Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Inwentaryzacja budynków nieczynnych browarów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Leonpraga
    Senior
    • 02-2005
    • 468

    Inwentaryzacja budynków nieczynnych browarów

    Doszła domnie ostatnio wiadomość że w naszym kraju jest 1115 historycznych zabudowań browarnianych. Więc zastanawiałem się nad stworzeniem spisu budynków które jeszcze istnięja po zamknietych browarach i myślę że przy waszej pomocy można by taki spis spróbowac zrobić. Z tego co wiem i widziałem osobiście niektóre, są w dobrym stanie, warto je wszystkie z katalogować i dołączyć fotki w miarę możliwości ale już sam spis moim zdaniem poszerzy naszą więdzę ten temat. Na początek zacznę od Warszawy - budynki browaru Haberbusch & Schiele obecne "Królewskie" w likwidacji, istnieją jeszcze częściowo zabudowania budynków Browaru "Lech" Józefa Nesta, ul. Brzeska 14, oraz Browar Szeja Nesta i S-ka, ul. Targowa 44 w nie naruszonym stanie, prześlę zdjęcia dwóch ostatnich browarów.
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Jesli chodzi o w/w 2 browary na warszawskiej Pradze to z tego co wiem sa to tylko kamienice mieszkalne od strony wymienionych ulic. Z tego co wiem (miedzy innymi i od Ciebie, Leon) same browary znajdowaly sie raczej na tylach tych posesji w postaci malych oficyn i te raczej nie przetrwaly do naszych czasow albo sa calkowicie przebudowane. Niestety - przyznam sie - mam nieco kompleks na tym punkcie gdyz nigdy dobrze nie sprawdzilem tych adresow (dla niewtajemniczonych - znajduja sie one w nienajbezpieczniejszej czesci Warszawy)a teraz dodatkowo jest to niemozliwe jako ze w Warszawie w ogole nie przebywam. Jesli wiec mozesz Leonpraga - zamiesc tutaj obiecane fotki. Jestem ciekaw jak wyglada to w porownaniu z tym co widzialem ja.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2866

      #3
      W Warszawie ostał się jeszcze budynek browaru w Wilanowie przy ulicy Koski-Potockiego. Fotki były już umieszczone przeze mnie i Coopera :




      Są jeszcze "problematyczne resztki" w miejscu browaru Kijoka na rogu Grzybowskiej i Żelaznej :




      Oglądałem kiedyś zdjęcia, któregoś z warszawskich browarów (niestety nie pamiętam którego) zrobione przez autora tematu i nie wyglądało mi to na zniszczoną oficynę.
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • Leonpraga
        Senior
        • 02-2005
        • 468

        #4
        Grzeber,masz rację zapomniałem o Wilanowie, biję się w pierś, co do uwagi Coopera: słuchaj Wojtek co do browarów Nestów oczywiście mam zdięcia i prześlę jak najszybciej

        browar na ul. Brzeskiej pozostał tylko w swojej przedniej części jet brama wjazdowa i budynki dyzpozytury i biura, pozostałą część wyburzyli jak budowali nowe budynki na ul. Ząbkowskiej, browar znajdował się na wprost bramy bazaru Różyckiego, narażie podam spis katalogowy tego browaru.


        * Browar – Antoni Boenisch ul. Brzeska 14 (896) 1878-1896
        * Browar - Maria Reych -1903
        * Browar - Jakób Nest -1926/8
        * Browar - Józef Nest i Sp.
        * Browar – Józef Nest i SSp. -1928/9/33 ?
        * Browar – „Lech” J. Nest -1930/4-1940 ?
        * Napoje gazowe Władysław Perkiewicz

        Comment

        • Leonpraga
          Senior
          • 02-2005
          • 468

          #5
          Józef Nest i SSP, jest błędem został zdublowany, proszę niebrać tego zapisu pod uwagę
          przy okazji, Cooper jeżeli chdzi o browar przy ul. Targowej, budynki tego browaru stoją w całości nie zniszczone przynajmniej rok temu stały, mieścił się on pod nr 44 wejście do browaru jest z podwórka kamienicy stojącej od ulicy Targowej, browar jest w głębi w drugim podwórku, wielka żelazna brama przez którą wchodzi się na teren byłego browaru, ten sam typ zabudowy co na ul. Brzeskiej, narazie podaję dane z mojego spisu.

          UL. TARGOWA 44 - Praga Północ

          44. Browar – Szaja Nest 1925/9-1930
          44. Browar – Szaja Nest i S-ka. 1935- 1937/40

          jeżeli ktoś posieda jakieś dane to proszę o uzupełnienie tego spisu

          Comment

          • Leonpraga
            Senior
            • 02-2005
            • 468

            #6
            Jeszcze podam dodatkowo spis katalogowy browaru Wilanowskiego, oczywiscie do uzupełnienia, gwoli ścisłości żeby było wszystko jasne zapis imienia Jakób Nest, nie jest błędem poprostu imię Jakub pisało sie kiedyś w spisach adresowych przeż "ó" od imienia Jacobi, co do Wilanowa, oto dane na temat tego browaru.

            WILANÓW.
            * Browar – hr. Kamiński dz. hrabina Potocka. 1885 – 1896
            * Browar – hrabina Potocka, dż. Kehler obioł. dż. 1885 roku -1888/9/90/2/3
            * Browar – wł. Hr. Potocki -1894/6/8
            * Browar Wilanowski – Ksawery hr. Branicki 1899 – 1904/5/610
            * Browar – Ksawery hr. Branicki, dz. Kohler Filip, adm. Wincenty Dobrzański 1901 - 1903
            * Browar - W. F. Dobrzański 1906 ?
            * Browar – hr. Branicki, dz. Jos. Włodarczyk 1910
            * Browar – Buchold i Stefanowicz 1913

            Proszę innych uczestników o wykaz istniejących budynków browarów w swoich okolicach oprócz obecnie czynnych

            Comment

            • Stolp
              Senior
              • 06-2002
              • 492

              #7
              Co do ilości budynków browarów to wg "mądrych głów" z senatu jest ich 1135 - ciekawe tylko jak to policzyli i czy mają wszystko spisane ?! Przytaczam fragment zapisu stenograficznego (1486) z 73. posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu w dniu 20 października 2004 r.:

              "... Polska dysponuje bardzo bogatymi zasobami zabytków techniki i przemysłu. W tej chwili zewidencjonowanych jest blisko piętnaście tysięcy nieruchomych i około cztery tysiące ruchomych dóbr kultury. W rzeczywistości liczba ta jest znacznie większa, bowiem w rejestrze zabytków umieszczane są często całe zespoły przemysłowe, składające się z kilku czy nawet kilkunastu budynków. Są to potencjalne produkty turystyki postprzemysłowej w Polsce. W tej chwili mamy możliwość wykorzystania w celach turystycznych osiemdziesięciu jeden kopalń węgla kamiennego, trzydziestu jeden hut żelaza, dwustu trzydziestu siedmiu fabryk maszyn, tysiąca stu trzydziestu pięciu browarów, ośmiuset pięćdziesięciu dziewięciu fabryk włókienniczych itd. ..."

              Dla zainteresowanych szczegółami podaję link:



              Widziałem gdzieś też projekt opracowania na ten temat, ale gdzieś posiałem link - może ktoś na nie trafił.
              Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
              Szukam
              e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
              https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                W takim razie musimy Leon zrobic osobista fotowizytacje wymienionych przez Ciebie posesji (browarow). Mam nadzieje ze uda sie to w czasie mojej pielgrzymki do kraju czyli w czerwcu , a tymczasem - jesli mozesz - juz teraz postaraj sie uwiecznic fotograficznie owe pozostalosci bo niestety uplywajacy czas jest tu przeklenswem i moga w kazdej chwli przestac istniec!! Np juz w ubieglym roku widzialem iz rozbierano - najprawdopodobniej zawalona wczesniej - kamienice na tzw podworku-studni przy Targowej (blisko wspomnianego numeru 44 lub nawet tam) nieopodal nowego naroznego budynku Targowej i ulicy biegnacej w kierunku Dworca W-wa Wschodnia czyli - bodajze - Kijowskiej. Troche mnie nie ma w Warszawie i juz nazwy ulic zapominam...ladnie
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Leonpraga
                  Senior
                  • 02-2005
                  • 468

                  #9
                  browar przy ul. Brzeskiej
                  Attached Files

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    Następne zdiecie części browaru przy ul. Brzeskiej
                    Attached Files

                    Comment

                    • Leonpraga
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 468

                      #11
                      a tu browar Szeja Nesta z Targowej 44
                      Attached Files

                      Comment

                      • becik
                        Senior
                        • 07-2002
                        • 14999

                        #12
                        oczywiście na zdjęciach jest browar Boenischa?
                        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                        Comment

                        • Leonpraga
                          Senior
                          • 02-2005
                          • 468

                          #13
                          następne zdjęcie browaru Nesta z ul. Targowej 44
                          Attached Files

                          Comment

                          • Leonpraga
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 468

                            #14
                            Następne zdjęcie browaru z Targowej 44, z bramą wjazdową do browaru z głównym budynkiem produkcyjnym.
                            Attached Files

                            Comment

                            • Leonpraga
                              Senior
                              • 02-2005
                              • 468

                              #15
                              a tu w zbliżeniu, pewnie biuro ekspedycyjne browaru, na górze mogło byc mieszkanie kierownika lub piwowara browaru
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎