Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Uherský Brod (Janáček), Comenius Special 14%

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pjenknik
    • 08-2001
    • 3388

    Uherský Brod (Janáček), Comenius Special 14%

    Janacek, Comenius Special 14%
    svetle pivo , Uhersky brod.
    Piwo jasne, jedno z najmocniejszych czeskich piw jasnych.
    ekstr. 14% zaw. alk. 6%, zawiera dodany cukier.
    barwa ciemnozłota, piana dość obfita, trwała, żółtawa.
    Gazu niezbyt dużo. Zapach silny chmielowy, słodkawy.
    W samku wyczuwalna słodycz, pozostaje posmak goryczki. Jak na piwo mocne dość lekkie w smaku. Nie czuć alkoholu.
    Stawiam 4+.
    Last edited by sibarh; 19-08-2011, 20:03.
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
  • zythum
    Kot Makawity
    • 08-2001
    • 8305

    #2
    Naprawdę dobre piwo, jedno z lepszych piw mocnych jakie piłem. Zapach delikatnie kwaskowaty. Barwa może, jak na 14 % ekstraktu trochę zbyt jasna. Piana bardzo zwarta, drobnopęcheryzkowata, śnieżnobiała, gęsta.
    Smak piwo naprawdę pełne, smak to miałem dwa odczucia, jedno tak w kierunku piw belgijskich ale znacznie bardziej delikatne, drugie to piwo marcowe w kierunku posmaku słodowego. Bardzo dobre pełne, piwo o charakterystycznym smaku.
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.

    Comment

    • sibarh
      PremiumUżytkownik
      • 01-2005
      • 10384

      #3
      Aktualna fotka:
      Attached Files
      2800 nowe piwa opisałem na forum
      Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
      Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

      Comment

      • Dreamer
        Senior
        • 05-2003
        • 1576

        #4
        zaw. alk. 6,0% (ekstr. 14,0%), but. 0,5 l
        dostępne w sklepie na Pomorskiej (Łódź)

        Jak widzę, Comenius opisywany jest w cyklach dwuletnich . Zrobię wyłom i przyspieszę nieco nadane tempo, jako że piwo pojawiło się w dobrze łodzkim (i nie tylko łódzkim) piwoszom znanym sklepie na Pomorskiej i szkoda byłoby nie dorzucić parę ciepłych uwag na jego temat. Comenius, czyli Jan Komensky to chluba Uherskeho Brodu, w którym znajduje się browar. Ten znany XVI-w. pedagog, twórca systemu powszechnego nauczania podobno tu właśnie się urodził. Dzisiaj jego imię bardziej kojarzone jest z nazwą unijnych programów edukacyjnych niż z samym imć Komensky'm. No i z piwem, które właśnie trafiło na stół:
        kolor - ciemnozłoty
        piana - wysoka, gęsta i trwała czapa;
        nasycenie - mocne;
        zapach - fantastyczna słodowo-kwiatowa świeżość; w dodatku bardzo intensywna - wystarczy na moment pozostawić otwartą butelkę, aby świeże kwiatowe nuty rozbiegły się po pokoju;
        smak - pyszny i złożony, uzasadniający wcześniejsze wątpliwości Zythuma: z jednej strony mamy tu mocną dawkę chlebowej słodowości równoważonej ziołowym chmielem typowe dla nieco mocniejszych marcowych festbierów, z drugiej kwiatowo-owocową drożdżową lekkość przypominającą piwa belgijskie; zestawienie tych dwóch smaków działa niesamowicie - chlebowy słód, polne kwiaty, owocowy sad, do tego niezwykle świeża kwaskowość i delikatnie pobudzająca nutka alkoholowa.
        Zdecydowanie czeska czołówka.

        A zdjęcie Sibarha wciąż aktualne.
        Blog: Piwna Brytania

        Comment

        • kishar
          Senior
          • 10-2003
          • 1691

          #5
          Zapach bardzo intensywny, świeży chmielowy.
          Barwa jasna, żółtawa.
          Piana na początku na dwa place, potem szybko opada ale kożuszek z piany się cały czas utrzymuje.
          Smak wyraźny słodowy, ciekawy w tle gdzieś goryczka.
          Nasycenie spore ale odpowiednie dla tego piwa.
          Opakowanie, bardzo ładne, estetyczne.
          Naprawdę jest to bardzo ciekawe i przyjemne piwo, jakby "nasze mocne" takie były to bym po nie sięgał.

          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #6
            Z pewną taką nieśmiałością sięgnąłem po to piwo, bo mocnych nie lubię, a i bracia Czesi w nich nie czują się najlepiej.

            Piana: obfita, gęsta, ale redukuje się do obrączki.
            Kolor: głęboki, złocisty.
            Wysycenie: średnie.
            Zapach: ładne owocki, nie że górna fermentacja, bardziej coś w stylu maerzena.
            Smak: bardzo fajna i solidna goryczka, tego brak w 99% polskich mocnych piw. Jest słodowość, ale nie jest słodkie, co jest przypadłością 90% mocnych polskich piw. Delikatnie czuć alkohol.
            Opakowanie: rozumiem koncepcję, ale w ogóle mi się nie podoba. Nijakie, mdłe. Plus za firmowy kapsel.

            Bardzo polecam.
            blog.kopyra.com

            Comment

            • sibarh
              PremiumUżytkownik
              • 01-2005
              • 10384

              #7
              Aktualna fotka:
              Attached Files
              2800 nowe piwa opisałem na forum
              Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
              Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

              Comment

              • Javox
                PremiumUżytkownik
                • 11-2009
                • 6114

                #8
                Delikatnie podważam kapselek a tu piana "wali"... ale nie poszło dużo... piana wielka... trza było czekać by zapełnić kufel...
                ...ale zaraz po nalaniu zaczęła znikać i szybko zredukowała się do obwódki...

                Piwko dla lubiących słodkie piwo choć trzeba też lubić mocną goryczkę w tle / pojawiła się zwłaszcza pod koniec kufla /
                ...w piciu gaz jest dużo słabszy i raczej chciało by się go więcej.

                Piwo reaguje na zakręcenie kuflem i można pić już z pianką.

                Comment

                • Twilight_Alehouse
                  Chmielowisko.pl
                  • 06-2004
                  • 6310

                  #9
                  Kupione w Zofmarze za 3,70 zł.

                  Kolor: Głębokie złoto.
                  Piana: Średnio wysoka, błyskawicznie opada.
                  Zapach: Silny, słodowo-chmielowy, z lekkimi owockami i miodem. Przyjemny.
                  Smak: Od początku słodowa treściwość przenika się z solidną goryczką i wyraźną chlebowością. Czuć też troszkę owoców i leciutkie alkoholowe ciepełko. Dzięki sporemu nagazowaniu piwo nie jest ciężkie.
                  Opakowanie: Jak na zdjęciu Sibarha. Etykieta prosta acz czytelna, fajny kapselek.
                  Uwagi: Nie przepadam za czeskimi piwami powyżej 12 Blg, ale to jest chlubny wyjątek. Dobrze zbalansowane, ciekawe piwo.

                  Comment

                  • karol1000
                    Senior
                    • 09-2007
                    • 1823

                    #10
                    Pyszne pivo.
                    Piana na początku obfita ale szybko zjechała i właściwie całkowicie znikła.
                    Barwa dość jasna jak na 14 stopni.
                    Zapach piękny słodki aż chce się spróbować
                    i jak już się spróbuje to kufelek bardzo szybko robi się pusty.
                    Wyraźny miodowy smak szybko przechodzi w dość silna goryczkę. Pełne wyśmienite piwo godne polecenia

                    Etykieta jak powyżej
                    LP

                    Comment

                    • Javox
                      PremiumUżytkownik
                      • 11-2009
                      • 6114

                      #11
                      Moja buteleczka mnie zaskoczyła pozytywnie...

                      Tym razem piwko było tylko słodkawe a nie słodkie, dobra goryczka poprawiła mi obecną ocenę tego piwa. Odczuwałem treściwość i pełnię piwa.
                      Goryczka w końcu wygrała ze słodkością i smakami owocowymi... to też mnie ucieszyło. Wydaje mi się że kolor jest teraz ciemno bursztynowy.
                      Zapach też fajny słodowy z chmielem. Gaz średni OK.

                      Etykietka prawie bez zmian... tylko Komensky jakby bardziej kontrastowy. Kapsel całkowicie inny niż przed laty....

                      Piwko godne polecenia....
                      Attached Files
                      Last edited by Javox; 28-03-2011, 21:25.

                      Comment

                      • NaturalArti
                        Member
                        • 09-2009
                        • 86

                        #12
                        Bardzo fajne piwko!
                        Znalazłem je w warszawskim Auchan obok kilku innych rzadko występujących w Polsce czeskich piw (widzę, że zaczęli poszerzać asortyment o dużo nieznanych w Polsce czeskich piw, za co wielki plus!)

                        Ale do rzeczy: piwo mocne, ale pije się je lekko i przyjemnie jak lagerek i nie czuć w ogóle tej mocy.
                        W smaku dominuje solidna chmielowa goryczka. Troszkę przypomina mi pod tym względem w smaku piwo "Dawne" z Konstancina.
                        Pomimo, iż nie przepadam za zbyt gorzkimi piwami - to nawet całkiem mi podeszło.

                        Kolor: umiarkowanie złocisty.
                        Piana: na początku bardzo obfita, po chwili opada zostawiając mały korzuszek.
                        Cena: dokladnie nie pamiętam, ale niecałe 4 zeta, czyli bardzo pozytywnie jak na piwko zagraniczne.
                        Opakowanie: butelka NRW z naklejką jak z postu powyżej. Trochę kiepska kolorystyka etykiety (czerwony zlewa się ze złotym i białym, co daje kiepski efekt).

                        Reasumując: całkiem pozytywne odkrycie zeszłego tygodnia. Zdecydowanie zamierzam powtórzyć. Daję ocenę 4+.

                        Comment

                        • docent
                          Senior
                          • 10-2002
                          • 5205

                          #13
                          Pamiętam jak na którymś grillu skończyły się już czeskie goryczkowe 12-tki i trzeba było już brać "na dobitkę" mocniejsze rzeczy, przynajmniej słodycz powinna być mniej wyczuwalna. Jakież było moje zdziwienie gdy w 14-tce poczułem wyraźną goryczkę! To był właśnie Comenius.

                          Dziś powtarzam już na świeżym umyśle i to samo odczucie - wyraźnej, przyjemnej goryczki. A na drugim planie wspaniała chlebowo-słodowa pełnia smaku. Takie 14-tki uwielbiam! Jakoś nie przychodzi mi do głowy żadne przemysłowe piwo w tym typie, pierwsze skojarzenie mam z 14-tką Valáška.
                          Jedynym minusem tego piwa jest dość gruboziarnista i nietrwała piana ale nic to, w swojej klasie jest wyjątkowe!
                          Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                          Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                          Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                          Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                          Comment

                          • Javox
                            PremiumUżytkownik
                            • 11-2009
                            • 6114

                            #14
                            Uherský Brod, Comenius

                            Uherský Brod Comenius to 14-stka o zawartości alkoholu 6,0% obj.

                            Po zmianach z browaru Janacek na Uhersky Brod nastąpiły zmiany smakowe...

                            Piana - średnia, za niedługo cienka warstewka...
                            Kolor - jasny żółty, trochę matowy...
                            Gaz - średni...
                            Zapach - ciekawy bo lekko cytrusowo - słodowo - lekko chmielowy...
                            Smak - słodkawo - owocowy kontra słodowo - chmielowy...
                            Graficznie w odcieniach błyszczącego jasnego bordo i złoto... główny motyw nazwa browaru i lew z kuflem...
                            Dla kolekcjonerów kapsli niezły dedykowany kapsel...
                            Attached Files

                            Comment

                            • karol1000
                              Senior
                              • 09-2007
                              • 1823

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Javox Wyświetlenie odpowiedzi

                              Po zmianach z browaru Janacek na Uhersky Brod nastąpiły zmiany smakowe...

                              Jakich zmianach? Z tego co wiem to browar ten sam tylko nazwa sie zmieniła.
                              LP

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎