Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Szczecinek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Gizbern
    Gość
    • 07-2001
    • 89

    Browar Szczecinek

    Wyjechałem tamże na Święta i natknąłem się w lokalnej prasie na kilka artykułów o nieistniejącym już browarze w Szczecinku.

    Oto kilka faktów:
    Browar znajdował się przy dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego (dawniej Bismarckstrasse, potem Żukowa Wybudowali go w 1853 roku bracia Riemer. Browar był na tyle nowoczesny, że poradził sobie z lokalną konkurencją. Prosperował przez kilkadziesiąt lat. Nawet upaństwowiony, po II Wojnie Światowej, przynosił spore dochody. W tamtym czasie piwa było stale za mało (tak jak zresztą wielu innych artykułów) i władza postanowiła wybudować nowy browar przy ul. Łukasiewicza, jednak na postanowieniach się skończyło...
    W latach siedemdziesiątych, aby zwiększyć produkcję zaczęto skracać proces technologiczny. Tym sposobem z dotychczasowych 35 tysięcy hektolitrów rocznie, browar zaczął produkować 50 tysięcy hektolitrów. Oczywiście odbiło to się na jakości piwa...
    W połowie lat siedemdziesiątych zapadła decyzja o wyburzeniu nieczynnego już browaru.


    I jeszcze cytat z artykułu w "Głosie Koszalińskim":

    "(...)
    Albo z tym piwem z browaru w Szczecinku. Straszny miał z nim kłopot prezes Krawiecki. I jego sklepowe też.
    - Brałem zawsze z Połczyna bardzo dobre piwo. Tydzień mogło stać i nawet jeden kłaczek nie pływał w butelce - chwali prezes. - Kiedyś dostaję polcenie, że mam brać piwo z browaru w Szczecinku. Kazali, to biorę. Jedna skarga, druga, trzecia... Że piwo dzień postoi, a wieczorem już kłączki na dnie. O, nie! - powiedziałem. Ja ze Szczecinka więcej nie wezmę. I co tu zawiniła sklepowa - pyta retorycznie prezes Krawiecki.
    (...)"

    Bez komentarza

    Ostało się po browarze w Szczecinku trochę pamiątek: butelki (mam dwie), etykiety.. może jeszcze coś
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Podobno niezniszczone piwnice pod trawnikiem.

    Comment

    • Gizbern
      Gość
      • 07-2001
      • 89

      #3
      Tak, słyszałem że podczas rozbiórki spychacze tylko wyrównały do poziomu gruntu i coś może tam jeszcze być pod spodem...
      Last edited by Gizbern; 07-01-2002, 12:34.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23782

        #4
        (Gizbern podesłał)
        Attached Files
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          Odp: Browar Szczecinek

          Browar znajdował się przy dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego (dawniej Bismarckstrasse, potem Żukowa Wybudowali go w 1853 roku bracia Riemer. Browar był na tyle nowoczesny, że poradził sobie z lokalną konkurencją. Prosperował przez kilkadziesiąt lat. Nawet upaństwowiony, po II Wojnie Światowej, przynosił spore dochody.

          Według spisu browarów polskich Hermann Riemer występuje jako właściciel browaru dopiero od roku 1880. Jak już napisał Gizbern, był to nowoczesny jak na tamte czasy zakład, specjalizujący się w produkcji piwa bawarskiego. W 1897 roku został przekształcony w spółkę akcyjną. Produkcja Neustettiner Bergbrauerei AG w latach 1900 – 1902 wynosiła 12 000 hl piwa rocznie. Po zakończeniu I wojny światowej właścicielami zakładu były panie Charlotte Husen z Kętrzyna oraz córka Hermanna Riemera, Dorothea Riemer ze Szczecinka. Funkcję mistrza piwowarskiego sprawował Albert Krauß. Więcej informacji nie udało mi się niestety znaleźć.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • kiszot
            Senior
            • 08-2001
            • 8081

            #6
            Tak wygląda miejsce po browarze dzisiaj.
            Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
            1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

            Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
            Mein Schlesierland, mein Heimatland,
            So von Natur, Natur in alter Weise,
            Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
            Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

            Comment

            • Stolp
              Senior
              • 06-2002
              • 492

              #7
              Byłem w piwnicach jeszcze przed wyrównaniem terenu, lae opórcz kupy gryzu nic juz nie było
              Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
              Szukam
              e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
              https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

              Comment

              • lucek
                Junior
                • 12-2002
                • 23

                #8
                I jeszcze raz

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎