Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browar Głodowo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Leonpraga
    Senior
    • 02-2005
    • 468

    browar Głodowo

    Myślę że niektórzy z Was mi pomogą szukam wiadomości o Browarze Głodowo i wszystkiego co z nim jest związane, oczywiście chodzi o skany, podaję kilka informacji które udało mi się zgromadzić.
    Głodowo
    Data powstania (1878)
    Browar w 1878 - 82 roku wyrabiający do 68 000 wiader piwa, zużywa do 3 000 korcy słodu i 7 000 funtów chmielu.
    W 1904/5/10 roku, Karol Pląskowski, zatrudniał 15 robotników, roczna produkcja piwa 29

    GŁODOWO maj., woj. Mazowieckie
    * Browar – wł. Karol Pląskowski (1878) -1878/88/9/90/2/3
    * Browar – wł. Karol Ignacy Pląskowski -1895
    * Browar – wł. Karol Pląskowski -1900/2/3/4/5/6/10/1/3/5
    * Browar – wł. Karol Jan Pląskowski -1918
    * Browar parowy „Głodowo” Karola Pląskowskiego S-rowie tel. 21 (1878) -1922/6
    * Browar, folw. Głodowo -1925
    * Browar Parowy – wł. Stanisław Gościcki tel. 21 -1926/7/8/9/30
    * Browar i Słod. „Głodowo” -1930/1
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Jestem prawie pewien ze kilka lat temu bylem ,,w terenie,, na poszukiwaniach sladow po tym browarze. Niestety - jako ze od roku jestem na banicji poza krajem- ulecialo mi juz z pamieci jakie byly efekty tych poszukiwan tzn gdzie jest to Glodowo. Jesli jest to miejscowosc polozona jakis kilometr na poludnie od trasy Warszawa-Gdansk (nie mam mapy Polski azeby poszukac) to po browarze nie ma juz sladow. Tzn po dlugiej rozpytce miejscowej ludnosci skierowano mnie do miejsca na terenie tejze miejscowosci (raczej wsi) gdzie bylo troche zachwaszczonych ruin jednak nie jestem na 100% przekonany iz byly to ruiny akurat zabudowan b. browaru Glodowo. Mozliwe iz mogly byc to ruiny Majatku Glodowo (np budynkow mieszkalnych) w sklad ktorego mogl wchodzic m.in. browar. Pobiezna eksploracja pomieszczen nie dala mi jakichkolewiek znalezisk. Pamietam tez ze jeden z mieszkancow sprzedal mi historyjke o rzekomo znalezionej jakies 10-20 lat temu we wsi (pokazal nawet konkretne miejsce) skrzyni zawierajacej m.in carskie etykiety wodczane (ale moze i piwne) z wytworni (browaru?) w Glodowie. Oczywiscie rzekome walory ,,gdzies zapodzialy sie,,. To chyba tyle informacji (a wlasciwie refleksji) jakie moge dodac w tym temacie. Troche dat historycznych (jak mniej wiecej- powyzsze) tego browaru mam w Polsce.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • Stolp
      Senior
      • 06-2002
      • 492

      #3
      reklama browaru jest tu:
      tutaj wszystko dla kolekcjonerów piwnych gadżetów...Poddziały: Giełda | Identyfikacja | Moje zbieranie

      Może Darek wie coś więcej ?
      Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
      Szukam
      e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
      https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        Tak. Chyba jednak dobrze skojarzylem. Darek ma ta reklame (a wlasciwie jej skan) od kolegi ktory nie jest zalogowany na browarze.Ciezko bedzie dorzucic tu jeszcze jakies njusy.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • darek99
          Senior
          • 04-2002
          • 2147

          #5
          W 1998 roku sprawdzając przedwojenne rozlewnie piwa we Włocławku dotarłem na ulicę Leona XIII nr.16 gdzie według spisu jakim dysponowałem mieściła się przed wojną rozlewnia piwa Wojcieszki który rozlewał piwo Strakacza ze Skierniewic , po zabudowaniach rozlewni Strakacza nie było śladu ale w centralnym miejscu podwórza jest wejście do piwnic które ma nad wejściem napisy świadczące że przed uruchomieniem rozlewni piwa Strakacza był tam skład piwa z browaru w Głodowie , od miejscowych dowiedziałem się że piwnice są bardzo wysokie i obszerne a w czasie kiedy tam byłem były wykorzystywane jako rupieciarnia przez lokatora z sąsiedniej kamienicy , herb mocno uszkodzony ale są widoczne zarysy jakiegoś zwierzaka za to medale które otrzymał browar zachowane w bardzo dobrym stanie , część napisów w dwóch językach też częściowo czytelne , gdyby ktoś z forumowiczów miał możliwość sprawdzenia jak wygląda dzisiaj to wejście do piwnic to proszę o info , minęło siedem lat.
          Attached Files
          Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
          Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
          skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
          Epikur z Samos.

          Comment

          • darek99
            Senior
            • 04-2002
            • 2147

            #6
            Foto 2.
            Attached Files
            Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
            Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
            skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
            Epikur z Samos.

            Comment

            • Leonpraga
              Senior
              • 02-2005
              • 468

              #7
              dalsze uzupełnienie danych o tym browarze

              W 1904/5/10 roku, Karol Pląskowski, zatrudniał 15 robotników, roczna produkcja piwa 29 700 rb., w 1910 zarządzającym browarem był Zygmunt Gołębiowski
              W 1913 roku, własność Karola Pląskowskiego, zatrudniał 18 robotników.
              W 1922 roku pod nazwą, Browar Parowy i Słodownia „Głodowo”, właścicielami są S-rowie, Karola Pląskowskiego, dyrektor Stanisław Pląskowski, obr 5 mil. mk., pracowników 15
              W 1926 roku pod nazwą, Browar Parowy i Słodownia „Głodowo”, właścicielami są S-rowie, Karola Pląskowskiego, Zarządcą browaru był Władysław Pląskowski, na stanowisku dyrektora zatrudniony był, Zygmunt Gołębiowski, kapitał zakładowy w owym czasie wynosił 250 000 zł., browar wytwarzał 10 000 hl. piwa i 300 ton słodu, przy produkcji było zatrudnionych 14 pracowników, zakład był wyposażony w machinę parową o sile 48 KM.

              Comment

              • Marcin76
                Senior
                • 11-2005
                • 235

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
                ...Darek ma ta reklame (a wlasciwie jej skan) od kolegi ktory nie jest zalogowany na browarze...
                Kolega już jest zalogowany na browarze i wszystkich wita!
                Wracając do tematu mogę tylko dodać że browar w Głodowie ( ok. 5 km od Lipna ) był najnowocześniejszym browarem w guberni płockiej, aczkolwiek nie największym. Od początku swojej działalności czyli od 1878 roku ( zakładając że jest to data założenia browaru, a nie przejęcia firmy przez Pląsowskiego lub wybudowania nowych zabudowań ) był napędzany maszyną parową co było wówczas rzeczą niespotykaną w „ wiejskich ” browarach i produkował piwa bawarskie, a w późniejszym okresie też porter i bok.
                W 1935 roku zawiesił działalność, a produkcji już nigdy nie uruchomiono.

                Comment

                • CROW
                  Junior
                  • 12-2008
                  • 7

                  #9
                  Witajcie! Jestem z Głodowa i jeżeli macie jakieś pytania odnośnie browaru mogę lub postaram się odpowiedzieć.

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    Witaj. Jestem z Pragi i jeżeli masz jakieś wiadomości o browarze w Głodowie to umieść je na forum a nie czekaj na pytania i nierób z historii tajemnicy, wszyscy chcemy ją poznać, Pozdrawiam.

                    Comment

                    • CROW
                      Junior
                      • 12-2008
                      • 7

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                      Witaj. Jestem z Pragi i jeżeli masz jakieś wiadomości o browarze w Głodowie to umieść je na forum a nie czekaj na pytania i nierób z historii tajemnicy, wszyscy chcemy ją poznać, Pozdrawiam.
                      Niestety moje wiadomość dotyczą raczej teraźniejszości. Posta napisałem na próbę bo zobaczyłem, że ostatni post pochodzi z 2005 roku i pomyślałem że osób zainteresowanych tym tematem może już nie być, o robieniu jakiejkolwiek tajemnicy nie ma tu mowy .

                      Wracając do tematu browar nadal stoi, znaczy to co z niego zostało czyli zadaszony budynek.
                      Tak jak pisaliście browar skończył ostatecznie działalność około roku 1934. Stała sobie do momentu kiedy to około roku 1940 wpadli Niemcy i zrobili sobie kwaterę. Od tego momentu zaplecze browaru się zmniejszało, co cenniejsze wywieziono a resztę zniszczono albo rozkradziono .
                      Po wojnie utworzono w Głodowie PGR i budynki browaru były wykorzystywane jako magazyn .
                      lata 80: pałac jak i browar zostały bez właściciela
                      lata 90 : pałac, park i browar kupuje i remontuje ścigany listem gończym Dariusz P.


                      Pamiętam jak w latach 90 przy okazji remontu pałacu zeszłem do piwnic pałacu i znalazłem podziemne przejście które prowadziło właśnie do browaru. Podobno obecnie jest one zamurowane.

                      sorki za pokrętny i czasami "wyrywany" tekst ale jestem w pracy i mam mało czasu, jak będzie go więcej na pewno się odezwę.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Crow , aż automatycznie pojawia się prośba o wspołczesne zdjęcia , fotodokumentację tego co jeszcze zostało z zabudowań zanim nasz ścigany listem gończym właściciel-milusiński zburzy to do końca wszak zapewnie prawo ma on głęboko w )( i jeśli nawet zabudowania są zabytkiem nie bedzie się wahał je zniszczyć. Interesuje mnie to tym bardziej iż sam szukałem kilka lat temu tego browaru i ruiny do ktorych nakierowali mnie "lokalsi" nie upewniły mnie w 100 procentach iż był to dawny browar.
                        Pytanie do Ciebie Crow : czy słyszałeś o jakimś znalezieniu w Głodowie owej skrzynki zawierajacej carskie etykiety wódczane o czym to napisałem w 2 poście w tym temacie. Jestem rownież sceptyczny co do tej sensacji.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • CROW
                          Junior
                          • 12-2008
                          • 7

                          #13
                          Dziś wyjeżdżam na Śląsk do żony i córeczki ale jak wrócę na pewno daj zdjęcia browaru i pałacu.
                          Odnośnie skrzynki to niestety nic nie słyszałem, ale zapytam babci jej ojciec a mój pradziadek pracował u ówczesnego dziedzica czyli Pląskowskiego.
                          Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

                          Comment

                          • madas10
                            Junior
                            • 05-2009
                            • 4

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                            Myślę że niektórzy z Was mi pomogą szukam wiadomości o Browarze Głodowo i wszystkiego co z nim jest związane, oczywiście chodzi o skany, podaję kilka informacji które udało mi się zgromadzić.
                            Głodowo
                            Data powstania (1878)
                            Browar w 1878 - 82 roku wyrabiający do 68 000 wiader piwa, zużywa do 3 000 korcy słodu i 7 000 funtów chmielu.
                            W 1904/5/10 roku, Karol Pląskowski, zatrudniał 15 robotników, roczna produkcja piwa 29

                            GŁODOWO maj., woj. Mazowieckie
                            * Browar – wł. Karol Pląskowski (1878) -1878/88/9/90/2/3
                            * Browar – wł. Karol Ignacy Pląskowski -1895
                            * Browar – wł. Karol Pląskowski -1900/2/3/4/5/6/10/1/3/5
                            * Browar – wł. Karol Jan Pląskowski -1918
                            * Browar parowy „Głodowo” Karola Pląskowskiego S-rowie tel. 21 (1878) -1922/6
                            * Browar, folw. Głodowo -1925
                            * Browar Parowy – wł. Stanisław Gościcki tel. 21 -1926/7/8/9/30
                            * Browar i Słod. „Głodowo” -1930/1
                            Witaj .
                            Na stronkę tą trafiłem zupełnie przypadkowo gdyż szukałem informacji o Głodowie a raczej byłem ciekaw czy w ogóle sa jakies informacje o miejscowości w której się wychowałem.
                            Jako dziecko bardzo dużo czasu spędzałem w miejscowym parku i w ruinach pałacu który się znajduje na jego terenie.
                            W podziemiach pałacu znajdują się korytarze konkretnie wiadomo mi o dwóch.Jeden z nich prowadził do parku a swój wylot miał tak mniej więcej w środku tegoż parku i wnim często się bawiliśmy.Drugi był niestety zamurowany i niestety nie wiem dokąd prowadził z opowiadań starszych ludzi w tym i mojej zmarłej już babci wiem tylko tyle że przechodził podobno pod stawem w parku a wyjście jego było gdzieś skrzętnie ukryte poza terenem parku.W tym pierwszym tunelu była taka ,,odnoga''też zamurowana ale jak by przeanalizować kierunek w który odchodziła to rzeczywiście mogła prowadzić do browaru.
                            Z opowiadań babci wiem że browar funkcjonował cały czas do chwili gdy niemcy opanowali tą małą wieś.Babcia twierdziła że rozebrali oni całą aparaturę i maszynę parową na części i wywieźli.Natomiast w czasie gsy w Polsce powstawały PGR-y w tym również w Głodowie ze względu na obszar ziem rolnych jakie tam się znajdują browar został przeznaczony na magazyn pasz i nawozów sztucznych.Jako dziecko również dość często biegało się po tych magazynach ,szczególnie upodobaliśmy sobie część umieszczoną częściowo w ziemi tzw piwnice które nie były zagospodarowane.Prawdą jest że jakieś 20 parę lat temu ktoś znalazł rzeczy pochodzące z tegoż browaru.Niejaki Pan Sztuczka bądź Sztuczyński znalazł butelkę piwa z charakterystycznym porcelanowym kapslem i nie etykietą a z napisem wytłoczonym w szkle butelka była podobno koloru brązowego.Natomiast mój dawny kolega z którym niestety już od kilkunastu lat nie mam żadnego kontaktu znalazł część takiej samej ale zielonej butelki z fragmentem napisu u góry ,,war'' na dole ,,owski''.Przy budynku tegoż browaru znajdował się niewielki staw być może powstał na potrzeby browaru ale teraz już chyba zasechł bo jak jeszcze mieszkałem w Głodowie to zaczął wysychać.Właśnie w tym stawie kolega znalazł fragment tej butelki,myślę że gdyby go dokładniej przeszukać to pewnie nie jeden ciekawy przedmiot by się znalazło.Istnieje także legenda że gdy wojska niemieckie wchodziły do Głodowa to dziedzic Pląckowski ukrył gdzieś w parku kosztowności ale chyba nikt nigdy ich nie szukał chociaż by dlatego że nie wiadomo czy to prawda.Podobno o miejscu tym było wiadomo Panu Kilińskiemu który był ogrodnikiem u dziedzica ale tajemnice zabrał ze sobą do grobu.Co do tej pierwszej butelki to mama moja postara się dowiedzieć czy Ten Pan jest jeszcze posiadaczem tejże butelki gdz będę wiedział coś więcej na pewno się jeszcze odezwę.Ja od 13 lat mieszkam w Toruniu ale w Głodowie jestem dość często ze względu na rodzinę która tam mieszka a przy okazji odwiedzam też stare kąty.Najbliższy termin w którym tam będę to z całą pewnością lipiec.Zrobię wtedy kilka aktualnych zdjęć i postaram się przesłać.A narazie to tyle co pamiętam jak sobie przypomnę coś więcej to z całą pewnością o tym napiszę a na razie pozdrawiam gorąco.

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              #15
                              Madas , w Polsce jest minimum 9 miejscowości o nazwie Głodowo http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82odowo
                              Z tego co wiem miejscowość z browarem to któraś z 2 w woj. kujawsko-pomorskim (wcześniej zakładałem że w woj. mazowieckim). Czy możesz tutaj oficjalnie rozwiać wątpliwości o którą chodzi ?
                              Piszesz o bardzo ciekawej butelce , nieznanej do tej pory kolekcjonerom. 3mam Cię za słowo i zakładam że jej zdjęcie niebawem tutaj zamiescisz. Chodzi o to że na naszym forum już nieraz pojawiali się nowi forumowicze obiecujący zamieścić ciekawe zdjęcia lub informacje i słuch po nich ginął czego dobry przykład masz w poście kolegi Crow'a.
                              Wcześniej pisałem tutaj iż spotkałem się z miejscową plotką o znalezieniu jakiejś skrzynki z carskimi etykietami wódczanymi. Dementuje : dotyczyło to faktycznie miejscowości w kierunku na północny-zachód od Warszawy w której wcześniej byl browar ale nie chodziło na pewno o Głodowo.
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎