Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

huty szkła

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Leonpraga
    Senior
    • 02-2005
    • 468

    #31
    reklama Huty Szklanej w Targówku
    Attached Files

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #32
      Ciekawa ale nic mi nie wiadomo Leo ażeby huta ta produkowała szkło dla browarów a chyba tylko o takich tutaj rozmawiamy Wydaje mi się iż produkowali oni jedynie szkło laboratoryjne (tzw "szkło białe").
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #33
        Poniżej spisałem nazwy hut ( o ile udało mi się je rozpracować) oraz opisy sygnatur jakie używały z butelek browarów Mazowsza. Niestety nie mam możliwości zamieszczenia ich w formie graficznej ale zbierający szkło bez problemu powinni je rozpoznać:

        1. Huta w Jabłonnej

        - napis " HUTA JABŁONNA" pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony do
        wewnątrz a drugi do zewnątrz. Średnica ok. 40 mm
        - napis " ·HUTA· JABŁONNA" pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony do
        wewnątrz a drugi do zewnątrz. Średnica ok. 35 mm
        - j.w. lecz średn. 30 mm

        2. Huta Feniks w Piotrkowie Trybunalskim

        - napis poziomy „FENIKS” dł. ok. 33 mm
        - napis "FENIKS PIOTRKÓW" pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony do
        wewnątrz a drugi do zewnątrz (średnica sygn. 110 mm)
        - j.w. lecz średnica 45-50 mm
        - j.w. lecz średnica ok. 40 mm
        - napis " * FENIKS * PIOTRKÓW " czyli jak powyższe lecz z dodatkowymi gwiazdkami.
        Średnica ok. 50 mm
        - j.w. lecz średn. ok. 45 mm
        - j.w. lecz średn. ok. 40 mm
        - j.w. lecz średn. ok. 30 mm
        - j.w. lecz na środku sygnatury duża wyraźna kropka. Średnica ok. 45 mm
        - j.w. lecz „ · FENIKS · PIOTRKÓW ” czyli z kropkami zamiast gwiazdek. Cały napis pisany
        do wewnątrz.

        3. Huta Ujście w Ujściu (b. huta Siemens)

        - napis poziomy "SIEMENS"
        - napis poziomy "UJŚCIE" (dł. ok. 40 mm)
        - sześciokąt z wpisanym w niego okręgiem. W okręgu nałożone na siebie litery T , S i U.
        Pod sześciokątem u góry łukiem do zewnątrz napis UJŚCIE. Nad sześciokątem daty
        (mam następujące różne : 36. , 37 , 38 , 38. , 39) - sygnatury zarówno duże jak i małe.
        - na srodku napis poziomo "UJŚCIE" (dł. ok. 50 mm) . Na górze data „38”
        - j.w. lecz dł. 45 mm . Na górze wyraźne daty: 39 z kropką i bez)
        - j.w. lecz dł. 40 mm. Na górze daty „38.” i "39."
        - j.w. lecz dł. 35 mm. Na górze daty „36.” i "38"
        - j.w. lecz dł. 30 mm. Na górze daty „37.” , "38."
        - j.w. lecz dł. 25 mm. Na górze data "37."
        - na srodku napis poziomo "UJŚCIE" (dł. ok. 32 mm) . Na dole daty. (mam następujące:
        37 i 38)

        4. Huta Widok w Radomiu

        - napis "HUTA WIDOK" pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony do
        wewnątrz a drugi do zewnątrz (średnica sygn. ok 35 mm)

        5. Huta w Siedlcach

        - napis "HUTA SIEDLCE" pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony do
        wewnątrz a drugi do zewnątrz (średnica sygn. ok 45 mm)
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #34
          6. Huta w Wyszkowie

          - napis łukiem u góry do wewnątrz "ВЫШКОВЬ". Na dole poziomo ułamek zwykły "1 / 20"
          - napis "HR WYSZKÓW" dookoła gdzie "HR" jest skierowane do wewnątrz a "WYSZKÓW"
          do zewnątrz (średnica 45 mm)
          - napis poziomy "WYSZKÓW" (dł. ok. 40 mm)
          - j.w. lecz dł. ok. 50 mm
          - napis " * HUTA WYSZKÓW " dookoła pisany do wewnątrz (średnica sygn. ok 45 mm)
          - napis "HUTA WYSZKÓW" pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony do
          wewnątrz a drugi do zewnątrz (średnica sygn. ok 35 mm)

          7. Huta Lech w Poznaniu

          - okrąg o średn. 45 mm a w nim kolejny rysowany łamaną zygzakowatą linią. Wewnątrz
          na górze półkoliście do wewnątrz "LECH" i odpowiednio do zewnątrz "POZNAŃ". Na
          środku 2 podkowy a z ich lewej i prawej strony po 3 małe łuki.

          8. Huta Edwardów w Radomsku

          - napis " "EDWARDÓW" RADOMSKO " pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony
          do wewnątrz a drugi do zewnątrz (średnica sygn. ok 50 mm)
          - j.w. lecz średnica ok. 45 mm
          - j.w. lecz średnica ok. 35 mm.
          - napis " RADOMSKO "EDWARDÓW" " pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony
          do wewnątrz a drugi do zewnątrz (średnica sygn. ok 40 mm)

          9. Huta G. Stępniewskiego w Falenicy pod Warszawą

          - napis poziomy "G. STĘPNIEWSKI" (dł. ok. 45 mm)
          - napis "G STEPNIEWSKI w FALENICY" pisany dookoła gdzie wyraz "G STEPNIEWSKI" jest
          zwrócony do wewnątrz a "w FALENICY" do zewnątrz (średnica sygn. ok 35 mm)
          - napis "G. STĘPNIEWSKI w FALENICY" pisany dookoła gdzie wyraz "G. STĘPNIEWSKI"
          jest zwrócony do wewnątrz a "w FALENICY" do zewnątrz (średnica sygn. ok 55 mm
          - małe kółeczko a w nim połączone ze sobą litery "H" i "F". Nad kółeczkiem data "38."
          - j.w. lecz bez dat
          - j.w. lecz w kółeczku zamiast "F" jest "F."
          - j.w. lecz same połączone litery "H" i "F"
          - same daty (mam: "37." i "38.") - ta i powyższe 4 sygnatury najprawdopodobniej z huty
          falenickiej.

          10. Huta Nadbużanka w Woli Uhruskiej

          - napis dookoła "NADBUŻANKA" pisany do wewnątrz (średnica ok. 40 mm)
          - napis dookoła "HUTA NADBUŻANKA" gdzie pierwszy wyraz jest skierowany do wewnątrz
          a drugi do zewnątrz (średnica ok. 45 mm)
          - j.w. lecz średnica ok. 30 mm
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #35
            11. Huta Przyszłość w Tłuszczu

            - napis z błędem "·HUTA PRZYSZŁOŚĆ W TŁÓSZCZU" pisany dookoła gdzie "·HUTA
            PRZYSZŁOŚĆ" jest zwrócony do wewnątrz a pozostały do zewnątrz (średnica sygn. ok 45
            mm)
            - napis "·HUTA PRZYSZŁOŚĆ· W TŁUSZCZU" pisany dookoła gdzie "·HUTA
            PRZYSZŁOŚĆ" jest zwrócony do wewnątrz a pozostały do zewnątrz (średnica sygn. ok 55
            mm)
            - napis "HUTA PRZYSZŁOŚĆ" pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony do
            wewnątrz a drugi do zewnątrz . Na środku poziomo "w TŁUSZCZU" (średnica sygn. ok 45
            mm)

            12. Huta Sława w Kielcach

            - napis " "SŁAWA" KIELCE " pisany dookoła gdzie pierwszy wyraz jest zwrócony
            do wewnątrz a drugi do zewnątrz (średnica sygn. ok 45 mm)
            - j.w. lecz na środku data „38”. Średn. sygn. 50 mm
            - j.w. lecz napis „SŁAWA” bez cudzysłowa.

            13. Huta w Żółkwi

            - napis łukiem do zewnątrz wygięty do dołu "ŻÓŁKIEW"

            14. Huty do tej pory niezidentyfikowane przezemnie

            - napis u gory łukiem do wewnątrz "D b U." Na dole poziomo daty (mam: 40. , 42, 43)
            - napis u góry łukiem do wewnątrz "D b U.". Na środku poziomo "0,5 l". Na dole poziomo
            data "40"
            - napis poziomo "D b. U // 0,5 l". Na dole data "42" (lub "43" - niewyraźnie widać)
            - j.w. lecz bez "0,5 l" . Na dole data "42."
            - napis poziomo "D b. U // 0,75 l"
            - napis poziomo "0,75 l" (prawdopod. ta sama huta która używała sygn. "D b. U"
            - napis poziomo na górze "D b. U". Na środku "0,75 l". Na dole data "42."
            - napis poziomo "D b. U. // 0,35 l". Na dole data "42."

            - litera "S" przecięta przez 2 pionowe kreski (jak znak dolara)
            - j.w. lecz kreski bardzo krótkie , nie wychodzące poza literę.

            - tarcza z krzyżem-herbem rodu Potockich. Nad tarczą korona. Pod tarczą ułamek zwykły
            "1 / 40"

            - litera "F" a w niej mniejsze "C" i "S"

            - litery "H" i "R" połączone ze sobą.

            - litery "H." , "J." i "W." pisane dookoła gdzie "J." jest zwrócone do wewnątrz a pozostałe
            do zewnątrz.

            - napis łukiem do zewnątrz wygięty do dołu "OSTIGLAS"

            - napis " * P.R.* PIOTRKÓW" pisany dookoła gdzie " * P.R. * " jest zwrócony do wewnątrz
            a pozostały do zewnątrz (średnica sygn. ok 30 mm)

            - trójkąt równoboczny zwrócony wierzchołkiem do góry. W nim litery „H” i „L” nałożone na
            siebie. (Huta Ludwików ?)

            - napis poziomy „1 L”
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------
            podane wymiary w mm są przybliżone i może być w nich sporo niedokładności wynikłych z niedokładności pomiaru bezpośrednio z butelki bądź z "wcierek" - proszę nie traktować ich jako podstawowych różnic. Sygnatury ktorych różnice wydawać się może polegają jedynie na niewielkich zmianach odległości przeważnie są na zupełnie innych WZORACH butelek.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • Leonpraga
              Senior
              • 02-2005
              • 468

              #36
              Wojtek reklama ta odnosi się do informacji, którą umieścił kałusz "

              Targówek ( sygnaturę tej huty odkryłem na XIX wiecznym "flecie", czyli wyskiej, wysmukłej butelce w kształcie stożka, z browaru braci Pomeraniec w Prużanach).
              a wcześniej Kałusz tej hucie wspominał slawekkazek;

              ciekawą genezę posiada huta szkła w Wyszkowie. Powstała jako zakład udziałowy, założony przez grupę robotników z zakładów Kijewski - Scholtze na Targówku, zwolnionych po strajkach w 1905 roku. Nowopowstała na ulicy Zakolejowej huta liczyła 46 udziałowców
              a z tego co napisał kałusz wynika że robili butelki od piwa. Pozdrawiam

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #37
                rozumiem. Sorry ale nie wniknąłem w poprzednie posty. Wynika że huta w (na) Targówku to w pewnym sensie poprzedniczka huty wyszkowskiej. Również słyszałem iż huta Wyszków powstała między 1905 a 1906 rokiem. Wszystko więc by pasowało. Nie słyszałem wcześniej o hucie Targówek gdyż nie widziałem ani nie posiadam żadnej flaszki z jej sygnaturą.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Kałusz
                  Senior
                  • 02-2002
                  • 302

                  #38
                  huty szkła

                  Ta butelka z Prużany, o której wspominałem, to jedyna znana mi flaszka piwna jaką widziałem z huty Targówek. To oczywiście nie oznacza, że nie produkowała dla innych browarów. Był to duży zakład, "Księga adresowa przemysłu fabrycznego Królestwa polskiego na rok 1904" podaje, że zatrudnienie wynosiło 279 robotników, a wartość produkcji 380 000 rubli. w opisie zaznaczono, że huta produkowała ' butelki ze szkła zielonego, półbiałego, białego i róznokolorowego". Flaszka z Prużan jest właśnie zielona.
                  sj

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #39
                    Coś sobie właśnie przypomniałem że chyba gdzieś/kiedyś słyszałem o zwykłej gładkiej flaszce w ciemnym kolorze której jedyną ciekawostką było to że miała tą rzadką sygnaturę huty na Targówku
                    Do mojego spisu dodam jedynie iż sygnatury "D b. U" to najprawdopodobniej sygnatury huty Ujście po 1940 roku a więc w czasie okupacji, natomiast sygnatura połączone "H" i "R" możliwe iż jest znakiem firmowym huty w Radomsku ale to tylko moje przypuszczenia bo nie mam na to dowodów póki co.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • Kałusz
                      Senior
                      • 02-2002
                      • 302

                      #40
                      huty szkła

                      Ja natomiast wciąz próbuję dowiedzieć się, która huta miała sygnaturę P.P.S. Widnieje ona na wielu flaszkach z lat dwudziestych, w tym kilku browarów z Kresów Wschodnich. Natomiast na jednej z posiadanych przeze mnie butelek z browaru Machlejda znajduje sie sgnatura K.S.S. Co to była za huta?
                      Dodam jeszcze, że omawiana tu Huta Wyszków, produkująca m.inymi dla Haberbuscha&Schiele, Reycha, Drozdowa, Wilna, Bezwoli i innych polskich browarów, wytwarzała butelki również dla .. browaru w Odessie.
                      sj

                      Comment

                      • Kałusz
                        Senior
                        • 02-2002
                        • 302

                        #41
                        huty szkła

                        I jeszcze w kwestii porcelanek podukowanch przez huty szkła. Właśnie natknąłem się na ogłoszenia Huty Ujście z lat 1937 - 1939, w których reklamowała ona wytwarzane przez siebie porcelanowe zamknięcia do butelek.
                        sj

                        Comment

                        • brzeczka
                          Senior
                          • 12-2003
                          • 373

                          #42
                          W okolicach Szczecina, w ramach majątku von Ramin, później vom Arnim (jego żona trochę "zagadała" się z von Gethem i rodzina zakończyła działalność) w Glashuette, dziś zaraz a granicą była huta szkła, produkowano tam butelki, w tym do piwa.
                          Szczegóły podam jak poczytam, nie mogę znaleć w książce...
                          Obok w tytm samym majątku był browar w Rzędzianach (Nassenheide), który działał do 1908-1910.
                          opracowanie Tomasz Kaczmarski Szczecin

                          Comment

                          • Eszogo1970
                            Senior
                            • 03-2007
                            • 136

                            #43
                            Dyskusja umilkła ale wart odnotowania jest fakt istnienia huty szkła w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy STASZIC. Huta ta powstała na przełomie lat 1935/35, produkowała butelki szklane a zatrudniała 100 pracowników. Na denkach był napis"STASZIC" DĄBROWA GÓR. Posiadam z tej huty dwa rodzaje półlitrowych brązowych butelek z Okocimia z beczką. Widziałem też z tego zakładu porterówkę z Żywca. Po wojnie profil produkcji zmienił się, produkowano szklane balony na wino, zakład oczywiście nie istnieje, pozostały jedynie zabudowania poprzerabiane na warsztaty.

                            Comment

                            • Ćwiara
                              Junior
                              • 04-2005
                              • 9

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Eszogo1970 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Na denkach był napis"STASZIC" DĄBROWA GÓR. (...) Widziałem też z tego zakładu porterówkę z Żywca.
                              Ma jedną z butelek z huty Staszic, dokładnie właśnie porterówkę Żywca, moja na denku ma jedynie napis STASZIC (bez oznaczenia miasta), wydaje mi się, że to stosunkowo rzadkie butelki (oczywiście biorąc pod uwagę ich pochodzenie, tzn.hutę)

                              Comment

                              • grzeber
                                Senior
                                • 05-2002
                                • 2866

                                #45
                                A czy ktoś spotkał się z sygnaturą "Huta Siła"? Przeglądając niedawno częśc swoich flaszek trafiłem na takową.
                                Attached Files
                                pozdrawiam
                                www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎