Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak się robi piwo [przemysłowo]? Ciekawy artykuł

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Browarzyciel
    www.browarzyciel.pl
    • 08-2005
    • 357

    #31
    Istotnie nie ma sensu zakładać specjalnego działu, ale z zaciekawieniem przeczytałbym o próbach dostosowania pewnych, może za dużo powiedziane technologii, ale technik, urządzeń lub surowców tak, aby można byłoby wykorzystać je w domowym browarze. Niektórzy próbują zrobić mini instalacje RIMS, a przecież to taki mini browar. Może jakiś sposób skutecznej filtracji? Albo usprawnienie mycia i dezynfekcji butelek? Sporo jest tego.

    W załączeniu ciekawostka (może nie jest to już RIMS, ale kilka restauracji by to obsłużyło).

    Pozdrawiam
    B
    Attached Files
    BROWARZYCIEL
    Profesjonalnie o piwie na: http://www.browarzyciel.pl
    eventy dla firm

    Comment

    • Krzysztof
      Senior
      • 04-2001
      • 1689

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot
      Lubię "technikalia" ale dla ludzi

      Zapraszam do Warszawy do Bierhalle.
      Zobaczysz technikę splecioną z romantyzmem...
      Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
      www.twojmalybrowar.pl

      Comment

      • darko
        Senior
        • 06-2003
        • 2078

        #33
        O skutecznych metodach filtracji na forum już było nie raz, wystaczy poszperać. A co do mycia butelek - najlepiej płukać zaraz po opróżnieniu, niepotrzebne są wówczas żadne myjki

        Comment

        • Marcin_wc
          Senior
          • 09-2005
          • 2115

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Browarzyciel
          Poza tym uderzcie się w pierś i powiedzcie, czy nie dążymy (świadomie lub nie) do tego, by produkty naszych starań przypominały trochę te znane i dobre piwa „przemysłowe” (nazwy, etykiety, tajemnie wykradane receptury z browarów i ich adaptacja do warunków domowych)?
          Z twgo co wiem z relacji, to piwa robione przez wielu forumowiczów są o niebo lepsze niż te przemysłowe, dlatego raczej nie chcą osiągnąć jakości piw przemysłowych.


          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Browarzyciel
          Osobiście zainteresowało mnie użycie filtrów i ziemi okrzemkowej i ciekawy jestem jak można by było poprawić klarowność naszych piw przy użyciu tego lub innego sposobu.
          O tym bylo już na forum, jak o wielu innych rzeczach zawartych w tym artykule. Bylo też mówione, że jest to niemożliwe do przeprowadzenia w domowych warunkach, a nawet jeśli by było to nie ma nic za darmo, piwo klarowane przez przepuszczanie je pod dużym ciśnieniem przez filtry, czy ziemię okrzemkową jest jałowe, jak większość piw z dużych browarów.

          Comment

          • Krzysztof
            Senior
            • 04-2001
            • 1689

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc
            Z twgo co wiem z relacji, to piwa robione przez wielu forumowiczów są o niebo lepsze niż te przemysłowe, dlatego raczej nie chcą osiągnąć jakości piw przemysłowych.




            O tym bylo już na forum, jak o wielu innych rzeczach zawartych w tym artykule. Bylo też mówione, że jest to niemożliwe do przeprowadzenia w domowych warunkach, a nawet jeśli by było to nie ma nic za darmo, piwo klarowane przez przepuszczanie je pod dużym ciśnieniem przez filtry, czy ziemię okrzemkową jest jałowe, jak większość piw z dużych browarów.
            Drogi Kolego!
            Wszystkie piwa które są klarowne są klarowane przy pomocy filtrów z ziemią okrzemkową bez względu na wielkość browaru...
            Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
            www.twojmalybrowar.pl

            Comment

            • Marcin_wc
              Senior
              • 09-2005
              • 2115

              #36
              Drogi kolego!
              Nie wszystkie piwa są klarowane. Nie chodziło tylko o filtry z ziemią okrzemkową, ale raczej te kartonowe, co i tak nie zmienia głównego przesłania mojej wypowiedzi, że w domu tego nie da się zrobić i że piwo w porównaniu do domowego jest jałowe.

              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof
                Drogi Kolego!
                Wszystkie piwa które są klarowne są klarowane przy pomocy filtrów z ziemią okrzemkową bez względu na wielkość browaru...
                Nie wszystkie. Z tego co mi wiadomo, niektóre browary wprowadzają filtrację membranową bez uzycia ziemi okrzemkowej. Słyszałem, że wprowadzają to w browarze w Warce.

                Comment

                • Marcin_wc
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 2115

                  #38
                  I jeszcze jedna rzecz, w artykule jest mowa o filtracji, nie o klarowaniu.

                  Comment

                  • Krzysztof
                    Senior
                    • 04-2001
                    • 1689

                    #39
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc
                    Drogi kolego!
                    Nie wszystkie piwa są klarowane. Nie chodziło tylko o filtry z ziemią okrzemkową, ale raczej te kartonowe, co i tak nie zmienia głównego przesłania mojej wypowiedzi, że w domu tego nie da się zrobić i że piwo w porównaniu do domowego jest jałowe.

                    Kolego!
                    Twoja wypowiedź nie jest precyzyjna. DO czego zdniem kolegi mają służyć kartony?
                    Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                    www.twojmalybrowar.pl

                    Comment

                    • Krzysztof
                      Senior
                      • 04-2001
                      • 1689

                      #40
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darco112
                      Nie wszystkie. Z tego co mi wiadomo, niektóre browary wprowadzają filtrację membranową bez uzycia ziemi okrzemkowej. Słyszałem, że wprowadzają to w browarze w Warce.
                      W wypowiedzi chodziło mi o powszechność stosowania ziemi okrzemkowej jako materiału pomocniczego do filtracji piwa bez względu na wielkość browaru.

                      Oczywiście w Warce prcuje 1,5 roku instalacja do filtracji membronowej bez użycia ziemi okrzemkowej. Miałem okazję kilka dni temu goscić w "Bierhalle" ludzi, którzy opracowali tą technologię. Jednocześnie nalezy zaznaczyć ze nie jest to technologia powszechna. Według moich infrmacji takich instalacji jest 3-4 na świecie. Ta technologia to przyszłość...
                      Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                      www.twojmalybrowar.pl

                      Comment

                      • darko
                        Senior
                        • 06-2003
                        • 2078

                        #41
                        Kolega miał pewnie na myśli prasę firtacyjną, które kiedyś używane były powszechnie w browarach. Między 2 płyty (ramy) prasy wkłada się kartonowy lub azbestowy filtr.
                        Filty różnego typu z ziemią okrzemkową są jednak najczęściej używane.
                        Last edited by darko; 22-10-2005, 12:55.

                        Comment

                        • Krzysztof
                          Senior
                          • 04-2001
                          • 1689

                          #42
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc
                          I jeszcze jedna rzecz, w artykule jest mowa o filtracji, nie o klarowaniu.

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc
                          O tym bylo już na forum, jak o wielu innych rzeczach zawartych w tym artykule. Bylo też mówione, że jest to niemożliwe do przeprowadzenia w domowych warunkach, a nawet jeśli by było to nie ma nic za darmo, piwo klarowane przez przepuszczanie je pod dużym ciśnieniem przez filtry, czy ziemię okrzemkową jest jałowe, jak większość piw z dużych browarów.

                          W wypowiedzi odnosiłem się do powyższej wypowiedzi Kolegi. W wypowiedzi swej Kolega wymiennie stosuje terminy: klarowanie i filtracja zamiennie. Chciałem w swojej wypowiedzi zwrócić uwagę że przez ziemię okrzemkową filtruje sie piwo w browarach małych i dużych.
                          Co kolega prze termin jałowe? Czy chodzi o mikrobiologię czy o smak?

                          Jeżeli chodzi o smak to proszę zwrócić na browary restauracyjne w większości nie stosują filtracji piwa. Tam piwa są treściwe...
                          Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                          www.twojmalybrowar.pl

                          Comment

                          • Krzysztof
                            Senior
                            • 04-2001
                            • 1689

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darco112
                            Kolega miał pewnie na myśli prasę firtacyjną, które kiedyś używane były powszechnie w browarach. Między 2 płyty (ramy) prasy wkłada się kartonowy lub azbestowy filtr.
                            Filty różnego typu z ziemią okrzemkową są jednak najczęściej używane.

                            Mimo wszystko poczekam na odpowiedź zainteresowanego.
                            A jaki taki karton powinien być i do czego ma służyć?
                            Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                            www.twojmalybrowar.pl

                            Comment

                            • darko
                              Senior
                              • 06-2003
                              • 2078

                              #44
                              Piwo przefiltorwane przez filtr okrzemkowy nie jest idealnie klarowne, a juz na pewno nie jest jałowe pod względem mikrobiologicznym. Gdyby tak było, zaniechano by pasteryzacji.

                              Comment

                              • Marcin_wc
                                Senior
                                • 09-2005
                                • 2115

                                #45
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof
                                Kolego!
                                Twoja wypowiedź nie jest precyzyjna. DO czego zdniem kolegi mają służyć kartony?
                                Chodziło oczywiście o kartonowe filtry, zanim znowu szanowny Kolega raczy zadać takie pytanie prosze o postudiowanie tego tematu http://www.browar.biz/forum/showthre...ght=%BFelatyna

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎