Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

huty szkła

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Leonpraga
    Senior
    • 02-2005
    • 468

    #76
    Jeżeli chodzi o Hutę Targówek to przedstawiona huta z ul. Radzymińskiej nie jest hutą z 1878 roku pełna nazwa brzmiała Huta Szkła Towarzystwa Akcyjnego Kijowski, Scholtz i Spółka, tamta znajdowała się na ul. Siarczanej 6, a ta od ul. Radzymińskiej jest trochę oddalona.
    Huta na ul. Siarczanej zajmowała duży obszar ogrodzony ceglanym murem, do dziś stoi część zabudowań po byłej hucie.
    Attached Files

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2543

      #77
      Inna reklama huty szkła w Gliwicach, tym razem z grudnia 1909.
      Attached Files
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      • Niedzwiadek14
        Senior
        • 04-2006
        • 121

        #78
        Witam!
        Dno butelki z hutą Targowek.
        Attached Files

        Comment

        • Niedzwiadek14
          Senior
          • 04-2006
          • 121

          #79
          I butelka ,ciekawe co za etykiety na nie kleili
          Attached Files

          Comment

          • Promil03
            Senior
            • 10-2007
            • 2833

            #80
            Mam pytanie do znawców butelek i hut szkła. Wpadła i w ręce butelka z sygnaturą jak na zdjęciu. W trójkącie wpisana litera "J" lub przedmiot przypominający hak. Butelka jasnozielona, porcelanka przezroczysta. Nie wiem nawet czy to butelka po piwie.

            Proszę o pomoc w identyfikacji.
            Attached Files

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #81
              Wydaje mi się iż tam w trójkącie jest nie J a kiepsko odbite U . Chyba jest to powojenna sygnatura huty Ujście. Nie wiem czy przypadkiem obecnie też nie używa takiej. Gdzieś ją po prostu widziałem Na moich flaszkach z Ujścia sygnatury są zupełnie inne. Niestety ale wg mnie flaszka raczej bezwartościowa.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2543

                #82
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Niedzwiadek14 Wyświetlenie odpowiedzi
                I butelka ,ciekawe co za etykiety na nie kleili
                Według mnie jest to typowa butelka do piwa wysyłanego na eksport. Ponieważ nie liczono na to że wróci do browaru, rezygnowano z droższych w produkcji butelek z napisami. Takie kształty popularne były na przykład wśród śląskich browarów przed pierwszą wojną.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • grzeber
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 2868

                  #83
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz Wyświetlenie odpowiedzi
                  Natomiast na jednej z posiadanych przeze mnie butelek z browaru Machlejda znajduje sie sgnatura K.S.S. Co to była za huta?
                  Trafiłem na ciekawy wywiad z Henrykiem Machlejdem, z którego wynika, iż huty "Kijewski i Scholtze"* oraz "Targówek"* to dwa różne zakłady działające w tym samym okresie. Potwierdza to słowa Leona o błędzie przytoczonym wcześniej przez Coopra.
                  W wywiadzie czytamy, iż obie te huty zbankrutowały w wyniku strajków w roku 1905 ( co przyczyniło się do powstanai Huty Wyszków), jak równiez to, że obie fabryki dostaraczały wcześniej flaszek do Browaru Machjeda. "K.S.S." może być więc sygnaturą huty "Kijewski, Scholtz i Spółka" od której Machlejd kupował wyroby.

                  * Obie nazwy przytaczam dokładnie w brzmieniu z wywiadu.
                  Last edited by grzeber; 28-10-2008, 18:07. Powód: poprawki
                  pozdrawiam
                  www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #84
                    Niestety Grzegorz potwierdził tylko moje przypuszczenia co do lokalizacji tej huty, kiedy udałem się naocznie zlustrować tą lokalizacje zdziwił mnie obszar jaki ta huta zajmowała, do dziś stoi długi ceglany mór otaczający byłe tereny huty, mieszczą się tam obecnie różne zakłady.
                    Zdjęcie pierwsze które przedstawia zapewne budynek dyrekcji lub dom właściciela który stoi przy ulicy Zabranieckiej ale adres ma ul. Siarczana 6, ulica Siarczana odchodzi zaś w bok od Zabranieckiej i tam też jest numer Siarczana 6, więc dwie posesje o tym samym numerze na różnych ulicach.. Patrząc po terenie huta ta mogła zajmować ok. 5-6 hektarów, z przodu i tyłu przechodzącymi torami kolejowymi.
                    Kijewski Scholtz i Ska miała także w 1900 roku swoją fabrykę chemiczną na Al.. Jerozolimskie róg Solec ale nie wiem co tam produkowano może też butelki albo jakieś chemikalia a może mydło. Nie ma za to na mapie z 1900 roku zaznaczonej huty Kijewski Scholtz i Ska na Targówku, ale jest odznaczona huta szkła na Radzymińskiej. Na terenie Warszawy po Praskiej stronie działała w tamtym okresie jeszcze jedna huta szkła na Pelcowiznie.
                    W całej Warszawie zatem znajdowały się tylko dwie huty szkła po praskiej stronie.

                    Comment

                    • Piwowar
                      Senior
                      • 05-2001
                      • 2543

                      #85
                      Znaleziony przypadkowo przeze mnie na cmentarzu w Zagwiździu pomnik byłego dyrektora huty szkła w Murowie pod Opolem.
                      Attached Files
                      Archiwum piwne

                      Poznaj
                      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #86
                        Własnie robie pożądki na dysku w kompie i znalazłem m.in. fotkę sygnatury jak poniżej. Jej treść to "KS & COM" i poniżej pojemność "1/20" (wiadra). Niestety nie gwarantuje iż jest to flaszka od piwa i że huta ta w ogóle robiła flaszki piwne ale zarówno ciemny kolor szkła i pojemność pasowały by do flaszki na piwo. Jaka możebyć to huta ? Pewności nie mam ale poki co z tego co wymieniliśmy powyżej pasowała by mi do huty Kijewski , Scholtze i Spółka przy ulicy Siarczanej 6 na warszawskim Targówku o ktorej to wspomniał Leonpraga prostując mój wcześniejszy błąd. Sygnatura prawdopobnie z przełomu XIX i XX wieku. Huta w Wyszkowie swoje flaszki w tym okresie również oznaczała takim zapisem pojemności. Być może jest to starsza wersja targówieckiej sygnatury "KSS" o ktorej wspomniał Grzeber w poście 83. To oczywiście tylko moje spekaulacje.
                        Attached Files
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2543

                          #87
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                          Mało prawdopodobne. Ówczesne huty szkła to z reguły małe zakłady, często niemal rzemieślnicze. Technologia jest tak różna, że nie wyobrażam sobie, jakby można połączyć je w małym zakładzie. Dzisiaj w Polsce nie ma ani jednej fabryki, która łączyłaby te dwie technologie.

                          Cechy, o których piszesz, pochodzą prawdopodobnie z lat trzydziestych, może późnych (tak było w przypadku Sobótki, którą kopałem masowo). W tym okresie wielu małych hut już nie było i być może jakiś koncern szklarski z Drezna (pytanie do Piwowara - jaki), specjalizujacy się w produkcji butelek, dokupił sobie do kompletu zakład ceramiczny.
                          Przypuszczenia Krzysia są jak najbardziej słuszne. Friedrich Siemens, od 1871 roku właściciel co najmniej dwóch hut szkła w Dreźnie i jednej we Freital, połączonych później w "Aktien Gesellschaft für Glasindustrie Dresden", w 1888 roku zbudował przy hucie w Freital fabrykę zamknięć porcelanowych.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • kulmer
                            Junior
                            • 11-2006
                            • 4

                            #88
                            Był taki zakład

                            Potwierdzeniem tezy Piwowara jest m.in. fakt, że porcelanki wykonywane dla browaru Aloysa Hocherla ( późniejsze Browary Chełmińskie Tow. Akc.) w Chełmnie były opatrzone nazwą tego zakładu.

                            Comment

                            • banasrobert
                              Senior
                              • 03-2004
                              • 251

                              #89
                              butelka typu "oranżadówka" ale piwo w takich też było rozlewane. Na pewno nie maszynowej produkcji. Szkło "niebieskie", duża ilość bąbli powietrza, bardzo nierówna w środku. Sygnatura PT - takiej jeszcze w tym temacie nie było. Może ktoś podpowie jaka to huta?
                              Attached Files

                              Comment

                              • zgroza
                                Senior
                                • 03-2008
                                • 3597

                                #90
                                Cytat ze strony Huty Szkła w Turze (Wieś nad Notecią w okolicach Bydgoszczy).
                                1842
                                Powstanie Huty Szkła w Turze - uruchomienie produkcji z jednego pieca szklarskiego.

                                1848-1850
                                Rozbudowa huty.

                                1874
                                Budowa drugiego pieca szklarskiego oraz czadnic do wytwarzania gazu z torfu i drewna.

                                1905-1912
                                Huta nieczynna w związku z parcelacją dóbr rycerskich.

                                1912
                                Hutę przejmuje Stowarzyszenie Właścicieli Browarów. Uruchomienie produkcji butelek do piwa.

                                1919
                                Spółka "Nadnoteckie Młyny i Huta Szkła" Antoniego i Wiktora Zborowskich z Poznania przejmuje majątek zakładu w dzierżawę. Uruchomienie produkcji butelek dla państwowego monopolu spirytusowego oraz butelek aptecznych. Huta zatrudnia ponad 200 osób.

                                1923
                                Przebudowa wanny szklarskiej, zastosowanie systemu regeneracyjnego do opalania. Huta wprowadza trzyzmianowy, ciągły system pracy.

                                1939-45
                                Huta pracuje pod zarządem niemieckim, produkując butelki do wódki i farmacji.
                                Lotna ekspozytura browaru

                                Też Was kocham.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎