Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

St. Bernard, Grottenbier

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Borysko
    Senior
    • 02-2004
    • 1144

    St. Bernard, Grottenbier

    Jedno z moich trofeów nabytych podczas służbowej wizyty w Holandii ("zahaczyłem" o klasztor Achel i tamtejszy sklep z piwami). Kosztowało 1,12 Eur + 0,1 kaucji za 0,33 l.
    Piwo zawiera 6,5% alk. Kolor ciemny, brązowy z czerwonymi przebłyskami. Pianka drobnoziarnista i wysoka, z czasem opada do delikatnej kołderki. Nagazowanie odrobine za małe dla mnie - belgijskie piwa mają zwykle więcej CO2.
    Zapach intensywny. Na początku drożdżowy, przechodzący w zapach ciemnych i kwaśnych owoców oraz słodowy.
    Smak to toffi, słodowość, karmelowość, posmaki miodowe z cieniem ciemniejszych słodów zrównoważone wyraźną goryczką chmielową. Średnio pełne. Posmak długi, wytrawny, goryczkowo - ziołowy.
    Opakowanie bardzo estetyczne - smukła buteleczka 0,33 l, etykiety niebiesko-białe, w stylu starej ryciny. Kapsel niebieski metalik
    Podsumowując - piwo poprawne, choć bez zachwytów. Jak na Belgię ocena 4-. Nieco za mało urozmaicony smak i zapach, za słabe nagazowanie.
  • Borysko
    Senior
    • 02-2004
    • 1144

    #2
    Jeszcze strona browaru. Zapomniałem dodać, że podobno piwo to stworzył Pierre Celis, ten gość, który reaktywował białe pszeniczne belgijskie piwo. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi.
    Attached Files

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19159

      #3
      U mnie dość mętne (nalałem mimo wszystko z osadem), ciemne, brunatne piwo. Aromat przyjemny, ale nie potrafię nazwać - czy toffi?? nie wiem. Nagazowanie słabe, przez co piana szybko zniknęła do śmiesznych resztek. W smaku z lekka wyczuwalny kwaskowy posmaczek, goryczka (w porównaniu do Hommela) łagodna, acz zauważalna. W miarę picia wyraźniej czuć ciemne słody i to od nich ta goryczka. Od początku czuć za to drożdże. Smakowało, ale za taką cenę chyba nie powtórzę...
      Zakupione w brasserie.pl. But. 0.33 litra jak u przedmówcy.

      Comment

      • zgroza
        Senior
        • 03-2008
        • 3597

        #4
        0,75 l z korkiem na dwóch, 6,5%
        piana: smaczna, gęsta, trwała (po wypiciu na dnie został kożuszek)
        gaz: za dużo, piwo "wyszło" z butelki
        kolor: pomarańczowobrązowy, mętny
        zapach: chmielowo-owocowy
        smak: raczej gorzkawe, nuty palono-owocowo-kwaskowe
        Lotna ekspozytura browaru

        Też Was kocham.

        Comment

        • sibarh
          PremiumUżytkownik
          • 01-2005
          • 10384

          #5
          Piwo:
          Attached Files
          2800 nowe piwa opisałem na forum
          Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
          Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

          Comment

          • Kwadri
            Senior
            • 10-2009
            • 1216

            #6
            Grottenbier

            Kolor: Brunatny z bordowymi przebłyskami, mętny.
            Piana: Wysoka, drobnobąblowa. Szybko się dziurawi i opada do półcentymetrowej kołderki. Pod koniec tylko pierścień.
            Zapach: Przyjemny i początkowo intensywny. Drożdże zmieszane ze słodem, sprawiają że jest nieco słodki. W tle przyprawy i trochę karmelu.
            Smak: Początek kwaskowy, później dociera ziołowa goryczka. Zostawia ziołowo-przyprawowy, gorzki posmak. Raczej lekkie, orzeźwiające. Dobre, ale nie zachwyciło mnie.
            Wysycenie: Średniowysokie, jak na belgijskie raczej niewysokie.
            Opakowanie: Jak na fotce sibarha.
            www.lkschmielowice.futbolowo.pl

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎