Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

huty szkła

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    #91
    Kontynuując cytat poprzednika dalszy ciąg historii był następujący:

    1954
    Budowa nowej hali produkcyjnej oraz warsztatów pomocniczych. Zmiana technologii produkcji z ręcznej na półautomatyczną.

    od 1968
    Huta Szkła Tur staje się filią Huty Szkła Gospodarczego "Irena" w Inowrocławiu.

    Od 1990
    "VITROCER" Sp. z o.o. w Warszawie przejmuje zarząd nad hutą oraz jej majątek w dzierżawę.

    1994
    Huta Szkła Tur własnością Sp. z o.o. "VITROCER".

    1997
    Do opalania wanny szklarskiej zastosowano gaz propan butan.

    2001
    Zmiana systemu opalania wanny szklarskiej z gazu propan butan na gaz ziemny. Wygaszenie wanny szklarskiej i wstrzymanie produkcji w konsekwencji upadłości Sp. z o.o. "VITROCER".

    2002
    Huta szkła "Tur" wchodzi w skład GRUPY SORT.

    2004
    Wymiana odprężarek oraz modernizacja hali chłodnego końca.

    2005
    Modernizacja pomieszczeń laboratoryjnych oraz kontroli jakości. Początek wdrażania systemu ISO.

    2006 - dotacja UE
    Pod koniec roku uruchomienie nowo wybudowanego pieca szklarskiego oraz wdrożenie produkcji automatycznej na bazie maszyn monosekcyjnych oraz robotów.

    2007 - dotacja UE
    W pierwszym kwartale zakup kolejnych urządzeń do produkcji automatycznej - monosekcja i robot.
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #92
      Jeśli założymy że post jest o hutach szkła sprzed 1945 roku to flaszka pokazana przez Roberta wg mnie jest raczej z okresu PRLu
      Poniżej by było na temat załączam nie wymienioną chyba w tym temacie carską sygnaturę huty w Wawrze (p. Warszawą). Zdjęcie przeniesione z postu Coolera33 i za jego zgodą. Trudno mi powiedzieć czy ze względu na geograficzną bliskość można wiązać tą hutę z późniejszą hutą G. Stępniewskiego w Falenicy.
      Attached Files
      Last edited by Cooper; 28-04-2009, 21:58.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Marcin76
        Senior
        • 11-2005
        • 235

        #93
        Pare lat temu próbowałem zlokalizować tą hutę i wyszło mi na to że znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Korkowej. Prawdopodobnie w rejonie ulicy Naddnieprzańskiej i stacji W-wa Gocławek.

        Comment

        • Stolp
          Senior
          • 06-2002
          • 492

          #94
          Pasikowski i huta Wielkopolska w Bydgoszczy

          Trafiłem ostatnio na gładką butelkę pod porcelankę z firmy W. Pasikowskiego. Załączona informacja pochodzi z adresówki z 1928 r. Przy okazji wspomniana jest Wielkopolska huta szklana (oddział?), o której nic więcej nie wiadomo.
          Attached Files
          Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
          Szukam
          e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
          https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

          Comment

          • grzeber
            Senior
            • 05-2002
            • 2866

            #95
            Reklama huty Żółkiew, pochodząca z informatora jednej z Lwowskich wystaw. Niestety nie pomne już, z którego roku.
            Attached Files
            pozdrawiam
            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #96
              huty szkła

              Wydaje mi się, że zamieszczona w poprzednim poście reklama pochodzi z 1921 roku.
              sj

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #97
                I znów kolejna nieidentyfikowana chyba huta szkła. Tym razem literka K wpisana w koło. Foto z aukcji kolegi Kota46. Sygnatura ta umieszczona była na popularnej flaszce okocimskiej z okresu II RP (lub ewentualnie okupacji gdyż na butelce jest jedynie napis OKOCIM i pojemność 0,5 a więc bez nazwiska Goetz i beczki)
                Attached Files
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Niedzwiadek14
                  Senior
                  • 04-2006
                  • 121

                  #98
                  Witam!
                  Przegladajac ostatnio swoje butelki ,natrafilem na hute jeszcze w tym dziale nie przerabiana .Chodzi o Wawer ktory widnieje na znanej carskiej butelce Machlejda.
                  Moze komus cos wiadomo na jej temat?
                  Z ciekawych hut na butelce z Drozdowa widnieje Huta w Parczewie.A na butelce K.Anstadta- Huta Mikulnickiego w Lodzi .
                  Jest to juz trzecia mi znana butelka z tej huty po Rozlewni Duklasa z Kutna i Butelce z browaru w Ciechomicach.
                  Pozdrawiam!
                  Attached Files

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #99
                    Prawdopodobnie druga wersja sygnatury huty Kijewski , Scholtze i Spółka (patrz post 86). Tutaj napisy dookoła " K. S. & C. WAR (SZAWA?)" oraz pojemność 1/20 (wiadra). Zachowana niestety jedynie na obtłuczonym denku bezbarwnej butelki.
                    Attached Files
                    Last edited by Cooper; 05-02-2010, 18:20.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • banasrobert
                      Senior
                      • 03-2004
                      • 251

                      Wygrzebane na allegro:
                      huta wyszków - dziwna sygnatura i litery SR
                      Attached Files

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        W sumie nie umiem udowodnić ale wydaje mi się że jest to sygnatura powojenna. Litery SR kojarzą mi się np ze Spółdzielnią Rolniczą ale to też wolna myśl niczym nie poparta. Z drugiej strony nie sądzę ażeby spółdzielnia rolnicza miała by własne butelki więc to chyba błędny trop
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Marcin76
                          Senior
                          • 11-2005
                          • 235

                          Butelki z sygnaturą S R WYSZKÓW są sprzed 1918 roku. Huta powstała w 1906/07 roku przez spółkę o nazwie Huta Szklana " Robotnicza " co chyba tłumaczy skrót. Oczywiście chodzi o hutę w Wyszkowie czynną do dziś.
                          Last edited by Marcin76; 21-04-2010, 23:16.

                          Comment

                          • michalmilewski
                            Junior
                            • 04-2010
                            • 4

                            Mam pytanie dotyczące hut szkła, które mogły być producentem butelek wykorzystywanych w browarze w Cieszkowiznie (Łukowie). Pradziad mojej żony (Zdzisław Stępniewski) urodził się w 1886 roku niedaleko Cieszkowizny (w Zielonce, stanowiącej dzisiaj część Malcanowa). Pracował później jako hutnik w hucie szkła w Jabłonnie k. Warszawy (gdzie się ożenił w 1906) i w Radomiu (gdzie zmarł w 1963). Podejrzewam, że swojego fachu nauczył się gdzieś w okolicy Łukowa (może hutnikiem był też jego ojciec Wincenty, który wraz z synem przeniósł się do Jabłonny, a później do Radomia). Czy znacie może jakieś huty szkła w okolicy Łukowa, funkcjonujące pod koniec XIX i na początku XX wieku?

                            Przeszukując internet zauważyłem, że nazwisko Stępniewski występuje dość często w kontekście hut szkła. Tak nazywał się np. właściciel huty w Falenicy czy zasłużony pracownik huty szkła w Białymstoku. Nazwisko to pojawia się też w kontekście zdobnictwa szkła (Krosno, Inowrocław). Może to tylko przypadek, a może wynik jakiejś tradycji rodzinnej sięgających przynajmniej XIX w. Będę wdzięczny za wszelkie informacje lub sugestie.
                            Pozdrawiam.

                            Comment

                            • michalmilewski
                              Junior
                              • 04-2010
                              • 4

                              Udało mi się już rozwikłać zagadkę pradziadka mojej żony. Okazało się, że mieszkał w innej Zielonce (już nieistniejącej), też niedaleko Łukowa. Jego ojciec Wincenty Stępniewski oraz jeszcze jeden krewny (prawdopodobnie stryj) Franciszek Stępniewski też byli hutnikami w hucie szkła. Pracowali w hucie szkła powstałej w drugiej połowie XIX wieku niedaleko wsi Emilianówka i Olszyc (Olszycka Huta). Huta przestała istnieć na początku XX wieku i było to prawdopodobnie powodem przeprowadzki całej rodziny do Jabłonny k. Warszawy.

                              Comment

                              • mimons
                                Member
                                • 12-2002
                                • 39

                                Z taką sygnaturą się jeszcze nie spotkałem. Flaszka znaleziona w okolicach Bartoszyc.
                                Może ktoś się z już tym spotkał?
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎