Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Praha, Římská 2135/45, Pivovar Ossegg Praha

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Praha, Římská 2135/45, Pivovar Ossegg Praha

    Do nowego, otwartego w tym roku browaru Ossegg mieszczącego się w dzielnicy Vinohrady dotarliśmy dosłownie pięć minut po jego otwarciu i tego dnia byliśmy ich pierwszymi klientami.
    Browar obecnie zajmuje pomieszczenia po byłej restauracji The Square. I tak na parterze zaraz po wejściu mamy bar, a wchodząc po paru schodkach do góry mamy dwie sale restauracyjne.
    Po zajęciu strategicznego miejsca nieopodal baru i zmówieniu piwa udałem się do jak później się okazało bardzo, ale to na prawdę bardzo miłego i uczynnego barmana celem zapytania gdzie znajduje się instalacja browaru. W sali na dole, odparł, a może chcecie zejść na dół i go zobaczyć? Zapytał. Zeszliśmy na dół, ale najważniejsze, że gość zrobił to z nieukrywaną radością, a na czas swojej nieobecności obowiązki barmana przekazał koledze .
    W piwnicach znajduje się cała instalacja browaru, oraz jedna duża sala z barem. Jak opowiadał nasz przewodnik jest ona otwierana podczas większego obłożenia lokalu, lub na prywatne imprezy. Z tym, że zanim do niej dojdziemy to po drodze mijamy ustawione za dużym szkleniem dziewięć tanków przy których można zasiąść i przy ,parapecie, wypić piwo. Po drugiej stronie ustawiono parę wysokich stolików, a na ścianie powieszono portrety ojców (i to dosłownie) założycieli klasztornego browaru w miejscowości Ossegg. O tym browarze pisałem tu:
    https://www.browar.biz/forum/showthr...ghlight=ossegg Tak, jest to ten sam właściciel i stąd wzięła się nazwa nowego browaru w Pradze.

    Idąc dalej po prawej stromie mijamy trzy kadzie warzelne, a po lewej tanki wyszynkowe za którymi jest pomieszczenie, a w nim stoją kegi z których na bar dostarczana jest reszta piw.
    Myśleliśmy, że nasza wycieczka potrwa parę minut, a tymczasem na dole spędziliśmy prawie pół godziny, tak się barman z opowieściami rozkręcił. Na koniec opowiedział nam o nowym, dopiero co uwarzonym na świętego Marcina piwie o nazwie Martin, oraz zaprosił nas na jego degustację, z tym, że już do głównej sali na górze. Po ponowny zajęciu miejsc przy stoliku przed nami wylądowały obiecane szklaneczki z Martinem . Główna oferta piwna browaru składa się czterech rodzajów piw, plus jakiś special i warzy je sladek Filip Žaba na recepturach klasztornego browaru Ossegg. Wygląda to następująco:

    - Philipp světla 12-ka 32/45 Kc. Smaczne, sesyjne piwo. Klasyka gatunku (na zdjęciu obok Laurentius-a).

    - Laurentius světla 13-ka 34/48 Kc. Również bardzo poprawne piwo ( na zdjęciu razem z Philippem).

    - Balthasar tmava 13-ka 34/48 Kc. Ocena j/w.

    - Ruthard Red Ale 11-ka 45 Kc. za 0,4 l. Ocena j/w.

    - Martin 14,7-ka . Tym piwem zostaliśmy poczęstowani przez miłego barmana, więc ceny nie pamiętam. Bardzo dobre piwo górnej fermentacji.

    - Řezané (Philipp/Balthasar) 34/48 Kc. Nie zamawiałem. Do dyspozycji klienta jest też ,Pivní set OSSEGG 4 x 0,15 l., w cenie 48 Kc.

    Wszystkie piwa bardzo nam smakowały i śmiało mogę napisać, że podczas naszej trzydniowej wycieczki po Praskich browarach ten właśnie browar został nr. 1. Zresztą był to jedyny lokal do którego zajrzeliśmy dwukrotnie. Za każdym razem sala na dole była nieczynna. Dań z kuchni spróbowaliśmy dopiero podczas drugiej naszej wizyty i tak jak z piwami rozczarowania nie było.
    Ceny w tym lokalu, również nie przyprawiają o zawrót głowy. Pamiętam, że najdroższy w menu stek wołowy kosztował około 280 Kc. Podsumowując: jest tam w miarę tanio, a co najważniejsze jest smacznie. Lokal urządzono w nowoczesnym stylu i nie każdemu przypadnie to do gustu, bo w sumie nie takich klimatów szukamy w Pradze, ale ja osobiście lokal, a szczególnie smaczne piwo bardzo polecam. I jeszcze jedno.
    Dawno i to nie tylko w Pradze nie spotkałem się z tak miłą obsługą!! Wspomnę też o bardzo miłym dla mnie ,incydencie, jaki miał miejsce podczas pierwszej wizyty. Otóż barman przypadkiem usłyszał moje imię i podszedł do naszego stolika zapytać się czy mam na imię Marcin. Tak odparłem, wtedy przez barmana w imieniu załogi zostałem obdarowany butelką pysznego Martina .
    Bardzo miły gest, ale później do wieczora z butelką w ręce łaziłem po Praskich browarach. Nawet myślałem co by ja wyduldać gdzieś w krzakach, ale tak z tym zwlekałem, że wypiliśmy je dopiero wieczorem na kwaterze . Podczas drugiej wizyty też było miło, bo zaraz przy wejściu zostałem przywitany słowami ,witamy ponownie solenizanta,.
    Lokal jest czynny codziennie od godziny 11-23. Polecam raz jeszcze!!

    Zdjęcia w galerii:













    Attached Files
  • pebejot
    Senior
    • 01-2010
    • 1415

    #2
    Gratuluję odwiedzenia browaru chwilę po otwarciu, ja dotarłem tam z ekipą w niezwykle upalny dzień w ostatni weekend czerwca.
    Każdego roku w centrum Pragi otwiera się kilka nowych browarów restauracyjnych, ale takich jak Ossegg, gdzie ceny są przystępne jak na stolicę i nie ma natłoku zagranicznych turystów z rozwrzeszczanymi angolami i zmanierowanymi hamerykanami jest naprawdę jak na lekarstwo.
    W sobotni wieczór spodziewaliśmy się tłumów, więc zarezerwowałem stolik już kilka dni wcześniej.
    Jak się później okazało nie było to konieczne. Zajętych było zaledwie kilka stolików, a dolna sala z powodu niskiej frekwencji była całkowicie wyłączona z eksploatacji.
    Ossegg dorobił się letniego tarasu przykrytego balkonową markizą.
    W drodze do WC szczypta czeskiego humoru. Na drzwiach do ustępu jest napis "Latrina".

    W ofercie było 5 piw:
    - Athanasius 10º jasne - 29 / 39 kč (małe 0,3 / duże 0,5 l.)
    - Philipp 12º jasne - 32 / 45 kč
    - Laurentius 13º jasne - 34 / 48 kč
    - Balthasar 13º ciemne - 34 / 48 kč
    - Ruthard 11º Red Ale - 45 kč za 0,4 l.

    Ponadto piwo Řezane (mieszanka jasnego i ciemnego) za 34 / 48 kč.
    Można zamówić sampler 4 piw w szklaneczkach degustacyjnych 0,15 l. w cenie 85 kč.
    Mają firmowe kufle, szklanki i podstawki.

    Kuchnia typowo czeska, karta zawiera kilka pozycji w daniach głównych, przystawkach i dwie zupy. Ceny umiarkowane.
    Ja zamówiłem tatara z topinkami i ząbkami czosnku do natarcia tychże topinek za 179 kč.

    Zdjęcia:




    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19165

      #3
      A mnie lokal rozczarował. Nie ma sprzętu widocznego, ale może coś przeoczyłem. Piwa dobre. Piłem 13stke i Red ale. Tanio nie jest. Nie daliśmy napiwków, bo nie warto było.

      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1817

        #4
        A wystarczyło przeczytać tylko początek mojej relacji i nie było by rozczarowania

        Comment

        • pebejot
          Senior
          • 01-2010
          • 1415

          #5
          Jak na centrum Pragi to tanio

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19165

            #6
            Jak zamieściłeś przeczytałem. Mnie chodziło o to, że nie ma atmosfery. Mimo braku sprzętu. A koszt zakąski to ok 25 zł. Deser podobnie.

            Comment

            • heckler
              Senior
              • 09-2012
              • 1817

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
              Mnie chodziło o to, że nie ma atmosfery. Deser podobnie.
              No, w tym już nie pomogę . Deser???

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19165

                #8
                Wpadliśmy na chwilkę. Na piwo i młodą trzeba było czymś zająć Zan dopijemy

                Comment

                • heckler
                  Senior
                  • 09-2012
                  • 1817

                  #9
                  Mogła podkładkami przez chwilę się pobawić

                  Comment

                  • dadek
                    Senior
                    • 09-2005
                    • 4552

                    #10
                    Browar odwiedzony 17.12.2019.
                    Znajduje się on tuż obok siedziby Opactwa Cystersów, które mu patronuje jak głosi szyld nad wejściem. To trzeci browar tego samego właściciela po tym w Oseku (koło Teplic
                    v Čechách) i Malé Úpě w Karkonoszach (Trautenberg).
                    Wystrój może na kolana nie rzuca ale też nie jest tu jakoś nieprzyjemnie. Trochę bardziej przytulna jest dolna sala, bo w sąsiedztwie warzelni zawsze miło się piwkuje.
                    Przybyliśmy około 13 umówieni z sládkem, przy okazji niejako na późne śniadanie korzystając z polední menu (zupa 39 kč, drugie dania 4 do wyboru 100-120 kč). Na górnej sali kilkanaście osób, na dole więcej ale to grupa z jakiejś firmy zrobiła sobie przedświątecznego "śledzika".
                    Zamówiliśmy dania jednak w międzyczasie sympatyczny sládek Filip Žaba (absolwent SPŠPT w Pradze) zabrał nas na zwiedzanie browaru. Równie miły kelner od razu powiedział żebyśmy się nie przejmowali bo jedzenie poda jak wrócimy.
                    Oczywiście zaczęliśmy od warzelni. Ma wybicie 15 hl, jest 3 naczyniowa (kocioł, kadź filtracyjna i whirpool) ogrzewana parą. Warzy się na 2 razy gdyż stojący obok każdy z 9 tankofermentorów ma pojemność 30 hl. Naprzeciw warzelni zamontowano jeszcze 3 tanki pośredniczące (po 600 l), z których podaje się najpopularniejsze piwa tak na górny jak na dolny bar. Reszta kranów z bardziej specjalnymi piwami, zasilana jest z kegów stojących w chłodni za tymi tankami.
                    Sprzęt pochodzi z firmy Strojírna Litvinov, która dopiero zaczyna produkcję dla branży piwowarskiej i jest to jej trzeci uruchomiony browar. Sládek Filip wypowiada się o tym sprzęcie bardzo pozytywnie i chwali zainstalowaną automatykę ułatwiającą pracę.
                    Więcej ręcznej roboty jest już z gotowym piwem i opakowaniami.
                    Drzwi pod schodami prowadzą do pomieszczenia gdzie odbywa się rozlew tak do kegów jak i butelek. Browar posiada własny wzór butelek z krachlą z tłoczonym logo. Są one zwrotne (kaucja 25 kč), i umieszczane w zgrabnych firmowych transporterach o nietypowej pojemności 11 butelek (produkcja niemiecka). Rolę etykiet pełnią naklejane na krachlę banderole.
                    Napełniarka choć jednodrożna, pracuje w atmosferze ochronnej (piwo w czasie rozlewu nie ma kontaktu z powietrzem). Oczywiście jest także nieduża myjka do butelek jak i kegów.
                    Do warzenia używa się głównie słodów z Kounic (Sladovna Klusáček) i Soufflet Nymburk, a do piw specjalnych Weyermann. Podstawowe chmiele oczywiście są z Žatca, a specjalne amerykańskie.
                    17.12.2019 na kranach zastaliśmy te piwa co wymienił Pebejot (nie było tylko Laurentiusa), za to jako Vánoční speciál występował
                    - Ignatius 16°Blg https://www.browar.biz/galeria.php?id=27095 bardzo smaczny bock warzony z pięciu słodów.
                    Z tanku zostaliśmy poczęstowani m. in. podwójną czarną IPĄ 18°, która jeszcze miała leżakować około 2 tygodni (czyli pewnie już w tym momencie jest dostępna). Jak to z tanku - była trochę za zimna, spieniona i w niedużej dawce, ale już czuć było że to świetne piwo.
                    Jak powiedział Filip, ma dużo piwnych planów i szefostwo jest im raczej przychylne choć oczywiście podstawowy asortyment jest podstawą produkcji (najwięcej schodzi 12° Philipp).
                    Tak jak przedpiszcy i ja mogę ten browar polecić, tak klasyka jak i nowofalowe piwa są warte uwagi, a ceny piw i jedzenia jak na Pragę niewygórowane.
                    Dla kolekcjonerów jest kilka rodzajów szkła firmowego (zapomniałem spytać o ceny) i podkładki dostępne na stołach.

                    Dorzuciłem kilka fotek do galerii:





                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎