Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy ktoś testował granulat chmielowy typ 45?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    Czy ktoś testował granulat chmielowy typ 45?

    Czy ktoś testował granulat chmielowy typ 45? Pytam dlatego, że mam okazję zdobycia pewnej ilości chmielu w tej postaci, ale nie wiem, na ile będzie użyteczny w praktyce domowej. Na razie używam granulatu typ 90 i jestem zadowolony, ale plotka stugębna głosi, że im bardziej przetworzony chmiel, tym trudniejsze jego wykorzystanie w domu.
  • Czes
    PremiumUżytkownik
    • 06-2001
    • 752

    #2
    Gdyby nie przekonanie, że garbniki zawarte w materiale roślinnym szyszki chmielowej odgrywają ważną rolę w tworzeniu osadu gorącego i dobrego tzw. "przełomu brzeczki" podczas gotowania, to duże browary używałyby dzisiaj wyłącznie ekstraktów chmielowych.
    W granulacie 45 tego materiału roślinnego jest względnie biorąc ponad dwa razy mniej niż w granulacie 90.
    Przypuszczam, że Krzysiowa 45-ka jest wyprodukowana z chmielu aromatycznego i nawet po skoncentrowaniu lupuliny zawiera nie więcej niż 6% alfa-kwasów (w sezonie 2003 chmiele aromatyczne miały w Polsce, Czechach i Niemczech katastrofalnie mało alfa-kwasów i by ratować sytuację porobiono z nich granulaty 45).
    Więc jeżeli ten granulat 45 ma rzeczywiście kilka a nie kilkanaście % alfa, to można go stosować jak gdyby nigdy nic - użyjemy go stosunkowo dużo, a to znaczy że wniesiemy do brzeczki także dostatecznie dużo garbników chmielowych.
    O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Ten granulat ma 15% alfakwasów. Jeszcze go nie mam, ale mogę mieć, tylko nie wiem, czy warto. Ostatnio robiłem warki trzydziestolitrowe i Marynka jakoś tak szybko mi "wyszła", więc pomyślałem sobie, że jak się goryczkę zastąpi dwukrotnie bogatszym w alfakwasy granulatem, to używać się będzie dwukrotnie mniej surowca.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎