Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Przewodnik po polskich browarach 2019!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 09-10-2002, 00:45
Fotka Użytkownika: żąleną
żąleną żąleną is offline
Sojowe Oddziały Bojowe

Miejscowość: mniasto Warszawa
Standardowy Polskie piwa do 5,5%

Mam takie pytanie do uczestników forum, którzy zorientowani są w sytuacji na polskim rynku piwnym: dlaczego polskie piwa do 5,5% vol. to zwykle (zawsze?) dziesiątki? Co sprawia, że nie ma dwunastek do 5,5%? A może są, tylko niedokładnie patrzę, albo nie da się ich dorwać w Warszawie?

Będę wdzięczny za rozwikłanie tej zagadki.

i grabe w oko mnie wciska
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 08:16
szostak szostak is offline
Gość

Miejscowość: Lublin
Standardowy

Bo u nas, jak przystało na naród pijaczków, podaje się maksymalną (czyli być może nigdy nie osiąganą) zawartość alkoholu. A w krajach normalnych, jak Niemcy czy Czechy, podaje się zawartość średnią lub minimalną.
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 08:27
Fotka Użytkownika: ART
ART ART is offline
mAD'MINd

Miejscowość: Opole
Standardowy

z tymi pijaczkami to przesadzasz, ale żeby wilk był syty i owca cała, to powinno się zmieszczać widełki od xx % do xx %. co prawda zawartość alkoholu może być superdokładna w piwach fabrycznych i stale taka sama, jednak piwa warzone tradycyjnie ulegają pewnym wahaniom (co jest moim zdaniem korzystne).

Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś moderatorowi" (trójkąt z wykrzyknikiem).
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 08:49
szostak szostak is offline
Gość

Miejscowość: Lublin
Standardowy

Owszem, może przesadzam, ale przyznasz, że chyba tylko u nas podaje sie maksymalną zawartość alkoholu. A widełki od - do byłyby dobre.
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 11:08
Fotka Użytkownika: yendras
yendras yendras is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

Ten problem chyba już pojawiał się na forum. Rzeczywiście teraz wszyscy podają maksymalną zawartość alku mierzoną objętościowo. Pewnie ta sama, wspomniana przez Żą "dziesiątka" mogłaby mieć równocześnie zaw. alk. min. 4 % wag., a "dwunastka" - 4,5. Pamiętam czasy, kiedy piwa o ekstrakcie 12 - 12,5 Blg miały woltaż rzędu 4,2 - 4,5 %. 5% to była rzadkość osiągana jedynie przez "czternastki". Dlatego też teraz zwracam uwagę przede wszystkim na ekstrakt, a dopiero potem na zmanipulowaną zawartość alkoholu.
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 11:44
żąleną żąleną is offline
Sojowe Oddziały Bojowe

Standardowy

Ale na piwach sprowadzanych do Polski jest nalepka (bądź też polskojęzyczna etykietka), na której widnieją wskazania zgodne z naszymi normami. I te zagraniczne dwunastki mają zwykle nie więcej niż 5% objętościowo. Nawet biorąc pod uwagę rozbieżność min/max, to i tak nie ma chyba w Polsce dwunastki o takim voltażu.
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 13:00
Senior

Standardowy

Hmmm... Podejrzana sprawa.
A swoją drogą to spotkałem się z krytycznymi uwagami Anglika i Włocha na temat zbyt wysokiej mocy polskich piw i niedostępności - szczególnie w knajpach - piw lekkich.
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 13:30
żąleną żąleną is offline
Sojowe Oddziały Bojowe

Standardowy

Właśnie spojrzałem na etykietkę Samsona i co widzę? Po czesku napisane, że 4,9% objętościowo, a po polsku do 6,0% objętościowo! No chyba margines błędu nie wynosi jednej piątej wartości całości!!
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 17:02
Senior

Standardowy

Żą, ta dyskusja może wyjaśni Ci więcej.
Odpowiedz cytując
Stare 09-10-2002, 20:47
żąleną żąleną is offline
Sojowe Oddziały Bojowe

Uśmiech

Dzięki, już tam zajrzałem i zadałem odpowiednie pytanie.
Odpowiedz cytując
Stare 19-10-2002, 18:25
lepek lepek is offline
Junior

Miejscowość: saarbrücken
Standardowy

mysle ze te sztuczne podbijanie woltarzu jest zwiazane z podatkami.piwo w polsce jest coraz drozsze i browary aby nie tracic klijenteli robia coraz mocniejsze pio.przed laty gdy jeszcze mieszkalem w polsce taki BOSMAN (czerwony full)mial jakies 4,8 % (dokladnie nie pamietam ale w zadnym razie nie bylo to 5%)teraz jak sie nie myle ten sam bosman ma cos ok 6%.strzele sobie 4 piwka i juz mam ostro w czubie,podczas gdy u mnie w domu jestem w stanie bez wiekszego uszczerbku w postrzeganiu swiata ,wypic 6-7 browarkow(co bardzo irytuje moja zone ale to inny temat...)
ale najwiekszym paskuctwem sa tak zwane piwa mocne!to moze sprzedawac "normalne"piwo(4,5-4,8 %)z mala flaszka wodki-kto zechce niech sobie mixa robi...
Odpowiedz cytując
Stare 20-10-2002, 00:06
Fotka Użytkownika: Simon
Simon Simon is offline
† 1964-2008 Piwosz w Raju

Miejscowość: Gdynia
Standardowy

W Polsce rozgorzała niebezpieczna wojna cenowa.
Jeszcze rok temu piwo w puszce poniżej 2 zł było zjawiskiem rzadkim. Teraz mnóstwo Fasbergów, Goolmanów, Premium'ów, Wojaków itp itd. Niestety, więksość tych piw to 10 - tki i poniżej...
Ekonomia jest nieubłagana. Puszka wraz z zamknieciem kosztuje około 43 groszy, produkt do 20 groszy, a akcyza waha się od dwudziestu kilku do czterdziestu kilku zależnie od ekstraktu. Do tego trzeba dodać promocje dla dystrybutora, dla detalisty... \
Żeby coś zarobić trzeba zmniejszać Blg...ukrywając to jak najbardziej, uwidaczniając bardziej zawartość alkoholu ( i gdzieś tam małymi literkami dopisując "do" = max ).
Bo zawartość alkoholu jest w Polsce baaaardzo ważna, zwłaszcza w segmencie piw cenowych.
Stare 20-10-2002, 14:51
żąleną żąleną is offline
Sojowe Oddziały Bojowe

Standardowy

A ja akurat lubię polskie dziesiątki. Ich smak jest dla mnie bardziej konkretny - w tym sensie, że nie kłóci się kilka posmaków, a wybija się to co najlepsze, czyli chmiel i goryczka.
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak