Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Mmmm Porter Warszawski!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 09-04-2005, 20:41
Fotka Użytkownika: kloss
kloss kloss is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Podziwiam zaangażowanie bo ja od dwóch lat robię z brewkitów i dopiero teraz zamierzam robić z niechmielonego zestawu a z zacieraniem nie zamierzam ze względu na brak miejsca,czasu ,możliwości i ochoty.
Odpowiedz cytując
Stare 10-04-2005, 12:17
Fotka Użytkownika: Marusia
Marusia Marusia is offline
Senior

Miejscowość: Piotrowice - wieś k. Wro
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kloss
Podziwiam zaangażowanie bo ja od dwóch lat robię z brewkitów i dopiero teraz zamierzam robić z niechmielonego zestawu a z zacieraniem nie zamierzam ze względu na brak miejsca,czasu ,możliwości i ochoty.
No widzisz, to ja Ciebie podziwiam - mi się już po dwóch warkach z ekstraktów i chmielu znudziło i przeszłam na zacieranie, pewnie jakbym mogła robić tylko z gotowców, to przestałabym warzyć

A Wielki B jest taki ambitny że aż strach, juz się nie mogę doczekać sprobiwania tych jego wynalazków.

P.S. Wielki B, daj człowieku poleżakować trochę tym piwom

Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
OWOCE DO DŻEMU - CHMIEL DO PIWA!!!!

Odpowiedz cytując
Stare 10-04-2005, 23:55
Fotka Użytkownika: Wielki_B
Wielki_B Wielki_B is offline
Senior

Miejscowość: Wodzisław Śląski
Standardowy

Cytat:
Marusia: P.S. Wielki B, daj człowieku poleżakować trochę tym piwom
Nie da rady. Siła mojej woli jest ogromna, ale jeszcze nie zna ona słowa LEŻAKOWAĆ. Wymyśliłem sobie więc, że powinienem tak wzmóc produkcję, aby po konfrontacji z gardłami moich znajomych i tak coś niecoś pozostało do leżakowania.
A te pierwsze warki i tak traktuję jako mięso armatnie. Dopiero począwszy od warki nr 5 zamierzam piwka odstawić na dłużej.

Warka nr 7 - pszeniczne.
Ładnie fermentuje, a ja z góry zbieram sobie drożdżyki. Załączam foto, aby ktoś tu mi potwierdził, że to, co pływa po wierzchu, to są właśnie rozmnożone drożdże, a ja nie zbieram do słoika jakiegoś badziewia.

Kloss:
Chyba dużo tracisz. Przez te dwa lata miałbyś już takie doświadczenie z zacieraniem, że dzisiaj robiłbyś piwko dokładnie takie, jakie lubisz Ty, żona, dzieci, pies itd. Dla każdego z osobna. No chyba, ze nie masz gdzie...

Marusia:
High Gravity są w słoiczku. Muszę teraz rozglądnąć się za jakimś rozsądnym pudełeczkiem do wysyłki. Mam takie (z telewizora) ale żona kłóci się ze mną, że jest ciut za duże. Nie rozumiem tych kobiet. Jak nie będzie widziała, to i tak zrobię po swojemu. Mam nadzieję, że to będzie jeszcze w tym tygodniu
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg Dscn3781'.jpg (53,0 KB, liczba wyświetleń: 455 )
Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2005, 09:01
Senior

Standardowy

Potwierdzam, to, co pływa z wierzchu, to drożdże, choc z przewagą piany póki co

Chłopie, jak Ty mi słoik drożdży przyślesz w pudle od telewizora to Cię chyba zabiję Jeszcze powiedz, ze 29 calowy

Znajdź jakieś pudełeczko, w którym, po szczelnym wypakowaniu go papierem, słoik nie bedzie sie majtał po całym wnętrzu, co zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo dotracia drożdzy w stanie nienaruszonym, zamiast w postaci mieszanki szkła i mazi

Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2005, 10:26
Senior

Standardowy

32 cale. Musze tylko skoczyć po papier pakowy, bo mi ciut zabrakło.
Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2005, 11:01
Fotka Użytkownika: Małażonka
Małażonka Małażonka is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
Potwierdzam, to, co pływa z wierzchu, to drożdże, choc z przewagą piany póki co

Chłopie, jak Ty mi słoik drożdży przyślesz w pudle od telewizora to Cię chyba zabiję Jeszcze powiedz, ze 29 calowy

Znajdź jakieś pudełeczko, w którym, po szczelnym wypakowaniu go papierem, słoik nie bedzie sie majtał po całym wnętrzu, co zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo dotracia drożdzy w stanie nienaruszonym, zamiast w postaci mieszanki szkła i mazi
Nie przejmuj się, jak maź otrzymasz - przez Slavoya podrzucę Ci takie same drożdżyki (część idzie od Arka, inną część wpakuję na wszelki wypadek do lodówki), jak przez dwa tygodnie nie będziesz apelować - oddam komu innemu - w końcu w przyrodzie nic nie ginie
Stare 11-04-2005, 12:00
Senior

Standardowy

No wiesz co?? Masz High Gravity i nic nie mówisz??? Ale masz WLP czy Wyeast?

Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2005, 12:29
Senior

Standardowy

Wyeast 3787 Trappist High Gravity - przecie Ci mówiłam przez telefon
Chyba jednym uchem słuchasz, a drugim Ci wylatuje...

Małażonka edytował/a post 11-04-2005 o godz. 12:34.
Odpowiedz cytując
Stare 11-04-2005, 12:47
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Małażonka
Wyeast 3787 Trappist High Gravity - przecie Ci mówiłam przez telefon
Chyba jednym uchem słuchasz, a drugim Ci wylatuje...
Chyba mam początki Alzheimera

Ale nie zaśmiecajmy już koledze tematu

Odpowiedz cytując
Stare 12-04-2005, 20:18
Senior

Standardowy Warka nr 7

Pszeniczne jest już po burzliwej fermentacji i ładnie zjechało z 12 do 4 Blg. Więcej już nie spadnie. Za dwa dni przeleję na cichą fermentację.

Kolejną warką będzie jaśniutkie piwo imbirowe na drożdżach dolnej fermentacji Wyeast California Lager (właśnie kupił je sobie zarażony przeze mnie piwowarstwem kolega mieszkający niedaleko, na rzut beretem).
Jestem ciekaw wyników, bo są to drożdże dolnej fermentacji, ale zalecana temperatura ich pracy to 14-20 st. C.
U mnie, w rejonie fermentorów, jest 22 st. C, a jak zjeżdżam do 20-tu stopni, to nie wiedzieć czemu małżonka wrzeszczy. Nigdy chyba nie zrozumiem tej kobiety Ja jednak będę próbował utrzymać temp. na zalecanej granicy.
A jeszcze następną warką będzie zwykłe wysokoodfermentowane piwo na samym tylko słodzie pilzneńskim i drożdżach California Lager. Kusi mnie żeby dodać chmiel Cascade, ale jeszcze nie wiem. Ma mieć nuty cytrusowe, ale może ktoś już z nim eksperymentował? - Niech da znać.

Marusia:
Właśnie zakończyłem pakowanie High Gravity. Ufffff.... jestem wykończony.
Samemu nie powinno się brać za takie rzeczy...
Jutro wyślę.
Odpowiedz cytując
Stare 13-04-2005, 18:06
Senior

Standardowy

Niewiele osób tu pisze o wspomaganiu klarowania piwa przy użyciu żelatyny, czy mchu irlandzkiego. Nie używają? A może uważają to za niegodne domowego browarnika?

A oto moje spostrzeżenia:

Warkę nr 5 zamierzam potraktować żelatyną, choć piwko i bez tego ładnie się klaruje. Począwszy od warek nr 3 i 4 dodaję pod koniec gotowania mchu irlandzkiego, a dwa dni przed butelkowaniem roztwór żelatyny i choć najróżniejsze dyskusje na ten temat były prowadzone już tu:
http://www.browar.biz/forum/showthre...ght=%BFelatyna
uważam, że wśród nich wiele było czysto teoretycznych rozważań (a nawet wymądrzań) nie popartych żadnym doświadczeniem. Stąd są tam także najróżniejsze głupoty.

Ja musze powiedzieć, że zarówno warka nr 3 Pale Ale, jak i warka nr 4 Stout bardzo ładnie się wyklarowały (kryształ) i nie było problemu z nagazowaniem! Najwidoczniej ilość drożdży, jaka pozostaje po operacji ich mordowania jest wystarczająco duża do wykonania dla piwowara roboty gazownika i konserwanta.
Po przerobie cukrów dodanych przy butelkowaniu ilość tych drożdży oczywiście powiększa się, bo naturalnie w czasie procesu nagazowywania butelki z piwem drożdże rozmnażają się. Dlatego, choć piwo jest zupełnie kryształowe, na dnie butelek można potem zobaczyć cieniuteńki jak pajęczynka dywanik drożdży.
Zrobiłem nawet fotkę, ale jest już za ciemno i nie da się ująć takiego szczegółu jak klarowność. A lampa błyskowa oczywiście zostawia rozbłyski.
Musicie mi wierzyć na słowo, ze piwo jest kryształowe, jak najobrzydliwsza na świecie przemysłówka
Oczywiście, kiedy się pod koniec nalewania wstrząśnie butelką, piwo mętnieje, ale wtedy jest czas na wyjaśnienia degustatorom, że nie są to żadne popłuczyny z wiadra do mycia browarnianej podłogi, a mali pożywni pracownicy, którzy są "zdrową żywnością" itd.
Nie uważam za coś niestosowanego wspomaganie klarowania przez browarnika domowego, zwłaszcza w kraju, w którym 99,9 proc. spożywających piwo na codzień pije kryształowe lagerki.
Na zmianę poglądów przeciętnego piwosza potrzeba czasu i edukacji.

A teraz idę przerwać leżakowanie paru butelczynom i włożyć je do zamrażalnika, bo przychodzi do mnie świeżo upieczony browarnik domowy. W moim rejonie, choćbym przekopał przestrzeń tysięcy kilometrów kwadratowych, drugiego kogoś takiego nie znajdę.
Odpowiedz cytując
Stare 13-04-2005, 20:12
Senior

Standardowy

W_B, ja tam nie mam nic przeciwko klarowaniu, uważam je po prostu za zbędne Na Warszawskich Warsztatach Piwowarskich nawet dostałam w pakiecie od Browamatora mech irlandzki i żelatynę, ale mchu użyłam raz, w dodatku do piwa ciemnego, więc trudno ocenić, a reszty nie mogę znaleźć, a żelatyna jakoś mnie nie przekonuje - z żadnego racjonalnego powodu, po prostu nie i już (wiesz, jak to kobiety).

Odpowiedz cytując
Stare 13-04-2005, 21:02
Fotka Użytkownika: iron
iron iron is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa - wioska rybacka
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
(...)
Właśnie zakończyłem pakowanie High Gravity. Ufffff.... jestem wykończony.
Samemu nie powinno się brać za takie rzeczy...
Jutro wyślę.

Nic dziwnego, że się zmęczyłeś - upchnąć drożdże w pudle po 32 calowym telewizorze to przeca spora praca
Odpowiedz cytując
Stare 13-04-2005, 22:40
Senior

Standardowy

Cytat:
W_B, ja tam nie mam nic przeciwko klarowaniu, uważam je po prostu za zbędne Na Warszawskich Warsztatach Piwowarskich nawet dostałam w pakiecie od Browamatora mech irlandzki i żelatynę, ale mchu użyłam raz, w dodatku do piwa ciemnego, więc trudno ocenić, a reszty nie mogę znaleźć, a żelatyna jakoś mnie nie przekonuje - z żadnego racjonalnego powodu, po prostu nie i już (wiesz, jak to kobiety).
Widocznie baby tak mają - dokładnie sklonowałam Twoje poczynania
(mech raz - i to do ciemnego, a żelatyna jak leżała, tak leży )

Jeden wyjątek - ja wiem, gdzie mech siedzi, ale przypominam sobie o nim późno
Stare 13-04-2005, 23:20
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron
Nic dziwnego, że się zmęczyłeś - upchnąć drożdże w pudle po 32 calowym telewizorze to przeca spora praca
Iron : Marusia mnie chyba rzeczywiście zabije: z tym pakowaniem było tyle roboty, że teraz dopiero zauważyłem pewien niuans: drożdże leżą na stole!
Ale zaraz naprawię swój błąd: Właśnie jestem po wizycie znajomych i po degustacji moich pierwszych warek (są z "brefów" i mam do nich wiele zastrzeżeń), i wleję do jednej z pustych butelek te cholerne drożdże. Zakapsluję i na etykiecie wypiszę adres Marusi. Teraz muszą dotrzeć!
Nie wiem tylko, gdzie podział się mój nowy telewizor...
Odpowiedz cytując
Stare 13-04-2005, 23:36
Senior

Standardowy

No nie rób sobie jaj, mam iść jutro na pocztę po ten telewizor, czy nie?

Odpowiedz cytując
Stare 14-04-2005, 00:00
Senior

Standardowy

Cytat:
No nie rób sobie jaj, mam iść jutro na pocztę po ten telewizor, czy nie?
Nigdzie nie idź. Jak zapłaciłem tej cholernej firmie kurierskiej stówę za przesyłkę, to niech spróbują Ci tego nie przynieść pod drzwi!
I obiecuję, że butelkę wysyłam zaraz z samego rana priorytetem. Sorry za to całe zamieszanie, ale chyba wiesz jacy czasami są ci mężczyźni...
Pudło, telewizor, butelka, marudząca małżonka i jakieś idiotyczne drożdże: każdemu może coś się mylnąć.
Jeszcze raz przepraszam. Na drugi raz obiecuję, że się poprawię...
Odpowiedz cytując
Stare 14-04-2005, 22:33
Senior

Standardowy Hibernacja drożdży

Dzisiaj podjęłem się eksperymentu z zamrożeniem drożdży w roztworze gliceryny. Pewnie z tego niewiele wyjdzie, bo nalezy je przechowywać w temperaturze poniżej -80 st. C, a ja mam tylko zamrażalnik. Ale postanowiłem, że spróbuję.
A więc zrobiłem tak:
kupiłem glicerynę w aptece. Wzięłem tam też pojemniczki do... kału , w których zamknęłem 30 proc. roztwór wodny gliceryny pół na pół z drożdżami z opakowania drożdży Irish Ale (do wykonania startera nie wykorzystuję całych 50 ml, dlatego pozostaje mi w opakowaniu około 35 ml).
Włozyłem to na godzinkę do lodówki, a potem przełożyłem do zamrażalnika.
Za parę miesięcy spróbuję rozmrozić jeden z pojemniczków na kupę i wykonać z jego zawartości starter. W rezerwie zawsze znajdzie się jakaś gęstwa, gdyby potwierdziła się bezsensowność moich poczynań.
Odpowiedz cytując
Stare 15-04-2005, 07:38
Fotka Użytkownika: Rolek
Rolek Rolek is offline
Senior

Miejscowość: Gdańsk
Standardowy

Cytat:
(...) Za parę miesięcy spróbuję rozmrozić jeden z pojemniczków na kupę i wykonać z jego zawartości starter. (...)
Tylko dobrze opisz pojemniki, bo w razie pomyłki...

Rolek edytował/a post 15-04-2005 o godz. 07:39.
Odpowiedz cytując
Stare 15-04-2005, 08:30
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Dzisiaj podjęłem się eksperymentu z zamrożeniem drożdży w roztworze gliceryny. Pewnie z tego niewiele wyjdzie, bo nalezy je przechowywać w temperaturze poniżej -80 st. C, a ja mam tylko zamrażalnik. Ale postanowiłem, że spróbuję.
zerknij tutaj:
http://www.browar.biz/forum/showthre...403#post434403
, jak widać -80°C nie jest warunkiem koniecznym. Ja zamrażam w "domowej zamrażarce"
Stare 18-04-2005, 21:21
Senior

Standardowy

Cytat:
Jeszcze raz przepraszam. Na drugi raz obiecuję, że się poprawię...
mam nadzieję, że się poprawisz, bo jak do tej pory nic nie doszło, być moze wysłałeś te drożdże wielbłądem przez Saharę, ale w takim razie na zbyt wiele mi się nie przydadzą - kwasiżurów mam juz trochę uwarzonych, jak chcesz, to Ci je wyślę

Odpowiedz cytując
Stare 18-04-2005, 23:45
Senior

Standardowy

Marusia:
Wysłałem Pocztą Polską w ubiegłym tygodniu (chyba we czwartek)! Kurcze, jak jutro nie dojdą to chyba wsiądę do samochodu i sam Ci je przywiozę
Może nic im nie będzie, to prawie dziewice - są tylko po jednym razie!
Jeszcze przez dwa dni będę trochę wyłączony z piwnej społeczności, bo siedzę teraz nad składem pewnej publikacji
A potem opowiem parę rzeczy

Nie wiem, czy Cię to pocieszy, ale wraz z kolegą czekamy na przesyłkę kurierem GLS, w której są m.in. drożdżyki... dolnej fermentacji. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wg GLS dotarła ona do nas w miniony piątek. Tylko, że my o niczym nie wiemy... A drożdżyki chyba teraz zwiedzają świat.

Lukuj:
Dzięki za słowa otuchy, spróbuję obudzić je z tego zimowego snu... zimą. O ile rzeczywiście się obudzą.

Rolek:
Pojemniczki z kupą trzymam na innej półce. Zresztą jest ona (kupa) zapakowana po długiej i męczącej degustacji, więc zakładam, że jest w niej kompozycja drożdżyków z kilku warek. Mógłby z tego wyjść jeszcze potężny starter

PS
Endrio - Tobie wysłałem dzisiaj po południu priorytetem.
Odpowiedz cytując
Stare 19-04-2005, 09:21
Senior

Standardowy

W_B, nie chodzi o to, że świeże - po tylu dniach w paczce już napewno świeze nie będą Takie paczki wysyła się priorytetem - są wtedy na następny dzień u odbiorcy. A ja do tej pory nie mam nawet awiza, więc jesli dziś przyjdzie poczta, to awizo odbiorę wieczorem, czyli na poczte pójde jutro, czyli drożdże w paczce spędzą prawie tydzień, przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Zatem Twoja praca zapewne pójdzie na marne, szkoda
Ale następnym razem będziesz już wiedział

Odpowiedz cytując
Stare 19-04-2005, 22:23
Fotka Użytkownika: kloss
kloss kloss is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
No widzisz, to ja Ciebie podziwiam - mi się już po dwóch warkach z ekstraktów i chmielu znudziło i przeszłam na zacieranie, pewnie jakbym mogła robić tylko z gotowców, to przestałabym warzyć:
Jakbyś miała żonę wprawdzie bardzo chętną do degustacji ale krzywo patrzącą na jakikolwiek nietypowy rozgardiasz w kuchni to nie byłoby alternatywy.
Odpowiedz cytując
Stare 19-04-2005, 22:41
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kloss
Jakbyś miała żonę...
Obawiam się, ze nie jestem w stanie spełnic tego warunku, zatem mogę się w spokoju cieszyć pełnią domowego browarnictwa

Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak