Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

gdzie by tu w polsce browar założyć ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • winiarz21
    Junior
    • 01-2004
    • 10

    gdzie by tu w polsce browar założyć ?

    Mam taką prace zrobić z geografii przemysłu na temat lokalizacji przemysłu piwowarskiego. Czyli poprostu mam znaleśc jakieś dogodne miejsce w polsce znaleśc do założenia browaru. Rozpisać sie na temat czynników wplywających na lokalizacje i uzasadnić tą lokalizacje.
    Czy wiecie może jakie browary upadały i dlaczego ?
    Jaki byście duży albo średni browar i gdzie umieścili ?
    Jak myslicie czy założenie browaru produkujące piwo pszeniczne byłbym dobrym pomysłem ? Bo w sklepach to są same importowane. Czyżby nikt takiego w polsce nie produkował na sprzedaż do sklepu (z wyjątkiem mikrobrowarów)?.To że pszeniczne w mikrobrowarach jest to akurat wiem.
    Czy to prawda, że kielecki Palm wycofuje z rynku piwo odgórnej fermentacji w Kegach, Czy tylko barman gadał mi bzdury ?
    Jeżeli odpowiedzi na te pytania uznacie jako zaśmiecanie forum to bardzo prosze o informacje na gg 4509336

    http://pijocy.w.interia.pl/
  • żąleną
    Sojowe Oddziały Bojowe
    • 01-2002
    • 13239

    #2
    winiarz21 napisał(a)
    piwo odgórnej fermentacji
    Czy mowa o piwie górnej fermentacji, którego produkcja jest narzucana odgórnie? W sumie chciałbym, żeby tak było...

    Był zdaje się temat na forum o zamykanych browarach, poszperaj w wyszukiwarce forumowej a powinieneś znaleźć.

    A w skrócie: ostatnio tendencja na rynku jest taka, że zamyka się zakłady lub przekształca je w rozlewnie piwa, a produkcję centralizuje się w kilku większych (lub powiększonych w tym celu) browarach należących do danej grupy piwowarskiej (czy raczej piwopsujskiej). Z powodu cięć kosztów zamykane są zwłaszcza browary położone w centrach większych miast.

    Więc jeśli zakładać browar, to na opłotkach dużych miast lub po prostu na prowincji, no i przede wszystkim tam, gdzie jest ujęcie dobrej wody. Dokonawszy wstępnej selekcji, wybór konkretnej lokalizacji można w zasadzie pozostawić losowi, gdyż i tak trzeba będzie szukać pozalokalnych rynków zbytu, ponieważ miejscowi rzadko kiedy piją lokalne piwo (patrz browar Gab, którego produktów nie dostaniesz w najbliższej okolicy). Można tylko domyślac się powodów takiego antypatriotyzmu lokalnego, jednym z nich jest pewnie wszechobecna reklama piw koncernowych, nie bez znaczenia może też być niechęć do nabijania kabzy swojakowi (nie ma chyba większej zazdrości od zazdrości wobec sąsiada).

    Założenie w Polsce browaru produkującego wyłącznie pszeniczniaki byłoby najdoskonalszym w świecie sposobem utopienia dużej kasy. Jeśli już produkować pszenne, to niejako przy okazji. Browar Belgia (notabene, nie ma już beczkowego Palma) swego czasu planował szerzenie kultury piwnej w Polsce, dzisiaj ostał się ino Palm, a browar tłucze kasę głównie na piwnej taniosze i produktach okołopiwnych typu Ginger's (nie pamiętam jak oni to napisali, ale jakoś tak z błędem ). Mimo to Palma wciąż warzą (jakiś 1% produkcji), więc czemu nie poświęcić ułamka produkcji na warzenie pszeniczniaka. Trzeba jednak mieć na uwadze, że być może Palm jakoś się jeszcze sprzedaje głównie dzięki kampanii reklamowej sprzed paru lat, co jest niewesołym prognostykiem, jeśli weźmie się pod uwagę środki włożone w kampanię i jej znikomy efekt.

    Ufff, miało być krótko. Pobuszuj sobie trochę po forum, zobacz sondę dotyczącą wznowienia produkcji piwa grodziskiego (nie będę taki, podrzucę link: http://www.browar.biz/sonda.php?id=14&s=), o upadłych browarach poczytaj w dziale 'Historia'- ogólnie, pokombinuj.

    Comment

    • kangurpl
      Senior
      • 03-2002
      • 2660

      #3
      żąleną napisał(a)
      ... ponieważ miejscowi rzadko kiedy piją lokalne piwo (patrz browar Gab, którego produktów nie dostaniesz w najbliższej okolicy). ...
      Browar Gab akurat nie jest najlepszym przykładem.
      Akurat ten browar popsuł sobie rynek lokalny niejako na własne życzenie chociaż intencje mieli dobre. Chcieli sprzedawać piwo niepasteryzowane, pierwszą warkę wypuścili latem. Piwo w sklepach szybko się popsuło (upały) i miejscowi się zrazili. Nie chcą kupować piwa z browaru Gab. Browarowi groziła nawet likwidacja ale życzliwy inny mały browar pomógł w zdobyciu pasteryzatora i następne warki już poszły pasteryzowane.
      Last edited by kangurpl; 14-01-2004, 09:10.
      Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
      "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

      "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

      Comment

      • Rolek
        Senior
        • 08-2001
        • 1038

        #4
        kangurpl napisał(a)
        (...) ale życzliwy inny mały browar pomógł w zdobyciu pasteryzatora i następne warki już poszły pasteryzowane.
        Chyba nie aż taki mały?

        Comment

        • żąleną
          Sojowe Oddziały Bojowe
          • 01-2002
          • 13239

          #5
          Nie wiedziałem o tym.. Szkoda, że przed nieuchronnym zainwestowaniem w pasteryzator nie szarpnęli się na lodówki dla paru okolicznych sklepów.

          Comment

          • mapajak
            Senior
            • 12-2002
            • 1187

            #6
            Odp: gdzie by tu w polsce browar założyć ?

            winiarz21 napisał(a)
            Mam taką prace zrobić z geografii przemysłu na temat lokalizacji przemysłu piwowarskiego. Czyli poprostu mam znaleśc jakieś dogodne miejsce w polsce znaleśc do założenia browaru.
            Gdzie zbudować browar w Polsce? Oczywiście w Pilźnie (miasto w woj. podkarpackim, na trasie Tarnów - Rzeszów)
            Każdy wie, że piwo pilźnieńskie jest najlepsze na świecie więc produkt sam się sprzeda.

            Comment

            • grzeber
              Senior
              • 05-2002
              • 2867

              #7
              Najważniejsze czynniki warunkujące miejsce powstanie nowego browaru to wg mnie :
              - rynek zbytu (blisko dużych miast lub aglomeracji miejskich)
              - ceny gruntów i możliwość rozwoju firmy (nie może być w centrum miasta ale dość blisko)
              - możliwości dowozu i rozwozu towaru ( blisko dobrej drogi linii kolejowej)
              - żródła dobrej wody

              A o powodzeniu Twojej inwestycji decydować będzie i tak budżet na reklamy

              Browar warzący tylko piwo pszeniczne to w Polsce niestety utopia (chyba że chodzi o browary domowe )
              pozdrawiam
              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Odp: Odp: gdzie by tu w polsce browar założyć ?

                mapajak napisał(a)
                Gdzie zbudować browar w Polsce? Oczywiście w Pilźnie (miasto w woj. podkarpackim, na trasie Tarnów - Rzeszów)
                Każdy wie, że piwo pilźnieńskie jest najlepsze na świecie więc produkt sam się sprzeda.
                Nie jestem pewien ale chyba w ciągu ostatnich 100-150 lat był tam browar. Wydaje mi się że widziałem gdzieś info w starych spisach. Niestety w chwili obecnej nie mogę tego zweryfikować.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • mwa
                  Senior
                  • 01-2003
                  • 5071

                  #9
                  Czy ktoś wchodził na stronę winiarza, twórcy tego postu, jest zajeb...
                  Chłopaki są tak podkur.., że to się w palenie mieści.
                  A ta ocena piw-trzeba było wprowadzić do naszej oceny.

                  Ale ogólnie to super stronka chłopaków szukających mocnych wrażeń.
                  BRAWO !!!
                  Pozdrawiam Cię !!!!

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19167

                    #10
                    mwa napisał(a)
                    Czy ktoś wchodził na stronę winiarza, twórcy tego postu, jest zajeb...
                    Chłopaki są tak podkur.., że to się w palenie mieści.
                    A ta ocena piw-trzeba było wprowadzić do naszej oceny.

                    Ale ogólnie to super stronka chłopaków szukających mocnych wrażeń.
                    BRAWO !!!
                    znam kolegę winiarza i nie sadziłem, że taki z niego zaje... kuleś.

                    Comment

                    • kangurpl
                      Senior
                      • 03-2002
                      • 2660

                      #11
                      Strona raczej żenująca, chłopcy wyrwali się spod opieki rodziców i podniecają się obscenicznymi tekstami
                      Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                      "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                      "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                      Comment

                      • blues-beer
                        Senior
                        • 11-2003
                        • 114

                        #12
                        kangurpl napisał(a)
                        Strona raczej żenująca, chłopcy wyrwali się spod opieki rodziców i podniecają się obscenicznymi tekstami
                        Dla mnie proszę wykreślić "raczej".
                        Dziwić się, że padają browary?
                        Jeżeli Winiarz21 skończy studia i zacznie pracować w którymś z browarów to ciemno widzę jego /browaru/ przyszłość.

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19167

                          #13
                          filmów z Bondem też nie da się oglądać z przyróżeniem oka a wielu osobom się podobają. grunt to mieć właściwy dystans! mnie to by się po prostu nie chciało czegoś takiego robić i dlatego ich podziwiam... nie za ochlaptustwo, ale za zapał i konsekwencję.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎