Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Nová Bystřice, Vídeňská 136, Pivovar Nová Bystřice

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Nová Bystřice, Vídeňská 136, Pivovar Nová Bystřice

    Česká Kanada to uroczy rejon w Czechach, a od zeszłego roku leżące w nim miasteczko Nová Bystřice powróciło do XIV wiecznej tradycji warzenia piwa.
    Nowy browar został otwarty na terenach i w pomieszczeniach starej fabryki włókienniczej i sąsiaduje z największym, czeskim muzeum amerykańskich, przedwojennych aut.

    Pod adres browaru zawitaliśmy w niedzielne, słoneczne południe i jak się później okazało to mieliśmy trochę szczęścia, że akurat w browarze zastaliśmy właściciela, sladka, którym jest Jiří Vainar.
    Pomysł otwarcia własnego browaru zaświtał mu w głowie zaraz po tym jak został zamknięty browar Černý orel w miejscowości Jindřichův Hradec (2017r.). W tymże browarze Jiří pracował jako sladek, więc po jego zamknięciu po prostu został bezrobotny. Dzięki temu powstał nowy browar i już w maju 2018 roku na kranach pojawiły sie pierwsze piwa .

    Przy browarze działa malutka knajpka, gdzie zasiądzie góra piętnaście osób, ale w okresie późno-jesiennym-zimowym i wczesnowiosennym jest ona nieczynna. Powodem jest brak klientów .
    Dla tego nam się udało, bo akurat był ładny i w miarę ciepły dzień, więc właściciel na cztery godziny zdecydował się na otwarcie lokalu . W lecie dodatkowo można pod parasolami zasiąść przed lokalem w równie skromnym ogródku. Póki co lokal otwarty jest od 12-18, ale słyszałem coś, że godziny otwarcia mają pokrywać się z godzinami otwarcia muzeum.

    Do pomieszczeń z instalacją browaru wchodzi się z hospudki, a bardzo sympatyczny i gadatliwy właściciel zaprosił nas tam bez najmniejszych problemów. W pierwszej , najładniejszej sali pod ceglanym sufitem ustawiono 500 l. warzelnię, zbiorniki na wodę oraz jedna ławę przy której można zdegustować piwo. Taka kameralna, prywatna sala.
    W drugiej znacznie większej sali ustawiono tanki w ilości: 11 x 1000 l., oraz 1 x 500 l., stanowisko do napełniania butelek, oraz 3 x 1000 l. zbiorniki przeznaczone do otwartej fermentacji.

    Do tej pory w browarze zostało uwarzone już dziesięć rodzajów piwa, a niewątpliwą ciekawostką jest uwarzenie piwa z Chlorellą. Wyjaśnię, że Chlorella to niezwykła alga pochodząca z Japonii i jest prawdziwą bombą witaminową – zawiera m.in. chlorofil w dużej ilości, aminokwasy i kwas foliowy. Takim właśnie piwem zostaliśmy poczęstowani z tanka. Samo piwo niczym nie zachwyca, no może tym, że w smaku bardziej przypomina jakiś napój, niż piwo. Pozostałe piwa goszczące tego dnia (05.05) na kranach to:

    -Vinar svetla 12-ka w cenie 25/35/90 Kc. ostatnia pozycja to cena szklanej butelki 0,7 l. Próbowałem lanego na miejscu, oraz zakupiłem w szkle na wynos. Przyzwoite piwo, ale bez większych uniesień. Pod taką samą nazwą sprzedawana jest jeszcze 11 i 10 ka.

    -Vaska polotmava 11-ka w cenie 23/33/110 Kc. ostatnia cena za 1.5 l. pet. Piwo próbowane lane na miejscu, oraz zakupione na wynos. Ujdzie w tłoku.

    -Krajíř 14-ka Belgicky special w cenie 40 Kc. za 0.4 l.oraz 135 Kc. za 1.5 l. pet. Zakupione i wypite w domu. I tu szału nie było, takie piwo na raz.

    -Řasa 12-ka w cenie 27/40 Kc. To właśnie jest piwo z dodatkiem Chlorelly.

    Piwa z pod ręki sympatycznego człowieka jakim niewątpliwie jest Jiří Vainar w mojej pamięci nie zapiszą się złotymi zgłoskami, ale tragedii też nie ma i będąc w pobliżu, przejazdem warto tam zajrzeć i spróbować piwa z browaru w Nové Bystřici. My wizytą w tym browarze 05.05 zakończyliśmy tegoroczną majówkę i ruszyliśmy w drogę do domu

    Zdjęcia:











  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4538

    #2
    Z panem sládkem Jiřím Vainarem spotkałem się 4 lata wcześniej w Jindřichově Hradci gdy pracował w tamtejszym (nieistniejącym już) browarze Černý Orel. Mimo upływu czasu poznał mnie już w momencie gdy zadzwoniłem by umówić się na wizytę w jego browarze w Nové Bystřicy. Gdy już byliśmy na miejscu po serdecznym powitaniu od razu spytał ile browarów do tej pory odwiedziłem w Czechach. Pokazałem swoją listę, którą zawsze mam ze sobą ale odpowiedzi nie udzieliłem gdyż po prostu nie chce mi się tego policzyć .
    Pan Jiří był wyraźnie dumny, że pracuje teraz na swoim i sam jest sobie szefem. Pomaga mu syn. Oczywiście w browarze opowiedział nam w szczegółach o każdym tanku, rurce i zaworze, widać, że to jego ukochane dziecko. Przed zleceniem budowy sprzętu firmie HD Servis - Milan Doubek Pacov, wiedział dokładnie czego potrzebuje i miał już opracowany każdy szczegół. Przystosowanie piwnicy - osuszenie, kanalizacja, oczyszczanie ceglanych łuków do żywego, zajęło własnymi siłami prawie 9 miesięcy. Ale się opłaciło, wygląda to bardzo stylowo. Pan Jíři bardzo chwalił sobie współpracę z miastem, którego własnością jest kompleks budynków dawnej textilki.
    Warzelnia ma wybicie 500 l, fermentacja to 3 okrągłe otwarte kadzie po 10 hl, leżakownia składa się z 11 tanków po 10 hl i jednego 5 hl.
    A wszystko pełne na full! Pan sládek chwali się, że warzyć by mógł na okrągło, no ale piwo musi swoje odleżakować. Popyt w Bystřicy i okolicach jest duży, tak więc w lecie nie nastarcza, nie ma też mowy o napełnianiu PET-ów - wszystko idzie do kegów. Rzeczywiście, w ogródku pomiędzy browarem i muzeum samochodów, pełno ludzi. 21.07.2020 zastaliśmy na kranach tylko 2 piwa:
    - Vaska 11° polotmavé, 35 kč https://www.browar.biz/galeria.php?id=28065
    - Vainar 12° světlé, 38 kč https://www.browar.biz/galeria.php?id=28066

    Oba to solidna czeska klasyka jaką zawsze się pije z przyjemnością

    Nie obyło się oczywiście bez konsumpcji z tanków w browarze - IPA, APA i černý speciál były co prawda jeszcze młode ale z widokami na fajne, klasyczne w swych stylach piwa.

    Lane podaje się w firmowych kuflach, są też podkładki. Dostaliśmy również przypinki.

    Warto wpaść do Nové Bystřicy na piwo i nie tylko. Można obejrzeć także muzeum samochodów lub stary browar. Sam dojazd jest również atrakcją gdyż kursuje tu z Jindřichova Hradca wąskotorówka przemierzająca piękne wyżynne tereny, pełne jezior i lasów. Każdy pociąg prowadzi osobny wagon do przewozu rowerów, a w weekendy kursuje dodatkowy skład zabytkowy z parowozem. Tak więc browar w tym miasteczku to z pewnością strzał w dziesiątkę.

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎