Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rekord fermentacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • slado
    Gość
    • 07-2003
    • 1072

    Rekord fermentacji

    Witam wszystkich czytających.
    Tak się złożyło że kolejną wareczkę nastawiłem w warunkach temperaturowych odrobinę wyższych, tj. 27'C. Temperatura ta utrzymywała się przez następne dwie doby. Tym razem przygotowałem matkę drożdżową według wskazówek szanownych forumowiczów. Miałem nawet problemy ze zbyt gwałtownym pienieniem się drożdży przed dodaniem do brzeczki. W kilka godzin po nastawieniu piana była jak byk albo i nawet trzy byki. Fermentacja burzliwa trwała tylko ca 36 godzin.
    Brzeczka nastawna miała 11,5 'Blg, żadnych specjalnych wydziwnień, no może poza dwoma goździkami wrzuconymi w ostatniej fazie chmielenia do brzeczki. Po 36 godzinach 4,5 'Blg. Drożdże BrauPartner-a górnej f.

    Czy aby nie za szybko? Czy ktoś miał już tak szybko przerobione cukry?
    Jaki jest, hmmm... rekord?

    Zdrówko!
  • pjenknik
    • 08-2001
    • 3388

    #2
    Rekordu nie znam, u mnie kilka razy też tak szybko w takich temperaturach pracowało. Efektem był owocowy zapach i posmak. Poczekaj spokojnie, aż zejdzie do 2 Blg, to może potrwać z dzień dwa.
    Last edited by pjenknik; 24-09-2003, 08:42.
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Comment

    • Archer
      Senior
      • 09-2003
      • 217

      #3
      Witam Panów,
      W dziale artykuły jest jeden autorstwa Volkera i pisze w nim autor, że przy użyciu drożdży dolnej ferm. proces fermentacji trwa 2-3 tygodnie i dopiero można butelkować. Czytając Wasze i innych wypowiedzi na forum przekonuję się, że 4 do 6 dni, to wszystko i do butelek. Czyżby wszyscy używali drożdży górnej ferm. ? Jak to jest.
      Podajcie mi proszę jakiś link, alboco do tematu, który tu został poruszony-przygotowywanie matki drożdżowej, nie mogę tego znaleźć, ciekawi mnie to. Jestem na kilka dni przed skompletowaniem sprzętu(czekam na gar zacierny, termometr i ballingometr) i mam zamiar uwarzyć ze słodu pilzneńskiego. W związku z tym , o czym pisałem nie wiem jakie drożdże kupić, wybieram się do sklepu browamatora w W-wie.
      Pomóżcie...Pozdrawiam.

      Comment

      • mapajak
        Senior
        • 12-2002
        • 1187

        #4
        Archer napisał(a)
        Witam Panów,
        W dziale artykuły jest jeden autorstwa Volkera i pisze w nim autor, że przy użyciu drożdży dolnej ferm. proces fermentacji trwa 2-3 tygodnie i dopiero można butelkować. Czytając Wasze i innych wypowiedzi na forum przekonuję się, że 4 do 6 dni, to wszystko i do butelek. Czyżby wszyscy używali drożdży górnej ferm.
        Nie tyle drożdze, co temperatura ma istotny wpływ na szybkość fermentacji. Drożdże dolnej fermentacji w temperaturze powyżej 20 st. C również poradzą sobie z brzeczką w 2 dni. Obniżenie temperatury spowalnia procesy życiowe drożdży i w temperaturze 8-10 st. C (typowa temeratura dolnej fermentacji) sama fermentacja burzliwa trwa 6-8 dni. Do tego fermentacja cicha 2-3 tygodni.

        Comment

        • Małażonka
          Senior
          • 03-2003
          • 4602

          #5
          Odp: Rekord fermentacji

          slado napisał(a)
          (...)Czy aby nie za szybko? Czy ktoś miał już tak szybko przerobione cukry?
          Jaki jest, hmmm... rekord?

          Zdrówko!
          Rekordu też nie znam, ale nasze pierwsze piwko również załatwiło sprawę ekspresowo. Po jakiś 40 godzinach trafiło do butelek. W tej chwili (po 2,5 miesiąca)da się pić...

          Comment

          • Archer
            Senior
            • 09-2003
            • 217

            #6
            No a teraz? Poradźcie proszę, jakie drożdże użyć do pierwszej w życiu warki ze słodu pilzneńskiego, w obecnych temperaturach...
            Nie wiem jakie to ma być piwko-"lager", "ale"...w tej chwili to bez różnicy, dopiero zaczynam.

            Comment

            • oryks
              Senior
              • 01-2002
              • 297

              #7
              mapajak napisał(a)
              ... w temperaturze 8-10 st. C (typowa temeratura dolnej fermentacji) sama fermentacja burzliwa trwa 6-8 dni...
              Powiem więcej. Nawet trudno to nazwać fermentacją burzliwą. Aktualnie czekam 2 tydzień na pilsa. Drożdże sobie równo i spokojnie konsumują te cukry w tempie nie większym niż 1 Blg na dobę. Ale jakbym siedział w lodówce też bym był mało aktywny.

              Comment

              • Małażonka
                Senior
                • 03-2003
                • 4602

                #8
                Archer napisał(a)
                No a teraz? Poradźcie proszę, jakie drożdże użyć do pierwszej w życiu warki ze słodu pilzneńskiego, w obecnych temperaturach...
                Większość dostępnych drożdży to drożdże uniwersalne, spokojnie pracujące przy bieżących temperaturach... Ja dotąd używałam drożdży "Coopersa", które po rehydratacji pracowały jak głupie

                Comment

                • mapajak
                  Senior
                  • 12-2002
                  • 1187

                  #9
                  Archer napisał(a)
                  No a teraz? Poradźcie proszę, jakie drożdże użyć do pierwszej w życiu warki ze słodu pilzneńskiego, w obecnych temperaturach...
                  Nie wiem jakie to ma być piwko-"lager", "ale"...w tej chwili to bez różnicy, dopiero zaczynam.
                  Polecam drożdże "Danstar Windsor" dostępne w Browamatorze pod nazwą "ale" (prawdziwa górna fermentacja) i dodatek ok 5-10 % slodu karmelowego jasnego.

                  Comment

                  • Archer
                    Senior
                    • 09-2003
                    • 217

                    #10
                    Mam torebkę uniwersalnych z AN-KA, napisano, że wyselekcjonowane ze szczepu NCYC 1245. Mogą być, czy lepiej takie, które polecacie?

                    Comment

                    • mapajak
                      Senior
                      • 12-2002
                      • 1187

                      #11
                      Archer napisał(a)
                      Mam torebkę uniwersalnych z AN-KA, napisano, że wyselekcjonowane ze szczepu NCYC 1245. Mogą być, czy lepiej takie, które polecacie?
                      Na pewno mogą być, choć ja akurat tych nie wypróbowałem

                      Comment

                      • Archer
                        Senior
                        • 09-2003
                        • 217

                        #12
                        Dzięki !!

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎