Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Stephen Beaumont's BrewPub Cookbook Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 93.96zł / 84.56

Anglojęzyczna:
100 najlepszych przepisów z 30 słynnych pubów północnej Ameryki.

Wild Brews: Beer Beyond the Influence of Brewer’s Yeast, Jeff Sparrow Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena promocyjna - zamiast 85.99zł,
zapłacisz jedynie
: 77.39zł - tylko do 30-06-2019!
Anglojęzyczna:
Świat lambików, flanders red i brown ale, ich amerykańskich odpowiedników opisany w przystępny sposób. Piwowarzy odnajdą tutaj szczegółowe opisy metod, procedur piwowarskich służących stworzeniu tych wyjątkowych piw.
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 26-06-2005, 12:23
Fotka Użytkownika: Shlangbaum
Shlangbaum Shlangbaum is offline
Senior

Miejscowość: Kraków
Standardowy Dalej o browarze w Tyńcu.

Powyżej slawekkazek pisze zapewne o tych ruinach budynków gospodarczych u stóp klaszornego wzgórza od strony południowej. Przetrwała ich tradycyjna nazwa "Browarek", poniewaz browar dominował wśród tych budynków znaczeniem. Nawet uliczka obok nich trzymała nazwę "Browarnianej".

Podaje za:
o. Paweł Sczaniecki OSB, Opactwo Tynieckie. Przewodnik. Tyniec 1985.
Odpowiedz cytując
Stare 26-06-2005, 12:36
slawekkazek slawekkazek is offline
Senior

Miejscowość: Zabierzów
Standardowy

Zadałem sobie nieco trudu i wyszukałem tematy związane z browarnictwem i browarami Krakowa (celem komasacji). Oto one:
J. Baster rozlewał "Żywca" w Krakowie?
krakowski browar Okocimia
Browar Rettiga i Ringela w Krakowie
Browary w Galicji - (tylko pośrednio)
Niewiele tego. ale może coś opuściłem.
Odpowiedz cytując
Stare 26-06-2005, 12:39
Senior

Standardowy

Cytat:
Powyżej slawekkazek pisze zapewne o tych ruinach budynków gospodarczych u stóp klaszornego wzgórza od strony południowej. Przetrwała ich tradycyjna nazwa "Browarek", poniewaz browar dominował wśród tych budynków znaczeniem. Nawet uliczka obok nich trzymała nazwę "Browarnianej".
Dokładnie o tych. Ciekawy jest również temat o tynieckich karczmach.
Odpowiedz cytując
Stare 26-06-2005, 18:03
Fotka Użytkownika: Shlangbaum
Shlangbaum Shlangbaum is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slawekkazek
Zadałem sobie nieco trudu i wyszukałem tematy związane z browarnictwem i browarami Krakowa (celem komasacji). Oto one:
J. Baster rozlewał "Żywca" w Krakowie?
krakowski browar Okocimia
Browar Rettiga i Ringela w Krakowie
Browary w Galicji - (tylko pośrednio)
Niewiele tego. ale może coś opuściłem.
Szczerze mówiąc to nie wiem o co w tym poście chodzi Tą są jakieś tytuły? Ciekawe rzeczy zbierasz ale nie mogę się doczytać
Odpowiedz cytując
Stare 26-06-2005, 20:53
Senior

Standardowy

może wyraziłem się niejasno - zebrałem tematy z forum, związane z tematem wiodącym - browary Krakowa.
Odpowiedz cytując
Stare 15-08-2005, 10:47
Senior

Standardowy

Proponuję małą wycieczkę w bardziej odległą przeszłość, mianowicie w czasy tuż po lokacji Krakowa (niezorientowanym przypominam - 1257). Otóż niedawno ukazała się książeczka J. Rajmana "Kraków. Zespół osadniczy. Proces lokacji. mieszczanie do roku 1333", którą serdecznie polecam. Z pozoru tematy "piwne" zajmują w niej mało miejsca, jednak czytając uważnie można zorientować się, jakie znaczenie miała ta gałąź gospodarki w średniowiecznym Krakowie. Ciekawie przedstawia się zestawiene zawodów pozarolniczych, poświadczonych w księdze miejskiej, za lata 1300 - 1333. Dominują właściciele kramów sukiennych (ok. 60), rzeźnicy (48), na trzecim miejscu znajdują sie słodownicy (browarnicy) - 34, przy czym tak ujęte podsumowanie nie obrazuje w pełni struktury zawodowej, jako że były to wówczas odrębne zawody, a ilość słodowni przewyższa zdecydowanie ilość browarów (opisywanych najczęściej jako browar, ale też i browar ze słodownią - stąd u autora takie połączenie zawodów). Z tyłu za tymi szlachetnymi profesjami znaleźli się piekarze, szewcy i krawcy. Należy jednak pamiętać, że w księgach miejskich, na których oparto powyższe zestawienie, odnotowywano pewnego rodzaju transakcje (handlowe, spadkowe), w związku z czym frekwencja poszczególnych zawodów jest na poły przypadkowa i obrazuje w co najmniej równej mierze intratność danego zawodu (który przynieść musiał zysk pozwalający na znaczący obrót nieruchomościami, odnotowany w księdze miejskiej). I tak odnotowano po 1 świniopasie i "pędzącym woły" - a przecież przedstawicieli owych szlachetnych profesji musiało być znacznie więcej. Nie przynosiła ona jednak zbyt oszałamiających zysków. Studiując rozmieszczenie browarów i słodowni zauważamy, że w niektórych rejonach pojawiają się w szczególnym nasilieniu, np. w rejonie ul. św. Szczepana odnotowano aż 6 słodowników (Piotr, Franczko, Fryczko, Wofram, Gisiler i Hartman), choć listę można by poszerzyć, o czym świadczą pojedyncze zapiski: "w 1324 wdowa po Walterze wraz z dziećmi (..) ustąpiła ze słodowni z gruntami (..) Hartmanowi słodownikowi". Św. pamięci Walter też był zapewne słodownikiem.
Dlaczego przytaczam przykład ulicy Szczepańskiej ? Otóż w ubiegłym roku, podczas prac archeologicznych prowadzonych na jednym z podwórek przy tej ulicy, odsłonięto w najstarszym poziomie osadniczym relikt świetnie zachowanego pieca - niewątpliwie słodowniczego. Konstrukcja owego pieca okazała się całkowicie unikalna - zbudowano go archaiczną już wówczas metodą - wyklejony został w całości z gliny (bez użycia kamienia czy cegły), na planie krzyża, u podstawy którego znajdowała się komora paleniskowa (część, w której spodziewano się wylotu kominowego nie zachowała się). Boczne komory pełniły rolę zasobników ciepłego powietrza. Nad nimi znajdowała się rozpięta konstrukcja, na której wysypywano ziarno do suszenia. Rozpiętość owych ramion - ponad 4 metry, dawała możliwość wysuszenia pokaźnej ilości ziarna. Ponieważ piec wydatowano na 1 połowę XIV wieku, jest prawdopodobne, że należał do któregoś z panów odnotowanych w księgach miejskich...
Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2006, 12:27
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

Na oficjalnej stronie Krakowa znalazłem artykuł o Browarze Gotzów przy ul. Lubicz. Pewnie nie wykracza to poza to co już zostało napisane, ale jak widać miasto umieścło ten zabytek na szlaku turystycznym po zabytkach techniki.
http://www.krakow.pl/turystyka/trasy...ki/?id=02.html
Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2006, 12:45
Senior

Smutny ... i dalej...

znane są też plany obecnego właściciela (firmy Developerskiej Hesperion) zagospodarowania terenu.
Odpowiedz cytując
Stare 30-01-2008, 09:45
Senior

Standardowy

Tutaj kilka informacji o browarze przy klasztorze św. Jakuba na Kazimierzu, choć nie tylko.
Odpowiedz cytując
Stare 30-01-2008, 10:04
Fotka Użytkownika: Krzysiu
Krzysiu Krzysiu is offline
Krzysiu

Miejscowość: Świdnica
Standardowy

Ale banialuki ...
Stare 25-07-2008, 22:15
Fotka Użytkownika: Cez
Cez Cez is offline
Senior

Miejscowość: Kraków i poza o dziwo ;)
Standardowy

Znalezione w internecie...Browar Johna
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg BROWAR JOHNA.jpg (37,8 KB, liczba wyświetleń: 458 )
Stare 28-10-2008, 19:25
Rudixx Rudixx is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
Kraków - Lubicz c.d.
Dopiero od końca 1892 roku H. Vogl został dzierżawcą - prokurentem browaru. W styczniu 1901 roku cofnięto tę dzierżawę, a powierzono ją Franciszkowi Dostalikowi. W 1903 roku firma "J.A. Johna Synowie Browar Parowy w Krakowie" został sprzedany.
Właścicielem został Jan Albin br. Goetz Okocimski, zaś prokurentem został prokurent okocimski Michał Rossknecht. W 1905 roku browar nosił nazwę "Browar i Słodownia Jan Goetz Okocimski, dawniej Johna J.A. Synowie". Wzrosła produkcja piwa i słodu. Wprowadzono system pracy dwuzmianowy. Browar posiadał dwie maszyny parowe o mocy 100 i 80 KM oraz zatrudniał 60 robotników. Do 1912 roku powiększono teren browaru o działkę nr 15, na której postawiono restaurację browarową prowadzoną przez Józefa Lamensdorfa. Restauracja działała w latach 1912 - 1920. W 1912 roku zmarł M. Rossknecht i na jego miejsce powołano Tadeusza Narzymskiego, a na zastępcę Romana Rossknechta. Piwo dostarczano do 44 krakowskich lokali oraz do propinacji w Wieliczce, Myślenicach, Babicach i jeszcze kilku innych. W tym czasie krakowskiego piwa można było się napić nawet w Rabce, w restauracji A. Freundlicha. Produkowano piwa: Marcowe, Eksportowe, Austryackie. (Sądzę że było to to samo piwo pod różnymi nazwami) c.d.n......
Witam, ja mam pytanie moze nie do konca dotyczace browaru Krakowa lecz jego wlascicieli / pracownikow. Otoz ostatnio zainteresowalem sie swoimi korzeniami i dowiedzialem sie ze Michał Rossknecht byl dziadkiem mojego pradziadka. Z tego co wyczytalem w internecie Mama mojego Pradziadka Maria Orlicz-Patocka (zd. Rossknecht), zalatwila prace Ojcu mojego Pradziadka Franciszkowi Orliczowi na stanowisko ksiegowego w browarze Michala Rossknechta ktory byl ojcem Marii. Czy ma ktos z was jakiekolwiek informacje na temat rodziny Rossknecht i Orlicz? Daty, miejsca zamieszkania, cokolwiek.

Z gory dziekuje,
Maciej Orlicz.
Odpowiedz cytując
Stare 13-11-2013, 15:38
Senior

Standardowy

Już niedługo będzie można obejrzeć jak obecnie wygląda teren po browarze przy ul. Lubicz. Na razie tylko zdjęcia. Konserwator jest zadowolony...
Odpowiedz cytując
Stare 27-01-2014, 21:29
Senior

Standardowy

Tutaj zdjęcia w dzień.
Odpowiedz cytując
Stare 28-01-2014, 23:02
Fotka Użytkownika: Demigod
Demigod Demigod is offline
Senior

Standardowy

Śledziłem przemiany na tym terenie praktycznie od początku inwestycji. Wyszło bardzo dobrze choć kilka detali razi w oczy np. ostatnie piętra mieszkaniówki od ul. Lubicz pokryte blachą. W porównaniu z tym co było obecnie jest Wersal, czekam na drugi etap, biurowiec.
Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2015, 10:54
Senior

Standardowy

Kolejne inwestycje na terenie byłego browaru, tym razem powierzchnie biurowe.
http://www.skyscrapercity.com/showth...99878&page=147

Strona:
http://www.browarlubicz.pl/PL/index....n=VMadwordsIII

Galeria:
http://www.browarlubicz.pl/PL/etap-drugi.html

Demigod edytował/a post 12-03-2015 o godz. 10:56.
Odpowiedz cytując
Stare 16-04-2015, 11:54
Fotka Użytkownika: pizmak666
pizmak666 pizmak666 is offline
Senior

Miejscowość: KR/RST
Standardowy Browar Johna - informacje z księgi "Polska na Wystawie Powszechnej w Wiedniu 1873 r."

Informacja o browarze oraz wyróżnienie:
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg Nowy obraz (19).jpg (27,2 KB, liczba wyświetleń: 201 )
Rodzaj pliku: bmp Nowy obraz (20).bmp (43,6 KB, liczba wyświetleń: 201 )

Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.
Odpowiedz cytując
Stare 18-04-2015, 06:57
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Ciekawe że w powyższym fragmencie jako data powstania browaru (a przynajmniej stania się własnością John'a) pojawia się rok 1820 a nie oficjalnie podawany obecnie rok 1840.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 18-04-2015, 09:41
masumi masumi is offline
Senior

Miejscowość: CK Kraków
Standardowy

To jest ewidentny błąd.
Browar na Wesołej, przy Lubicz powstał w 1840 roku, ale pierwszy browar, którego dzierżawcą był Jenny, należący do Michała Librowskiego, powstał przed 1802 rokiem.
Jenny był dzierżawcą browaru w latach 1828 - 1838.
Odpowiedz cytując
Stare 23-02-2016, 09:41
Fotka Użytkownika: pizmak666
pizmak666 pizmak666 is offline
Senior

Miejscowość: KR/RST
Standardowy Browar Johna

W 1857 John oznajmia w pasie o generalnym remoncie w swoim browarze.
Produkuje w tym czasie: marcowe, bawarskie i bok.

Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.
Odpowiedz cytując
Stare 19-09-2016, 18:08
Senior

Standardowy

Kolejne zmiany na terenie byłego browaru, zdjęcia w tym temacie:

http://www.skyscrapercity.com/showth...394558&page=45
Odpowiedz cytując
Stare 19-09-2016, 18:25
Senior

Standardowy

Jeśli masz na myśli ekrany to szczerze powiedziawszy... pasują do już aktualnej zabudowy. Będąc w sierpniu w Krakowie też je zauważyłem, ale wydawało mi się, że wcześniej tam były.

e-prezes edytował/a post 19-09-2016 o godz. 18:26.
Odpowiedz cytując
Stare 19-09-2016, 19:20
Senior

Standardowy

No cóż, nie wyglądają ciekawie weźmy jednak pod uwagę co kryje się za nimi. Generalnie bardzo przyjemna przemiana, kawał nowej, otwartej dla mieszkańca tkanki miejskiej.

Demigod edytował/a post 19-09-2016 o godz. 19:20.
Odpowiedz cytując
Stare 19-09-2016, 19:25
Senior

Standardowy

Z tego co zauważyłem przy jeszcze poprzedniej wizycie, oficyny kamienic po drugiej stronie nasypu kolejowego są remontowane. Zwłaszcza te bliżej Lubicz. Dawno nie jechałem w stronę Zabłocia, więc ciężko mi ocenić jak to wygląda z pociągu, ale z ulicy jak dla mnie OK. Mój wzrok już się przyzwyczaił do obecnego widoku otoczenia browaru. Szkoda tylko, że jeszcze nie znaleźli koncepcji na dawną restaurację przy browarną, czyli klub Ermitaż. Mam z tym miejscem żywe wspomnienia, gdy jeszcze był kinem (Młoda Gwardia) i obecny widok nieco kaleczy całość.

e-prezes edytował/a post 19-09-2016 o godz. 19:26.
Odpowiedz cytując
Stare 19-09-2016, 19:46
Senior

Standardowy

Obstawiam, że masz na myśli tą lekko wycofaną z pierzei sąsiadującą z kamienicą narożną przy Lubicz/Radziwiłłowskiej. Nadal odziana w rusztowania i reklamy.
Jeśli zaś chodzi o budynek gdzie mieści się Ermitaż, cóż, biorąc pod uwagę jego lokalizację wcześniej lub później znajdzie się inwestor, jestem o to spokojny.

Demigod edytował/a post 19-09-2016 o godz. 19:46.
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie
HTML: Nie

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Godziny podane są wg strefy czasowej GMT +1. Stronę wygenerowano o 06:35.

Browar.biz: ©2000 - 2019, Pub.Net wszelkie prawa zastrzeżone | Serwis przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Oprogramowanie Forum: vBulletin ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Swoje piwo domowe uwarzysz z Centrum Piwowarstwa - zaopatrujemy Piwowarów domowych w surowce i sprzęt do warzenia a Piwoszy w wiedzę o piwie i piwowarstwie.