Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Warz Session IPE!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 06-02-2004, 07:42
Fotka Użytkownika: mirekkk
mirekkk mirekkk is offline
Senior

Miejscowość: Kraków
Standardowy Surowce niesłodowane

Jutro butelkuję po cichej fermentacji BA pszeniczne i nie chcę wylać drożdży w kanał. Powstanie więc kolejne piwo, tym razem w/g receptury Wit Bier mapajaka zamieszczonej w BA. I tu pytanie: czy mąkę pszenną i płatki owsiane skleikować, czy wsypać suche razem ze słodem

Z góry dziękuję za opinie,
pozdrawiam,
Mirek
Stare 06-02-2004, 08:14
mapajak mapajak is offline
Senior

Miejscowość: Dębica
Standardowy

Mąka pszenna (razowa) i płatki owsiane kleikują w temp. zacierania, więc można sypać suche.
Przy dobrej jakości słodu enzymy bez problemu rozłożą skrobię mąki i płatków w ilości ok 1/3 ogólnej masy surowca.
Stare 06-02-2004, 19:25
Fotka Użytkownika: mirekkk
mirekkk mirekkk is offline
Senior

Miejscowość: Kraków
Standardowy

Autorowi receptury dziękuję za odpowiedź. Nie ma to jak wiadomość bezpośrednio ze źródła.
Pozdrowienia,
Mirek
Stare 09-04-2004, 12:33
Fotka Użytkownika: Borysko
Borysko Borysko is offline
Senior

Miejscowość: Łódź
Standardowy Surowce niesłodowane

Chciałbym założyć nowy temat - o surowcach niesłodowanych dodawanych do piwa i efektach ich stosowania. Przeglądając receptury zamieszczane na stronach amerykańskich znajdziemy takie dodatki, jak: śrutę oraz płatki jęczmienne, pszeniczne, owsiane, kukurydziane. Jeśli ktoś stosował już takie dodatki proszę o wpisy - do jakiego piwa, z jakim skutkiem.
Odpowiedz cytując
Stare 09-04-2004, 12:55
Fotka Użytkownika: Krzysiu
Krzysiu Krzysiu is offline
Krzysiu

Miejscowość: Świdnica
Standardowy

Jakbyś się trochę rozejrzał, to 14 linijek niżej jest temat o takiej samej nazwie.

Wnioskuję o zamknięcie tego tematu.
Odpowiedz cytując
Stare 10-04-2004, 07:45
Krzysiu

Standardowy mąka kukurydziana

Używałem mąki i kaszy kukurydzianej do piw typu porter angielski. Mąkę w ilości 10% całego zasypu dodawałem do wody razem ze słodem. Widoczny efekt - przedłużenie czasu zacierania do negatywnej próby jodowej. Drugi efekt - bardziej lepka powierzchnia piany. W przypadku kaszy - utrudnienie filtracji, więc odradzam. Co do wpływu na smak - trudno wyczuć. Podobno większa ilość kukurydzy powoduje większy efekt słodkości. więcej - tutaj.

W przyszłości - czyli za tydzień lub dwa, zastosuję przy takim dodatku amerykańską metodę podwójnego zacierania. W skrócie - osobne skleikowane kukurydzy w temp. ok 75 stopni, a nastęnie dodanie do zacieru głównego.
Odpowiedz cytując
Stare 10-04-2004, 08:37
Ka_Dar Ka_Dar is offline
Senior

Standardowy Odp: mąka kukurydziana

Cytat:
Krzysiu napisał(a)
amerykańską metodę podwójnego zacierania. W skrócie - osobne skleikowane kukurydzy w temp. ok 75 stopni, a nastęnie dodanie do zacieru głównego.
To chyba będzie zacieranie dekokcyjne?
Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2004, 06:58
Krzysiu

Standardowy

Coś zbliżonego, bo kleikowaniu poddaje się wyłącznie dodatek niesłodowany, a nie część zacieru głównego. Nie mam na razie drugiego gara na porządną dekokcję.
Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2004, 11:17
Ka_Dar Ka_Dar is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Krzysiu napisał(a)
Coś zbliżonego,
Albo przedzaciernik.
Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2004, 19:02
Krzysiu

Standardowy

Przedzaciernika też nie mam.
Odpowiedz cytując
Stare 30-05-2004, 22:36
Krzysiu

Standardowy mąka kukurydziana

Zastosowałem do jednego piwa mąkę kukurydzianą w ilości 20% zasypu. Enzymy ze słodu poradziły sobie z nią bez trudu. Piwo dość dobrze odfermentowane, jasne, ze słodkawym posmakiem i charakterystycznym smrodkiem, znanym z niektórych piw przemysłowych. Wyglada na to, ze taka dawka kukurydzy do piwa jasnego jest już zbyt wysoka.

Więcej na temat piwa z kukurydzą jest tutaj , szkoda tylko, że wiciu_w nie napisał więcej o swoich eksperymentach.
Odpowiedz cytując
Stare 31-05-2004, 08:54
Ka_Dar Ka_Dar is offline
Senior

Standardowy Odp: mąka kukurydziana

Cytat:
Krzysiu napisał(a)
Zastosowałem do jednego piwa mąkę kukurydzianą w ilości 20% zasypu. Enzymy ze słodu poradziły sobie z nią bez trudu.
20% surowca niesłodowanego można spokojnie dodawać. Enzymy zawarte w słodzie napewno dadzą radę takiej ilości skrobii.
W browarach przemysłowych posiadają tzw. apteczki enzymatyczne (wspomagają enzymy zawarte w słodzie) i surowca niesłodowanego mogą sypać dużo więcej.
Ups! Zaraz odezwie się ktoś z browaru "masowego".
Odpowiedz cytując
Stare 31-05-2004, 09:56
Krzysiu

Standardowy

To tylko ja

Dzisiejsze podejście przemysłu do piwa doskonale ilustruje pierwszy akapit "Piwowarstwa" Lewisa i Younga, pozwolę sobie więc go zacytować: "Gdyby miano wynaleźć piwo dzisiaj, to złożny naturalny proces [...] zostałby potraktowany jako technologia błędna. Prawie na pewno produkowalibyśmy piwo bezpośrednio z jęczmienia, wykorzystując enzymy. Niepotrzebne byłoby stosowane obecnie tak mocne podgrzewanie, schładzanie, suszenie i nawilżenie w trakcie procesu słodowania oraz rozcieńczanie produktu luzem czy też rozlew w małe, ciężkie opakowania w celu dystrybucji. Proces byłby o wiele bardziej racjonalny."

Taki "racjonalny" sposób dystrybucji wprowadziły już Coca Cola i Pesi Cola. Wozi się w kegach koncentrat i rozcieńcza go wodą bezpośrednio w dystrybutorze. Myślę, że taki też los czeka piwa masowe.
Odpowiedz cytując
Stare 31-05-2004, 10:30
Ka_Dar Ka_Dar is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Krzysiu napisał(a)
Wozi się w kegach koncentrat i rozcieńcza go wodą bezpośrednio w dystrybutorze. Myślę, że taki też los czeka piwa masowe.
Brrr! Na samą myśl ciarki przechodzą.
Na szczęście możemy sobie uwarzyć piwo w domu i to takie jakie nam najbardziej odpowiada.
Odpowiedz cytując
Stare 11-06-2004, 21:49
Krzysiu

Standardowy Odp: Odp: mąka kukurydziana

Cytat:
Ka_Dar napisał
...W browarach przemysłowych posiadają tzw. apteczki enzymatyczne (wspomagają enzymy zawarte w słodzie) i surowca niesłodowanego mogą sypać dużo więcej...
Nie tylko w browarach, można też znaleźć w sieci oferty preparatów enzymatycznych dla piwowarów domowych. Zastanawiam się tylko po co? Żeby zrobić w domu, za przeproszeniem, Buda? Albo innego Heinekena? To już chyba lepiej kupić w sklepie. Ja szukam w piwie smaków, przyjemność sprawiają mi eksperymenty, a czasem nawet ich wyniki, ale na pewno nie sprawi mi przyjemności otrzymanie w domu Lecha. Tak jak nie szukam wrażeń kulinarnych w McDonaldsie.
Odpowiedz cytując
Stare 11-06-2004, 23:03
Ka_Dar Ka_Dar is offline
Senior

Standardowy Odp: Odp: Odp: mąka kukurydziana

Cytat:
Krzysiu napisał(a)
Tak jak nie szukam wrażeń kulinarnych w McDonaldsie.
W tej "restauracji" kawałki kurczaka i ryby (podobno filety z dorsza) w panierce smakują tak samo. Takie "pyszne", że smaki odróżnia się po napisach na opakowaniu. Ale to już inny temat.
Odpowiedz cytując
Stare 14-06-2004, 08:31
Fotka Użytkownika: Borysko
Borysko Borysko is offline
Senior

Miejscowość: Łódź
Standardowy

A ja dla odmiany jak najbardziej na temat.
Często pojawia się tu zwrot "kleikowanie". Ale co on tak na prawdę oznacza? Czy chodzi tu o rozpuszczenie skrobi zawartej w ziarnie?
Jakie są temperatury kleikowania pszenicy, jęczmienia i owsa?
Odpowiedz cytując
Stare 14-06-2004, 08:56
Krzysiu

Standardowy

Kleikowanie to czynność, która przez podgrzanie powoduje otwarcie łańcuchów amylopektyny (3/4 skrobii), które ulegają wyprostowaniu i przez to stają się bardziej podatne na działania enzymów. Kleikowanie zwiększa lepkość brzeczki, dlatego często stosuje sie je osobno, przy udziale enzymów sztucznych.

Temperatura kleikowania zalezna jest od pochodzenia skrobii i waha się od 65 C (pszenica, jęczmień do 80 C w przypadku ryżu.
Odpowiedz cytując
Stare 16-08-2005, 18:56
joelka joelka is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy niesłodowana pszenica/jęczmień

Odświeżę temat.
Doszukałam się kiedyś informacji o korzystnym wpływie niesłodowanego ziarna jęczmienia i pszenicy w zacieraniu, w ilości oczywiście małej. Skleroza jednak nie pozwala mi dojść do źródła tej informacji. Jeśli ktoś słyszał, ktoś wie, proszę niech się podzieli informacją.
Odpowiedz cytując
Stare 16-08-2005, 19:12
Fotka Użytkownika: Twilight_Alehouse
Twilight_Alehouse Twilight_Alehouse is offline
Chmielowisko.pl

Miejscowość: Warszawa koło Łodzi :)
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
Odświeżę temat.
Doszukałam się kiedyś informacji o korzystnym wpływie niesłodowanego ziarna jęczmienia i pszenicy w zacieraniu, w ilości oczywiście małej. Skleroza jednak nie pozwala mi dojść do źródła tej informacji. Jeśli ktoś słyszał, ktoś wie, proszę niech się podzieli informacją.
Ogólnie surowce niesłodowane wpływają korzystnie na pienistość piwa. Jednak od ziarna wygodniejsze są płatki, zarówno jęczmienne, jak i pszeniczne (po prostu łatwo dostępne).

Mój piwny blog: Chmielowisko.pl | Na Facebooku
Ostatnie posty: 50 twarzy grodziskiego, Browarnia Lidla - co dalej?, Koronka Brabancka – saison w Janie Olbrachcie
Cykl o odleżakowanych porterach
Odpowiedz cytując
Stare 16-08-2005, 19:14
Krzysiu

Standardowy

Trudno mówić o "korzystnym" wpływie surowców niesłodowanych na piwo - dodaje się je zwykle ze względu o obniżenie kosztów produkcji. Różne surowce jednak mają pewien wpływ na właściwości piwa: ryż rozjaśnia i poprawia pienistość, kukurydza nadaje słodkawy posmak, pszenica poprawia nieco pienistość, jęczmień nadaje bardziej surowy, zbożowy smak, a sacharoza i syrop glukozowy łagodzą smak piwa, zwiększając jednocześnie ilość alkoholu. Pamiętać jednak należy, że dodatek surowców zbożowych utrudnia zacieranie - mniejsza ilość enzymów ma do przerobienia większą ilość "trudniejszej" skrobi, dlatego w przemyśle równocześnie z surowcem zbożowym stosuje się dodatek egzogenicznych enzymów.

W niektórych piwach dodatek surowców niesłodowanych jest dość znaczny i wywiera istotny wpływ na właściwości (Witbier - do 50% niesłodowanej pszenicy - wyraźnie odmienny charakter piwa niż typowe bawarskie pszeniczniaki). Najwięcej surowców niesłodowanych - głównie przetworzonej kukurydzy - stosuje się w przemyśle amerykańskim, ale trudno ich piwa wielkoprzemysłowe uważać za wyznacznik dobrego smaku.

Krzysiu edytował/a post 16-08-2005 o godz. 19:17.
Odpowiedz cytując
Stare 16-08-2005, 19:27
joelka joelka is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

[quote=Krzysiu]
W niektórych piwach dodatek surowców niesłodowanych jest dość znaczny i wywiera istotny wpływ na właściwości (Witbier - do 50% niesłodowanej pszenicy - wyraźnie odmienny charakter piwa niż typowe bawarskie pszeniczniaki). QUOTE]

O wpływie na pienistość lub kolor to wiedziałam. Interesowało mnie właśnie to czy dobrze zapamiętałam znalezioną informację o tak dużym wkładzie niesłodowanej pszenicy. Zastanawiałam się czy ktoś się pomylił czy ja coś przeoczyłam. Tak więc dziękuję za informację.
A że mam 2 kg niezesłodowanej pszenicy to może kiedyś w ramach eksperymentu sprawdzę co uzyskam po dodaniu wyżej wymienionej.
Odpowiedz cytując
Stare 17-08-2005, 11:04
Chmielu94 Chmielu94 is offline
Gość

Standardowy

??????
Odpowiedz cytując
Stare 14-04-2006, 21:24
Fotka Użytkownika: huanghua
huanghua huanghua is offline
Senior

Miejscowość: Bazylea/Gdansk
Standardowy

Reaktywuje dyskusję pytaniem:
Czy dodatek płatków owsianych zwiększa mętność piwa gotowego? W stoutach to nie robi różnicy, ale w klarownym może. Tak podejrzewam. Jak myślicie?
Stare 14-04-2006, 21:29
Fotka Użytkownika: darko
darko darko is offline
Senior

Miejscowość: Grodzisk Maz.
Standardowy

Niesłodowane zboże wprowadza dodatkowie białko - a to może być przyczyną zmętnienia.

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie
HTML: Nie