Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Jestem BrowarBizowiczem od ponad 7 lat i przez ten czas tylko czerpałem z tej studni wiedzy piwnej. Wreszcie postanowiłem coś dać od siebie i zdecydowałem się wspomóc nasz portal przez premiumużytkownictwo . Zachęcam wszystkich niezdecydowanych na choć takie wsparcie tej jakże słusznej idei.
Jarek72
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 11-12-2018, 00:27
Fotka Użytkownika: grzeber
grzeber grzeber is offline
Senior

Miejscowość: Mokotowo
Standardowy XXI Ankieta Kolekcjonerów Podstawek 2018

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... czy ankieta będzie?? Ano będzie!

Tradycyjnie na początku grudnia zajawka tym razem już XXI ankiet. Tak, aby wszyscy wraz ze świątecznymi porządkami zabrali się także za segregowanie swoich zbiorów.

Szczegóły niebawem, ale rewolucji nie będzie!

www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
Odpowiedz cytując
Stare 11-12-2018, 21:03
Fotka Użytkownika: solfernus
solfernus solfernus is offline
Senior

Miejscowość: Krosno nad Wisłokiem
Standardowy

A może jednak jak nie rewolucję to może reformę jakoś wprowadzisz?
Postulaty były od lat i nic.
W kolejce czekają Alandy i Andora.
Natomiast postuluję wywalić: Montserrat, Niue i W-py Św. Tomasza. Nigdzie nie można znaleźć jakiejkolwiek podstawki z tych krajów.
Kontrowersyjne są też: Butan i Jemen.
Stare 12-12-2018, 19:28
Senior

Standardowy

Gdybym od razu uwzględnił wszystkie Twoje postulaty to kto by pisał w tym temacie.

Przyjrzę się dokładniej i przemyślę jeszcze raz temat. Obiecuję.

Odpowiedz cytując
Stare 17-12-2018, 21:10
Senior

Standardowy

Przeglądałem terytoria autonomiczne wg. Wikipedii
Mamy w ankiecie co prawda wydzielony Hongkong i Macau jest też Autonomia Palestyńska i Kosowo. Nie twierdzę żeby dodawać wszystko jak leci, bo jest tego za wiele.

Tutaj apel do kolekcjonerów podstawek zagranicznych. Zgłaszajcie, które państwa chcieli byście widzieć w ankiecie.

Ja proponuję Alandy, Andora i Azory.
Moim zdaniem Naddniestrze i Abchazja do uzgodnienia.
Stare 17-12-2018, 21:53
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Kraj Ciężkich Tektur
Standardowy

Tak to jest jak się zbiera po 1 podstawce z każdego kraju zamiast np skupić się na jakichś konkretnych krajach i śrubować ilość na ostro
Wyłapuje się wszystkie wymienione w formularzu ankiety kraje po jakimś czasie (albo za wyjątkiem jakichś kilku srogich, prawie nieosiągalnych paraliży) i się kombinuje jak tutaj powiększyć sobie zbiór którego dotknął kolekcjonerski marazm
Rozumiem Solfego ale z drugiej strony przyzwalając na dorzucanie co roku kilku nowych "krajów" powstaną jakieś geopolityczne parodie a sam format ankiety rozciągnie się jak legginsy posłanki Pawłowicz po kolejnej wizycie w sejmowej stołówce

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 18-12-2018, 11:23
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

Przychylam się do zdania Coopera. Każdy kolokcjonuje jak chce. Tym niemniej albo przyjmujemy definicję państwa jako podstawę do określenia ilości podmiotów, albo powinniśmy rozszerzyć katalog o wszystkie autonomiczne podmioty, np. pozostałe autonomiczne republiki Rosji, nie tylko Abchazję.

e-prezes edytował/a post 18-12-2018 o godz. 11:23.
Odpowiedz cytując
Stare 18-12-2018, 13:46
mgebicki mgebicki is offline
Member

Miejscowość: Leszno
Standardowy

Jezu, już 21 ankieta. Krzysiek, Wojtek i teraz Grzegorzu dzięki za podtrzymywanie tej świeckiej tradycji
Odpowiedz cytując
Stare 18-12-2018, 14:43
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
Tak to jest jak się zbiera po 1 podstawce z każdego kraju zamiast np skupić się na jakichś konkretnych krajach i śrubować ilość na ostro
Wyłapuje się wszystkie wymienione w formularzu ankiety kraje po jakimś czasie (albo za wyjątkiem jakichś kilku srogich, prawie nieosiągalnych paraliży) i się kombinuje jak tutaj powiększyć sobie zbiór którego dotknął kolekcjonerski marazm
Rozumiem Solfego ale z drugiej strony przyzwalając na dorzucanie co roku kilku nowych "krajów" powstaną jakieś geopolityczne parodie a sam format ankiety rozciągnie się jak legginsy posłanki Pawłowicz po kolejnej wizycie w sejmowej stołówce
Z tego co mi się o uszy obiło to posłanka Pawłowicz abdykowała za sprawą miłośnika
kotów

Nie jest tak źle z moją kolekcją żebym musiał na siłę ankietę rozciągać. Trochę przeglądam https://www.bierdeckelsammler.net/ i tam jest kilka post rosyjskich państewek.
Nie ma tam natomiast Alandów i Azorów.
Ciekawi mnie czy na http://beercoasters.club/ też tam są.
A swoją drogą staram się w miarę dostępnych środków dobierać do zbioru jak najstarsze podstawki z danego państwa. Ostatnio doszedł mi bardzo egzotyczny chociaż stosunkowo bliski kraj.
Stare 18-12-2018, 14:50
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
Przychylam się do zdania Coopera. Każdy kolokcjonuje jak chce. Tym niemniej albo przyjmujemy definicję państwa jako podstawę do określenia ilości podmiotów, albo powinniśmy rozszerzyć katalog o wszystkie autonomiczne podmioty, np. pozostałe autonomiczne republiki Rosji, nie tylko Abchazję.
Wystarczy podpatrzyć jak jest w innych katalogach i zestawieniach.

No i może wreszcie wypowie się ktoś kto zbiera zagranicę. Jakoś tak siedemnastu kolekcjonerów było ostatnio
Stare 18-12-2018, 16:09
Senior

Standardowy

Aktualne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć w jakim celu wydziela się dla cełów kolekcjonerskich obszary zależne od państw uznanych przez ONZ? Czyżby dlatego, że w tych obszarach powstaje tak dużo kolektybiliów, by był sens je wydzielać?
Odpowiedz cytując
Stare 18-12-2018, 20:56
Senior

Standardowy

Jest to temat dotyczący podstawek i trzymając się tego odpowiem.
W zdecydowanej większości z tych terenów znane są pojedyncze wzory podstawek. Zdobycie ich niejednokrotnie stanowi spore wyzwanie nie tylko finansowe ale i bardzo ciężko je pozyskać. I może ktoś chciałby się podzielić swoim szczęściem z resztą podobnie zakręconych.

Często widzę na tym forum "każdy kolekcjonuje jak chce". Zgoda!
To po co są wszystkie katalogi i ankiety? By pokazać jak i co zbierać.
Nie wiem czy zbieracze etykiet czy popularnych teraz kapsli zbierają i katalogują osobno te państwa. Jeśli tak to może i my powinniśmy.

W dalszym ciągu nie ma szerszego odzewu. I bijemy pianę. Ja jako uczestnik i Wy którzy ankietę robiliście.
Wasze
Stare 18-12-2018, 21:28
Senior

Standardowy

Katalog ma odzwierciedlać stan faktyczny, a nie wyobrażenie o tym jakim kosztem zdobyliśmy poszczególne kolektybilia. Owszem pomocny może być katalog kapslarzy czy etykieciarzy, ale owe są tworzone przez ludzi i zawsze ilu dyskutantów tyle opinii.
Jeśli już chcesz rozważać rozszerzenie katalogu o quasi-państwa i rejony autonomiczne to najpierw trzeba by określić czy rozszerzać, a potem na jakich zasadach i jakie dodać. Faktycznie odzew znikomy, ale jak już tu wspomniano w ankiecie bierze co roku raczej niewielka grupa kolekcjonerów, a jeszcze mniej z nich się udziela. Decycja jest i tak po stronie Grzebera.

e-prezes edytował/a post 18-12-2018 o godz. 21:29.
Odpowiedz cytując
Stare 21-12-2018, 11:39
K__J K__J is offline
Senior

Standardowy

Jako jeden ze znikomej liczby kolekcjonerów podstawek dodam swoje 3 grosze:

Nie będzie to nic odkrywczego ani nowego, bo pisałem i mówiłem to już wielokrotnie, ale moim zdaniem najważniejsze są spójne kryteria i konsekwencja w ich stosowaniu. Jeśli zaliczamy do ankiety pewne regiony autonomiczne, to dlaczego właśnie te, a nie inne? Jeśli nie zaliczamy żadnych, to nie zaliczamy żadnych. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko niezależne państwa, to wg. jakiej klasyfikacji itd. Jeśli Grzegorz ustali spójne kryteria, to nie będzie nad czym dyskutować. Może jedynie nad tym, dlaczego zrobił tak, a nie inaczej... Ale to już Jego decyzja jako autora.

Zdrowie wszystkich kolekcjonerów!
Odpowiedz cytując
Stare 21-12-2018, 21:28
Senior

Standardowy

Jak większość biorących udział w dyskusji też jestem zdania, że ostateczne słowo ma Grzegorz. Po zeszłorocznej ankiecie jestem optymistą bo bardzo mi się podobało wydzielenie br. kontraktowych. To była naprawdę duża reforma części polskiej. Jest też bardzo duży postęp w powiązaniach pomiędzy ankietą a katalogiem podstawek. Coraz łatwiej zbierać i identyfikować poszczególne wzory. Niestety w dalszym ciągu brak części PW w katalogu. Lecz z uwagi na ogrom pracy musimy cierpliwie czekać

Życzę sobie niekoniecznie tak dużej reformy ile chociaż "posprzątania" naleciałości powtarzanych rokrocznie. Usunięcie ich będzie nawet lepsze niż dodanie tych za którymi się tu tak produkuję. Trzeba natomiast bezwzględnie dodać Andorę.
Ubolewam, że w dalszym ciągu nie ma wypowiedzi kolekcjonerów zagranicy. Poza tym jestem zdania, że i tak większość z nich ( mających kilku tyś. zbiory ) ma w swojej kolekcji jako ciekawostkę Alandy, Azory, Maderę, Abchazję, Naddniestrze. A może i Górski Karabach?
Zresztą dla kogo w końcu robiona jest ankieta?

Grzegorz masz adresy mailowe wszystkich uczestników ostatniej ankiety. Może trzeba ich zmusić do wypowiedzi. Zadać pytanie, bezpośrednio tak jak wysyłasz ankietę, czy sobie życzą by wprowadzić nowe państwa czy nie. Z całą ich listą. Bo z kryteriami i klasyfikacjami to jest tak, że trzeba by jakiejkolwiek dyskusji zainteresowanych. A Ci jakoś się do tego nie garną. Dobrze, że chociaż ankietę wyślą.

Życzę wszystkim uczestnikom, sympatykom i przeciwnikom oraz głównemu ankieterowi wesołych świąt, wasze
Stare 24-12-2018, 00:54
Senior

Standardowy

Ciekawie nam się dyskusja rozwinęła.

Co do miejsc z których ostatnimi laty nikt nie zgłaszał podstawek (Montserrat, Niue, W-py Św. Tomasza, Butan i Jemen) nie ma problemy mogę je usunąć z listy. To tylko kwestia mojej wygody. W podstawkach zagranicznych nie siedzie już tak dokładnie zatem ciężko mi śledzić czy coś akurat w danym roku się nie ukazało albo czy coś o czym kiedyś wiedziałem z biegiem czasu nie okazało się naciąganą podstawką (Bhutan).

Andora już w poprzednim roku się pojawiła, zatem problem znikł.

Odnośnie innych terytoriów ciężko będzie znaleźć jedne i uniwersalne kryteria bo sytuacji jest bardzo wiele (polecam choćby: https://pl.wikipedia.org/wiki/Terytorium_autonomiczne i https://pl.wikipedia.org/wiki/Terytorium_zale%C5%BCne ale także https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar...i_Europejskiej).

Dla mnie w ankiecie ważne było kilka kwestii:
- to co "tradycyjnie" było uznawane jako osobne wpisy wśród polskich kolekcjonerów
- to co pojawiało się w pierwszych ankietach oraz międzynarodowej ankiecie Renaty
- odległość geograficzna (choćby porównując brytyjskie Falklandy oraz włoską Sycylię czy Sardynię)
- obszary wyłączone z UE (jak Man, Jersey i Guernsey, które pojawiły się w ankiecie jakiś czas temu

Przez ostatnie lata oczywiście polityka nie pomaga: Kosowo, Krym, Naddniestrze, Abchazja itp.

Oczywiście ankieta jak i każdy zbiór jest elastyczna ale nie specjalnie chciałbym w nieskończoność mnożyć kolejnych bytów. Szkoda jednak, że w zasadzie poza Solfernusem nikt z osób z pięknymi egzotycznymi zbiorami nie bierze udziału w dyskusjach.

Odpowiedz cytując
Stare 24-12-2018, 15:36
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

W sumie niewiem dlaczego ale jaram się takimi quasi-państewkami i podobnymi tworami oraz ich ewentualnymi flagami i godłami dlatego poskakałem sobie po 2 pierwszych linkach jakie wrzucił Greber. Swoją drogą ciekawe jakby wyglądało to gdyby zastanowić się w ilu z nich są w ogóle browary i jakby to wyglądało po wydzieleniu ich birofiliów z istniejących zbiorów
Oczywiście bardziej w teorii bo w praktyce (z wielu powodów o których być może mogą wiedzieć ci którzy chociaż raz poprowadzili ankietę) wiem że jest to niewykonalne.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 27-12-2018, 20:23
Senior

Standardowy

Panowie na dobicie napiszę jeszcze o małej karaibskiej wyspie. Saint Martin to połowa francuska a Sint Maarten- połowa holenderska.
W części holenderskiej nie ma już czynnego browaru. Zniszczył go huragan. Po stronie Francuskiej już jest.
Dopiszemy do Sint Maarten ( hol.) - Saint Matrin ( fr.)?
Stare 27-12-2018, 20:59
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

W takim przypadku faktycznie wypadało by.
Nawet nie wiedziałem że na jednej wyspie są 2 inne terytoria zależne różnych krajów.

Odpowiedz cytując
Stare 27-12-2018, 22:16
Fotka Użytkownika: wasyll
wasyll wasyll is online now
Senior

Miejscowość: Goczałków k. Strzegomia
Standardowy

Nie sądziłem, że przyjdzie mi zabrać głos w sprawie zagranicznych wafli, ale cóż, czas leci, a horyzonty się poszerzają.

Ale nie bijąc piany - jak już sobie zrobiłem listę braków, to ułożyłem to tak, że najpierw państwa, a później dopiero autonomie, etc. Dodatkowo autonomie opatrzyłem gwiazdką (*) i teraz może być ich nawet sto, a mnie to nie przeszkadza. Coś, jak wydzielenie kontraktów z browarów faktycznie istniejących...
Stare 27-12-2018, 23:23
Senior

Standardowy

Solfernus dzięki za informacje, zamieszczę oba.

Odpowiedz cytując
Stare 28-12-2018, 12:51
Senior

Standardowy

Ciekawy pomysł z tym wydzieleniem terytoriów zależnych. 
Chociaż jest tego sporo i trzeba by było dużo usuwać z właściwej ankiety.
Myślę, że przy tym układzie z wydzielonymi wystarczy wypisać tylko te które mają na dzień dzisiejszy podstawki.
I następnie dodawać tak jak w przypadku br. kontraktowych.

Mam inny pomysł. Po prostu dodawać każde państwo bez wydzielania zachowując kolejność alfabetyczną w ankiecie.
I oddzielić całkowicie HK i Macau od Chin tak będzie prościej.
No dodać jeszcze Alandy, Azory, Abchazję i Naddniestrze. Resztę terytoriów zależnych sobie darować. A może ktoś ma jeszcze jakieś ciekawostki?
Usunąć całkowicie Montserrat, Niue, W-py Św. Tomasza, Butan i Jemen.
No aż się spociłem z tego pisania.
Stare 29-12-2018, 23:17
Senior

Standardowy

Trochę późno na niektóre propozycje.

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika solfernus Wyświetlenie odpowiedzi
Usunąć całkowicie Montserrat, Niue, W-py Św. Tomasza, Butan i Jemen.
To już załatwione.

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika solfernus Wyświetlenie odpowiedzi
No dodać jeszcze Alandy, Azory, Abchazję i Naddniestrze. Resztę terytoriów zależnych sobie darować. A może ktoś ma jeszcze jakieś ciekawostki?
Dlaczego te tak, a inne nie? Skoro Azory, to dlaczego nie Madera? Jeśli Alandy, to może i Livigno włoskie?

Odpowiedz cytując
Stare 29-12-2018, 23:24
Senior

Standardowy

Swoja droga jestem ciekawy czy na przyszłość (w tym roku już nie zmienię tego) widzicie sens w osobnym oznaczaniu browarów restauracyjnych literką R.

Odpowiedz cytując
Stare 29-12-2018, 23:29
Senior

Standardowy

3... 2... 1... start. Formularze załączone są poniżej.
Wszystkie osoby biorące udział w poprzedniej edycji oraz osoby z mojej bazy danych za chwilę powinny znaleźć ankietę w swoich skrzynkach mailowych.

Liczę, że wszystkie osoby biorące w powyższe dyskusji wezmą udział w ankiecie.

Termin zwrotu to 31.01.2019.
Załączone pliki
Rodzaj pliku: zip XXI_ankieta2018.zip (94,9 KB, liczba wyświetleń: 20 )

Odpowiedz cytując
Stare 30-12-2018, 00:39
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
Dlaczego te tak, a inne nie? Skoro Azory, to dlaczego nie Madera? Jeśli Alandy, to może i Livigno włoskie?
Właśnie tak zawsze kończą się dyskusje nt ewentualnego dołączenia do ankiety podstawek/kapsli/etykiet zagranicznych kolejnych krajów. Ktoś do listy istniejących dorzuca jakąś pulę proponowanych a wtedy ktoś inny pisze "skoro dorzucamy X to dlaczego nie dorzucić Y". Tutaj widze nie ma wyjątku w dyskusji. W praktyce gdyby dorzucić wszystkie wymienione w linkach Grzebera terytoria to nawet po pominięciu tych gdzie nie było i nie ma żadnego browaru (co jest oczywiste) ankieta i tak pewnie powiększyła by się o conajmniej 100 kratek. 100 kratek które wypełnił by mało kto bo mało ludzi miało by podstawki z tych terenów i praktyce był by to jeden, wielki arkusz z pustą kratownicą.

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
Swoja droga jestem ciekawy czy na przyszłość (w tym roku już nie zmienię tego) widzicie sens w osobnym oznaczaniu browarów restauracyjnych literką R.
Wg mnie nie ma sensu. Chyba że informacja dla samej informacji. Raczej nie ma jakiegoś wyraźnego podziału wśród kolekcjonerów polskich podstawek na tych co zbierają wyłacznie brewpuby i tych co zbierają wszystkie. Ja póki co kojarzę tylko 1 osobę zbierającą wyłacznie restauracyjne. Raczej nie jest to jakiś większy trend. Już prędzej ludzie zbierają podstawki wyłącznie powojenne i z całej historii (powód pewnie finansowy i ogólnie małej dostępności większości przedwojennych).

Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie