Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Problem z fermentacją / martwe drożdze?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • t800
    Junior
    • 09-2013
    • 5

    Problem z fermentacją / martwe drożdze?

    Witajcie,
    mam problem z fermentującą brzeczką, a raczej jej brakiem, a może jeszcze coś innego..

    Na początku lutego nastawiłem pilsa 12° ze słodów (to już 4 dolniak w mej karierze). Drożdże to W34/70, świeże nieprzeterminowane. Fermentacja przebiega w temp. ~8°C. Z uwagi na brak możliwości kontroli fermentacji, zrobiłem to dopiero po 16 dniach. W tym czasie BLG spadło o 2 kreski!
    Fermentacja jakaś raczej się odbyła, gdyż na dnie jest dużo zbitego osadu, a na powierzchni piany na ~0.5cm.
    Wiem, że na tym etapie nie powinno się robić testów organoleptycznych, ale w smaku piwo jest brzeczkowe i ma mocny posmak drożdżowy, zapach przywodzi mi na myśl zsiadłe mleko, tudzież zielone jabłka.

    Wydaje mi się, że drożdże są martwe, ale nie wiem jak to sprawdzić / zobaczyć, nie miałem wcześniej takiej sytuacji.
    Robię teraz wariację FFT na małej ilości odebranej brzeczki, ale w cieple. Nie wiem tylko czy ma to sens?
    Co byście zrobili na moim miejscu? Czy jest jeszcze jakiś ratunek na to piwo?

    Z uwagi na brak dodatkowych drożdży dolnych, przeszło mi przez myśl przefermentowanie tego piwa na górniakach, po uprzednim przegotowaniu obecnej brzeczki. Myślicie, że miało by to sens?
  • Marcin_wc
    Senior
    • 09-2005
    • 2115

    #2
    Możesz podnieść temperaturę i jeśli fermantacja nie ruszy dodać górne drożdże. Bez pasteryzacji, zlej tylko znad osadu.

    Comment

    • t800
      Junior
      • 09-2013
      • 5

      #3
      Witajcie,
      chciałem tylko napisać, że udało się

      Z uwagi na pozytywny wynik testu fermentacji próbki już po 1 dniu, przeniosłem fermentor do cieplejszego pomieszczenia (~16°C) na 2 doby, wstrząsając przedtem wiadrem. Wzruszone drożdże zaczęły pracować, dokańczając tym samym prace, których nie dokonały wcześniej, już w niskiej temperaturze.
      W ciągu tygodnia BLG spadło do 3, co też potwierdziło że drożdże mają się dobrze.
      Wygląda na to, że piwko się uda




      //temat można zamknąć

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎