Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

potrójna fermentacja

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • burar
    Senior
    • 09-2003
    • 238

    potrójna fermentacja

    Na słynnych piwach belgijskich z rodzaju Duvel czy Trappist można doczytać się, że są to piwa potrójnie (czasami podwójnie) fermentowane. W najbliższą sobotę zaczynam taki eksperyment - będzie to moja czwarta warka. Skład nastawu to: 1,8 kg słód ciemny + 1,8 kg jasny + 0,5 kg słód barwiący + kolendra + curacao + szczypta cynamonu i imbiru + szyszki chmielu aromatycznego 50 g. Drożdże Danstar Windsor.
    Po tygodniu mam zamiar przelać nastaw (21 litrów) do drugiego fermentora i dodać maltę chmielowaną 0,5 kg, aby uruchomić drugą fermetację + pożywka dla drożdży. Oczywiście cały czas będę sprawdzał poziom Blg. Po dojściu do granicy poniżej 4 Blg piwko zostanie rozlane do pięknych brązowych butelek i pójdzie spać na pół roku...
    Jeżeli ktoś z Was ma własne doświadczenia w potrójnej fermentacji - będę wdzięczny za uwagi. Hau!
    Grodziski Browar Domowy
  • crizz
    ...
    • 02-2003
    • 1255

    #2
    Odp: potrójna fermentacja

    Przepraszam, trochę off-topic - skąd wytrzasnąłeś curaçao?
    I co to jest malta chmielowana?

    Comment

    • burar
      Senior
      • 09-2003
      • 238

      #3
      Odp: Odp: potrójna fermentacja

      crizz napisał(a)
      Przepraszam, trochę off-topic - skąd wytrzasnąłeś curaçao?
      I co to jest malta chmielowana?
      Curacao - w dobrych sklepach spożywczych, czasami w sklepach z alkoholem - cena ok.30 zł/0,33 l, a malta chmielowana to po prostu Spraymalt nachmielony z Browamatora.
      Grodziski Browar Domowy

      Comment

      • crizz
        ...
        • 02-2003
        • 1255

        #4
        Odp: Odp: Odp: potrójna fermentacja

        burar napisał(a)
        Curacao - w dobrych sklepach spożywczych, czasami w sklepach z alkoholem - cena ok.30 zł/0,33 l...
        Tzn. likier? Toż to sama chemia! Myślałem, że masz to, o czym pisał ostatnio michalh.

        Comment

        • pjenknik
          • 08-2001
          • 3388

          #5
          Szukajcie w sklepach z przyprawami. Kiedyś było we Wrocławiu w "Pachnącej Księgarni" ale to było kilka lat temu. Z tego co pamiętam jest to rodzaj jekiejś pomarańczy.
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Comment

          • burar
            Senior
            • 09-2003
            • 238

            #6
            Mój "posłaniec" we Wrocławiu zna ten sklep i już dzisiaj to sprawdzi. A chemiczny roztwór curacao wykorzystamy wówczas do drinków dla żony, aby jakoś zniosła sobotnią okupację kuchni
            Grodziski Browar Domowy

            Comment

            • michalh
              Senior
              • 12-2002
              • 284

              #7
              Odp: potrójna fermentacja

              burar napisał(a)
              Na słynnych piwach belgijskich z rodzaju Duvel czy Trappist można doczytać się, że są to piwa potrójnie (czasami podwójnie) fermentowane. (...)
              Jeżeli ktoś z Was ma własne doświadczenia w potrójnej fermentacji - będę wdzięczny za uwagi. Hau!
              Mam poważne wątpliwości czy dubbel/tripel/quadruppel wskazuje na ilośc fermentacji. Myslę że to oznacza po prostu piwo podwójne/potrójne/ poczwórne i świadczy to o jego mocy i steżeniu brzeczki nastawnej.
              Są to też typy piwa klasztornego, dubbel najsłabsze do prawie 7% i ciemniejsze 10-20 SRM, trippel 6,5-10% 3-6 SRM, czyli jasne. Nie będe się zagłębiał w opis gatunku, bo na pewno wszyscy go znają.

              Ta potrójna fermentacja to oczywiście niezły pomysł i przy tym składzie pewnie uzyskasz prawie 15Blg na starcie. Udanego warzenia!

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23782

                #8
                Odp: Odp: potrójna fermentacja

                michalh napisał(a)
                Mam poważne wątpliwości czy dubbel/tripel/quadruppel wskazuje na ilośc fermentacji.
                ...czego nikt chyba nie sugerował?
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • michalh
                  Senior
                  • 12-2002
                  • 284

                  #9
                  Zasugerowałem się stwierdzeniem
                  "Na słynnych piwach belgijskich z rodzaju Duvel czy Trappist można doczytać się, że są to piwa potrójnie (czasami podwójnie) fermentowane", że kolega skojarzył nazwy dubbel/trippel z ilością fermentacji.
                  Mój post nie był jednak obraźliwy, więc chyba nic się nie stało.

                  Comment

                  • burar
                    Senior
                    • 09-2003
                    • 238

                    #10
                    Triple fermentation - taki napis jest na etykiecie. A to oznacza potrójną fermentację.
                    Oczywiście "dwójniaki, trójniaki i czwórniaki" oznaczają zawartość ekstraktu. I absolutnie nie było nic obraźliwego w wypowiedziach michalh`a. 16 lat temu spędziłem pół roku w Antwerpii i stąd moja miłość do Duvelków i Trappistów. Hau!
                    P.S. Nie ma curacao w Pachnącej Księgarni we Wrocławiu ! Szkoda ! Sprawdzę jeszcze dzisiaj na Polnej w W-wie.
                    Grodziski Browar Domowy

                    Comment

                    • burar
                      Senior
                      • 09-2003
                      • 238

                      #11
                      Na Polnej też nie ma curacao. Pozostaje więc tylko syrop. Dzisiaj powinienem dostać przesyłkę z Browamatora i zaczynamy !
                      Grodziski Browar Domowy

                      Comment

                      • crizz
                        ...
                        • 02-2003
                        • 1255

                        #12
                        burar napisał
                        Na Polnej też nie ma curacao. Pozostaje więc tylko syrop.
                        Sugeruję jednak skórkę pomarańczową.

                        Comment

                        • pjenknik
                          • 08-2001
                          • 3388

                          #13
                          To nie to samo. Jak było pisane curacao jest skórką pomarańczy gorzkiej. Zupełnie inny smak.
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                          Comment

                          • crizz
                            ...
                            • 02-2003
                            • 1255

                            #14
                            pjenknik napisał(a)
                            To nie to samo. Jak było pisane curacao jest skórką pomarańczy gorzkiej. Zupełnie inny smak.
                            To wiem. Lepsza jednak świeża skórka niż estry z likieru.

                            Comment

                            • burar
                              Senior
                              • 09-2003
                              • 238

                              #15
                              Hmmm, sam już nie wiem. Też jestem przeciwnikiem chemii i chyba dam skórkę pomarańczową i jedynie odrobinę curacao.
                              Czy kolendrę lepiej zmielić przed warzeniem ?
                              Grodziski Browar Domowy

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎