Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Wspieram browar.biz, bo to na prawdę świetna strona. Miejsce gdzie można pozna zdanie osób posiadających ogromną wiedzę, co daje okazje do rozwijania pogłębiana swojej wiedzy. Im więcej czytam tym bardziej zdaje sobie sprawę o ile sprawach nie miałem pojęcia. Polecam lekturę forum na każdą wolną chwilę. To skarbnica informacji! Dzięki tej stronie mogłem znaleźć sklepy oferujące szeroki asortyment piw, a także jakich produktów szukać na półkach, a których nie warto spróbować.
Krzysiek_K
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 04-10-2009, 14:18
Fotka Użytkownika: Maidenowiec
Maidenowiec Maidenowiec is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Chyba nie mają 8hekto. Wydaje mi się, że z połowę tego, Krzysztof musiałby się na ten temat wypowiedzieć.

Poza tym wcale to nie jest dużo za mało, bez przesady. Bawiłem się w obliczenia czy jest sens robić coś z tą instalacją osobiście. Bo rozumiem, że w temacie rozmawiamy o otworzeniu przez osobę typu forumowicz minibrowaru? To kup teraz lokal na 10hekto instalację, plus na tyle miejsc, żeby ta instalacja miała na co pracować. Powodzenia w Warszawie

Thou shallt not spilleth thy beer!

Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.
Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 19:40
Fotka Użytkownika: darko
darko darko is offline
Senior

Miejscowość: Grodzisk Maz.
Standardowy

Kiedyś rozmawiałem o tym z Krzysztofem, mają 8 albo i 9 hl. Z resztą najlepiej będzie jak sam sie wypowie.
Jeśli się nie chce robić 25-30 warek w miesiącu to warzelnia >5hl jest niezbędna. Na przykład w takim Kaliszu mają warzelnię 2,5 hl i jadą non stop, przynajmniej półtora roku temu tak było.
Stare 04-10-2009, 20:21
Senior

Standardowy

Jasne, tylko na zdrowy rozsądek, raczej nikt nie będzie miał pieniędzy na kompletny minibrowar na 10 hekto. To troszkę większa inwestycja jednak, nie?

Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.
Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 20:32
darko darko is offline
Senior

Standardowy

Względna różnica między 5 a 10 hekto jest znacznie mniejsza niż między 2,5 a 5.
Skoro niektórych było stać na browar 10 hl od Kaspar Schulza (Gdańsk, Koszalin) to powinno znaleźć się wielu na używany sprzęt za 0,5 mln PLN. Z resztą to w sumie niewielka kwota, jak się wszystko robi z głową a nie rozmachem

darko edytował/a post 04-10-2009 o godz. 20:33.
Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 20:46
Senior

Standardowy

Sprzęt to jedno, lokal i cała reszta to drugie.

Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 20:52
darko darko is offline
Senior

Standardowy

Jak się wszystko robi z głową, to nie trzeba potem wołać po 15 zł za piwo.
Stare 04-10-2009, 20:54
Fotka Użytkownika: zgroza
zgroza zgroza is offline
Senior

Miejscowość: Bydgoszcz
Standardowy

A kto Ci się każe rozkładać w środku Warszawy? Kupujesz całkiem przyzwoitą szopę, powiedzmy, w Bolesławcu, robisz dystrybucję na powiat (detal, jak w gastronomii jest wiadomo) plus obskakujesz kilka ciekawych punktów w dalszych okolicach (kopyry, rodzinki i inne degustatornie :P) i kilka punktów we wrocławiu. Jestem pewien, że jeżeli finansujesz browar ze środków własnych, na lokal dostaniesz hipotekę.

Też Was kocham.
Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 21:13
Fotka Użytkownika: anteks
anteks anteks is offline
maruda

Miejscowość: opalenica
Standardowy

[quote=zgroza;852638 obskakujesz kilka ciekawych punktów w dalszych okolicach (kopyry, rodzinki i inne degustatornie :P) .[/quote]
a Oni biorą TIRA miesięcznie i sprzedają

Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 21:30
Senior

Standardowy

Jasne Darko, wszystko trzeba robić z głową. Tylko, że ja nie zainwestowałbym w coś tak ryzykownego wszystkich moich pieniędzy.

Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 21:52
Krzysztof Krzysztof is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa Bemowo
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec Wyświetlenie odpowiedzi
Chyba nie mają 8hekto. Wydaje mi się, że z połowę tego, Krzysztof musiałby się na ten temat wypowiedzieć.

Poza tym wcale to nie jest dużo za mało, bez przesady. Bawiłem się w obliczenia czy jest sens robić coś z tą instalacją osobiście. Bo rozumiem, że w temacie rozmawiamy o otworzeniu przez osobę typu forumowicz minibrowaru? To kup teraz lokal na 10hekto instalację, plus na tyle miejsc, żeby ta instalacja miała na co pracować. Powodzenia w Warszawie
W Bierhalle wybicie warki to 8,5 -8,8 hl gorącej brzeczki. Od tej ilosci trzeba odjąć zanik np. 20% dla równego rachunku.
Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 21:54
Senior

Standardowy

A, czyli źle pamiętałem. Zdarza się

Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 21:55
Krzysztof Krzysztof is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa Bemowo
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
Kiedyś rozmawiałem o tym z Krzysztofem, mają 8 albo i 9 hl. Z resztą najlepiej będzie jak sam sie wypowie.
Jeśli się nie chce robić 25-30 warek w miesiącu to warzelnia >5hl jest niezbędna. Na przykład w takim Kaliszu mają warzelnię 2,5 hl i jadą non stop, przynajmniej półtora roku temu tak było.
Masz rację - intslacja warzelni o wybiciu nizszym niż 5 hl/warkę mija się z celem.

Zgdzam się że koszt warzelni nie rośnie proporcjnalnie wraz ze wzrostem wielkości wybicia. Koszt armatury (zawory, rury) + automatyzacja jest taki sam. Dochodzi jedynie koszt wykonania wiekszych zbiorników.
Odpowiedz cytując
Stare 04-10-2009, 21:56
zgroza zgroza is offline
Senior

Standardowy

@anteks: warzelnia 10 hl, powiedzmy 2 warki na tydzień, to 200 000 butelek rocznie. Jeżeli każdy statystyczny mieszkaniec powiatu bolesławieckiego wypije 1 butelkę rocznie, to mamy już 40% produkcji (powiat bolesławiecki liczy 88 tys. mieszkańców, trzymając się przykładu). W takiej degustatorni czemu nie miałoby zejść 2000 butelek rocznie? A czy sami browarbizowicze nie obciągną z 2000 butelek (to tylko 200 piwoszy po 10 butelek). Przy cenach 3-4 zł za butelkę dałoby to radę styknąć.
@maidenowiec: za lokal masz pożyczkę pod zabezpieczenie lokalu, jak padniesz, to lokal sie po prostu anihiluje. Jeżeli po prostu będziesz raczej niedohodowy, a nie katastrofą, masz szansę, że ze sprzedaży reszty masy upadłościowej otrzymasz częściowy zwrot inwestycji.
Poza tym na zachodzie takie inwestycje to spółki akcyjne, pół miliona złotych to 500 piwoszy inwestujących tysiączek. Albo jakiś venture fund.

Też Was kocham.
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 08:00
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

Rezygnacja z lokalizacji w dużym mieście z dystrybucją w lokalu na rzecz mnieszej miejscowości a ze sprzedażą poza lokalem wymaga dodatkowej koncesji na hurtowy obrót piwem. Trzeba zatem mieć na względzie ten koszt.
np. "Marysia" jak widać nigdy jej nie uzyska, bo przy ich wybiciu byłoby to nieekonomiczne i pozbawione sensu - musieliby ciągle warzyć na tym malutkim sprzęcie, by móc sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu a jednocześnie na tyle zwiększyć produkcję, by zrekompensować koszty koncesji. stąd "Marysia" zawsze będzie malutkim browarkiem lokalnym.
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 08:28
szefunio szefunio is offline
Senior

Miejscowość: Konstancin-Jeziorna
Standardowy

Rozumiem, że bierzecie pod uwagę koszt liniii rozlewniczej, skrzynek lub kartonów z pakowaczką, butelek, kapsli, etykiet, kleju, dodatkowych ludzi do rozlewu, samochodu dostawczego z kierowcą, wózka paletowego, palet drewnianych, chemii do czyszczenia linii, dostosowania odpowiedniego pomieszczenia do wymogów sanepidu, koncesji na handel hurtowy itd. itp.???
Stare 05-10-2009, 18:01
zgroza zgroza is offline
Senior

Standardowy

Brać pod uwagę to jeszcze nie bierzemy, ale mamy pojęcie, że istnieją.
Inwestycje na ww. rzeczy na pewno nie przekraczają kosztów wyposarzenia, rozreklamowania i utrzymania knajpy, nieprawdaż?

Też Was kocham.
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 19:10
Fotka Użytkownika: kopyr
kopyr kopyr is offline
Senior

Miejscowość: Oborniki Śl.
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
Brać pod uwagę to jeszcze nie bierzemy, ale mamy pojęcie, że istnieją.
Inwestycje na ww. rzeczy na pewno nie przekraczają kosztów wyposarzenia, rozreklamowania i utrzymania knajpy, nieprawdaż?
Przekraczają, ale... można się bez nich obejść. Pakowaczka? W Bambergu w całkiem sporym browarze pakują do skrzynek ręcznie. Linia do rozlewu? Można nalewać ręcznie, tak jak w Kocourze, EDIm czy wielu małych winnicach. Oczywiście koszty jednostkowe rosną, ale nikt normalny nie będzie sprzedawał piwa rzemieślniczego w cenach Tyskiego.
Stare 05-10-2009, 20:15
angasc angasc is offline
Senior

Miejscowość: Izabelin- Dziekanówek
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
Przekraczają, ale... można się bez nich obejść. Pakowaczka? W Bambergu w całkiem sporym browarze pakują do skrzynek ręcznie. Linia do rozlewu? Można nalewać ręcznie, tak jak w Kocourze, EDIm czy wielu małych winnicach. Oczywiście koszty jednostkowe rosną, ale nikt normalny nie będzie sprzedawał piwa rzemieślniczego w cenach Tyskiego.
Oczywiście masz rację. Tyle że we wzmiankowanym Bolesławcu, czy też innym niewielkim acz uroczym miasteczku, istnieją niewielkie szanse na sprzedaż detaliczną. Malo będzie na rynku lokalnym osób chetnych do zapłacenia 4-5 zl za butelkę, gdy w sklepie obok jest koncernówka ponizej 3 złotych. Pamiętajmy o naszej polskiej mentalnosci - to co nie nasze, jest lepsze. To, że dla Nas takie piwo będzie warte tych 5 złotych i My docenimy jego smak, to nie znaczy że docenią to autochtoni. I tym bardziej nie znaczy, że za to zapłacą.
Dochodzą więc dodatkowe koszty logistyczne i dystrybucyjne związane z dostarczaniem produktu do innych miejscowości. Co przy obecnym poziomie obciążeń fikalnych i kosztach paliw stawia całą procedurę pod wielkim znakiem zapytania. Vide Browar Ciechan i Jego sposoby dystrybucji oraz koszty z tym związane.
Mimo wszystko, mimo chęci rozpowszechniania produktów z browarów małych i lokalnych, uważam, że największe szanse powodzenia ten biznes ma w dużych miastach.
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 20:30
Senior

Standardowy

Ta, ja już znam to docenianie. Bardzo szybko pojawiłyby się opinie, że taka cena to paskarstwo, jasne, można od czasu do czasu spróbować, ale tak to piwa do 3pln maks razem z kaucją za butelkę.

Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 20:42
angasc angasc is offline
Senior

Miejscowość: Izabelin- Dziekanówek
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec Wyświetlenie odpowiedzi
Ta, ja już znam to docenianie. Bardzo szybko pojawiłyby się opinie, że taka cena to paskarstwo, jasne, można od czasu do czasu spróbować, ale tak to piwa do 3pln maks razem z kaucją za butelkę.

I mędzy innymi stąd biorą się zarzuty wobec sklepów piwnych.
Zainteresownych odsyłam do dyskusji np w sprawie cen U Joli
Ciekawe, kiedy dojdziemy do zrozumienia tematu. My, czyli piwosze.
Brawo Maidenowiec. Widzę że dobrze znasz i rozumiesz temat.
Tak całkiem przy okazji - pozdrówki od Marcina
Dochodzimy więc do wspólnych konkluzji, że produkcja dobrego piwa za godziwe pieniądze, w Polsce, to wyjątkowo trudna sprawa. Z wielu względów. Ale najważniejszym z nich jest brak szerokiej gamy odbiorców potrafiących docenić wysiłek piwowarów i gotowych za to zapłacić.

angasc edytował/a post 05-10-2009 o godz. 20:43.
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 20:56
Senior

Standardowy

Czasami po prostu już zastanawiam się czy niektórzy żyją w świecie różowych chmurek, czy ja już jestem po prostu zgorzkniały i do bólu racjonalistyczny.

Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 21:55
Fotka Użytkownika: kopyr
kopyr kopyr is offline
Senior

Miejscowość: Oborniki Śl.
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika angasc Wyświetlenie odpowiedzi
Oczywiście masz rację. Tyle że we wzmiankowanym Bolesławcu, czy też innym niewielkim acz uroczym miasteczku, istnieją niewielkie szanse na sprzedaż detaliczną. Malo będzie na rynku lokalnym osób chetnych do zapłacenia 4-5 zl za butelkę, gdy w sklepie obok jest koncernówka ponizej 3 złotych. Pamiętajmy o naszej polskiej mentalnosci - to co nie nasze, jest lepsze. To, że dla Nas takie piwo będzie warte tych 5 złotych i My docenimy jego smak, to nie znaczy że docenią to autochtoni. I tym bardziej nie znaczy, że za to zapłacą.
Dochodzą więc dodatkowe koszty logistyczne i dystrybucyjne związane z dostarczaniem produktu do innych miejscowości. Co przy obecnym poziomie obciążeń fikalnych i kosztach paliw stawia całą procedurę pod wielkim znakiem zapytania. Vide Browar Ciechan i Jego sposoby dystrybucji oraz koszty z tym związane.
Mimo wszystko, mimo chęci rozpowszechniania produktów z browarów małych i lokalnych, uważam, że największe szanse powodzenia ten biznes ma w dużych miastach.
Dlatego właśnie skala produkcji nie może być zbyt duża. Tylko tyle, żeby się bez problemu sprzedało. Tutaj rzeczywiście te 10hl, może być za dużo. Osobiście myślałem raczej o 2hl. Choć im więcej myślę, tym bardziej mi się wydaje, że to za mało.

Czy w Polsce nie znajdzie się dość klientów, to bym polemizował. Żeby nie być gołosłownym, we wrocławskim Browarku są w sprzedaży PETy z Koucura 14zł/1L - schodzą na pniu. Drugi przykład - EDI. Mimo, że sprzedają piwo co najmniej ekstrawaganckie, a częstokroć zepsute, to są na to klienci i to za 6zł/0,5L. Koreb, bardzo podobna sprawa.

Ja to widzę tak. Na miejscu sprzedajesz z porządną marżą i zarabiasz. Nadwyżki sprzedajesz do sklepów specjalistycznych w Polsce, gdzie albo sprzedajesz jeszcze drożej, albo nawet w tych samych cenach, z mniejszym zarobkiem ale upłynniasz nadwyżki.
Stare 05-10-2009, 22:25
Fotka Użytkownika: fidoangel
fidoangel fidoangel is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
Drugi przykład - EDI. Mimo, że sprzedają piwo co najmniej ekstrawaganckie, a częstokroć zepsute, to są na to klienci i to za 6zł/0,5L. Koreb, bardzo podobna sprawa.
Ale nie są to żadne prawdziwe, przemyślane działania marketingowe tylko strzelanie sobie w kolano.
Po jakimś czasie ludzie zaczną te browary kojarzyć z ich produktami i to będzie dla nich koniec. Na razie jadą na modzie na: małe, polskie, zdrowe, naturalne, ekologiczne, inne i co tam sobie można jeszcze wymyślić w opozycji do tego co ogólnie dostępne.
Ale ile razy można kupić zepsute piwo za 6 PLN. Ile razy można je sprzedać?

Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
Sprawdź >>>Przewodnik<<<
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 22:59
Fotka Użytkownika: żąleną
żąleną żąleną is offline
Sojowe Oddziały Bojowe

Miejscowość: mniasto Warszawa
Standardowy

Ale czy naprawdę piwo "rzemieślnicze" musi być znacznie droższe od Tyskiego? Przecież koszt wyprodukowania samego płynu to w przypadku T. grosze, a co składa się na resztę, to chyba doskonale wiecie.
i grabe w oko mnie wciska
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2009, 23:11
Fotka Użytkownika: jacer
jacer jacer is offline
Senior

Miejscowość: Milicz
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
Ale czy naprawdę piwo "rzemieślnicze" musi być znacznie droższe od Tyskiego?
A czy Mercedes musi byc droższy od Fiata?

Musi.

Dobre piwo musi kosztować. Nie widze sensu aby otwierać taki interes i zarabiać 1zł na butelce.

(1+sqrt5)/2
"Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
"Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
No Hops, no Glory :)
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak