Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Skąd sfinks u Haberbuscha ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Skąd sfinks u Haberbuscha ?

    Podrzucam chyba ciekawy temat , który męczy mnie odkąd interesuję się birrohistorią a więc już od półtorej dekady. Niestety do tej pory nie udało mi się ustalić skąd w logo browaru Haberbuscha wziął się sfinks ?? Ponoć dlatego iż już początkach firmy browar ten eksportował piwo m.in. do Egiptu co zafascynowało tak właściciela iż zamieścił sfinksa w firmowym znaku. Jest to jednak informacja którą zasłyszałem "gdzieś , kiedyś , od kogoś" nie znajdując potwierdzenia w żadnych źródłach. Może macie jakieś konkrety w tej sprawie ? Zapraszam do dyskusji
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • darek99
    Senior
    • 04-2002
    • 2147

    #2
    Sfinks

    Strasznie pokręciłeś ten temat ze sfinksem, więc Ci wyjaśniam :
    Sfinks był od zawsze w herbie warszawskiego browaru, a dowodem tego jest to że Egipcjanie jak kilka tysięcy lat temu odwiedzili stolycę to tak im posmakowało piwo które miało w herbie sfinksa że w dowód uwielbienia dla tego piwa postanowili u siebie wznieść rzeźbę która miała im przypominać wycieczkę do Warszawy, jakbyś jeszcze czegoś nie wiedział to się nie wstydź - pytaj.
    Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
    Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
    skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
    Epikur z Samos.

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      ja naturliś - podobno przyjechali na zlot młodzieży w 1954 z biurem turystycznym Kalinka. Przedstawiają to nawet malowidła z piramidy w Sakkarze.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • kiszot
        Senior
        • 08-2001
        • 8081

        #4
        Ja ja,a świstak siedział i zawijał w te sreberka
        Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
        1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

        Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
        Mein Schlesierland, mein Heimatland,
        So von Natur, Natur in alter Weise,
        Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
        Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

        Comment

        • grzeber
          Senior
          • 05-2002
          • 2866

          #5
          Browary w Warszawie

          Może szanowni forumowicze posiadający więcej informacji o warszawskich browarach ( nie tylko Haberbuschu ) podzielą się nimi z resztą ciekawskich ?

          Ja ze swojej strony moge zaoferować małą notatkę o browarze Machleida którą znalazłem kiedyś w Gazecie Wyborczej.
          pozdrawiam
          www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #6
            Odp: Browary w Warszawie

            grzeber napisał(a)
            Ja ze swojej strony moge zaoferować małą notatkę o browarze Machleida którą znalazłem kiedyś w Gazecie Wyborczej. [/B]
            nie pisz co możesz zaoferowac ale oferuj ją, czekamy na tę notatkę, moze jako osobny temat
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23782

              #7
              no i nie wiadomo skąd sfinks w logo Haberbuscha?
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Qrde, chyba za wysoko podniosłem poprzeczkę. Dobra , zacznijmy od nieco niższego poziomu - pytanie : "Czego NIE ZAWIERA piwo bezalkoholowe ?". Odpowiedzi prosimy kierować do redakcji "Gościa Niedzielnego" lub telefonicznie do działu marketingu "Przeglądu Pszczelarskiego"
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • kiszot
                  Senior
                  • 08-2001
                  • 8081

                  #9
                  Chyba piwa
                  Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                  1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                  Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                  Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                  So von Natur, Natur in alter Weise,
                  Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                  Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23782

                    #10
                    nie róbcie z tego już doszczętnej farsy...
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • darek99
                      Senior
                      • 04-2002
                      • 2147

                      #11
                      Sfinks u Haberbuscha

                      Prawda jest taka że nie ma żadnych wzmianek w historii browaru warszawskiego na temat herbu, od kiedy w roku 1846 Konstanty Edward Schiele, Błażej Haberbusch do spółki z Henrykiem Klawe założyli browar sfinks znalazł się w herbie.Pochodzenie właścicieli też nic nie wyjaśnia ,Schiele pochodził z Turyngii a Haberbusch z Wirtembergii, także ciężko będzie wyjaśnić pochodzenie sfinksa w Warszawie, jedno jest pewne ,nowym herbem od niedawna jest król Zygmunt z szabelką i krzyżem.
                      Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
                      Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
                      skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
                      Epikur z Samos.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Oho - widzę coś konstruktywnego drgnęło w tym temacie.
                        Niestety masz rację - po ponad 150 latach sfinks poszedł na rentę w tajemniczych okolicznościach, a zastąpił go Zygmunt z szabelką (dobrze że nie ze szpadelką). Też wcale nie jest pewne że sfinks pojawił się od razu z chwilą założenia browaru. Na najstarszej znanej mi reklamie browaru z około 1870 roku sfinksa nie ma ,choć po prostu mogli go nie zamieścić ( w tych latach elementy graficzne mogły być jeszcze bajerem a co za tym idzie , mogły znacznie podrażać koszty ogłoszenia - browar był wtedy jeszcze "na dorobku"). W tym przypadku można zwrócić uwagę na pisownię "Schille" zamiast "Schiele" ( w takim ogłoszeniu błąd raczej nie wchodził w grę) oraz egzotyczne marki piw z tego browaru , o których pewnie mało kto słyszał. Z treści ogłoszenia jasno wynika iż już wtedy browar robił piwo butelkowe a pewnie co i za tym idzie - miał etykiety
                        Attached Files
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23782

                          #13
                          może sprawa ze sfinksem ma coś romantycznego w sobie? jakiś nagły zawrót głowy właściciela...
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • vonprzemas
                            Gość
                            • 02-2002
                            • 34

                            #14
                            Pisanie o warszawskich piwach i o sfinksie.
                            Miło, że tym się zajmujecie, bo to jest wazny temat. Mogę Wam tylko to powiedzieć, iz mam rozgrzebane / brak czasu/ dzieje wszystkich browarów warszawskich działających w XIX wieku. Mam wynotowane ponad sto pięćdziesiat miejsc, gdzie pomiedzy 1784 rokiem a 1921 były browary. Jest co pisac i dla kogo pisać.
                            Co do sfinksa to sprawa jest prosta i skomplikowana.Sfinks jest symbolem stabilności, trwałości, ponadczasowości. Akurat dobry symbol dobrego piwa i solidnej firmy. Z lwem Machlejda to inna historya, centayrem Reycha jescze inna, jeleniem z browaru Bristol jeszcze inna, gwiazda u Kijoka coś jeszce innego. Temat ciekawy i do rozwinięcia.
                            Przemek

                            Comment

                            • pieczarek
                              zwykle cham i prostak
                              • 06-2001
                              • 5011

                              #15
                              Rozwijaj, rozwijaj temat.
                              My tu uwielbiamy takie rozwijające się historie, nawet w tematach historycznych. Chcemy wszystko wiedzieć o sfinksach, lwach, centaurach, jeleniach i gwiazdach.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎