Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zacieranie inaczej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Rolek
    Senior
    • 08-2001
    • 1038

    Zacieranie inaczej

    Przyszedł mi go głowy pomysł na zacieranie. Aby uniknąć procesu filtrowania zacieru - czy można by ześrutowany słód wrzucić do jakiegoś "wodoprzepuszczalnego" worka (len itp.) i przeprowadzić zacieranie? Uniknęłoby się wtedy (tak mi się wydaje) filtrowania. Po całym procesie wyciągnąć tylko taki worek z garnka zaciernego, odczekać żeby obciekł i gotowe.Ale czy słód by ostatecznie "zadziałał"?
  • mapajak
    Senior
    • 12-2002
    • 1187

    #2
    Odp: Zacieranie inaczej

    Rolek napisał(a)
    Przyszedł mi go głowy pomysł na zacieranie. Aby uniknąć procesu filtrowania zacieru - czy można by ześrutowany słód wrzucić do jakiegoś "wodoprzepuszczalnego" worka (len itp.) i przeprowadzić zacieranie? Uniknęłoby się wtedy (tak mi się wydaje) filtrowania. Po całym procesie wyciągnąć tylko taki worek z garnka zaciernego, odczekać żeby obciekł i gotowe.Ale czy słód by ostatecznie "zadziałał"?
    Wpadł mi do głowy taki sam pomysł, nawet go zrealizowałem. Napchałem słodem damską pończochę, włożyłem do gorącej wody i ...
    po 15 minutach rozciłem pończochę, słód wymiszałem z wodą i zacierałem tradycyjnie. Słód w pończosze nawet się nie zamoczył, w środku był zupełnie suchy a co tu mówić dopiero o zacieraniu.

    Comment

    • piwochłon
      Member
      • 04-2003
      • 71

      #3
      Ja zacieram podobną metodą - słód wkładam do worka o średnicy oczek 0,7 mm i po zakończeniu zacierania wyjmuję cały worek ze słodem. Ale filtrację i tak przeprowadzam, bo zacier jest bardzo mętny od osadów
      Piwochłon

      Comment

      • Rolek
        Senior
        • 08-2001
        • 1038

        #4
        Zbiorowa odpowiedź :-)

        Czyli pomysł niezły, ale nie do końca
        Pozostanę w takim razie przy tradycyjnej metodzie.


        PS Przy okazji witam piwowara z Gdańska. 47 warek w ciągu roku z hakiem, fiufiufiu. Konkurencja dla Kompanii P.


        R.

        Comment

        • piwochłon
          Member
          • 04-2003
          • 71

          #5
          Miło się dowiedzieć, że nie jestem jedynym piwowarem w 3-mieście. Znaczy to, że 1000-letnie tradycje piwowarskie w Gdańsku są jednak kontynuowane, mimo zamknięcia browaru
          Wadą metody zacierania z użyciem worka zaciernego jest nierównomierne nagrzewanie się słodu w worku. Gdy na dole worka mam 70 stopni, na górze jest niecałe 60. Ale piwo jakoś wychodzi, na pewno nie gorzej niż z ekstraktu
          Piwochłon

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Odp: Zacieranie inaczej

            Rolek napisał(a)
            Przyszedł mi go głowy pomysł na zacieranie. Aby uniknąć procesu filtrowania zacieru - czy można by ześrutowany słód wrzucić do jakiegoś "wodoprzepuszczalnego" worka (len itp.) i przeprowadzić zacieranie? Uniknęłoby się wtedy (tak mi się wydaje) filtrowania. Po całym procesie wyciągnąć tylko taki worek z garnka zaciernego, odczekać żeby obciekł i gotowe.Ale czy słód by ostatecznie "zadziałał"?
            Ten "pomysł" dokładnie opisuje Czes w swoim artykule w "Przewodniku Piwosza" oraz wspomina o tym w swoich recepturach.

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎