Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

mycie / dezynfekcja butelek w zmywarce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Browar-Janko
    Junior
    • 09-2015
    • 3

    #16
    Witam,
    dopiero raczkuje w temacie browarnictwa amatorskiego. Pierwszy raz się natknąłem na to, że butelki się wygrzewa w piekarniku. Przyznam, że to dobry pomysł ale czy to zastępuje płukanie w piro czy mimo to płuczecie w nim przed rozlewem?
    „Dobrzy ludzie piją dobre piwo” - Hunter S. Thompson

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10738

      #17
      Po latach doświadczeń napiszę że wyprażanie jest zbędne. Płucze po spożyciu dezynfekuję przed rozlewem i jest OK
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • dyczkin
        Serce w kolorze blaugrana
        • 05-2011
        • 3657

        #18
        Ostatnio nawet nie dezynfekowałem i było OK. Po spożyciu używam Oxy (najlepsze jest chyba z Carrefoura) i to wystarcza.
        Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

        Moje warzenie // Piwny Wojownik

        Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

        Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

        Comment

        • Browar-Janko
          Junior
          • 09-2015
          • 3

          #19
          Ja do rozlewu swojej pierwszej warki niestety będę używał butelek, które stoją w piwnicy już około roku. Także myślę, że samo płukanie nie wystarczy i będę musiał użyć trochę siłowych rozwiązań. Myślę o porządnym myciu z użyciem np. ryżu. Tylko mam pytanie. Czy używać normalnych detergentów do mycia takich jak płyn do naczyń czy ograniczyć się jedynie do gorącej wody? Czy takie butelki w ogóle nadają się do rozlewu ponieważ nie wiem czy roczne leżenie w piwnicy nie zabrudziło ich zbytnio. Oczywiście przed rozlewem płukanie w piro.
          „Dobrzy ludzie piją dobre piwo” - Hunter S. Thompson

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10738

            #20
            Moje w garażu też stoją około roku, zamiast ryżu użyj szczotki do butelek( jeśli mocno zasyfione to kreci najlepszym przyjacielem piwowara )
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            • kowdi
              Member
              • 04-2014
              • 41

              #21
              Jeżeli te butelki odkładałeś czyste, tj. opłukane po opróżnieniu lub przejechane NaOH to raczej nie bawiłbym się w ponowne czyszczenie. Opłukać (z kurzu itp.) i jak chcesz to jakieś piro. U mnie też butelki leżą w piwnicy i przed rozlewem je opłukuję tylko i zalewam piro, bo mam w wiadrze dość sporo roztworu, więc jednocześnie mogę nalać go do skrzynki butelek albo nawet dwóch. Trzymam to tak przykryte kapslami i przed samym rozlewem wylewam piro z butelek znowu do wiadra. Oczywiście zdecydowanie czuć, że piro "działało", ale pewnie bez piro też by nie było problemów o ile butelki raz na ileś piw czyściłbym np. NaOH i potem jakimś kwaskiem w celu neutralizacji NaOH i pozbycia się reszty osadów, bo zawsze coś tam zostanie.

              Comment

              • tymekoz
                Junior
                • 10-2015
                • 4

                #22
                Dopiero stawiam pierwsze kroki w browarnictwie ale wydaje mi się, że zmywarka nie da rady, lepiej tak jak piszecie przepłukać, co do wyparzania w piekarniku, przy przetworach sporo osób to praktykuje, ja tego nie robię i też się nie psują.

                Comment

                • NicramMistrz
                  Junior
                  • 04-2016
                  • 6

                  #23
                  Dezynfekcja w zmywarce

                  Czy w zmywarce można desynkować butelki? Zawsze jak otwieram zmywarkę to ąz bucha parą i zaraz tam na bank nie ma.

                  Testował ktoś takie rozwiązanie? Bo na forum nie mogłem wyszukać.

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23792

                    #24
                    coś jednak było:

                    Piwa nie uwarzysz w garści - jaki sprzęt jest do tego konieczny? Ciekawe rozwiązania i nowości techniczne.
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • NicramMistrz
                      Junior
                      • 04-2016
                      • 6

                      #25
                      Dziękuję tobie za odpowiedź. Tylko, że zmywarki poszły do przodu od tamtego czasu i mam taką która wyparza powyżej 72 stopni. Tamten temat uważam za nieaktualny.

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23792

                        #26
                        Proszę na przyszłość kontynuować już rozpoczęte wątki, skoro je znalazłeś, tematy połączono.
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19166

                          #27
                          Jeśli butelki były po opróżnieniu piwa umyte wstępnie to krótka dezynfekcja i wyparzanie w zmywarce jest OK. Piszą o tym beersyndicate.com. Generalnie sam byłem zadowolony z efektów, ale korzystałem tylko z bączków.

                          Comment

                          • Xarix
                            Junior
                            • 05-2012
                            • 9

                            #28
                            Od 3 lat uzywam zmywarki Indesid do mycia butelek. Na codzien naczynia ale do butelek musialem przerobic dolne smiglo metalowe tak zeby wtryskiwalo wode do butelki. W tym celu dokupilem uzywane smiglo na necie oraz 2m ksztaltownika 1x1cm i rurke 6mm ze stali nierdzewnej 316. Z ksztaltownika zrobilem 4 magistrale wodne ponawiercalem wstawilem rurki pionowo w sumie 22szt i pospawalem ze smiglem. Z poczatku blokowalem magistrale wody na gorny kosz ale kiedys zapomniale to zrobic i tez sie pieknie umyly. Po piciu zawsze przemywam butelki 2x ale i tak trafia sie plesn to wtedy ratuje mnie Kret. do mycia wrzucam 1 kostke + 1/2miarki Oxi albo Wanish.program mam 45min 1x mycie i plukamnie 65stC wychodzi 99%lsniacych butelek. Koszt modernizacji hmm jako ze przebywam w UK trudno to policzyc mnie wyszlo okolo £50 robocizna wlasna szkoda tylko ze nie mialem Mig na nierdzewke. Postaram sie dodac fotki ale do tego potrzebuje synaa ten jeszcze spi

                            Comment

                            • Xarix
                              Junior
                              • 05-2012
                              • 9

                              #29
                              dodaje fotki
                              Click image for larger version

Name:	DSC_0067 (Custom).jpg
Views:	1
Size:	27,4 KB
ID:	2064000

                              Click image for larger version

Name:	DSC_0068 (Custom).jpg
Views:	1
Size:	32,5 KB
ID:	2064001

                              Click image for larger version

Name:	DSC_0069 (Custom).jpg
Views:	1
Size:	36,8 KB
ID:	2064002

                              Click image for larger version

Name:	DSC_0070 (Custom).jpg
Views:	1
Size:	19,4 KB
ID:	2064003

                              Click image for larger version

Name:	DSC_0071 (Custom).jpg
Views:	1
Size:	17,8 KB
ID:	2064004

                              Comment

                              • Xarix
                                Junior
                                • 05-2012
                                • 9

                                #30
                                wiecej fotek
                                Click image for larger version

Name:	DSC_0072 (Custom).jpg
Views:	1
Size:	19,3 KB
ID:	2064005

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎