Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brauerei Kauder in Schlesien / Klaczyna

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sredstvom
    Senior
    • 10-2015
    • 362

    Brauerei Kauder in Schlesien / Klaczyna

    Witajcie

    czy ktos z obecnych tu pasjonatow historii posiada jakies informacje na temat browaru w Klaczynie (okolice Bolkowa na Dolnym Slasku), dzialajacym "za Niemca" pod nazwa Brauerei Kauder in Schlesien? Jako, ze jestem zwiazany rodzinnie z ta miejscowoscia, interesuje mnie wszystko, co dotyczy jej przeszlosci. A ze sie o browar rozchodzi - no to juz interesuje mnie podwojnie

    Jedyna sensowna rzecz, ktora udalo mi sie znalezc, to zdjecie ceramicznego korka z logo browaru (w zalaczniku, jesli udalo mi sie go poprawnie zamiescic - debiut w tym zakresie).

    Jesli ktos, cos - bede wdzieczny.

    Pozdrawiam.
    Attached Files
    Czy napija sie panowie piweczka?
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Nie znalazłem nawet lokalizacji browaru. Sądzę, że browar mieścił się w dawnej karczmie na skrzyżowaniu dróg Strzegom - Bolków i Kłaczyna - Dobromierz. widziałem kiedyś butelki (kilka sztuk) i to wszystko.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      A jednak! Miałem rację, Gerichtkretscham Ewald Häusler.

      Brauerei Herm. Pietsch 1900 - 1907
      Brauerei Ewald Häusler 1907 - 1910
      Brauerei Schoepe`s Nachf. Bruno Opitz 1910 - 1912
      Butelka Brauerei Kauder i/Schl. - Kłaczyna - Butelka z browaru w Kłaczynie. W/g informacji na browar.biz browar istniał do roku 1912. Butelka jasnozielona o bardzo cienkich ściankach. Unikatowy kształt butelki - charakterystyczne kropkowane... - Zobacz eksponat w Wirtualnym Muzeum


      Kłaczyna - widok ogólny, ruina zamku wodnego oraz karczma sądowa Ewalda Häuslera - dziś budynek nr 90. Skan pocztówki ze zbioru Edwarda Hałdasia.

      Comment

      • sredstvom
        Senior
        • 10-2015
        • 362

        #4
        Dzieki! Masz Ty, czlowieku, archiwum...

        Tak jak przypuszczales, ten budynek znajduje sie na krzyzowce. W PRLu byla tam tzw. "klubokawiarnia", czyli typowa mordownia z piwem i jabolem, zwana po prostu klubem. Z kolei na scianie szczytowej w miejscu lewego dolnego okna sa (odkad pamietam) drzwi ze schodkami, w srodku byl (moze jeszcze jest?) sklep spozywczy u pani Uli

        Wychodzi wiec na to, ze byl to browar restauracyjny przy gospodzie, bo nie przypominam sobie w calej Klaczynie zadnego budynku, nawet ruin, ktory by mogl pasowac do funkcji browaru.

        I pomyslec, ze z (prawdopodobnie) takich butelek, albo podobnych, zalegajacych na strychu jeszcze po niemieckich mieszkancach, moj ojciec z bracmi i kolegami sobie "za szczeniaka" karbidowe granaty robil...
        Czy napija sie panowie piweczka?

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎