Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Temperatury leżakowania po butelkowaniu

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • agarth1979
    Senior
    • 06-2013
    • 119

    Temperatury leżakowania po butelkowaniu

    Witam, rok temu zabrałem się za pilsa. latem. Totalna klapa i poszło w kanał. Wiem, że temperatura leżakowania po butelkowaniu najlepiej 10 stopni, ewentualnie max. 16. Z piwami górnej - luz, bo będą mieć odpowiednie warunki, dolnej już nie. I tu pytanie: w mojej "piwnicy" temperatura latem sięga 18-22 stopni, ryzykować czy poczekać na jesień kiedy będe miał 10-16? Co może taka wysoka temperatura wyrządzić piwu?
  • Marianowar_pl
    Member
    • 03-2017
    • 39

    #2
    Jeżeli chodzi o piwa górnej fermentacji to raczej z tą temperaturą na pierwszym etapie fermentacji nie będzie problemu. Później niestety musi być ona obniżona. Za wysoka temperatura leżakowania może powodować zepsucie piwa i potencjalne granaty. Myślę że lepiej będzie poczekać do jesieni. Warzenie latem ma jeszcze jedną wadę a mianowicie problem z zakażeniem piwa podczas warzenia (muszki owocówki, pyłki itd.). Można próbować ale trzeba się nastawić, że znowu może być zlew.

    Comment

    • agarth1979
      Senior
      • 06-2013
      • 119

      #3
      Dzięki za odpowiedź. Myślę, że wysoka temperatura leżakowania nie wpłynie granaty. Jedynie obawiam się niezbyt mile widzianych przeze mnie nut estrowych w piwie spowodowanych. Zauważyłem jedną prawidłowość(?): na ciemne piwa temp. leżakowania nie wpływa zbytnio na smak a na lagery owszem. Pewnie przez to, że ciemne mają w smaku czekoladki, paloność i nie przebijają się estry. Jestem ciekaw jak radzą sobie z tym problemem inni.

      Comment

      • Petitpierre
        Senior
        • 01-2014
        • 2560

        #4
        Utarło się, że latem spija się to, co się uwarzyło na jesieni i później. Większość piwowarów na okres letni zamyka sezon, teraz pogoda jest dziwna, może się zdarzyć parę dni chłodniejszych, to wówczas można coś, ale tak trochę "na siłę", uwarzyć. Teraz w zamyśle mam jedną warkę, bo składniki zgromadzone, ale nie ma presji, że muszę jeszcze ją przed czerwcem uwarzyć. Temperatura w piwnicy sprzyja degustacji, przynosisz piwko o takiej temperaturze i nie trzeba go dodatkowo schładzać (mowa o górniakach). W Twojej piwnicy dla górniaków masz temperaturę bardzo dobrą i do warzenia-jeśli fermentujesz w piwnicy i do podawania piwa bezpośrednio po przyniesieniu (tzn. ciemniaki np. o temp. 16 stopni, a 18-tu trzeba lekko schłodzić).
        Last edited by Petitpierre; 30-05-2017, 14:18.
        Mały porterek-przyjaciel nerek

        Comment

        • agarth1979
          Senior
          • 06-2013
          • 119

          #5
          Tak też sobie w tym roku przemyśłałem, że na sezon jesień-wiosna zrobię ze 4 warki. Nie będę ryzykował kanału, ale wiadomo, korci aby zrobić już, dlatego wypytuję jak to jest u Ciebie, u Was. Tak, teraz mam w piwnicy 18 stopni. Nawet mój ciemny hefeweizen się dobrze trzyma. Ale pewnie latem skoczy temperatura do 20 i ciężko będzie znaleźć chłodniejsze miejsce do leżakowania po butelkowaniu.

          Comment

          • oli97
            Junior
            • 05-2017
            • 1

            #6
            Podlaczylbym sie pod temat.
            Przed paroma tygodniami uwarzylem saison. Po fermentacji i zabutelkowaniu, lezakuje od tygodnia w lodowce. Wedlug receptury powinno byc lezakowane przez ok. 5 tygodni.
            W przyszlym tygodniu chcialbym uwazyc weizena.
            I tutaj mam maly problem. Potrzebuje miejsca w lodowce, zeby moc wlozyc weizena na lezak.
            1:Czy po 5 tygodniach lezakowania saisona w lodowce w temp ok. 10° C moge, go wyciagnac z lodowki i dalej lagerowac go w piwnicy w temp ok 20°C, zeby na jego miejsce wstawic zabutelkowanego weizena do lodowki.
            2. Czy zaszkodzi to saisonowi (smak) i jak dlugo moge go w tej temperaturze trzymac (piwnica 20°C).
            3.Jak dlugo musze lezakowac weizena w lodowce po zabutelkowaniu przed spozyciem.

            Dzieki z gory za odpowiedz
            pozdrawiam marek

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎