Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kraków, Płk. Dąbka 8, Browar Dwie Wieże

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    Kraków, Płk. Dąbka 8, Browar Dwie Wieże

    Kolejny krakowski browar rzemieślniczy odwiedzony przeze mnie 25.03.2018 jest jak do tej pory najmłodszym w tym mieście - premiera pierwszych piw miała miejsce w końcu września 2017 roku. Podobnie jak Twigg znalazł swe miejsce w dzielnicy magazynowo-przemysłowej ale dla odmiany na Podgórzu. Kolejne podobieństwo do Twigga to zastosowanie niekonwencjonalnego sprzętu piwowarskiego. Warzelnia pochodzi z USA z firmy Psychobrew, jest 4-naczyniowa (2 kotły zacierno-warzelne i 2 kadzie filtracyjne) o wybiciu 2x380 l, co pozwala warzyć w zależności od potrzeby pojedyńcze lub podwójne warki. Ogrzewana jest gazem sieciowym przez palniki płomieniowe. Patrząc na warzelnię, już nie ździwi przekrój tankofermentorów jakie znajdują się w browarze. Te pochodzą ze słoweńskiej firmy Zottel z miejscowości Žalec i mają następujące pojemności: 1x400 l, 2x500 l, 2x700 l, 4x1500 l i 1x2000 l. Ta różnorodność wydaje się uzasadniona, gdyż pozwala na dużą elastyczność przy planowaniu warzenia nawet bardzo niszowych piw.
    Kolejna ciekawostka to dwie wielkie (po 35 hl) drewniane kadzie winiarskie pochodzące z Republiki Czeskiej, a dokładnie z Vinařství U Kapličky koło Zaječí na Moravě. To bardzo znane miejsce wśród miłośników wina ale i wielbicielom czeskiego kina, gdyż nakręcono tu obie części świetnej komedii (polecam!) "Młode wino"/"2 młode wina" (Bobule/2 Bobule).
    Jedna z tych kadzi od 20.09.2017 jest wypełniona flandersem, który prawdopodobnie będzie leżakował jeszcze do końca roku 2018.
    Kolejne drewno na piwo to 4 beczki po różnych czerwonych winach o pojemności 225 l pochodzące z polskiej(!) winnicy Półtorak z Wirtyłowa na Pogórzu Dynowskim. Przez około 5 miesięcy leżakowały w nich piwa Saison Red Wine, przed rozlewem blendowane w różnych konfiguracjach pomiędzy beczkami.
    Oprócz wyżej wymienionych piw i klasycznych stylów jak APA, IPA, Witbier warzy się tu również Malinowy i Cytrusowy Ale co nie może dziwić, gdyż piwowarem jest tu m.in. Piotr Machowicz, zdobywca Grand Championa 2016 za truskawkowy fruit wheat. Trzeba również wspomnieć o linii piw kontraktu Bagry (nazwa od znajdującego się w pobliżu jeziora), które odróżnić można po "żeglarskich" nazwach, gdy Dwie Wieże stosują nazwy piwnych stylów.
    Oczywiście w celu spróbowania najłatwiej udać się do krakowskich multitapów, a butelkowe zakupić w sklepach specjalistycznych.
    Dziękuję Piotrowi za nakierowanie na browar w labiryncie przemysłowej zabudowy Podgórza, a Kacprowi Puciowi za oprowadzenie po browarze i poczęstunki .

    Fotki w galerii:







  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19167

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
    Trzeba również wspomnieć o linii piw kontraktu Bagry (nazwa od znajdującego się w pobliżu jeziora), (...)
    Bagry to sztuczny zbiornik wodny po wyrobiskach żwirowych nie jezioro.
    BTW, włodarze Browar Bagry zarzekali się na FB, że nie są kontraktem i że warzą na swoim sprzęcie. U źródła inaczej słychać?

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4568

      #3
      Ja nie Krakowiak nie wiedziałem jakiego pochodzenia jest zbiornik wodny Bagry, woda to woda, nie płynie to dla mnie jezioro.
      Ja będąc na miejscu usłyszałem od piwowarów, że Bagry to kontrakt a browar to Dwie Wieże, nie wnikałem w stosunki własnościowe.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎