Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Dlaczego wsparłem Browar.biz? Ponieważ Od wielu lat był dla mnie źródłem wiedzy i wielu informacji, miejscem spotkań ciekawych osób oraz relaksu. A teraz kiedy wreszcie dorosłem do własnego warzenia zamierzam się tu zaopatrzyć w parę surowców.
Qbric
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 15-11-2002, 16:44
Hollier Hollier is offline
Gość

Miejscowość: Tarnów
Pytanie Małe browary

Szanowni forumowicze przeglądając wasze forum zauważyłem że najczęściej potępiacie piwa z największych browarów a przepadacie za tymi z regionalnych. Czy moglibyście mi wytłumaczyć na czem polega fenomen takich piw? Jakoś nigdy takich nie pijałem (może to przez ich dostępność).W czym odróżniacie piwa komercyjne od tych waszych piw, z małych browarów?
Odpowiedz cytując
Stare 15-11-2002, 17:06
Fotka Użytkownika: yendras
yendras yendras is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

Chodzi głównie o smak (lub jego brak). Próbuj, smakuj, porównuj.
Nie można jednak uogólniać. Wśród małych browarów są perełki (np.w mojej okolicy Noteckie i Fortuna), ale są też niezłe zasadzki (np. Żnin).
Podobnie wśród wielu bezsmakowych wytworów wielkich browarów są naprawdę niezłe piwa - wg mnie np Okocim albo Brok.
A niechęć w stosunku do "wielkich" bierze się nie tylko z faktu zaniżania w dół poziomu polskich piw, ale również (a może przede wszystkim) z powodu wykańczania słabszych (np. porzez kosztowne umowy wyłączności z knajpami), zamykania wykupionych wcześniej zakładów (Grodzisk, Gdańsk), wycofywania z rynku swoich najsmakowitszych kąsków (portery Piasta i Okocimia) albo przenoszenia ich miejsca prodsukcji, co z reguły powoduje ich zmianę na gorsze (Heweliusz).
Odpowiedz cytując
Stare 15-11-2002, 17:28
Fotka Użytkownika: kangurpl
kangurpl kangurpl is offline
Rh-, piwo+

Miejscowość: Szczecin
Standardowy

Po prostu trzeba spróbować, spróbuj np piwa niepasteryzowanego.
Czasami mozna takie dostać w sklepie (rzadko) lub w jakiejs restauracji z własnym browarem. Są takie np w Warszawie, we Wrocławiu.
Piwo tam jest dość drogie ale warto spróbować.
Jeżeli w Twojej okolicy jest Carefour to można u nich kupić piwo Judas - piwo górnej fermentacji, fermentowane wtórnie w butelce.
Kup, spróbuj, sam poczujesz różnicę.

"denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"
Odpowiedz cytując
Stare 15-11-2002, 19:33
And69 And69 is offline
Senior

Miejscowość: Piastów
Standardowy

Cytat:
kangurpl napisał(a)
Po prostu trzeba spróbować, spróbuj np piwa niepasteryzowanego.
Czasami mozna takie dostać w sklepie (rzadko) lub w jakiejs restauracji z własnym browarem. Są takie np w Warszawie, we Wrocławiu.
Piwo tam jest dość drogie ale warto spróbować.
Jeżeli w Twojej okolicy jest Carefour to można u nich kupić piwo Judas - piwo górnej fermentacji, fermentowane wtórnie w butelce.
Kup, spróbuj, sam poczujesz różnicę.
W Tarnowie Judas na pewno jest w Hypernovej .
Odpowiedz cytując
Stare 15-11-2002, 21:30
Fotka Użytkownika: Piwowar
Piwowar Piwowar is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: Norymberga/Opole
Standardowy

Należy jeszcze dodać że giganci zawdzięczają swą sprzedaż nie dobremu smakowi (są oczywiście wyjątki), tylko dobrej reklamie, a jakość to nie smak tylko trwałość. Ideałem jest wyprodukowanie w jak najkrótszym czasie piwa (prawdopodobnie puszkowego) o jak najdłuższej przydatności do spożycia. Temu że jest tak a nie inaczej jesteśmy winni tylko i wyłącznie my, czyli konsumenci. Mieszkam w piwnym raju, który niestety też się wali, bo jego mieszkańcy stają się coraz bardziej wygodni i są źli, kiedy piwo po 3 tygodniach stania przy kaloryferze się zepsuje. Tego typu naturalne produkty są niestety coraz trudniej dostępne i jeżeli sami nie postaramy się nic zmienić, będziemy mieli niedługo tylko piwa nie psujące się, a nie mając porównania będziemy myśleli że to jest normalne. Jako odstraszający przykład mogę podać niemieckie mleko, które znam od 22 lat, ale jeszcze nie spotkałem takiego, które by skwaśniało.
Alternatywą pozostaną browary restauracyjne, w których sprzedaje się piwo niefiltrowane, po 10 dniach leżakowania, ale na które przeciętnego człowieka nie za bardzo stać.
Odpowiedz cytując
Stare 16-11-2002, 07:49
Fotka Użytkownika: piwowar2
piwowar2 piwowar2 is offline
Senior

Miejscowość: Chmurowa wies
Standardowy

Nie poruszajac ponownie tematu smaku, ktory na ogol w wielkich browarach jest malo zadowalajacy, to jest tu tez sprawa roznorodnosci. Jezeli zostanie nam juz tylko jeden browar zaopatrujacy caly swiat, to bedzie beznadziejnie nudno. Ja lubie sobie pokosztowac, porownac. Pozatym nawet najlepsze piwo pite non stop po kilku dniach staje sie stopniowo mniej ciekawe. Jeszcze sa aspekty ekonomiczne, socjologiczne, historyczne. Zywiec, kiedys tak poszukiwany i lubiany, zamyka ponowny browar i za to powinien dostac w r__. Jakosc piw z Zywca spadla proporcjonalnie do zwiekszonej produkci i zysku. W okolicy Bambergu, gdzie co 10 km spotkac mozna jeszcze male browary, przepieknie pedza sie czas, spacerujac z rodzina od browaru do browaru. Na ten temat mozna sie rospisac. Precz z fabrykami piwa.
Odpowiedz cytując
Stare 17-11-2002, 18:09
Hollier Hollier is offline
Gość

Miejscowość: Tarnów
Standardowy

Muszę chyba spróbowac tego Judasa i się przekonać się o małych browarach.
Odpowiedz cytując
Stare 17-11-2002, 22:12
Fotka Użytkownika: kangurpl
kangurpl kangurpl is offline
Rh-, piwo+

Miejscowość: Szczecin
Standardowy

Judas to tylko przykład, ja go np kupiłem na "próbę" i mi zasmakował.

"denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"
Odpowiedz cytując
Stare 18-11-2002, 08:06
szostak szostak is offline
Gość

Miejscowość: Lublin
Standardowy Odp: Małe browary

Cytat:
Hollier napisał(a)
Szanowni forumowicze przeglądając wasze forum zauważyłem że najczęściej potępiacie piwa z największych browarów a przepadacie za tymi z regionalnych. Czy moglibyście mi wytłumaczyć na czem polega fenomen takich piw? Jakoś nigdy takich nie pijałem (może to przez ich dostępność).W czym odróżniacie piwa komercyjne od tych waszych piw, z małych browarów?
Kupując piwo z dużego browaru, zawsze wiesz, co dostaniesz. Wybierając produjkt z browaru małego, kupujesz kota w worku. Dopiero po otwarciu butelki przekonujesz się co masz. Poza tym ta sama marka piwa może mieć różny smak za każdą dostawą.
Piwo z małych browarów to pewność, że masz prawdziwe piwo. Tam nie mają dziwnych urządzeń, komputerów itp. Robią piwo tak jak się robić powinno.
Odpowiedz cytując
Stare 18-11-2002, 10:50
Fotka Użytkownika: Krzysiu
Krzysiu Krzysiu is offline
Krzysiu

Miejscowość: Świdnica
Standardowy

Cytat:
Hollier napisał(a)
Muszę chyba spróbowac tego Judasa i się przekonać się o małych browarach.
Judas to akurat kiepski przykład małego browaru, aczkolwiek dobry przykład zróżnicowania piwa. Polski przykład to "Palm", w sieci "Żabka" można kupić "Irlandzkie Mocne" z Nakła lub "Hermanna Mullera" z Rybnika. Nie jest problemem kupić ciekawe piwo, wystarczy porozglądać się nieco po sklepach.
Odpowiedz cytując
Stare 19-11-2002, 16:36
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy Jabłonowo

ja jestem pełen podziwu dla szefów Jabłonowa. mały browar, a jest dostępny w większości hipermarketów (niestety tylko wybrane produkty) ale również w małych sklepikach. reklama Gulaczasa (to była jedyna rekalma tv tego browaru) skutecznie mnie odstraszyła od Jabłonowa, ale degustacja produktów ustaliła pewien poziom, który niektórym nawet dużym browarom jest trudno przeskoczyć. mimo, że z testowanych tylko Belfast jest rewelacyjny to i Pilsener i Impreator nie przekraczają pewnego przyzwoitego poziomu. to oczywiście moje zdanie, ale poza Namysłowem to jedyny browar spoza wielkiej czwórki który troszczy się o swoich klientów.
Odpowiedz cytując
Stare 20-11-2002, 14:12
Gość

Standardowy Odp: Jabłonowo

Cytat:
e-prezes napisał(a)
Pilsener i Impreator nie przekraczają pewnego przyzwoitego poziomu. .
Jeśli jest to ten Pilsener, który jest dostepny w Realu, to rzeczywiście, pewnego przywoitego poziomu nie przekracza
Odpowiedz cytując
Stare 20-11-2002, 15:44
And69 And69 is offline
Senior

Miejscowość: Piastów
Standardowy

Tak samo jak i Imperator , a Gulczas to już napewno .
Odpowiedz cytując
Stare 21-11-2002, 08:19
Gość

Standardowy

Imperatora nie widziałem (lubelski real jesct cienki; nic wszak dziwnego, skoro kieruje nim nie znający naszych realiów Azjata), a Gulczasa omijam z daleka.
Odpowiedz cytując
Stare 21-11-2002, 08:41
Fotka Użytkownika: ART
ART ART is offline
mAD'MINd

Miejscowość: Opole
Standardowy

człowiek nie chce narażać Ciebie na ekscesy a Ty mu tak dziękujesz?

Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś moderatorowi" (trójkąt z wykrzyknikiem).
Odpowiedz cytując
Stare 21-11-2002, 08:51
Gość

Standardowy

Sorry, nie wiedziałem, że on działa dla mojego dobra. Dzięki za uświadomienie
Odpowiedz cytując
Stare 21-11-2002, 09:33
Fotka Użytkownika: pjenknik
pjenknik pjenknik is offline
Senior

Miejscowość: Black Moustache City
Standardowy

No to jeszcze z Jabłonowa został Wind - napój piwo podobny też nie ma co żałować braku próby
Odpowiedz cytując
Stare 21-11-2002, 10:38
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

mnie raczej chodziło, "że się jednak da zrobić!" dziwi mnie, że inne nie próbują.
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie