Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Põhjala, Öö Imperial Baltic Porter

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wpadzio
    Senior
    • 06-2011
    • 2645

    Põhjala, Öö Imperial Baltic Porter

    Porter bałtycki w wersji imperialnej od estońskiego rzemieślnika z Tallina. Wersja obecna, w odróżnieniu od warzonej wcześniej w zaprzyjaźnionym browarze Genika Õllemeistrid, ma 10,5% alkoholu i jest o punkt procentowy mocniejsza.
    Wykorzystano słody pale ale, monachijski, czekoladowy, Carafa II Special, Special B oraz Crystal 300. Do chmielenia zastosowano odmiany Magnum i Northern brewer. Użyto także cukru trzcinowego.

    Czarnobrązowa, nieprzejrzysta barwa.
    Beżowo-brązowa piana o zróżnicowanych bąbelkach. Zalega długo mięsistym, dwumilimetrowym kożuszkiem na powierzchni.
    Aromat bogaty, tłusty, pełny. Mocna kawa, gorzka czekolada. Dużo opiekanych słodów, a także słodkich nut syropu. Wyczuwam także palone pestki słonecznika. Całość podsumowuje likierowy odcień.
    Smak podobnie złożony. Piwo jest gęste, tłuste, ziemiste, ale jednocześnie aksamitne w odbiorze. Gorzkie klimaty palonego ziarna kawy, arcygorzkiej czekolady, nawet popiołu. Pewna doza owocowej słodyczy uzupełnia i kontruje profil. Dość wyraźne alkoholowe odcienie, kojarzące się z mocnym likierem grzeją długo w przełyku.
    Nasycenie gazem umiarkowanie niskie.
    Butelka 330ml z etykietą utrzymaną w ciemnej konwencji, z plamami, kojarzącymi się z bliżej niezidentyfikowanymi ciałami niebieskimi. Kapsel firmowy.

    Bardzo dobre piwo, stylowe, trzymające za twarz. Mające głęboki, charakterny profil smakowo-zapachowy. Z racji woltażu raczej na specjalne okazje. Jak dla mnie 9 w skali 1-10.
    Attached Files
    Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
    Serviatus status brevis est
    3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020
  • jacekwerner
    Senior
    • 05-2004
    • 2835

    #2
    Miałem przyjemność kosztować na ostatnim BGM, dla mnie re-we-la-cja, niebo w gębie i "sztos" jakich mało
    Ochotnicza Straż Piwna
    BAZA = 7446

    Comment

    • leona
      PremiumUżytkownik
      • 07-2009
      • 5853

      #3
      Aromat ciemnych i palonych słodów, skórki chleba razowego, lekko wędzonej śliwki, karmelu, słodkiego likieru kawowego... albo po prostu dobrej porterówki z Łódzkiego

      W smaku dominuje paloność, palona kawa, czekolada gorzka. Następnie mocno skoncentrowane suszone owoce z wiodącą śliwką. Słodkie i gęste, likierowe a jednocześnie chropowate, jakby popiołowe.

      Pyszny bałtyk. Moim zdaniem przykład zamazujący granicę między RISem a porterem bałtyckim.

      Comment

      • GSE
        Senior
        • 10-2002
        • 424

        #4
        btl. bb 20.1.19. Świetny aromat mlecznej czekolady z wanilią. W smaku na początku też dobre, ale później robi się mdłe - bardzo słodkie, miodowe, jednowymiarowe.
        3,4/5

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎