Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Milanówek, Smoleńskiego 3a, Browar Wehikuł

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4566

    Milanówek, Smoleńskiego 3a, Browar Wehikuł

    Dwóch przyjaciół z Warszawy - Grzegorz Święcicki i Bartek Szałajski są piwoszami i od zawsze chętnie odwiedzają multitapy próbując dobrych piw. Warzyli też swoje domowe warki, a gdy Grzegorz przeniósł się z Warszawy do domu w Milanówku powstała myśl by stworzyć własny niewielki browarek. Sam dom jest położony około 400 m od dworca PKP, na pięknej, pełnej zieleni, leśnej działce, porośniętej sosnami, krzewami i obrośnięty bluszczem. Browarek znalazł swe miejsce w garażu na dolnym poziomie w stosunku do części mieszkalnej.
    Po wielu przymiarkach i analizach panowie wybrali dość ciekawy jak na nasz kraj sprzęt bo pochodzący z Anglii. Tak więc jest to trzeci browar angielski w Polsce po Twiggu i Tea time. Z resztą Grzegorz nie krył, że David Twigg służył radą i pomógł podjąć właśnie taką decyzję. Co ciekawe koszt angielskiego sprzętu był niższy nawet od odpowiednich do wielkości garażu propozycji z Czech.
    Tak więc wchodząc do browarku widzimy najpierw zbiornik wody gorącej 13 hl, dalej jest kadź zacierna i filtracyjna przykrywane rozsuwanymi drewnianymi płytami. Wszystkie te zbiorniki maja typowe angielskie płaszcze z drewnianych deszczułek co wygląda ładnie dla oka. Warzelnia ogrzewana jest prądem poprzez wmontowane na dnie grzałki. Warzy się warki po 10 hl, po czym brzeczka jest przetaczana do którejś z dwóch okrągłych, plastikowych otwartych kadzi fermentacyjnych. Potem młode piwo trafia do dwóch stojących tanków leżakowych (również po 10 hl).
    Do produkcji używany jest słód Vikinga ze Strzegomia. Nie jest ona wielka - pierwszą warkę uwarzono w czerwcu 2018 i do tej pory było ich 6. Panowie nie mają ciśnienia - na co dzień normalnie pracują w swoich zawodach (Grzegorz jest grafikiem, a Bartek pracownikiem agencji reklamowej), mają też życie rodzinne, wyjazdy urlopowe, itp. Dlatego browar nazwali "Weekendowy" bo wtedy mogą poświęcić czas na piwne hobby.
    Do tej pory powstały 3 rodzaje piw:

    - Okolender (Witbier - debiut) 11°Blg, 4,6% https://www.browar.biz/forum/showpos...47&postcount=2
    - Pan Apka (APA) 12°, 5,4% https://www.browar.biz/forum/showpos...02&postcount=2
    - Stoutyskaf 12,5°Blg, 4,6% (jak do tej pory jedna warka) https://www.browar.biz/forum/showpos...56&postcount=3

    Przytoczyłem oceny becika, z którymi się zgadzam w całej rozciągłości, a nawet bym podwyższył noty. Warto spróbować tych piw - "będziecie zadowoleni" jak mówi klasyk.
    W butelkach są do kupienia w miejscu debiutu czyli bielańskim Stanie Umysłu, zaś z casców lane najczęściej w Piwnej Sprawie i Pana Bar.
    Dzięki Grzegorz za pokazanie browaru i miłą rozmowę, niech się darzy!

    Fotki becika już dodał wcześniej, więc nie dubluję:



    i jedna moja:
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4566

    #2
    Nie zdążyłem już edytować - byłem w Wehikule 16.02.2019.

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎