Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Wiedza o piwie i piwowarstwie jaka jest zawarta w BrowarBiz jest wiele więcej warta, niż te kilkadziesiąt złotych. Wstyd mi trochę, że dopiero teraz wsparłem te "kompendium wiedzy", ale czuję się też dumny, że mogłem jakoś pomoc w funkcjonowaniu tego portalu. Dziwi mnie trochę patrząc na listę obecności, że tak mało jest zielonych nicków, w gąszczu czerwonych. No, ale to jest wolny wybór użytkowników. Ja mam przynajmniej spokojne sumienie w tej kwestii, bo do tej pory czułem się jakbym podglądał przez dziurkę do klucza.
grochal122
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 15-05-2017, 21:55
modzel modzel is offline
Junior

Standardowy

U nas jest niestety "tylko z paragonem", i bądź tu człowieku "pro ekologiczny"
A szczytem było jak kupiłem piwo w zwrotnej butelce z żabce A, a w żabce B nie chcieli jej przyjąć.

Jest jakiś przepis który nakazuje np przyjąć 10 butelek, sprzedać 4 piwa?

modzel edytował/a post 15-05-2017 o godz. 21:58.
Odpowiedz cytując
Stare 24-05-2017, 19:56
Samoglow Samoglow is offline
Senior

Miejscowość: Gdynia
Standardowy

Ostatnio robi się standardem w wielu sklepach, że "bez paragonu 35gr", a jak masz, to normalnie 50gr. Ręce mi oparły, jak zakupiłem w znanej Kwidzyńskiej sieci monopolowych Ambera Reda w bączkach kaucjowanych po 40gr, a na wymianę dałem tyle samo butli po Kasztelanie (w domyśle 50gr). Co zobaczyłem w domu na paragonie? Policzoną kaucję 3x40gr + 3x cenę Ambera - 3x35 gr. Nawet przy wymianie uznali, że to nie wymiana, bo inne butelki i za tamte dostałem po 35gr.

Do tej pory przynajmniej nie było problemów z oddawaniem na wymianę butelek po oranżadzie . Ale już ostatnio nie chcieli mi wymienić, bo miałem po innej oranżadzie (także takiej PRLowskiej 0,33L). Tym razem już nie wytrzymałem, wściekłem się i zostawiłem wszystkie pozostałe zakupy przy kasie i powiedziałem, że miarka się przebrała

Samoglow edytował/a post 24-05-2017 o godz. 19:58.
Odpowiedz cytując
Stare 24-05-2017, 21:22
modzel modzel is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Samoglow Wyświetlenie odpowiedzi
zostawiłem wszystkie pozostałe zakupy przy kasie i powiedziałem, że miarka się przebrała
A myślałem, że tylko ja tak robię

Niestety, przez zabawę w paragony odechciewa się zwrotnych opakowań.
Odpowiedz cytując
Stare 24-05-2017, 21:29
Senior

Standardowy

Dokładnie. Ok, kupuję 1-2 skrzynki piwa na jakąś imprezę, oddaję je po 3 dniach, mogę ten paragon trzymać. Ale litości, przeciętny człowiek kupi 12 butelek piwa na 4-5 razy i po miesiącu odda. Ma trzymać 5 paragonów?!
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 14:07
Gallux Gallux is offline
Junior

Standardowy

Nie ma dobrych uregulowań to dochodzi do takich sytuacji. Ja wyrzucam wszystkie butelki zwrotne, bo piwo kupuję po drodze w supermarketach i nie będę wracał do konkretnego sklepu (z paragonem) dla jednej butli. Niedawno przywiozłem do kumpla kilka Broków z marketu (Wit, Sambor, Martin) + EB, Noteckie i jeszcze parę innych piw. Wszystkie butelki zwrotne. Najbliższy sklep ABC. Poszedłem z siatą oddać, nic nie przyjęli. Znajomy się zdziwił, sam wziął i za każdą dostał zwrot.

Najlepszym rozwiązaniem były te maszyny w Kauflandzie, ale niestety je zlikwidowali. Czytałem też na forum, że Lidl nie dolicza kaucji.
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 14:48
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gallux Wyświetlenie odpowiedzi
Najlepszym rozwiązaniem były te maszyny w Kauflandzie, ale niestety je zlikwidowali.
Wiem, że takie informacje już padły na forum, ale być może jest to rozwiązanie umów z firmą, która zajmuje się recyklingiem butelek w obiektach marketu. U nas jest, choć powierzchnię roboczą firma ma mniejszą. Przy różnicy 20 gr. na butelce, a nie jak wcześniej 5 gr to musi być opłacalne. Kwesta tylko jakie dostali czynsze za wynajem powierzchni?!
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 15:05
Fotka Użytkownika: wpadzio
wpadzio wpadzio is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa - Natolin
Standardowy

Cytat:
Nie ma dobrych uregulowań to dochodzi do takich sytuacji. Ja wyrzucam wszystkie butelki zwrotne, bo piwo kupuję po drodze w supermarketach i nie będę wracał do konkretnego sklepu (z paragonem) dla jednej butli. Niedawno przywiozłem do kumpla kilka Broków z marketu (Wit, Sambor, Martin) + EB, Noteckie i jeszcze parę innych piw. Wszystkie butelki zwrotne. Najbliższy sklep ABC. Poszedłem z siatą oddać, nic nie przyjęli. Znajomy się zdziwił, sam wziął i za każdą dostał zwrot.

Najlepszym rozwiązaniem były te maszyny w Kauflandzie, ale niestety je zlikwidowali. Czytałem też na forum, że Lidl nie dolicza kaucji.
O... jaki śpioch, 13 lat od rejestracji pierwszy post ) Witamy, witamy
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 15:46
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Cytat:
piwo kupuję po drodze w supermarketach i nie będę wracał do konkretnego sklepu (z paragonem) dla jednej butli.
A po co wracać do konkretnego sklepu z jedynie jedną butlą ? Kupujesz browary, zachowujesz kwit. W momencie gdy uzbiera ci się kumulacja szkła bierzesz je wraz z kwitami na nie i oddajesz. Ja tak robię a w zasadzie robiłem bo to konkretne centrum handlowe zostało zamknięte.
Teraz mam kilka sklepów (małe) gdzie laski przyjmują butle bez pajacowania (oczywiście biorę wtedy piwo a nie jedynie oddaje szkło) w ilościach większych niż ilość browarów pełnych. Nie marnuję własnej kasy wydanej na kaucje, nie jestem śmieciarzem wyrzucającym butelki zwrotne.
Jest obrót, wszyscy zadowoleni.

Automaty ? Nadal jesteśmy Azją w tym temacie chociaż około dekady temu miałem taki automat w jednym z centrów handlowych koło siebie (W-wa, CH Wola Park). Wrzuciłem doń całe "wysuszone" szkło. Przyjął. Wypluł karteczkę z pokwitowaniem. Kasy nie wypłacił. Polazłem z karteczką do Żanety przy kasie i tu zaczęło się krzywienie gemby, fochy i inteligenckie interpretowanie kwitu przez wspomnianą Żanetę. A to że kupuję pełnych piw mniej niż oddałem pustych butelek (i co z tego ? a co z pełnymi piwami które np wcześniej kupowałem nie oddając butelek , dopłaci mi za tą różnicę "w drugą stronę"?) i inne głupkowate komentarze których już dokładnie nie pamiętam z racji dekady jaka minęła. Mało brakowało żebym wkurzony nie rozbił na niej którąś z nieprzyjętych.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 16:49
Gallux Gallux is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wpadzio Wyświetlenie odpowiedzi
O... jaki śpioch, 13 lat od rejestracji pierwszy post ) Witamy, witamy
Witam, witam Z tego co pamiętam - zarejestrowałem się tu, bo jeździłem sporo po kraju i polowałem na różne piwne "wizytówki" poszczególnych regionów, a na tym forum czytałem krótkie opinie o tych piwach. Teraz w marketach jest z 5 razy więcej różnych trunków i też Wasze komentarze pomagają mi w wyborze, czego to spróbować.

I przy tej okazji odniosę się do tego wpisu:
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 17:02
Gallux Gallux is offline
Junior

Standardowy

Przepraszam za dwa wpisy pod rząd, myślałem że można edytować.

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
A po co wracać do konkretnego sklepu z jedynie jedną butlą ? Kupujesz browary, zachowujesz kwit. W momencie gdy uzbiera ci się kumulacja szkła bierzesz je wraz z kwitami na nie i oddajesz.
Musiałbym założyć teczkę do paragonów, bo przy zakupach w sklepach w różnych miejscowościach, biorę po jednym piwie na spróbowanie i chowam je do lodówki, a piję za jakiś czas. Wiadomo, prawdziwy rarytas raz się trafi tu, a raz gdzie indziej.

Gallux edytował/a post 25-07-2017 o godz. 17:03.
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 18:10
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

Z tą teczką na paragony też identycznie odpowiedziałem jednej niezamądrej za kasą gdy zaczeła mędrkować mi na temat innych oddawanych niż widniejących na paragonie etykiet/marek piw acz naklejonych na tego samego typu butelce i pochodzących z tych samych koncernów.
Powiedziałem jej że oddaje butelki a nie etykiety i jak jest z niej taka kolekcjonerka to ma je ode mnie w prezencie gratis tylko musi se odkleić.
Zwrotne butelki to w praktyce tylko piwa koncernowe w 2 może 3 typach butelek od "Wielkiej Trójki". Pozostałe piwa tzn browary średniej wielkości używają albo butelek od Wielkiej Trójki albo jakieś nieliczne swoje zwrotne (np BRJ). Kraft (a rozumiem że to z niego pijesz tak szeroki wachlarz nowości piwnych) butelek zwrotnych nie używa więc nie ma tutaj znaczenia.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 25-07-2017, 20:30
Fotka Użytkownika: anteks
anteks anteks is offline
maruda

Miejscowość: opalenica
Standardowy

Cytat:
Przepraszam za dwa wpisy pod rząd, myślałem że można edytować.

Musiałbym założyć teczkę do paragonów, bo przy zakupach w sklepach w różnych miejscowościach, biorę po jednym piwie na spróbowanie i chowam je do lodówki, a piję za jakiś czas. Wiadomo, prawdziwy rarytas raz się trafi tu, a raz gdzie indziej.
Pij krafty nie będzie problemu ze zwrotem butelki

Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2017, 09:39
Fotka Użytkownika: dlugas
dlugas dlugas is offline
Senior

Miejscowość: Rzeszów
Standardowy

Cytat:
Z tą teczką na paragony też identycznie odpowiedziałem jednej niezamądrej za kasą gdy zaczeła mędrkować mi na temat innych oddawanych niż widniejących na paragonie etykiet/marek piw acz naklejonych na tego samego typu butelce i pochodzących z tych samych koncernów.
Powiedziałem jej że oddaje butelki a nie etykiety i jak jest z niej taka kolekcjonerka to ma je ode mnie w prezencie gratis tylko musi se odkleić.
Zwrotne butelki to w praktyce tylko piwa koncernowe w 2 może 3 typach butelek od "Wielkiej Trójki". Pozostałe piwa tzn browary średniej wielkości używają albo butelek od Wielkiej Trójki albo jakieś nieliczne swoje zwrotne (np BRJ). Kraft (a rozumiem że to z niego pijesz tak szeroki wachlarz nowości piwnych) butelek zwrotnych nie używa więc nie ma tutaj znaczenia.
Zazwyczaj jednak jeśli sklep ma 90% asortymentu GŻ a jednak brak w nim PORTERU to za nie chcą przyjąć i co im zrobisz? Co prawda przyjąć muszą, lecz zapłacić za szkło już nie koniecznie.

Do tego np. w PiP przy odbieraniu ode mnie butelek (kiedyś tak było, nie wiem jak teraz) sprzedawczyni pika czytnikiem kod kreskowy i wyskakiwało jej ile dana butelka jest warta i czy mają ją w obrocie.
W tym temacie jest tyle zaułków, że masakra.

Sam mam już trzy kontenery butelek i zaczyna mi się problem ze składowaniem.
Raz na tydzień przy okazji spożywczych zakupów oddaję po 4-5 sztuk, ale nie zawsze mam możliwość wyjścia z domu z siatką butelek na wymianę. "Ekolodzy" na moim osiedlą wiedzą, w którym sklepie po ile sztuk mogą oddać bez paragonu. Zazwyczaj jest to po 3-5sztuk. I tak chodzą od sklepu do sklepu, bo mają tego pełne siaty.
Dlatego pełne? no właśnie, bo 80% ma wyje...e na oddawanie butelek, bo to po prostu nie poręczny i brudny sposób na pozbycie się zbędnego szkła z domu.

Jedyną radą na to jest to: nie kupować koncerniaków, ani tzw. regionalnych. Brać tylko kraft i siedzieć cicho :]
----------------edit
dopiero doczytałem :]
Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi

zdrów !

dlugas edytował/a post 26-07-2017 o godz. 09:42.
Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2017, 11:41
Fotka Użytkownika: Rycho_128
Rycho_128 Rycho_128 is offline
Senior

Miejscowość: Gdańsk
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
...albo warz własne piwo, wtedy pustego szkła zawsze coś przymało
Odpowiedz cytując
Stare 22-08-2017, 20:18
Fotka Użytkownika: kosher
kosher kosher is offline
Senior

Miejscowość: wolna Wola
Standardowy

Cytat:
(...)
Automaty ? Nadal jesteśmy Azją w tym temacie chociaż około dekady temu miałem taki automat w jednym z centrów handlowych koło siebie (W-wa, CH Wola Park). Wrzuciłem doń całe "wysuszone" szkło. Przyjął. Wypluł karteczkę z pokwitowaniem. Kasy nie wypłacił. Polazłem z karteczką do Żanety przy kasie i tu zaczęło się krzywienie gemby, fochy i inteligenckie interpretowanie kwitu przez wspomnianą Żanetę. A to że kupuję pełnych piw mniej niż oddałem pustych butelek (i co z tego ? a co z pełnymi piwami które np wcześniej kupowałem nie oddając butelek , dopłaci mi za tą różnicę "w drugą stronę"?) i inne głupkowate komentarze których już dokładnie nie pamiętam z racji dekady jaka minęła. Mało brakowało żebym wkurzony nie rozbił na niej którąś z nieprzyjętych.
Potwierdzam. Niezłe jazdy były z tym automatem w Wola Parku
Mi butle warte 50 groszy potrafił rozpoznawać jako te po 35 groszy albo w ogóle wypluwać jako nierozpoznane mimo, że były zwrotne i kupowane w tym markecie.
Raz, drugi machnąłem ręką, potem oddawałem już tylko w punkcie obsługi klienta i to jeszcze po ciężkich bojach, bo panie chciały z uporem odsyłać do tego trefnego automatu.
A teraz staram się brać piwa w zwrotnych opakowaniach typu BRJ czy Fortuna w małych sklepach obok domu gdzie łatwiej o szybki zwrot, a najchętniej to i tak wolę dopłacić kilkadziesiąt groszy i wziąć np. bezzwrotnego Kormorana i mieć święty spokój.
Odpowiedz cytując
Stare 22-08-2017, 23:43
Senior

Standardowy

Sprawa jest prosta i zawsze dochodzi się do tego samego wniosku - jeśli nie zobowiąże się sprzedawców i hurtowników do przyjmowania butelek po piwach dostępnych w sklepie, a ponadto nie zacznie obowiązywać szablon typów butelek, które są zwrotne bez względu na etykiety, będą problemy.
Ponad to sprawę utrudniają butelki o wyglądzie "niemal identycznym" jak te zwrotne oraz fakt, że nagminne jest używanie identycznych butelek przez różnych producentów i traktowanie ich u jednych jako zwrotna, a u innych jako niezwrotna. Najczęściej dzieje się tak z butelką typu Amber - zwrotna np. u Jakubiaka, Fortuny, Grodziska, a już u Krajana, Bytowa i wielu innych nie zwrotna.
Podam przykład absurdu - jest w Gdyni dość "tolerancyjny" sklep, gdzie przyjmują dość chętnie. Więc co jakiś czas przynoszę skrzynkę. Facet ogląda, segreguje i odrzuca mi: 2 Kasztelany, 2 Okocimy i 2 Specjale (uspokajam, że nie ja to wszystko piłem ). Za to wziął mi 2 inne Kasztelany, 3 inne Specjale i całą resztę.
Pytam dlaczego. Otóż - tym razem trafiłem na sklep racjonalny, który kontroluje typ butelek, a nie etykiety. A okazało się, że miałem w skrzynce znane anomalie - 2 Kasztelany w ŻGB oraz 2 Specjale w butelkach OKOCIM, a oni nie mieli pustych miejsc w skrzynkach Carlsberga. Czyli i tak źle i tak nie dobrze. W każdym razie podejście "po typie" butelki i tak należy uznać jako ewenement i trzeba to docenić

P.S. Nie wspomnę już o sytuacji, w której KP używa butelek typu Amber, a to się sporadycznie zdarza, bo są one kompatybilne z OKOCIMEM i ŻGB. Na szczęście dawno na to nie trafiłem i ww. sklepie facet nie miał bólu głowy

Samoglow edytował/a post 22-08-2017 o godz. 23:47.
Odpowiedz cytując
Stare 09-01-2018, 22:52
Senior

Standardowy

A takiego "mutanta" widzieliście? Dzisiejsze znalezisko w supermarkecie.

https://www.browar.biz/forum/showthr...t=91965&page=3

Mój post na dole

Samoglow edytował/a post 09-01-2018 o godz. 22:54.
Odpowiedz cytując
Stare 10-01-2018, 09:56
Fotka Użytkownika: leona
leona leona is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: chwilowo (!) Kraków
Standardowy

Cytat:
A takiego "mutanta" widzieliście? Dzisiejsze znalezisko w supermarkecie.

https://www.browar.biz/forum/showthr...t=91965&page=3

Mój post na dole
To jest materiał dla prasy. Najlepiej ekonazistowskiej

Władza, która nie istnieje dla wolności, nie jest władzą, tylko przemocą - J. Acton

Robienie własnego piwa to fun, picie własnego to już lekka megalomania - Seta :D
Odpowiedz cytując
Stare 10-01-2018, 20:11
Galu23 Galu23 is offline
Member

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
To jest materiał dla prasy. Najlepiej ekonazistowskiej
He he , dobre ale wcale mnie to nie zdziwiło, tydzień temu trafiłem Królewskie w butelce dedykowanej pod Żywca - pewnie w kupili jakąś nową maszynkę do sortowania butelek i leci jak popadnie.
Odpowiedz cytując
Stare 22-01-2018, 20:22
Senior

Standardowy

Czy może ktoś się orientuje jak jest ze zwrotnością butelek z Jabłonowa z "Manufaktury"? W Biedronce oczywiście są niezwrotne.
Tam są 2 typy - jeden, niecno niższy od takiej np. ŻGB, z bardzo fajnego, grubego szkła oraz zdaje się nowy typ - w zasadzie identyczne jak ŻGB, tylko z napisem "PIWO Z MANUFAKTURY".
Może bliżej "komina" i w sprzedaży regionalnej są one zwrotne? Mam tego już ze 2 skrzynki i żal wywalać
Odpowiedz cytując
Stare 22-01-2018, 20:29
Senior

Standardowy

Czy może ktoś się orientuje jak jest ze zwrotnością butelek z Jabłonowa z "Manufaktury"? W Biedronce oczywiście są niezwrotne.
Tam są 2 typy - jeden, niecno niższy od takiej np. ŻGB, z bardzo fajnego, grubego szkła oraz zdaje się nowy typ - w zasadzie identyczne jak ŻGB, tylko z napisem "PIWO Z MANUFAKTURY".
Może bliżej "komina" i w sprzedaży regionalnej są one zwrotne? Mam tego już ze 2 skrzynki i żal wywalać
Odpowiedz cytując
Stare 23-01-2018, 09:35
KobiNalewka KobiNalewka is offline
Senior

Miejscowość: Zielona Góra
Standardowy

W Żabce nie przyjęli mi butelek, na które posiadałem dowód zakupu, gdzie wyraźnie widoczna była pobrana kaucja. Pani nawet nie zerknęła na ów dokument, a jej linia obrony brzmiała mniej więcej tak: "My takiego piwa nie mamy". Czy to by nie oszustwo? Akurat siedzę w domu na L4 i chętnie powalczę z nimi o tą złotówkę
Odpowiedz cytując
Stare 23-01-2018, 14:00
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

Cytat:
Rób ja ja robię. Im bardziej sieci handlowe są bezczelne również i ja im to odpłacam. Odklejam ety do zbioru z (m.in) butelek niezwrotnych a później naklejam "takie jakie lubią" czyli masowe koncerniaki typu Tatra, Harnaś i inne badziewie. Łykają jak Rydzyk koperty na urodzinach Radyja. Pewnie gdyby były automaty do skupu to te butelki by nie przeszły ale Grażynki biorą bo i tak je to mierzi pracując za takie grosze. Nie ich strata.

Odpowiedz cytując
Stare 23-01-2018, 15:33
Senior

Standardowy

No jasne, ze przemycic mozna. Przeciez wiekszosc sklepow nawet na wymiane nie wezmie chocby takiego Raciborskiego w ZGB, czy okocimskiej.
Mnie bardziej chodzilo o ustalenie stanu faktycznego jak jest tymi butelkami.
W weekend kupilem BiesCzadzkie wlasnie z Jablonowa w tej noweh butli a'la Zgb z grawerka i zdziwil mnie napis Butelka Zwrotna. Kaucji w Leclercu mi nie policzyli.
Odpowiedz cytując
Stare 23-01-2018, 16:10
Fotka Użytkownika: dyczkin
dyczkin dyczkin is offline
Serce w kolorze blaugrana

Miejscowość: Polkowice
Standardowy

Co robicie z "bezwzrotnymi" butelkami z Grodziska?

Moje warzenie // Piwny Wojownik

Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie