Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przerwa w 40 stopniach dla słodów pale - warto?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Twilight_Alehouse
    Chmielowisko.pl
    • 06-2004
    • 6310

    Przerwa w 40 stopniach dla słodów pale - warto?

    W książce "Pale Ale" Terry'ego Fostera z serii "Classic Beer Styles" wyczytałem, że dla słodów typu pale z jęczmienia dwurzędowego rekomendowana jest 30-minutowa przerwa w temperaturze 40 stopni Celsjusza - podobno ma ona podnosić efektywność zacierania nawet do 15%.
    Chciałbym spytać czy ktoś stosowął tę przerwę w praktyce i rzeczywiście zaobserwował wzrost efektywności zacierania? Zamierzam uwarzyć niedługo kilka piw ze słodem pale i zastanawiam się, czy zawracać sobie głowę tą przerwą, czy też nie ma sensu?
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #2
    W tej temperaturze najwyższą aktywność mają hemicelulazy, które rozkładają ściany komórkowe. Być może wiąże się to z uwolnieniem większych ilości skrobii.
    A czy w browarach przemysłowych stosowana jest ta przerwa? 15% to dużo.

    Comment

    • Twilight_Alehouse
      Chmielowisko.pl
      • 06-2004
      • 6310

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darco112
      A czy w browarach przemysłowych stosowana jest ta przerwa? 15% to dużo.
      Koncerny być może tak - w końcu wydajność to priorytet. Natomaist browary restauracyjne i tradycyjne jej nie stosują, pozostając przy tradycyjnej infuzji w ok. 65 st. C.
      I te 15% to nie reguła - to górna granica.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Nie sądzę, żeby wzrost wydajności sięgał 15%, to raczej abstrakcyjna wielkość. Ja czytałem o kilku procentach, ale nie pamiętam, gdzie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przy dodatku surowego jęczmienia do zacieru, ze sician komórkowych uwalniają się betaglukany, które zwiększają lepkość brzeczki i i zmniejszają wydajność filtracji.

        Kiedyś próbowałe stosować te wszystkie przerwy pod drodze, ale moim zdaniem nie mają one żadnego znaczenia w działalności amatorskiej. Nie zauważyłem w każdym razie jakiegokolwiek zwiększenia wydajności zacierania, a wręcz przeciwnie - znaczne wydłużenie tego procesu.

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          Chmielowisko.pl
          • 06-2004
          • 6310

          #5
          No to raczej nie będę sobie utrudniał sprawy. Dzięki.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎