Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Od Bohrischa do Bosmana. 160 lat szczecińskiego browaru. Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 44.99zł / 43.64

Historia:
Album ukazujący historię szczecińskiego browaru na setkach zdjęć.

Wild Brews: Beer Beyond the Influence of Brewer’s Yeast, Jeff Sparrow Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena promocyjna - zamiast 85.99zł,
zapłacisz jedynie
: 77.39zł - tylko do 30-06-2019!
Anglojęzyczna:
Świat lambików, flanders red i brown ale, ich amerykańskich odpowiedników opisany w przystępny sposób. Piwowarzy odnajdą tutaj szczegółowe opisy metod, procedur piwowarskich służących stworzeniu tych wyjątkowych piw.
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 25-10-2006, 17:57
Marcin76 Marcin76 is offline
Senior

Miejscowość: W-wa
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga
jeżeli chodzi o Kamińskiego to, co ma piernik do wiatraka, to, że był spadkobiercą Junga i browaru przy ul. Ogrodowej, nie oznacz ze nie mógł być właścicielem innego browaru.
Mógł być, ale nie był, bo browar nie funkcjonował od minimum 1889 roku. Był co najwyżej właścicielem budynków po tym browarze, ale nic na ten temat nie wiem.
Odpowiedz cytując
Stare 25-10-2006, 20:11
Fotka Użytkownika: darek99
darek99 darek99 is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga
Jeżeli chodzi o Lentzkiego to numer policyjny 34 miał numer hipoteczny 1031, a nie 1033, a pod numerem hipotecznym 1033, znajdował się numer 40:
Skan etykiety z browaru Lentzkiego.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg Lentzky exportowe.jpg (53,4 KB, liczba wyświetleń: 585 )
Odpowiedz cytując
Stare 26-10-2006, 06:17
Fotka Użytkownika: Leonpraga
Leonpraga Leonpraga is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa/Baczki Stare
Standardowy

Etykieta piękna, ale:

Będę nadal się upierał przy tym, że Nr 34/Hip.1031 a Nr 40/1033, to dwie inne parcele, nie wiem czy etykieta wklejona przez Darka, miała służyć poparciu tezy Marcina, że był nowy numer 40, czy to że pod Hip. 1033/ był nr 40.
Ponieważ w Warszawie jako numeracji parceli używano numerów hipotecznych, więc i numery browarów z Grzybowskiej miały Nr 1033 i Nr. 1031 w latach 1850 – 60, zaczęto wprowadzać tak zwane numery policyjne, dla ułatwienia pracy właśnie policji i urzędom, dlatego na etykiecie Darka jest zapis ul. Grzybowska 1033 i nowy 40, co świadczy o nadaniu tej parceli nowego numeru policyjnego Nr 40 a nie zmianie numeracji jak twierdzi Marcin z Nr 34 na Nr 40.
Odpowiedz cytując
Stare 26-10-2006, 18:21
Senior

Standardowy

Etykieta, jaki i reklama z postu 49-go są z końca lat 80-tych, czyli już po zmianie numeracji. Zamieszczam też reklame tego samego browaru z pierwszego roku jego działalności ( 1874 ). Jest na niej ten sam numer hipoteczny, ale numer posesji na ul. Grzybowskiej, na której mieścił się browar nie jest 40 ( jak po 1886 roku ) lecz 34. Myślę że przekona ona Ciebie Leonie, że Grzybowska 34 przed 1886 i Grzybowska 40 po 1886 roku to te same posesje. Pozdrawiam.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg Warszawa Lentzki 02.JPG (90,5 KB, liczba wyświetleń: 557 )
Odpowiedz cytując
Stare 04-11-2006, 22:40
Senior

Standardowy

Ulegając Twoim sugestiom co do numeracji, postanowiłem głębiej zanurzyć się w temat, spis z którego czerpałem dane był robiony kilka lat temu więc nie wszystko w nim było odnotowane, więc postanowiłem skorzystać z drugiego komputera w którym są uaktualniane na bieżąco dane.
Mogłem sprawdzić wcześniej, lecz z lenistwa nie zrobiłem tego, otóż muszę szczerze przyznać rację, browar miał zmienioną numerację, zapewne zmiana numeracji ulic nastąpiła w całej Warszawie, poza Pragą.
Nowy browar został wybudowany, na terenie byłego ogrodu Antoniego Hegela który, rodzina Lentzkiego zakupiła pod nowy browar, nowy browar był podłączony do linii telefonicznej czego w reklamie nie podają, pod nr 533.
Odpowiedz cytując
Stare 05-11-2006, 11:48
Senior

Standardowy

Jeżeli chodzi o kolejnego właściciela browaru z listu Piwowara jest wymieniony Bielle Jan, miał on swój browar nad Wisłą na ulicy Solec 2929c, stąd też późniejsza nazwa browaru „Nadwiślański”) chociaż te numeracje były na tej działce różne. Teren browaru był podzielony na kilka parceli (Nr 2929c/2930 a/b/c ), wąska działka ciągnęła się w linii prostej od ul. Solec do Czerniakowskiej 2930 b, od której był drugi wjazd do browaru.
Odpowiedz cytując
Stare 09-11-2006, 18:52
Senior

Standardowy

Następny z listy, Waldemar Beorner, dzierżawił browar, od Anny Krauze, a następnie został jego właścicielem, kolejni właściciele to, S. Fürstenberg, Z. Katz, a następnie browar „Związkowy, Browar znajdował się na rogu ulic Grzybowskiej i Wroniej, pod nr hip. 1041. główny, wjazd od ulicy Grzybowskiej 61 póź. 65, boczny od Wroniej 12.
Odpowiedz cytując
Stare 19-11-2006, 23:19
Senior

Standardowy

Kolejny z listy, Piwowara, Hopenfeld miła browar na ul. Śliskiej 21, pod numerem hipotecznym 1474, do browaru należała także parcela pod Nr Hip. 1473, na, której znajdowała się kamienica.
Przejął on browar od rodziny Brzezińskich, browar posiadał także drugi adres od ul. Sosnowej 7, gdzie znajdowała się brama wjazdowa do browaru.
Odpowiedz cytując
Stare 20-11-2006, 10:08
Senior

Standardowy

Pod nazwiskiem Hopfenfeld w liście zamieszczonym przez Piwowara kryje się inny browar. Ten, który przytoczyłeś-Dawid Hoppenfeld ( lub pisany Hopfenfeld ) ul. Śliska 1473/74 działał do połowy lat 80-tych. Ostatnim jego właścicielem był Stanisław Michnikowski ( w przytoczonym liście-Miechnikowsky ).
Chodzi o firmę Filipa Hoppenfelda ( Hopfenfelda ). Był on ostatnim właścicielem browaru przy ul. Żelaznej 1141 ( nowy 29, później 73 lub 89-są podawane dwa adresy ). Pod jego szyldem funkcjonował od 1870 do końca lat 80-tych. Specjalizował się w produkcji piwa bawarskiego na sposób wiedeński.
Odpowiedz cytując
Stare 01-12-2007, 21:33
Fotka Użytkownika: babsy
babsy babsy is offline
Junior

Miejscowość: Londyn
Standardowy

Witam.
Szukam informacji wszelkich na temat moich przodkow o nazwisku Thime. Thime ponoc (!) mial cos wspolnego z browarem na Wroniej, prawdopodobnie w XIX wieku (druga polowa). Edward Thime, jego syn, urodzony w 1872r. zajmowal sie browarem w Tarczynie, ale tej informacji tez nie mam potwierdzonej w zadnych zrodlach. Jedyne co wiem to to, ze Zygmunt Thime, moj pra-dziadek sprowadzil piwo Tychy do Warszawy jakos tuz po wojnie i jego nazwisko widnieje na starych etykietach jako reprezentanta.
Za wszelka pomoc z gory serdecznie dziekuje.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: gif THIME.gif (47,0 KB, liczba wyświetleń: 453 )
Odpowiedz cytując
Stare 01-12-2007, 22:48
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Jaki konkretnie XIX-wieczny browar przy Wronej masz na myśli? Ja spotkałem się jedynie (tu sięgam do notatek które jednak nie są nieomylne a już na pewno nie aktualizowane od lat ) z małym rzemieślniczym browarem (wpierw określonym jako "browar drewniany" a póżniej "murowany", wystęującym pod adresem Wronia 45 róg Krochmalnej którego od około 1829 roku właścicielem była rodzina Suchockich i browar ten funkcjonował najprawdopodobniej do 1849 roku kiedy to został kupiony przez powstały 3 lata wcześniej browar Haberbuscha , Schiele i Klawe'go a likwidacja nastąpiła (ale to już moje domniemania) gdyż browar Haberbuscha wchłonął po prostu sąsiednią działkę (sam znajdował się na Krochmalnej 59 pod nt hipotecznym 1003).
Edward Thieme (lub Timme-nazwisko to było często przekręcane w źródłach) faktycznie prowadził browar w podwarszawskim Tarczynie w okresie od pierwszej dekady XX wieku do początku lat 20.
W okresie międzywojennym rodzina Thieme była właścicielem reprezenatacji browaru Haberbuscha w podwarszawskim Grójcu (niestety budynki nie zachowały się już). Posiadam jedyny znany egzemplarz kapsla Haberbuscha z nazwą tej reprezentacji (składu) - niestety w stanie tragicznym.
Masz rację iż tuż po 1945 roku Zygmunt Thieme prowadził rozlewnię (skład) browaru Książęcego przy ul. Ceglanej (obecna Pereca). Potwierdza to oczywiście etykieta ktorej skan zamieściłeś jak i rozmowa jaką miałem przyjemność odbyć kilka lat temu z rodziną Thiele ktora do tej pory mieszka w Grójcu o czym zapewnie dobrze wiesz
Myslę że Marcin76 jak tylko przełamie wrodzone lenistwo dopisze tutaj sporo ciekawych informacji na Twój temat , szczególnie odnośnie browaru w Tarczynie którego lokalizację udało Mu się ustalić jakiś czas temu.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 01-12-2007, 23:07
babsy babsy is offline
Junior

Standardowy

Jestem pod niebywalym wrazeniem! Dziekuje Ci baaardzo ale to bardzo serdecznie za te informacje! Nie jestem jednak pewna rodziny "Thiele" z Grojca - moj dziadek, mieszkaniec Grojca, nosi bowiem nazwisko Time. To od niego zaczerpnelam te wszystkie informacje, ale wiadomo jak to z dziadkami bywa...tu cos doda, tam o czyms zapomni wiec sama postanowilam poszukac czegos na temat swoich korzeni.
Jeszcze raz bardzo dziekuje. Bede niezmiernie wdzieczna za kolejne informacje.
Niestety nie wiem co to byl za browar na Wroniej, nie udalo mi sie takze dotrzec do imienia owego Thime, ktory prawdopodobnie nie byl rodowitym Polakiem. Ponoc pracujac w browarze w jakims wypadku nieszczesnik stracil obie nogi... Nie wiem nawet kiedy zmarl :-/
Odpowiedz cytując
Stare 01-12-2007, 23:19
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Sorry , fatalna literówka z mojej strony. Miałem na myśli oczywiście nazwisko Time. Przykry incydent o którym piszesz też wydaje mi się iż był wspomniany w czasie rozmowy z - jak wynika - Twoim dziadkiem. Nie jestem pewien czy nie chodziło o ktoryś z browarów radomskich - bodajże browar "Nektar" ale tu już nie chcę tu przyfantazjować przypominając sobie na siłę fakty Niestety w obecnej chwili nie mogę sobie przypomnieć więcej detali.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 04-12-2007, 20:41
babsy babsy is offline
Junior

Standardowy

Jak moge sie skontaktowac z Marcinem? Probowalam mailowo ale bez powodzenia a sam Marcin widac nie zaglada juz na ten watek :-/ Ciekawosc przeokrutna mnie zrzera a bezradnosc w tym przypadku dobija...
Odpowiedz cytując
Stare 08-12-2007, 22:00
Adaskov Adaskov is offline
Junior

Standardowy

Chcial bym sie przedstawic : jestem pra, pra wnukiem Karola Machlejd jak widac pisane nazwisko przez "j" chcial bym zwrocic na to uwage gdyz widze ze jest ono pisane blednie Widze ze duze zainteresowanie jest browarem. Niestety o browarze sam duzo nie wiem , tyle ze byl, z opowiesci dziadka i ojca , kiedys nawet w swieto zmarlych nad grobem proboszcza Machlejda , zalozyciela liceum Reja , spotkalismy juz starsza kobiete ktora opowiadala jak bawila sie kiedy byla dzieckiem w browarze Karola.

Pozdrawiam wszystkich Bede musial z ojcem odwiedzic browar kiedys
Odpowiedz cytując
Stare 08-12-2007, 23:25
Fotka Użytkownika: darek99
darek99 darek99 is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Chyba ten w Ciechanowie.
Odpowiedz cytując
Stare 09-12-2007, 09:09
Adaskov Adaskov is offline
Junior

Standardowy

tak , w ciechanowie.
Odpowiedz cytując
Stare 17-12-2007, 13:36
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Standardowy Warszawa - browary i ich właściciele

A ja z innej ( trochę) beczki - co prawda nie chodzi o warszawski browar, ale o warszawską reprezentację ( skład) wileńskiego Browaru Szopen, która przed 1914 rokiem działała na Pradze, na ulicy Namiestnikowskiej. Szukam informacji o niej, ale - niestety - oprócz krótkich wzmianek o jej istnieniu nie znalazłem nic więcej. Może ktoś ze znawców warszawskiego piwowarstwa coś wie? Z góry dziękuję!
Stare 17-12-2007, 15:28
Senior

Standardowy

Z tego co mi wiadomo przy ulicy Namiestnikowskiej 9 mieścił się skład piwa już przed 1896 rokiem. Początkowo jest podawany jako skład piwa i porteru Wileńskiego Browaru Parowego I. Lipskiego, a przed 1898 też z Wileńskiego Towarzystwa Akcyjnego Browaru " Chopin ". Ostatnia znaleziona przeze mnie wzmianka o tej firmie pochodzi z kalendarza z 1907 roku.
Odpowiedz cytując
Stare 29-12-2007, 22:29
Senior

Standardowy

Namiestnikowska 9 na Pradze to obecnie J. Sierakowskiego 9 na placu gdzie znajdował się skład obecnie znajduje sie szkła, na przeciwko Urzędu Dzielnicy Praga Północ, w 1900 roku znajdował sie tam skład piwa Chopina i Lipskiego.
Odpowiedz cytując
Stare 29-12-2007, 23:06
Senior

Standardowy

Nazwisko Time występuje w spisach kilkakrotnie i tak;

Tarczyn – Browar – Edwar Time 1910/3/22
- Edwar Thiem Bierlager 1939

Głuchów k. Grójca – Browar Edward Time 1927

Kobylin pod Grójcem – Browar E. Time 1926/7

Ostrołęka – Zygmunt Time 1910/1
Odpowiedz cytując
Stare 04-01-2008, 02:04
babsy babsy is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
Nazwisko Time występuje w spisach kilkakrotnie i tak;

Tarczyn – Browar – Edwar Time 1910/3/22
- Edwar Thiem Bierlager 1939

Głuchów k. Grójca – Browar Edward Time 1927

Kobylin pod Grójcem – Browar E. Time 1926/7

Ostrołęka – Zygmunt Time 1910/1
Dziekuje za informacje. Wybaczcie ale jako laik musze spytac co to oznacza? Te daty i miejscowosci? Czy Bierlager to nazwa tego browaru w Tarczynie? Skad czerpiecie te wszystkie informacje?
Ostatnio moje poszukiwania genealogiczne zawiodly mnie w watki intryg rodem z brazylijskich seriali wiec wole zadac kilka banalnych pytan :-)
Pozdrawiam
Odpowiedz cytując
Stare 06-01-2008, 18:56
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika babsy Wyświetlenie odpowiedzi
Dziekuje za informacje. Wybaczcie ale jako laik musze spytac co to oznacza? Te daty i miejscowosci? Czy Bierlager to nazwa tego browaru w Tarczynie? Skad czerpiecie te wszystkie informacje?
To oznacza że w latach 1910, 1913, 1922 właścicielem browaru w Tarczynie był Edward Time, a w r1939 roku nazwa browaru brzmiał Edwar Thiem Bierlager, informacje te jak zwykle przeważnie pochodzą z zasobów bibliotecznych lub archiwalnych.
Odpowiedz cytując
Stare 10-02-2008, 17:01
Fotka Użytkownika: Piwowar
Piwowar Piwowar is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: Norymberga/Opole
Standardowy

Znalazłem taką ciekawostkę:

Warszawa, 21 lipca 1895 roku

Do biura browaru akcyjnego Kijok & Cie. wdarł się zwolniony ze stanowiska były księgowy browaru i po ostrej wymianie zdań oddał pięć strzałów z rewolweru do dyrektora browaru Zaremby oraz głównego akcjonariusza Liedtke; pierwszy poniósł śmierć na miejscu, drugi został ciężko ranny. Mordercę aresztowano."

Poznaj
http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"
Odpowiedz cytując
Stare 29-03-2008, 19:05
ziomalreal ziomalreal is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
No , no piękna sprawa. Skąd wiesz że to podstawka ??? Masz orginał !???Wg mnie to etykieta. Browar najprawdopodobniej ten na Żurawiej 14 , jednak nie wiem jaki był tam adres (numer) hipoteczny a na etykiecie właśnie takowy widnieje. Muszę pogrzebać w źródłach. Na prawie 100-procentowe udowodnienie iż jest to etykieta załączam skan prawie identycznych etykiet z browaru H.Junga. Tam jednak jako adres podany jest adres składu a nie browaru.
Żurawia 16. Poniżej fotka etykiety
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg boenish2.jpg (36,2 KB, liczba wyświetleń: 257 )
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie