Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nysa, Nowowiejska 19, Książęcy Browar Nysa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4552

    Nysa, Nowowiejska 19, Książęcy Browar Nysa

    Na samym początku najdłuższego weekendu świata czyli 28.04.2018, zawitałem do dawno nie odwiedzanej Nysy. Celem wizyty był oczywiście browar uruchomiony w końcu grudnia 2017.
    Jak to zwykle bywa, pomysł powstał w głowie piwowara domowego, a był nim nyski poseł Janusz Sanocki. Skrzyknął kilku znajomych (którym pewnie smakowało jego piwo) i namówił do utworzenia spółki mającej na celu powstanie lokalnego browaru rzemieślniczego. Powstał on na wschodnim krańcu miasta, nieopodal nyskiego fortu i wylocie linii kolejowej do Opola. Biało szara, pachnąca poremontową nowością hala jest dość duża, jednak browar zajmuje tylko jej połówkę, zaś druga część mieści stocznię jachtową!
    Całość sprzętu pochodzi z wrocławskiej firmy Technum. Warzelnia jest 3 naczyniowa (wraz z whirpoolem) i ma wybicie 20 hl. Taką też pojemność ma każdy z sześciu tankofermentorów, co pozwala warzyć "na raz". Kolejne 2 zbiorniki przeznaczone są na gorącą i lodową wodę.
    Miejsca jest bardzo dużo tak więc nie będzie problemów z dostawieniem kolejnych tanków fermentacyjnych w celu zwiększenia wydajności. W chwili gdy byłem w browarze trwał końcowy montaż dwóch nowych chłodni, każda o pojemności 4 palet piwa butelkowego w kartonach lub petainerach.
    Jak dowiedziałem się od piwowara Łukasza Błaszko (również zaczynał jako domowy), pierwszą warkę uwarzył tu (trwało to aż 20 godzin!) tuż przed grudniowymi świętami 2017 i do końca roku było ich w sumie 4. Natomiast uroczyste otwarcie browaru już z dwoma gotowymi piwami miało miejsce 2.02.2018.
    Obecnie warzy się dwie warki tygodniowo ale wraz z nastaniem upalnych dni i zwiększeniem popytu, zapewne ich liczba wzrośnie.

    Piwny asortyment tworzą do tej pory 3 piwa o wspólnej nazwie "Nyskie":
    - Jasne pełne 12°Blg, 4,5% alk.
    - Pszeniczne 12°Blg, 5% alk.
    - Bogate 13° (English IPA), 5,5% alk.

    Wszystkie są niefiltrowane, niepasteryzowane i górnofermentacyjne, a co najważniejsze smaczne. W tanku leżakuje kolejne piwo - jasna 11°, która będzie dostępna prawdopodobnie w początku czerwca na mistrzostwa świata w kopanej.
    Do produkcji stosuje się głównie słody Viking ze Strzegomia, chmiele angielskie, niemieckie i polskie, przy czym Łukasz trochę zmienił ich skład w kolejnych warkach.

    Z kupnem piw w Nysie nie ma najmniejszych problemów, ma je większość sklepów. Na lane można się wybrać do restauracji Pod Zielonym Kogutem lub w pobliskim Podlesiu do hotelu Aspen. Również w całym województwie opolskim dochodzi kilkadziesiąt kolejnych punktów, a wszystko to dzięki własnej dystrybucji.
    Browar posiada koncesje na sprzedaż, można kupić piwa również na miejscu najlepiej w godzinach przedpołudniowych lub po uprzednim umówieniu się. Są nosidełka do butelek i szkło firmowe.
    Bardzo dziękuję za miłe przyjęcie w browarze, fajną pogawędkę, piwne poczęstunki i zaopatrzenie "na drogę". Niech się darzy!

    Fotki w galerii:











  • woosaa
    Senior
    • 07-2005
    • 1548

    #2
    W browarze można kupić tylko butelkowe?czy też można napić się z kufelka?
    mb WOS

    Comment

    • abernacka
      Senior
      • 12-2003
      • 10837

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika woosaa Wyświetlenie odpowiedzi
      (...)czy też można napić się z kufelka?
      Browar nie posiada wyszynku na miejscu.
      Piwna turystyka według abernackiego

      Comment

      • woosaa
        Senior
        • 07-2005
        • 1548

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
        Browar nie posiada wyszynku na miejscu.

        Dzięki za info.
        mb WOS

        Comment

        • mor842
          Senior
          • 07-2015
          • 114

          #5
          I jeszcze ciekawa ulotka z pełną ofertą browaru. Poniżej aktualny cennik piwa w restauracji Pod Zielonym Kogutem.

          http://kregle.letnet.pl/cennik.html (na dole strony)
          Attached Files

          Comment

          • concerto
            Senior
            • 09-2003
            • 859

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mor842 Wyświetlenie odpowiedzi
            Poniżej aktualny cennik piwa w restauracji Pod Zielonym Kogutem.
            Po przeczytaniu: "Dzban piwKa" odechciewa się wizyty. Może jeszcze napisać, że za 18 złotóweczek?
            Last edited by concerto; 11-05-2018, 20:22.
            "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

            Comment

            • Prusak
              Senior
              • 07-2005
              • 4312

              #7
              Mnie też by się odechciało, ale z puryzmem jezykowym na forum trzeba uważać, bo to "czepianie się".

              Comment

              • concerto
                Senior
                • 09-2003
                • 859

                #8
                Pytanie z innej beczki: czy nazwanie browary książęcym nie wprowadza konsumenta w błąd? Rozumiem fantazję, ale czym innym jest np. Browar Probus, a czym innym sugerowanie w nazwie, że browar jest kontynuacją czegoś wiekowego jak np. Cieszyn. No chyba, że ta książęcość ma jakieś uzasadnienie, ale na www ( bardzo ubogiej, z literówkami etc ) tego nie znalazłem.
                "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

                Comment

                • Pancernik
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 9732

                  #9
                  Pewnie chodzi o Księstwo Nyskie. I już .

                  Comment

                  • becik
                    Senior
                    • 07-2002
                    • 14999

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika concerto Wyświetlenie odpowiedzi
                    Pytanie z innej beczki: czy nazwanie browary książęcym nie wprowadza konsumenta w błąd?
                    Może browar założył jakiś Książę?
                    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                    Comment

                    • concerto
                      Senior
                      • 09-2003
                      • 859

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                      Może browar założył jakiś Książę?
                      Podejrzewam, że hrabiów to znalazłoby się w Polsce może i tysiące, ale Książąt to chyb liczymy w sztukach, szczególnie takich co w kraju mieszkają. O żadnej nyskiej dynastii obecnych nie słyszałem.
                      "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

                      Comment

                      • becik
                        Senior
                        • 07-2002
                        • 14999

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika concerto Wyświetlenie odpowiedzi
                        O żadnej nyskiej dynastii obecnych nie słyszałem.
                        Nysa wchodziła w skład Księstwa Nyskiego, a jej władcami byli biskupi mający także tytuł książęcy. Byli również i książęta świeccy:

                        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                        Comment

                        • concerto
                          Senior
                          • 09-2003
                          • 859

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                          Nysa wchodziła w skład Księstwa Nyskiego, a jej władcami byli biskupi mający także tytuł książęcy. Byli również i książęta świeccy:

                          https://pl.wikipedia.org/wiki/Szablo...%C4%99ta_nyscy
                          Nie zrozumieliśmy się. Kiedyś książę siedział w co drugiej Koziej Wólce. Mówię o czasach obecnych i związku z browarem.
                          Last edited by concerto; 22-05-2018, 10:06.
                          "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

                          Comment

                          • Warzywo
                            Senior
                            • 08-2016
                            • 955

                            #14
                            Przesadzasz i to mocno. Czyżby wszystkie browary mające w nazwach: książęcy, królewski, miały zmieniać nazwę bo nie ma ani króla ani księcia?

                            Comment

                            • concerto
                              Senior
                              • 09-2003
                              • 859

                              #15
                              A te "wszystkie" to które? Książęcy w Tychach powiedzmy, że ma historyczne uzasadnienie.

                              Może ujmę to inaczej.

                              Nie widzę nic niewłaściwego w nazwaniu browaru powiedzmy Cezar albo Mieszko I.

                              Ale już powiedzmy Cesarski Browar ................ mnie razi.
                              "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎