Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Problemy z gęstością początkową.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Charlie44
    Member
    • 09-2017
    • 43

    Problemy z gęstością początkową.

    Cześć wszystkim,

    Uwarzyłem ostatnio Ale'a z chmielami Marynka, Citra oraz Styrian Cardinal.
    Taka międzynarodowa wariacja, no i z tego co próbowałem przy rozlewie to zapowiada się nieźle ale coś mi poszło nie tak w procesie produkcji brzeczki... albo po prostu dałem ciała.

    Mianowicie użyłem 2kg słodu pale ale, 1kg pilzneńskiego i 1kg pszenicznego. Chciałem z tego zrobić 18 litrów trzynastki, w najgorszym wypadku dwunastki. No ale filtracja rozpoczęła się tak że od razu odsłonięte było złoże filtracyjne i od razu musiałem wysładzać (12l wody na zacieranie to za mało?). Podczas filtracji sprawdziłem sobie ile tam tych balingów jest no i było trochę mało więc się przestraszyłem i zakończyłem filtrację w pewnym momencie.
    Pisząc w skrócie z 4kg słodu uzyskałem 13 litrów brzeczki o gęstości 13,5 BLG.

    Pytanie: czy zawartość cukru była mniejsza niż powinna być bo dałem za mało wody na zacieranie (albo jakiś inny powód), czy po prostu dałem ciała i nie musiałem zatrzymywać tego wysładzania i uzyskałbym te 18 litrów dwunastki?

    I od razu chciałbym jeszcze zadać krótkie pytanie dodatkowe:
    Do następnej warki zamierzam użyć 3kg pilzneńskiego + 2kg pszenicznego jasnego.
    Ile dać wody do zacierania i ile uzyskam z tego litrów brzeczki 13 BLG? Są może na to jakieś wzory czy coś?
  • Jimmy_jb
    • 11-2005
    • 911

    #2
    Wydaje mi się że za szybko filtrowałeś. Kilka pytań kontrolnych: jak zacierałeś (temperatura, czas)? Słody z jakiej słodowni? Grubość śrutowania?
    Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10737

      #3
      Wody do zacierania daje się jakieś 3,5l/kgsłodu
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • Charlie44
        Member
        • 09-2017
        • 43

        #4
        Zacierałem przez 70 minut zaczynając od 70*C skończywszy na około 67*C. Na słodko.
        Słody Viking malt.
        Grubość śrutowania, no pojęcia nie mam bo kupuję ześrutowane bo śrutownika nie mam.

        Comment

        • Charlie44
          Member
          • 09-2017
          • 43

          #5
          Przy tej następnej warce z 5kg słodu planuję sobie zrobuić 23 - 24 litry brzeczki.
          Chyba powinna wyjść w miarę fajna gęstość początkowa w taki sposób.
          Czyli mogę dać 17,5 litra wody na zacieranie, dzięki anteks

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10737

            #6
            z tej ilości spokojnie wyciągniesz te 13blg 24l. Nie spiesz sie przy wysładzaniu. Ja bym zacierał raczej w 67'C
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎