Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

O „zwracalności” butelki zwrotnej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dukat_WSI
    Senior
    • 03-2015
    • 781

    #91
    Ja miałem problem by zwrócić Okocim Porter z poprzednią etą.

    Comment

    • Samoglow
      Senior
      • 07-2007
      • 606

      #92
      Generalnie wracamy wciąż do sedna - ustalony typ butelki powinien być zwrotny bądź nie. Skąd inąd niegdyś obowiązywała w 80% butelka Euro i też zawsze sklep znalazł powód, aby jej nie przyjąć, choć niczym się nie różniły.
      Teraz mamy:
      - Kozely, gdzie by nie patrzeć niezwrotne, choć butelka SABM jak ŻUBR
      - Raciborskie ostatnio niezwrotne w wielu marketach, choć przeważnie ŻBG, OKOCIM lub Amber
      - Wszelkie Bytowy, Witnice, Kowale itd. - najczęściej typu Amber i mają jako niezwrotne. Witnica z kolei w zależności od dystrybucji ma różnie - albo tak, albo siak...
      - typowo zwrotne "Tyskie" - w Biedronce/Lidlu oznaczone jako niezwrotna i to wyraźnie (choć jest identyczna i często podrapana od mnogości obiegu )
      - typowe Okocimy w Lidlu niezwrotne, choć butelka taka jak wszędzie (Okocim przynajmniej nie pisze, że jest niezwrotna)
      - Grodziskie w Tesco - to już jest parodia (pisakiem skreślone "butelka zwrotna", choć mają całą produkcję Miłosławia jako zwrotne )
      - serię Vintage Okocima w zasadzie chyba wszędzie niezwrotna, choć butelka jest identyczna jak w całym Carlsbergu (z brzuszkiem na szyjce)
      - mamy Miłosławy/Fortuny/Komesy/Grodziskie w Lidlu znaczone jako niezwrotne, choć butelki są identyczne jak wszędzie (najczęściej typu Amber, a i ZGB/OKOCIM się trafią)
      - "Jakubiaki" w butelkach typu ŻGB, OKOCIM, AMBER, BRJ wszędzie zwrotne, a w Lidlu już nie (Jakubiak przynajmniej także rozsądnie nie pisze informacji, że jest bezzwrotna)
      - A całości dopełnia to, co robi Jabłonowo - cała "Manufaktura" właściwie wszędzie niezwrotna, choć występuje obecnie w butelkach "grubych" manufakturowych, butelkach a'la ŻGB z napisem PIWO Z MANUFAKTURY" oraz od niedawna w butelkach IDENTYCZNYCH jak ŻGB, ale produkcji zdaje się "wschodniej" bo różnią się jedynie nico ciemniejszym brązem butelki, brakiem napisu ŻGB oraz napisem 0,5L z literą "L" napisaną cyrylicą (!).
      - I przykład idiotyzmu - to samo Jabłowo ma swoje piwa "ZWROTNE" np. "Mocne", czy "Mocne Miodowe" wszędzie zwrotne w butelkach typu: ŻGB, OKOCIEM, Gruba manufakturowa niższa od reszty, AMBER, Manufakturowa a'la ŻGB z napisem "Piwo z Manufaktury" oraz w typowych ŻGB "rosyjskich". Wszystkie zwrotne i równo traktowane, choć jedna z nich wyraźnie odbiega kształtem i wysokością od reszty.

      ŻYĆ, NIE UMIERAĆ
      Last edited by Samoglow; 14-02-2018, 00:13.

      Comment

      • Samoglow
        Senior
        • 07-2007
        • 606

        #93
        Acha, i ostatnio zaobserwowane - Braniewo. W jednych marketach ma wyraźny napis "bezzwrotna", choć w większości przypadków ma napis "Zwrotna" i występuję zwykle w ŻGB lub tych bardzo podobnych do nich, często używanych ostatnio przez Browar w Elblągu (wszystko się powoli miesza ).
        Last edited by Samoglow; 14-02-2018, 00:17.

        Comment

        • LESNICZYy
          Senior
          • 01-2018
          • 950

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Samoglow Wyświetlenie odpowiedzi
          - Kozely, gdzie by nie patrzeć niezwrotne, choć butelka SABM jak ŻUBR
          Kozel przyjmuje maszyna w Kauflandzie , na śląsku mamy problem z Amberem z tym że jest mało popularny w sklepach . Przy pierwszej okazji wcisnę go w maszynę bo czasami się myli , Miłosława przyjmowała kiedyś jako Żywiec a nawet go w ofercie nie mieli

          Comment

          • Samoglow
            Senior
            • 07-2007
            • 606

            #95
            Bo to oznacza, ze automat w Twoim przypadku skanuje tylko ksztalt. I tam byc powinno. U wtedy Kozel jest jak Zubr itd. Miloslaw moze byc traktowany jako Zywiec, bo ma bardzo duzy odsetek butelek typu ZGB. Duzo malych browarow do nich leje. Co do Ambera - trzeba rozroznic butelke "typu amber", ktora jest bardzo podobna do ZGB od butelek amberowskich dla piw np. Zywe, Grand. To jest ich unikatowa butelka i jest niezwrotna.

            A mieszajace sie butelki, komparybilne wymiarami to: Zgb, Okocim (z brzuszkiem), typ Amber, smuklejsza a'la ZGB uzywana przez Namyslow, Manufakturowa jak ZGB z napisem na szkle, a'la ZGB lekko ciemniejsza i nie sygnowana ZGB, butelka BRJ (typ Amber z napisem BRJ) oraz... Kormoran (typowo niezwrotna, choc to Amber z napisem Piwa warzone z pasja). Wszystkie te maja te same gabaryty podstawowe.
            Last edited by Samoglow; 14-02-2018, 08:57.

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19159

              #96
              Tak na szybko jak ktoś ma chęć i czas, by poczytać tekst w gazecie prawnej, gdzie są także odnośniki do konkretnych aktów prawnych regulujących tę kwestię. Skończmy z biadoleniem a weźmy się na realizację tego co jest możliwe.
              Last edited by e-prezes; 14-02-2018, 10:03.

              Comment

              • Samoglow
                Senior
                • 07-2007
                • 606

                #97
                No ja poza "biadoleniem" robię swoje i to na możliwie maksymalną skalę . Działam także jako edukator butelkowy w każdym otoczeniu, w jakim się znajdę . Niedawno także zrobiłem "szkolenie" w sklepie Teścia Paniom, które usilnie upierały się, że "tą do Okocima, bo to Kasztelan", a ja cierpliwie i spokojnie tłumaczyłem, że do czarnej skrzynki Żywca, bo to nie jest butelka OKOCIM, tylko ŻGB i takie pomyłki się tępi na poziomie sklepu
                Last edited by Samoglow; 14-02-2018, 17:54.

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19159

                  #98
                  Sklep przyjmuje w oparciu o asortyment, który ma na stanie (pomyłki butelek przy rozlewie ich nie powinny interesować - zgadza się etykieta - może być!), podpierając się paragonem jako dowodem zakupu akurat w tym konkretnym punkcie. Jak ma niedostatek butelek w rozliczeniu z dostawcą to może sobie pozwolić na przyjęcie więcej bez paragonu.

                  Mnie w słowie "biadolenie" chodziło o to jak wykorzystać istniejące prawo, by dać "narzędzia" konsumentowi, poinstruować go. Rozumiem Twój wkład i szanuję to.

                  Druga kwestia to jak zmienić prawo, co w nim zmienić, by dało się skuteczniej regulować zwrot opakowań szklanych.

                  Comment

                  • Prusak
                    Senior
                    • 07-2005
                    • 4305

                    #99
                    I wyjdzie na to, że za komuny było lepiej...
                    Powrót do skupów opakowań szklanych byłby najlepszym wyjściem.

                    Comment

                    • Samoglow
                      Senior
                      • 07-2007
                      • 606

                      Jak się uprzesz, to znajdziesz i dziś skupy. Ale ceny masz jakieś 10 - 15 groszy za butelkę i o oczywiście taką zwrotną.

                      Czy było lepiej za komuny? Chyba pozornie, bo zawsze od Ojca słyszałem, że niby butelki były wszystkie jednakowe, ale problemy i tak robili.

                      Ja pamięcią sięgam do początku lat '90 i sami z chłopakami zbieraliśmy w krzakach butelki po piwie, żeby sobie kupić oranżadę - smęciły te baby jak nie wiem co, a przecież niemal 100% znajdowanych to były butelki Euro
                      Last edited by Samoglow; 14-02-2018, 19:06.

                      Comment

                      • Prusak
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 4305

                        Żartowałem z tym, że było lepiej, ale butelki chodziły po 2 złote w skupie jako dobro deficytowe. Ale najchętniej skupowano te po wódce. Tak czy owak, zbieractwo wtedy się opłacało.

                        Comment

                        • dlugas
                          Senior
                          • 04-2006
                          • 4014

                          My zbieraliśmy te ze śmietany i mleka, lecz szybko one zniknęły i najlepiej się opłacało szukać tych po winach i napoju Kaskada.

                          Coca cola też miała przebłyski zwrotnych PETów, bo zwrotne, mega grube małe PEPSI to chyba każde dziecko urodzone za komuny pamięta
                          Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
                          Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
                          FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

                          Comment

                          • Samoglow
                            Senior
                            • 07-2007
                            • 606

                            Tych od Coca Coli 0,25l szklanych to ostatnio znalazłem całą torbę przy wyrzucaniu śmieci pod domem . A znam sklep, który ja po mału ode mnie bierze. Ja mam w ogóle fajnych sąsiadów, bo już 4 razy stawiali 120 litrowe worki z samymi butelkami po Warce obok kosza na szkło

                            Tak, czy siak, Polska to kraj piwem i butelkami płynący

                            Comment

                            • Galu23
                              Member
                              • 04-2005
                              • 62

                              Znalazłem ciekawy artykuł odnośnie naszego tematu, okraszony wypowiedziami "ekspertów" z Carsleberga. W zasadzie to sam już nie wiem czy to my jesteśmy tak leniwym lub tak bogatym narodem że nie pochylamy się nad zwrotną butelką , czy to może nasz ustawodawca jest tak nieudolny.

                              Do wzięcia jest 150 mln złotych. Tyle warte jest 400 mln szklanych butelek zwrotnych krążących po Polsce. Konkurencji praktycznie żadnej. A browary gotowe są płacić gotówką nawet 30-40 groszy za sztukę, bo nowa butelka na piwo kosztuje w hucie dwukrotnie więcej.


                              Tak czy siak dalej będę pakował wszystkie możliwe butle do automatów w kauflandach i auchanach nawet jeśli będzie się to wiązało z koniecznością przelepienia etykiey.

                              Ps: pozdrowienia dla sąsiadów wystawiających zwrotne szkło obok konera na stłuczkę . Od stycznia zarobiłem na tym 150 pln oddając w kauflandzie po 30 groszy i wydając na zakupy. Zaoszczędzoną kasę na zakupach wydałem na giełdzie
                              Wali mnie to że ktoś mnie mógł postrzegać za lumpa, na codzień muszę chadzać w garniturze i wcale nie czuję się przez to ani lepszy ani gorszy .

                              Comment

                              • Samoglow
                                Senior
                                • 07-2007
                                • 606

                                Też mam to w nosie. Żyjemy sobie na całkiem nienajgorszym poziomie, ale nie trawię bezmyślnego wyrzucania pieniędzy i przy okazji zaśmiecania środowiska.
                                Ciekawe co taki pan z Carlsberga powiedział by na to, że sami sprzedają butelki zwrotne jako niezwrotne...

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎