Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Čečelice, Konětopská 166/31, Pivovar Novej Svět

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Čečelice, Konětopská 166/31, Pivovar Novej Svět

    Dawno, dawno temu wieś Čečelice była dzielnicą miasta Melnik. Obecnie jest malutką wioską, ale to właśnie w niej od 2016 roku legalnie działa tu malutki browarek Novej svět.
    Siedem lat już upłynęło, odkąd pierwsze piwa amatorsko zaczął warzyć piwowar i właściciel browarku pan Daniel Merc. Od samego początku były to piwa inspirowane piwnym stylem amerykańskim. Daniel chwali się, że do ich produkcji używa wyłącznie oryginalnych chmieli amerykańskich, by piwa uzyskiwały autentyczny smak.

    Na miejsce dotarliśmy w niedzielne popołudnie i na szczęście dla nas gospodarz był w domu. Dziesięć minut dobijania się do metalowej bramy przyniosły efekt.
    W domu była cała rodzina, żona, dzieci, te małe, większe i duże. Spora gromadka.
    Zostaliśmy zaproszeni do środka i po krótkiej rozmowie od razu wyjaśniło się czemu nikt nie otwierał bramy. Żona zajęta była płaczącym synem, a ja jestem zajęty warzeniem piwa, stwierdził pan Daniel.
    W sumie to takie to oczywiste.

    Browarek mieści się w głębi gospodarstwa w dobudowanym parterowym budynku. Cały browar zajmuje tylko 37 metrów kwadratowych!!
    Warzelnia ( 100 l. ) jest własnej konstrukcji, spilka to plastikowe beczki, a tanki to kegi. Na dworze upał, a w środku w małym pomieszczeniu z warną było jeszcze goręcej.
    Ale za to zapach warzonej ipy był super. Piwa rozlewane są do kegów i szklanych butelek 0.75 l. Nie ma plastików! Jak na taki mały browarek to szacun.

    Z racji, że miły właściciel zajęty był warzeniem, a my już wszystko zobaczyliśmy postanowiliśmy nie przedłużać naszej wizyty. Zakupiliśmy to co akurat było w ofercie i pożegnaliśmy się z sympatycznym panem Danielem. W ofercie były trzy piwa, ale my rzutem na taśmę załapaliśmy się na dopiero co zabutelkowanego Portera.
    Nawet nie mam jeszcze etykiet na niego stwierdził pan Daniel. Po co nam etykiety! Zawartość jest najważniejsza.

    Zakupione i już wypite piwa to:

    -Citra IPA https://www.browar.biz/galeria.php?id=23637

    -AM! 14 https://www.browar.biz/galeria.php?id=23638

    -Rye IPA https://www.browar.biz/galeria.php?id=23639

    -Imperial Porter Barrel Aged https://www.browar.biz/galeria.php?id=23640

    Za piwa płaciłem po 95 Kc., oraz po 100 Kc. za butelkę. Tanio nie jest, ale warto. Wszystkie piwa były po prostu genialne!!! Mistrzostwo świata i tyle.

    Zawsze będąc w pobliżu Čečelice będę się starał podjechać do pana Daniela po piwo. Oprócz zapłaty w ,korunkach, pan Daniel przyjmuje zapłatę Bitcoin-em. Jak ktoś ma...
    Oficjalnie piwo możemy zakupić w tygodniu od godziny 18 do 20, ale będąc tam w innych godzinach po prostu najlepiej zadzwonić i zapytać.

    Parę zdjęć w galerii:






  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    #2
    Ja odwiedziłem Čečelice w sobotę 16.06.2018 po trochę ponad 2 km spacerze ze stacji ČD Byšice. Specjalnie czekałem do weekendu gdyż w telefonicznej rozmowie ze sládkiem Danielem Mercem dowiedziałem się, że jeśli chcę zobaczyć browarek to tylko wtedy bo sobota i niedziela to dni warzenia. Piwa butelkowe po umówieniu się można kupić codziennie, Daniel je przygotuje, a sprzeda jego małżonka lub tata. On sam w tygodniu jest w domu dopiero późniejszym wieczorem gdyż pracuje w Pradze (w branży informatycznej). Tamteż, jeszcze w czasie studiów, w wynajętej kawalerce w 2009 roku uwarzył w garnkach swoje pierwsze piwo. Gdy studia ukończył, już w rodzinnym domu, własnym sumptem skonstruował browarek warząc na własne (oraz rodziny i przyjaciół) potrzeby. I z sukcesami o czym świadczą dyplomy za medalowe miejsca na konkursach piwowarów domowych.
    Na pewno ewenementem jest warzelnia. Byłem w bardzo wielu browarach ale jeszcze nie spotkałem się by była kwadratowa. Gdy wszedłem i ją ujrzałem byłem przekonany, że to spilka (tylko dlaczego w tak ciepłym pomieszczeniu?). Daniel się śmiał, że wszyscy którzy nie wiedzą tak myślą, jednak przyznał że taki kształt kociołka i kadzi wymaga większej pracy (z resztą przy mnie mieszał nieustannie). Jednak już prawdopodobnie na jesieni nastąpi radykalna zmiana, gdy będzie zakupiona 300 litrowa warzelnia z browarku Dejf w Studence (tam będzie nowa większa).
    Obecnie ponad 90% uwarzonego piwa sprzedawane jest w Pradze w kilku znanych multitapach. Na miejscu lany jest tylko 1 gatunek (tylko w weekendy) dla odwiedzających znajomych i rowerzystów. Lepiej jednak zadzwonić i się umówić na wizytę, zważywszy na to że konsumpcja odbywa się przy dwóch ławach w sielankowym, pełnym zieleni ogródku ale jakby nie było na prywatnej posesji. W czasie mojej wizyty piwem raczyło się jeszcze 5 osób, a do tego tata Daniela częstował gości pysznymi domowymi serowymi smakołykami, pastami i sałatkami.

    Miałem okazję wypić lane
    - Pale Ale 13°, (bardzo dobre, po spacerze w upale pierwsze zeszło w parę minut).
    Ze sobą w butelkach zabrałem
    - Porter 17° https://www.browar.biz/forum/showthr...8Ce%C4%8Delice
    - Imperial Porter Barrel Aged 20° (seria limitowana w numerowanych butelkach, nie spróbowałem bo kupiłem na prezent).

    Ogólnie warzy się około 10 gatunków piw, które w wersji butelkowej mają zawsze na etykietach Indiankę w ogromnym pióropuszu w różnokolorowych wersjach.
    Jak wspomniał heckler Daniel warzy tylko górniaki, o ekstrakcie powyżej 12°Blg, używając głównie chmieli amerykańskich choć czeskich oczywiście też. Słody są głównie ze słodowni Klusáček z Kounic, a także niemieckie Weyermanna.

    Sielankowy, wiejski browarek warzący nietuzinkowe piwa. Jak na razie wielkością swej 100 litrowej warzelni dotrzymuje kroku dotąd najmniejszemu Trubadurowi z Troubelic, no ale już niedługo.

    W galerii dorzuciłem jej fotkę z bliska:


    A tu obie wersje porterów:
    Attached Files

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎