Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browary dolnośląskie po wojnie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #61
    Chyba nie, to które jest wydawane przez klub, to jest jedyne opracowanie dot. historii browarów. Z czasem można je rozbudowywać.

    Natomiast jestem zainteresowany zakupem tegoż, jeżeli moglibyście mi w tym pomóc, byłbym bardzo zobowiązany.

    Comment

    • Andi
      Senior
      • 07-2001
      • 1915

      #62
      Krzysiu Czy ty tez przyczyniles sie do powstania tej ksiazki?
      jezeli jestes zainteresowany jej zakupem to moge Ci pomöc-Wydanie nowe z maja 2001 kosztuje u nas dla czlonlöw klubu 32 DM plus porto do polski-jezeli tylko chcesz to zawöwie ja dla Ciebie i przesle na twöj adres.Mysle ze nie bedzie zadnego klopotu bo wlasnie mam zamiar cos innego jeszcze zamöwic
      Kolekcja i wymiana kapsli piwnych

      http://www.andreas-kronkorken.de

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #63
        dobra, ale domówimy się mailem, bo Art nas skreśli za nieprzestrzeganie regulaminu

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #64
          Istnieja przedwojenne spisy browarow i slodowni, z ktorych mozna sie cos niecos dowiedziec, na przyklad date ostatniej przebudowy browaru, nazwisko wlasciciela, czy zatrudnionego piwowara, wielkosc produkcji i.t.p. Niestety takie rzeczy sa bardzo trudno dostepne i strasznie drogie.
          A co do ksiazki, to zgadza sie ze troche przy niej pomagalem. Tlumaczenie przedmowy na jezyk Polski jest miedzy innymi tez moim dzielem.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #65
            Dlatego trzeba co jakiś czas wykonywać kolejne wydanie - bo dochodzą nowe informacje.
            Niniejszym oficjalnie zgłaszam się do pomocy przy następnym wydaniu, jestem gotów przekazać wszystkie posiadane przez siebie informacje w temacie "browary". Myślę, że mogę się przydać, w jednym z wcześniejszych wydań jest trochę błędów.

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2542

              #66
              Niestety w nowym wydaniu tez sa bledy. Sam chcialem jeszcze conieco skorygowac, ale nie zdazylem, poniewaz ksiazka poszla do druku. Mysle ze za jakis czas wyjdzie jezeli nie calkiem nowe wydanie, to przynajmniej broszurka, w ktorej beda poprawione dotychczasowe bledy. Do wspolpracy oczywiscie zapraszamy. Duze luki sa w okresie bezposrednio po wojnie, no i jest jeszcze troche miejscowosci na ziemiach odzyskanych, do ktorych nie udalo sie ustalic powojennej polskiej nazwy, lub kodu pocztowego.
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #67
                Bolesławiec

                Brauerei Oskar Kühnel.

                Browar założony w 1866 r. W 1920 r. właścicielem został Oskar Kühnel, i w rękach jego spadkobierców browar pozostawał do końca wojny. Przejęty w grudniu 1945 r. jako „Nieczynny Browar Kuhnel” – budynki w dobrym stanie z większością wyposażenia. Browar nie wznowił produkcji.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #68
                  Bolesławie - Brauerei Paul Tielsch.

                  Browar założony w 1809 r. r. W 1895 r. browar zakupił Andreas Tielsch, a w latach 1920 – 1945 browar pozostawał własnością jego syna Paula.
                  Przejęty w grudniu 1945 r. jako „Nieczynny Browar Tielsch”. Budynki w dobrym stanie z większością wyposażenia. Browar nie wznowił produkcji.

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2542

                    #69
                    Oskar Kühnel produkowal rocznie okolo 5000 hl piwa, glownie slodowego (Malzbier).

                    Paul Tielsch mial podobnej wielkosci produkcje, ok. 4500 hl rocznie. Produkowal piwo zwykle oraz mocne. Browar zamknieto w roku 1942.
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    • Piwowar
                      Senior
                      • 05-2001
                      • 2542

                      #70
                      Polkowice

                      Polkowice

                      W Polkowicach znajdowaly sie dwa browary. Nie znam niestety daty powstania zadnego z nich. Jeden nalezal od 1865 roku do rodziny Rackwitz i zostal juz w 1906 roku zamkniety.
                      Drugi istnial do roku 1920, a oto kolejni wlasciciele:
                      Hermann Knappe w latach 1865 – 1878
                      Theobald Wittiber w latach 1878 – 1888
                      Heinrich Bruckhorst w latach 1888 – 1890
                      Max Hannig w latach 1890 – 1893
                      Wilhelm Kirchner w latach 1893 – 1900
                      Arthur Klinke w latach 1900 - 1920
                      Archiwum piwne

                      Poznaj
                      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #71
                        Krzysiu napisal/a
                        Barść (?)

                        Browar przejęty przez Państwowy Urząd Likwidacyjny w 1945 r. jako „Nieczynny Browar Barść”. Nie udało mi się dotychczas ustalić, o jaką miejscowość chodzi, nie ma tego ani w archiwach komisji Rosponda, ani w żadnych powojennych wykazach miejscowości, książkach telefonicznych itp. Przypuszczam, że chodzi o Bierutów. Budynki były częściowo spalone, bez wyposażenia.
                        Całkiem niedawno dowiedziałem się, że "Barść" to serbskołużycka nazwa nadgranicznej miejscowości Forst (po polsku Zasieki). Być może o to miasteczko chodzi, ale to zgadywanka.
                        Last edited by Krzysiu; 21-12-2001, 10:15.

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #72
                          Piwowar napisal/a
                          Niestety w nowym wydaniu tez sa bledy.
                          Niestety tych błędów jest dużo. Na moje oko errata będzie podobnej grubości.
                          Spróbuję przez Święta poprawić błędy dot. podziałów administracyjnych, nazw miejscowości i kodów.

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #73
                            Jedna uwaga: to nie jest spis browarów działających na pocz, XXw., a spis browarów przejętych w latach 1945-47 przez Państwowy Urząd Likwidacyjny, oddział we Wrocławiu, sporządzony na podstawie dokumentów zachowanych w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Zresztą wiele mówi tytuł tematu.
                            I właściwie temat wyczerpałem.
                            Last edited by Krzysiu; 21-12-2001, 11:20.

                            Comment

                            • ART
                              mAD'MINd
                              • 02-2001
                              • 23782

                              #74
                              o ja niezdara

                              utworzyłem więc nowy temat {Kłodzko}:
                              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                              Comment

                              • Żywiec
                                Senior
                                • 12-2001
                                • 1571

                                #75
                                Originally posted by Krzysiu
                                Witoszów

                                Mały browar koło Świdnicy. Zachowało się bardzo niewiele informacji. Założony w 1859 r. pod nazwą "Brauerei zum Hummelhof". Przed wojną produkował piwo „Bolkonen Brau” z wizerunkiem księcia świdnickiego Bolka I na etykiecie. Podobno zakończył produkcję w dniu, w którym się urodziłem – 28 lutego 1963 r. Słyszałem opowieść o tym, że likwidacja doszła do skutku dlatego, że delegacja browaru nie została wpuszczona na rozmowy do Wrocławia z powodu epidemii ospy, nie zgadzają się jednak daty (ospa byłą w lipcu 1963 r. - wrocław był zamknięty dla obcych).
                                Po likwidacji przebudowany na przedszkole
                                Kufelek z tego browaru...
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎