Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Niezdara, Świerczewskiego 35, Browar Rzemieślniczy Piekarnia Piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4538

    Niezdara, Świerczewskiego 35, Browar Rzemieślniczy Piekarnia Piwa

    Niezdara to miejscowość położona około 8 km na północ od Piekar Śląskich przy Lasach Liblinieckich, tuż koło sporego zalewu Kozłowa Góra utworzonego na Brynicy. Browarek zaczął działać w lipcu 2016, mieści się w środku miejscowości w części budynku dawnej piekarni GS.
    Dzięki uprzejmości właściciela Jacka Jaroty, który podwiózł mnie z/do Piekar, miałem okazję odwiedzić browar 25.10.2017. Był też obecny Leszek Jasiński, który wcześniej dał się szerzej poznać jako wielokrotnie nagradzany piwowar domowy, a obecnie zakotwiczył w Piekarni jako profesjonalny piwowar, oczywiście nie zarzucając warzenia domowego.
    Sprzęt pochodzi ze znanej czeskiej firmy Pacovské Strojírny. Warzelnia ma nominalną pojemność 25 hl, jednak zasadniczo jedna warka to około 20-22 hl. Obok znajduje się whirpol, zbiornik wody gorącej, do ogrzewania używa się gazu z niedużej kotłowni w pomieszczeniu obok. Do fermentacji wykorzystuje się 2 zbiorniki bezciśnieniowe po 50 hl każdy, po czym piwa leżakują w czterech stojących tankach po 40 hl. Jest też jeden tankofermentor 22 hl wykorzystywany rzadziej gdy Leszek chce zrobić jakieś specjalne piwo. Być może w przyszłości dokupione będą kolejne tanki, miejsce na nie jest.
    Piwa z Piekarni mają już ugruntowaną pozycję na rynku, można je kupić w czołowych pubach Górnego i Dolnego Śląska, Krakowa czy Warszawy (90% produkcji idzie do beczek). A to na pewno dzięki dość klasycznemu podejściu do kwestii ich smaków, które nie są przegięte w żadną stronę i mogą przypaść do gustu również piwoszom o tradycyjnych upodobaniach. No może z wyjątkiem Czyli Czorne będącym wędzonym stoutem z papryczkami chili i habanero, którego dostałem butelkę ale jeszcze nie odważyłem się spróbować. Ale kto wie, może mi zasmakuje choć raczej takie dodatki to nie dla mnie.
    Z tanku zostałem poczęstowany m. in. najnowszym dziełem Leszka czyli piwem o nazwie Zwędzone. Jest to pils o pięknie bursztynowej barwie, niby klasycznie słodowy ale z rewelacyjną bukową wędzonością, bardzo dobrze pijalny. Już trafił do beczek, więc radzę się rozglądać po wielokranach gdyż prawdopodobnie stanie się hitem i długo nie zagości.
    Życząc Leszkowi kolejnych świetnych piw i realizacji wszystkich pomysłów, a Jackowi dalszych sukcesów komercyjnych dziękuję za możliwość odwiedzenia browaru, miłe przyjęcie i poświęcony czas.

    Fotki w galerii:








  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12118

    #2
    Czemu w tym dziale?

    Comment

    • dyczkin
      Serce w kolorze blaugrana
      • 05-2011
      • 3657

      #3
      Może dlatego, że nie ma wyszynku na miejscu?
      Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

      Moje warzenie // Piwny Wojownik

      Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

      Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4538

        #4
        Tak, ostatnio zostałem op...ny, że zamieściłem opis Browaru Bazyliszek w dziale "Piwo gdzie", a tam nie ma sprzedaży na miejscu. Więc teraz grzecznie tu wrzuciłem.

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19159

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
          Tak, ostatnio zostałem op...ny, że zamieściłem opis Browaru Bazyliszek w dziale "Piwo gdzie", a tam nie ma sprzedaży na miejscu. Więc teraz grzecznie tu wrzuciłem.
          Błąd! W sekcji "Piwiarnie polskie/ Knajpy - puby polskie" a to jest nie jest ani piwiarnia, ani knajpa, ani pub. Gdybyś umieścił w głównym dziale "Piwo - gdzie" to byłoby to do akceptacji i nikt by nie oponował.

          PS.
          Niestety wciąż nie mogę się doprosić, by przyjąć jakąś systematykę zamieszczania takich wątków. Czy w wątku ogólnym (jak ten), czy głównym "Piwo gdzie" czy tak jak tu z adnotacją o braku wyszynku. Obecnie jest wszędzie!
          Last edited by e-prezes; 02-11-2017, 11:29.

          Comment

          • Shedao
            Senior
            • 09-2007
            • 900

            #6
            Browar z gatunku: bez wcześniejszego umówienia się - ani nie podchodź. Znalazłem się tam wczoraj niespodziewanie, stwierdziłem że skorzystam i zajadę. Na miejscu - cicho wszędzie, głucho wszędzie... Google podaje godziny otwarcia 7-18 od poniedziałku do piątku, co oczywiście jest błędne. Oznakowanie browaru skrajnie słabe, praktycznie nie istnieje, gdyby nie lodówka oklejona etykietami przy drzwiach i konsultacja z przechodzącym lokalsem, nie miałbym nawet pewności czy dobrze trafiłem. No cóż, trudno. Może innym razem.

            Jako ciekawostkę dodam, że browar ma swój lokal firmowy w centrum Tarnowskich Gór - PUB Piekarnia Piwa, ul. Lewka 9. Nie bylem tam, bo godziny otwarcia ma dla mnie mocno niefortunne - od 18 do północy, ale bylem obok. Spore miejsce, z ogródkiem, plażą, w środku sądząc po zdjeciach - sporo miejsca. Na uwagę zasługuje spory wybór piw w dobrych cenach. Chyba warto tam wpaść.


            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎