Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy ktoś stale nie zaciera

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kloss
    Senior
    • 03-2003
    • 2526

    Czy ktoś stale nie zaciera

    Warzę piwo bodajże od dwóch lat aczkolwiek dość powoli.Długo opierałem się w całości na brewkitach.Od roku używam niechmielonego ekstraktu i sam chmielę/co oczywiście nie jest żadną rewelacją/.Nie zacieram i nie zamierzam zacierać z różnych względów.Właściwie wszyscy po kilku warkach zacierają.Czy jest ktoś,kto nie zamierza się rozwijać i zacierać.
  • kentaki
    Senior
    • 10-2002
    • 452

    #2
    Warki z ekstraktów + własne chmielenie również mogą przynieść wiele satysfakcji, zarówno podczas tworzenia jak i spożycia. Można miksować ekstrakty (brewkity) + dodatki, stosować różne gatunki chmielu i eksperymentować z ich użyciem, a wszysto to by zyskać na czasie i jak najmniejszym kosztem wydzierżawić kuchnię (od żony, matki, kochanki...). Uważam że piweczka z ekstraktów pomimo zwiększonych kosztów surowców (choć można trafić na niezłe promocje) przy minimalnych kosztach sprzętowych, można uznać za niezły kompromis pomiędzy piwami z "fabryk" a własnoręcznie zacieranymi i warzonymi produktami domowych browarów (które nieukrywajmy nie zawsze, zwłaszcza początkującym piwowarom, muszą się udać). Nieważne jak warzymy piwo, ważne by smakowało i dało się wypić, czego Wszytkim piwowarom domowym i sobie życze. Smacznego.

    Comment

    • WES
      Senior
      • 11-2003
      • 111

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kloss
      Czy jest ktoś,kto nie zamierza się rozwijać i zacierać.
      Cały czas zamierzam się rozwijać i nie zamierzam zacierać.
      -
      Wspiera i rozwija Piwowarstwo Amatorskie

      Comment

      • Wielki_B
        Senior
        • 02-2005
        • 1968

        #4
        Sam jestem ciekaw czy "Ktoś stale nie zaciera". Myslę, że powinieneś swoje dokonania zamieszczać w "Twoim warzeniu", bo z pewnością jest o czym pisać! Sam z chęcią poczytam.
        Gama mozliwości przy warzeniu piwa na bazie ekstraktów jest ogromna! A przy tym mało pracochłonna.
        Nie powinno się jednak pozostawać jedynie na kwestiach chmielenia. Rodzaj i jakość uzyskanego piwa, tak jak przy piwach zacieranych, reguluje głównie rodzaj użytych drożdży i temperatura fermentacji. Poza tym, jeśli pomyśleć, że podczas podgrzewania wody potrzebnej do rozpuszczenia ekstraktu, mozna do niej wrzucić w siateczce wszelakie niezacieralne słody karmelowe (czy palone), to od razu oczy szerzej sie otwierają.

        Jednak takie piwowarstwo jest de facto "półpiwowarstwem", bowiem największą harówę (i to ona potem tyle kosztuje + koszty odparowania wody, abyś mógł kupić brzeczkę w niewielkiej puszce zamiast 20-litrowego baniaka) odwalają za "półpiwowara" wytwórnie ekstraktów. A tam nie masz już wpływu na sposób uzyskiwania brzeczki. Jest to istotny, aczkolwiek myślę że drugorzędny element piwowarstwa. Moim zdaniem, dla uzyskania dobrego piwa ważniejsze są temperatury fermentacji i dojrzewania, niż temperatury zacierania.

        A domowych piwowarów przed warzeniem z ekstraktów powstrzymują bardziej koszty niż pedantyczna skłonność do uwarzenia piwa z aptekarsko wycelowaną ilością cukrów, dekstryn itd.

        Zatem - zakładaj temat "Piwo Klossa"!

        Comment

        • cyborg_marcel
          Senior
          • 03-2003
          • 3467

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
          A domowych piwowarów przed warzeniem z ekstraktów powstrzymują bardziej koszty niż pedantyczna skłonność do uwarzenia piwa z aptekarsko wycelowaną ilością cukrów, dekstryn itd.
          Pomijając kwestie finansowe, ja np. bardzo lubię coś stworzyć od początku, od podstaw - dlatego też do swoich pierwszych piw nie użyłam ekstraktów. (Ale to tylko pracoholizm przeze mnie przemawia.) Zacieranie sprawia mi przyjemność
          Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

          Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyborg_marcel
            Zacieranie sprawia mi przyjemność
            Ja mam to samo Jak to kiedyś stwierdził Krzysiu na swój temat " Doszedłem do etapu, w którym wolę warzyć piwo, niż je pić" i choć na 100% jest w tym sporo przesady, ale niejako oddaje również moje odczucia co do procesu warzenia z zacieraniem
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • iron
              Senior
              • 08-2002
              • 6703

              #7
              No i te zapachy już w trakcie śrutowania, a osiągające apogeum w czasie zacierania - niebo w nozdrzach A na deser skarpetki w czasie chmielenia

              Jak warzymy, to przypominają mi się piękne czasy, kiedy jeszcze istniały Browary Warszawskie i takie zapachy miałem za oknem niemal codziennie Ech, nostalgia mnie ogarnęła - latka lecą
              bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
              Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
              Rock, Honor, Ojczyzna

              Comment

              • kangurpl
                Senior
                • 03-2002
                • 2660

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WES
                Cały czas zamierzam się rozwijać i nie zamierzam zacierać.
                I kto to pisze
                Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                Comment

                • kloss
                  Senior
                  • 03-2003
                  • 2526

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyborg_marcel
                  Pomijając kwestie finansowe, ja np. bardzo lubię coś stworzyć od początku, od podstaw - dlatego też do swoich pierwszych piw nie użyłam ekstraktów. (Ale to tylko pracoholizm przeze mnie przemawia.) Zacieranie sprawia mi przyjemność
                  Kwestie finansowe w zasadzie mam w nosie.Inaczej raczyłbym się najtańszym piwem z "Leader Price".Piwo robię dla przyjemności-myślę,że jak wszyscy.
                  To,że nie zacieram nie wynika z awersji do tego procesu.Po prostu brak mi czasu i warunków/szeroko pojętych/
                  Generalnie poszukuję psychicznego wsparcia niemal sam pośród zacierającej braci.

                  Comment

                  • Wielki_B
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 1968

                    #10
                    Ostatnio zrobiłem parę warek na bazie ekstraktów. To u mnie takie przerywniki pomiędzy zacieraniem.
                    I tak:
                    warka #22 Szybki Kozioł jest moim zdaniem rewelacyjna. Do tego stopnia, że pozostało mi bodajże 4-5 butelek i absolutnie nikomu tego piwa nie daję, choć czasem rozrywa mnie, żeby się pochwalić! A warzone było zupełnie niedawno, tyle że z jednej puszki ekstraktu 1,8 kg.

                    warka, chyba # 24, Milk Stout Bałtycki stoi sobie na f. wtórnej. Niestety, nie mogę wiele o niej napisać, bo nawet nie kosztowałem kropelki. Niedługo to nadrobię.

                    Zresztą zerknij sobie na "Piwo Wielkiego_B".

                    Comment

                    • WES
                      Senior
                      • 11-2003
                      • 111

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kloss
                      Generalnie poszukuję psychicznego wsparcia niemal sam pośród zacierającej braci.
                      Nie przejmuj się. Nie jesteś osamotniony.
                      Nawet najbardziej zatwardziali zacieracze, od czasu do czasu (a czasami nawet dość często) używają ekstraktów słodowych nachmielonych i nienachmielonych.
                      -
                      Wspiera i rozwija Piwowarstwo Amatorskie

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎