylko do butelek :-)
                          Dziękuję za ospowiedź

                          Comment

                          • MistrzSuspensu
                            Member
                            • 01-2016
                            • 50

                            #14
                            A to w porządku, przewidywałem, że kolejne pytanie będzie o sypanie cukru do fermentującego piwa, żeby zwiększyć odfermentowanie
                            Z rozsądną ilością to chodziło mi o to, żeby nie przesadzić. Nie wiem ile mają te miarki, bo używam kalkulatora np. https://www.homebrewsupply.com/bottl...ing-calculator i robię syrop, który wlewam przed butelkowaniem do piwa.
                            Staram się nie przekraczać 4g cukru stołowego na 0,5L piwa, to już jest porządne nagazowanie, które nie każdy lubi.

                            Comment

                            • wws1981
                              Junior
                              • 03-2017
                              • 5

                              #15
                              Dzięki za ten kalkulator. Ta miarka 0,5 ma ponoć 4g. :-) zrobię zgodnie z zaleceniami :-)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎