Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Dlaczego zostałem Użytkownikiem Premium? W podziękowaniu za Wasze zasługi we wskazywaniu mi właściwej drogi na piwnym szlaku - zacząłem interesować się tym, co piję, śledzić rynek i przede wszystkim - warzyć piwo. Wywróciło to sporą część mojego świata do góry nogami. Za to i za pomoc, w trwaniu b.bizu w takiej formie jak obecnie, zdecydowałem się wesprzeć portal. Polecam i Wam dołożyć cegiełkę do naszej wspólnej światyni piwnej ;)
TTOP
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 13-12-2002, 17:11
Fotka Użytkownika: paveuek
paveuek paveuek is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy starsze polskie kapsle

Prośba do kolekcjonerów kapsli a szczególnie Beermatta i Andiego:
co to za kapsle? Niektóre mogą być nie od piwa, nie wiem..

5 - pod spadem mam napis "Ustroń"
6 - pod spodem napis Gdańsk
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 01_polska.jpg (30,9 KB, liczba wyświetleń: 401 )
Stare 13-12-2002, 17:26
behemoth behemoth is offline
Senior

Miejscowość: Lublin
Standardowy

1- rozlewnia Końskie
2- rozlewnia Grabowo
9- rozlewnia Gołuchów
Odpowiedz cytując
Stare 13-12-2002, 18:03
Senior

Standardowy

No po prostu super!
Może jeszcze wiesz w jakich latach mniej więcej były używane te kasple?
Stare 13-12-2002, 22:39
Fotka Użytkownika: Andi
Andi Andi is offline
Senior

Miejscowość: Hagen
Standardowy Odp: starsze polskie kapsle

Cytat:
paveuek napisał(a)
Prośba do kolekcjonerów kapsli a szczególnie Beermatta i Andiego:
co to za kapsle? Niektóre mogą być nie od piwa, nie wiem..

5 - pod spadem mam napis "Ustroń"
6 - pod spodem napis Gdańsk

Wydaje mi sie ze najlepszym specjalista z Polskimi Kapslami jest Sikor-a wiec chyba jego trzeba zapytac

http://www.andreas-kronkorken.de
Odpowiedz cytując
Stare 13-12-2002, 23:10
Fotka Użytkownika: becik
becik becik is offline
Senior

Standardowy

Filar, rozlewnia piwa Grabowo, rozlewali piwa wielu browarów (musiałbym posprawdzać), uzywany w połowie lat 90-tych, nr 1 prawdopodobnie Szczyrzyc
Odpowiedz cytując
Stare 14-12-2002, 05:40
Fotka Użytkownika: pieczarek
pieczarek pieczarek is offline
zwykle cham i prostak

Miejscowość: Świebodzin "na Śląsku"
Standardowy

Pamiętam dokładnie, że kapsel nr 3 był używany pod koniec lat 70-tych do napojów gazowanych sprzedawanych w Poznaniu. Najbardziej znanym napojem było "Capri". Nie przypominam sobie aby ten kapsel był stosowany do piwa.
Odpowiedz cytując
Stare 14-12-2002, 14:50
zwykle cham i prostak

Standardowy

Oprócz napojów gazowanych firma "Pegaz" produkowała różne przetwory owocowo-warzywne i musztardę. Tę musztardę pamiętam jak dzisiaj. W czasie wojny polsko-jaruzelskiej Poznań był jednym z nielicznych miast gdzie w sklepach było do kupienia coś oprócz octu. Przywoziłem do Świebodzina tę musztardę całymi torbami.
Odpowiedz cytując
Stare 14-12-2002, 16:55
Beermatt Beermatt is offline
Gość

Miejscowość: Rybnik
Standardowy

" Prośba do kolekcjonerów kapsli a szczególnie Beermatta i Andiego:

Sporo mnie tu nie było i nie miałam okazji zareagować w szybki sposób na prośbę . Mój post będzie niewiele pomocny. Moge potwierdzić to co napisał Behemoth i dodać, że Pegaz 3, z tego co wiem nie jest kapslem po piwie. Natomiast 6 i 8 nie są znane mi w ogóle.
Post tytułujesz Polskie starsze kapsle, gdybym tego nie doczytała pomyślałabym że to jakieś nowe na rynku. Masz pewność że te numerowane 6 i 8 to starsze??
Odpowiedz cytując
Stare 15-12-2002, 11:34
Senior

Standardowy

Tak, jestem pewien, 6 i 8 posiadają sugnaturkę POB, która przestała być używana w połowie lat 90.
Stare 15-12-2002, 13:40
Fotka Użytkownika: Kudłaty
Kudłaty Kudłaty is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Co do kapsle 5 to w Ustroniu jest rozlwnia wody mineralnej. Więc może jest to kapselek z mineralki.
Odpowiedz cytując
Stare 15-12-2002, 14:27
zwykle cham i prostak

Standardowy

Kudłaty, a gdzie ty widziałeś wodę mineralną z napisem "PASTERYZOWANE"? Czasy mamy takie, że niczego z góry nie można wykluczyć ale wydaje się to mocno nieprawdopodobne.
Odpowiedz cytując
Stare 15-12-2002, 14:33
Fotka Użytkownika: Kudłaty
Kudłaty Kudłaty is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Napisu nie widziałem, te jasne kapsle są słabo widoczne. Też zawsze miałem problem przy ich skanowaniu.
Odpowiedz cytując
Stare 18-12-2002, 19:13
Sikor Sikor is offline
Member

Standardowy

Co do 1,2 i 7 zgadzam się z przedmówcami. Zresztą co do 3 też - jest to kapsel napewno niepiwny. 6 i 8 wydaje mi się, że to któraś z byłych rozlewni krakowskich. Jednak 100% pewności nie mam. Dostałem kiedyś te kapsle od kolekcjonera z Krakowa on zaś miał je z jakiejś rozlewni miejscowej. Wtedy jeszcze niezbyt interesowało mnie pochodzenie kapsli a bardziej ich ilość w kolekcji i nie dowiadywałem się skąd je wziął. Zastanawia mnie ten napis Gdańsk na spodzie kapsla. To jest nadruk czy ktoś napisał Gdańsk długopisem? Tym bardziej zastanawia mnie napis na kapslu 5 - Ustroń. Kapsel ten jest z browaru Zielona Góra. W Ustroniu faktycznie była rozlewnia piwa. Używali kapsli od wody Ustronianka albo gładkich. Nie przeczę, że może i ten tam się pokazał. W latach osiemdziesiątych browary i rozlewnie brały kapsle skąd się dało. Wtedy to był wysyp na polskich piwach kapsli: czeskich, niemieckich i kapsli po wszelkiego rodzaju napojach. Rozlewnie czasami brały kapsle z browarów jak np: Browint.
Jeśli chodzi o lata ich używania to są to lata osiemdziesiąte.
Stare 18-12-2002, 20:21
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Rozumiem Bart(Sikor) że nie wszystkie kapsle "wyceniłeś" na lata 80. Według mnie większość to lata 90. Kapsle 1,4,6,7 i 9 to I połowa lat 90. Nr 7 widziałem na butli ale niestety nie przylukałem na jakie piwo. Był to rok 92 (wtedy pojawiły się pierwsze po PRL-u kapsle z Warszawy i pierwsze polskie puszki - ale to już osobny temat). Nr 9 to oczywiście Gołuchów a rok też 92 (jeśli ktoś posiada stare wykazy etykiet P. Piotrowskiego to jest to kapsel do etykiety 1509/92.Nawet łoiłem to piwo (etykieta czarno-złota podobna do austriackiej) . Kapsle 2 i 8 to wg. mnie II połowa lat 90.
Odnośnie tych zagranicznych (głownie niemieckich) kapsli na polskich piwach to nie pamiętam jak było w latach 80. ale w 90. było ich mnóstwo (np. Konstancin używał m.in. kapsla z browaru Dessau , Dębowa Góra miała też jakiś niemiecki z 3 gotyckimi literami , podobnie jakaś rozlewnia z Pułtuska )
Jeśli chodzi o zaliczenie kapsli do rozlewni to zgadzam się w 100% z tym co napisaliście powyżej
Odpowiedz cytując
Stare 19-12-2002, 00:09
Senior

Standardowy

Cytat:
Sikor napisał(a)
Zastanawia mnie ten napis Gdańsk na spodzie kapsla. To jest nadruk czy ktoś napisał Gdańsk długopisem? Tym bardziej zastanawia mnie napis na kapslu 5 - Ustroń. Kapsel ten jest z browaru Zielona Góra.
Tak te napisy ktoś zrobił długopisem. Co do kapsla nr 6: niezbyt dobrze widać, ale na środku kapsla jes siedmioramienny żydowski świecznik, wnioskuję że było to jeszcze jedne piwo "koszerne" na jakie panowała moda na początku lat 90.
Stare 19-12-2002, 00:13
Senior

Standardowy

Cytat:
Cooper napisał(a)
Odnośnie tych zagranicznych (głownie niemieckich) kapsli na polskich piwach to nie pamiętam jak było w latach 80. ale w 90. było ich mnóstwo
Szczególnie z byłego NRD. W warszawie bardzo często widywałem kapsle Landskrona ze Gorlitz.
Stare 19-12-2002, 10:07
Sikor Sikor is offline
Member

Standardowy

Sorki!!!! Napisałem, że kapsle są z lat 80-tych a są z 90-tych - co wyłapał od razu Cooper. Widać, że temat kapsli jest bliski jego sercu. Rzadko bywam na forum a i Cooper nie jest tu częstym gościem. Wystarczyło jednak, że strzeliłem boba a już wyjaśnił sprawę. Chylę czoła Panie Cooper.
Stare 03-01-2003, 08:57
RAFIFAFI RAFIFAFI is offline
Senior

Miejscowość: Będzin
Standardowy

Mam prośbę o uściślenie: czy nr 1 to Szczyrzyc (jak twierdzi becik) czy rozlewnia Końskie (behemoth)?
Kapsel Nr 4 mam też u siebie i tutaj waham się pomiędzy browarami: Zabrze i Bielsko-Biała.
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2003, 18:47
xeia xeia is offline
Gość

Miejscowość: Gdańsk
Standardowy

Kapsel nr 6 raczej napewno nie jest od piwa. Mieszkam w Gdańsku i nie przypominam sobie aby którakolwiek z naszych rozlewni piwa używała takiego kapsla.
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2003, 18:58
Fotka Użytkownika: becik
becik becik is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
RAFIFAFI napisał(a)
Mam prośbę o uściślenie: czy nr 1 to Szczyrzyc (jak twierdzi becik) czy rozlewnia Końskie (behemoth)?
Kapsel Nr 4 mam też u siebie i tutaj waham się pomiędzy browarami: Zabrze i Bielsko-Biała.
Kapsel pochodzi od piwa "Mocne" z browaru w Szczyrzycu, a które to było rozlewane z tym samym logo na etykiecie co i na kapslu w rozlewni w Końskich (chyba dobrze odmieniłem) oraz w Nałęczowie
Odpowiedz cytując
Stare 07-01-2003, 00:31
RAFIFAFI RAFIFAFI is offline
Senior

Miejscowość: Będzin
Standardowy

Dzięki becik!
Teraz mi dopiero rozjaśniłeś w głowie
Odpowiedz cytując
Stare 16-02-2003, 17:20
jbroszcz jbroszcz is offline
Junior

Standardowy Nr 7 - Braniewo

Zdejmowałem taki kapsel z butelki osobiście około roku 1992. Niestety nie pamiętam, czy to była rozlewnia i jaka.

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie
HTML: Nie