Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Titus_Fox Wyświetlenie odpowiedzi
    Tak jest, widać, co roku. Sztobry z 2006 miały jeszcze to nieszczęście być solidnie opóźnione w dostawie. Mnie z 9-ciu wzrosły 3, ale jeden się po zimie już nie podniósł.
    To i tak jesteś gość, mi z 10 wyrosło 0 (słownie zero). Pewnie coś spieprzyłem, znaczy ja wiem co - za bardzo się nimi przejmowałem
    blog.kopyra.com

    Comment

    • Tomek-Pasieka
      Senior
      • 10-2005
      • 197

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
      Zbiór masz piękny.

      Trochę mnie pocieszyłeś, bo już myślałem, że to z moim chmielem coś jest nie tak.
      Chmiel tegoroczny. Posadziłem i Marynkę i Lubelski. Urosły stosunkowo ładnie (ok 2m), ale szyszki żadniej na nich nie ma.
      Czy wszystkie chmiele z rocznika 2007 tak mają?
      Sadziłem w tym roku. Na lubelskim mam może 20-30 szyszek. Oto kilka (zdjęcie z 19 VIII). Za to na marynce, która wzeszła duużo później zbiór zapowiada się bardziej okazale. Pewnie to kwestia tego, że miała więcej światła (choć oba sztobry były zagłuszane przez słoneczniki i kabaczki czy jakieś inne zielsko teściowej). Zdjęcia niestety mam w domu wiec nie zaprezentuję. Poza tym moja marynka potrzebuje dużo wiecej czasu - w ub. sobotę szyszki były o połowę mniejsze od lubelskiego 2 tygodnie temu.
      Tak czy owak poczekam pewnie ze zbiorem obu odmian.
      Attached Files

      Comment

      • Stasiek
        Senior
        • 02-2007
        • 608

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Tomek-Pasieka Wyświetlenie odpowiedzi
        Sadziłem w tym roku. Na lubelskim mam może 20-30 szyszek. Oto kilka (zdjęcie z 19 VIII). Za to na marynce, która wzeszła duużo później zbiór zapowiada się bardziej okazale.
        Ale ładne szyszki! Więc jednak jest możliwe uzyskanie zbioru w pierwszym roku!
        Czy jakoś nawoziłeś glebę? Pryskałeś od szkodników? itp.
        Ja przyznaję, że niezbyt się nim opiekowałem, bo posadziłem na działce i tylko od czasu do czasu tam jeździłem.

        Comment

        • Tomek-Pasieka
          Senior
          • 10-2005
          • 197

          posadziłem za głęboko i czekałem ze 3 tygodnie na wzejście. w międzyczasie babcia zdołała uszkodzić jeden pęd, ale wylazł. i tyle z opieki. A! i jeszcze wbiłem pręty w ziemię, by rosło, a w ub. tygodniu opryskałem na mszycę, bo wlazła. Zero nawożenia z mojej strony (chyba, że babcia, albo teściowa czymś sypały)

          Comment

          • adanjan
            Member
            • 08-2006
            • 77

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
            ...Więc jednak jest możliwe uzyskanie zbioru w pierwszym roku!
            Mi też udało się co nieco zebrać już w pierwszym roku. Z posadzonych w tym roku 10 sztobrów (5 Marynka i 5 Lubelski) i 10 sadzonek (3xLubelski, 3x Sybilla, 2x Magnum i 2x Iunga) udało mi się zebrać szyszki z 4 krzaczków Lubelskiego i z 2 Marynki (krzaczki wyrosły ze sztobrów). Niestety sadzonki dostałem dość późno więc nie miały zbytnio czasu aby urosnąć i wydać owoc, choć malutkie zawiązki szyszek na nich są.
            Reasumując zebrałem reklamóweczkę Lubelskiego i pół Marynki. Mam nadzieję, że za rok moja mini plantacja zaspokoi moje potrzeby na chmiel ;-)
            Poniżej kilka fotek mejej chmielowej hodowli tuż przed zbiorem.
            Attached Files

            Comment

            • wg2
              Senior
              • 07-2004
              • 264

              Moje (Marynka i Lubelski) rocznik 2006 urosły na około 5m i dziś mam zamiar zbierać, tak na oko z każdej roślinki będzie około 5l szyszek. Jak suszycie szyszki?
              GAWEŁ

              Comment

              • Tomek-Pasieka
                Senior
                • 10-2005
                • 197

                a tu marynka. Zdjęcie robione 26 sierpnia. Jestem zadziwiony ilością szyszek pewnie za tydzień będą gotowe do zbioru

                Comment

                • adanjan
                  Member
                  • 08-2006
                  • 77

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wg2 Wyświetlenie odpowiedzi
                  .... Jak suszycie szyszki?
                  Moje szyszki leżą rozłożone na gazetach na strychu działkowego domku. Jest tam dość ciepło i przewiewnie, więc chmiel lada moment będzie suchy ;-)

                  Comment

                  • tadlaszcz
                    Junior
                    • 05-2006
                    • 8

                    Ale jak to przechować ?

                    Comment

                    • adanjan
                      Member
                      • 08-2006
                      • 77

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tadlaszcz Wyświetlenie odpowiedzi
                      Ale jak to przechować ?
                      Chmiel pakuję w torbki ziplock (torebki z zapięciem strunowym) zostawiając w nich jak najmniej powietrza, całość pakuję do zamrażalnika i już.

                      Comment

                      • coder
                        Senior
                        • 10-2006
                        • 1347

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wg2 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Jak suszycie szyszki?
                        A ja próbuję eksperymentalnie zasuszyć część metodą Marthy Stewart - w zamrażarce...

                        Comment

                        • mwa
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 5071

                          Jako że to pierwszy rok w którym 10 sztobrów jest w ziemi a tylko na jednej Marynce obrodziło z 26g szyszek. Zbiór dałem ojcu do wysuszenia w suszarce do grzybów. Jak myslicie-6h starczy?
                          Pozdrawiam Cię !!!!

                          Comment

                          • kony
                            breweriarz
                            • 08-2005
                            • 1701

                            Wracam do domu po dłuższej wakacyjnej nieobecności, wychodzę na taras, rzucam gospodarskim okiem to w lewo to w prawo, na koniec patrzę przed siebie i co widzę ? Chmielnik mam !
                            Czym prędzej pobiegłem na dwór zbadać co za licho ale chyba dziki bo nie pachnie prawie wogóle.
                            Mimo wszystko cieszę się, że mam taki ładny widok za oknem. W centrum Poznania.
                            Attached Files

                            Comment

                            • Tomek-Pasieka
                              Senior
                              • 10-2005
                              • 197

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Tomek-Pasieka Wyświetlenie odpowiedzi
                              a tu marynka. Zdjęcie robione 26 sierpnia. Jestem zadziwiony ilością szyszek pewnie za tydzień będą gotowe do zbioru
                              coś nie wlazło zdjęcie więc poprawiam
                              (tak na marginesie, wczoraj miałem jechać i zrywać lubelski, a tu deszcz... jadę dziś)
                              Attached Files

                              Comment

                              • coder
                                Senior
                                • 10-2006
                                • 1347

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika endrio Wyświetlenie odpowiedzi
                                Szyszka dojrzała do zbioru powinna:
                                1. mieć swoisty, chmielowy zapach, wyraźny po roztarciu na dłoni
                                2. najlepiej barwę żółtawozieloną, trawiastozielona barwa występuje u jeszcze nie w pełni dojrzałych szyszek
                                3. powinna być zwarta , z zamkniętymi listkami , jedwabista w dotyku, przy ściśnięciu powinna szeleścić , po zwolnieniu nacisku musi wrócić do poprzedniego kształtu, koniec szyszki powinien być jaśniejszy
                                4. przy potarciu o dłoń lub białą kartkę powinna pozostać tłusta plama po mączce chmielowej, barwa mączki powinna być złocistożółta do bursztynowej
                                Zebrałem póki co tylko z 1 krzaka, z resztą jeszcze czekam. Stosując powyższe kryteria:
                                - szyszki po roztarciu pachną trawą
                                - są trawiastozielone
                                - szyszka nie jest zwarta i nie jest jaśniejsza na końcu
                                - na kartce nie zostawia żadnej mączki

                                Czyli są niedojrzałe, pomimo terminu. Może w pierwszym roku dojrzewają dłużej, a może nic z nich w tym roku nie będzie; w każdym razie poczekam jeszcze

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎