Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

[Leżakowanie/przechowywanie] - Szklane butelki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • crizz
    ...
    • 02-2003
    • 1255

    #16
    OK... niech będzie tak:


    Szklane butelki

    Do przechowywania piwa domowego najlepiej nadają się ciemne, grubościenne butelki... od piwa. Mogą być to butelki z zamknięciem patentowym (porcelanowy lub plastikowy korek z gumową uszczelką na drucianym kabłąku) lub przeznaczone do kapslowania – np. butelki zwrotne typu Euro, NRW czy SB1. Butelki bezzwrotne są zwykle mniej trwałe i podczas kapslowania mogą pękać. Można stosować także butelki od innych napojów – najważniejsze, aby nie były pęknięte czy wyszczerbione.
    Butelki z zamknięciem patentowym są do zdobycia na kiermaszach staroci, na strychach i w piwnicach starych domów i gospodarstw – wystarczy się trochę zainteresować i rozejrzeć. Problem mogą stanowić sparciałe gumowe uszczelki. Można je kupić (dostępne w sprzedaży wysyłkowej), ale także wykonać samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w arkusz gumy odpowiedniej grubości oraz dwa przecinaki, które również można wykonać własnoręcznie – potrzebne będą 2 metalowe rurki kilkunastocentymetrowej długości, jedna o średnicy uszczelki, druga o średnicy otworu w uszczelce. Brzegi jednego z końców rurki należy zaostrzyć na szlifierce. Następnie, przykładając szerszą rurkę zaostrzonym końcem do arkusza gumy i uderzając z drugiej strony młotkiem wycina się kółka – podkładki, a w nich – przy użyciu węższej rurki – otwory.

    --------------------------
    Opracowano m.in. na podstawie prowadzonych dyskusji na Forum Browar.biz z udziałem takich Forumowiczów jak:
    Krzysiu, jester_, oryks, mirekkk, Makaron, Marusia, sulfur
    --------------------------


    Comment

    • Ka_Dar
      Senior
      • 03-2003
      • 248

      #17
      crizz napisał(a)

      (...) ale także wykonać samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w arkusz gumy odpowiedniej grubości (...)
      Nie mniej ważna od grubości (a nawet ważniejsza) jest odpowiednia jakość gumy. Nusi to być guma do kontaktu z żywnością.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #18
        Zdobycie takiej gumy jest możliwe, ale kosztowne. Chyba, że coś się pozmieniało.
        Jakieś dwa lata temu obdzwoniłem kilkanaście firm, poszukując uszczelek. Znalazłem mała firmę we Wrocławiu, nie było problemem zamówić odpowiednie uszczelki (nawet mogłem sobie sam dobrać proporcje mieszanki), problemem była cena - wychodziło kilka złotych za jedną sztuką. W końcu zamówiłem takie w Niemczech. Uszczelki oferowane przez Biowin są za cienkie i mieszanka gumowa jest niskiej jakości.

        Comment

        • sosnowiczanin
          Junior
          • 05-2003
          • 2

          #19
          Mam pytanko do fachowców. Przymierzam się bowiem do mojej pierwszej warki i zbieram butelki. Są to głównie bezzwrotne po Calsbergu. Co o nich sądzicie? Butelkował ktoś może większą ilość piwka do nich?

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10738

            #20
            butelka jak butelka bez różnicy
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            • anteks
              maruda
              • 08-2003
              • 10738

              #21
              zielone białe i różowe?

              swoją drogą kiedys była opinia że piwo w zielonych butelkach jest
              niedobre polskie piwo najczęściej lane w butelki brązowe lecz
              heńka u nas leją w zielone ,heniek zlatego bazanta na słowacji leje też w zielona miller i desperado lane są białe jak to rozumieć
              Last edited by anteks; 25-02-2004, 01:37.
              Mniej książków więcej piwa

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #22
                Że kolor nie ma większego znaczenia, o ile piwo przechowywane jest w odpowiednich warunkach. Ja rozlewam we wszystkie kolory i nie zauważyłem jakichś problemów.

                Comment

                • burar
                  Senior
                  • 09-2003
                  • 238

                  #23
                  sosnowiczanin napisał(a)
                  Mam pytanko do fachowców. Przymierzam się bowiem do mojej pierwszej warki i zbieram butelki. Są to głównie bezzwrotne po Calsbergu. Co o nich sądzicie? Butelkował ktoś może większą ilość piwka do nich?
                  Bardzo dobre flaszki. Mam w nich zabutelkowane 4 warki i żadna nie pękła. Dobrze się je kapsluje Gerdą i kapslami z BA.
                  Grodziski Browar Domowy

                  Comment

                  • mirkap
                    Member
                    • 07-2003
                    • 75

                    #24
                    ja również mam dużo zielonych Carlsbergów i przy młotkowym kapslowaniu jeszcze żadna nie pękła. a piwo jak to piwo, lubi leżakować w chłodnym i ciemnym miejscu - więc kolor nie ma znaczenia.
                    Aby tylko czysta była ... w środku.
                    Last edited by mirkap; 25-02-2004, 16:17.

                    Comment

                    • burar
                      Senior
                      • 09-2003
                      • 238

                      #25
                      Jeszcze przydatna rada: w skupie butelek można kupić plastikowe skrzynki na butelki (rozmiar Euro), ja płaciłem za używane po 4 zł/szt.
                      Grodziski Browar Domowy

                      Comment

                      • ptasiak
                        Member
                        • 08-2003
                        • 30

                        #26
                        Ja mam szczęście bo mam znajomego z Austri który bardzo często jest w Polsce i przywozi mi butelki z zamknięciem patentowym, tylko zastanawiam sie na ile warek wytzrzymaja gumowe podkładki?????
                        Amatorski Browar Domowy Głuszec

                        Comment

                        • kangurpl
                          Senior
                          • 03-2002
                          • 2660

                          #27
                          anteks napisał(a)
                          butelka jak butelka bez różnicy
                          Różnica jest i to spora. Butelki bezzwrotne są robione z cieńszego szkła. A przez to są bardziej podatne na pękanie. W browarnictwie amatorskim często ciśnienie w butelkach jest zbyt wysokie. Używanie więc butelek bezzwrotnych może zakończyć się wyprodukowaniem "granatów" piwnych.
                          Znamy forumowicza wyspecjalizowanego w produkcji takowych
                          Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                          "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                          "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23792

                            #28
                            bezzwrotne po Carlsbergu są akurat dość grubościenne.
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • pjenknik
                              • 08-2001
                              • 3388

                              #29
                              ptasiak napisał(a)
                              Ja mam szczęście bo mam znajomego z Austri który bardzo często jest w Polsce i przywozi mi butelki z zamknięciem patentowym, tylko zastanawiam sie na ile warek wytzrzymaja gumowe podkładki?????
                              Mi wytrzymaly na razie 10. I większość ma się bardzo dobrze.
                              Ja zrezygnowałbym z tego strychu w opisie i raczej dopisał o pozyskiwaniu u znajomych butelek po Grolschu, Kelcie i innych niemieckich i nie tylko piwach.
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Comment

                              • anteks
                                maruda
                                • 08-2003
                                • 10738

                                #30
                                moje warki leję najczęściej w bezzwrotne tyski 0,66 ostanio uzywam także bezzwrotne pożywcu MIINEN NIET
                                Last edited by anteks; 05-03-2004, 00:49.
                                Mniej książków więcej piwa

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎