Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

B. Chrobry i piwo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pietiawie
    Junior
    • 02-2018
    • 4

    B. Chrobry i piwo

    Mam nadzieję, że nie dubluję tematu, przejrzałem dział i chyba nikt o tym jeszcze nie pisał. Problem jest taki: w wielu książkach i na stronach dotyczących piwowarstwa polskiego autorzy powołują się na kronikę Thietmara, w której miał on nazwać Bolesława Chrobrego piwoszem. Niektórzy zamieszczają zdanie jakoby miał on wręcz napisać, że Bolesław podejmuje gości i posłańców doskonałym polskim piwem, lub że takim właśnie piwem poczęstował Ottona. Podobno Niemcy w tym czasie nazywali Bolesława "tragbier" lub "trinkbier", co miało oznaczać "piwosz" albo nawet "piwożłop". Oczywiście Thietmar nie mógł użyć niemieckiego zwrotu, bo pisał po łacinie, a żaden z autorów nie podaje źródła tego tragbier/trinkbier. Co do samej kroniki, to przewertowałem ją pobieżnie i nie natknąłem się na żaden fragment, w którym Thietmar pisałby o Bolesławie jako piwoszu lub, że częstował "doskonałym polskim piwem". Na pewno nie ma czegoś takiego w opisie spotkania z Ottonem. Zrodziło się we mnie podejrzenie, że być może wszyscy wzięli to z wiersza, który Syrokomla napisał w połowie XIX w.:

    Niemcy nam chcieli ukraść Kopernika:
    Z przywłaszczonego odarto ich blasku,
    Chcieli nam dowieść że piwo wynika,
    Z ich wynalazku.
    Ale w Dytmara pismach zostawiona
    Pamiątka stara, kronikarska, żywa,
    Bolesław Wielki przyjmował Ottona
    Kufelkiem piwa.

    Pytanie czy Syrokomla rzeczywiście odkrył coś takiego u Thietmara czy też po prostu to sobie wymyślił, a wszyscy to po nim powtarzają? Czy są jakieś konkretne źródła, które mówiłyby, że faktycznie funkcjonował w cesarstwie taki przydomek Chrobrego - "trinkbier" lub "tragbier"?
    Jeszcze jeśli chodzi o kronikę, to korzystałem z tej wersji - http://biblioteka.kijowski.pl/sredni...0thietmara.pdf
    Może jest jakaś inna, w którym Thietmar pisze o tym piwie?
Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎