Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

"Stary Kraków"-browar restauracyjny czy tylko restauracja?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    "Stary Kraków"-browar restauracyjny czy tylko restauracja?

    W związku z moim tworzeniem ankiety kolekcjonerskiej mam pytanie: czy "Browar Stary Kraków" to browar restauracyjny warzący WŁASNE PIWA czy tylko restauracja sprzedająca i dystrybuująca piwa browaru Relakspol pod własnymi markami ? Ja mam informacje iż są to piwa browaru Relakspol ale mogę się mylić gdyż jako że od ponad roku praktycznie jestem za granicą - tracę orientację w naszym rynku piwnym...
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • Maggyk
    Szara Adminiscjencja
    • 05-2004
    • 5615

    #2
    Jeśli to cos pomoże dyskusja na temat Browaru Stary Kraków toczyła się tutaj. A tu jest jego strona internetowa.
    Last edited by Maggyk; 23-12-2005, 16:59.
    Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
    Piwo domowe -
    Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

    Reklama w BROWARZE
    PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      hmmm.... cytuje ze strony www browaru "(...)Browar Stary Kraków kontraktuje produkcję swoich piw w profesjonalnym browarze krakowskim - Relakspol. Relakspol udostępnia linie technologiczna a Browar Stary Kraków używajac swoich receptur, składników i technologii warzenia, warzy piwa typu ale metoda górnej fermentacji.(...)"
      Ja to rozumiem iż jednak piwo jest warzone w Relakspolu gdyż slowo "kontraktuje" można chyba zrozumieć jako "zamawia". Pozatym browar Relakspol - o ile wiem - znajduje sie na peryferiach Krakowa a (browar) Stary Kraków jest raczej w centrum(na starówce) miasta. Nawet jeśli produkcją zajmuja sie pracownicy Starego Krakowa to piwo jest warzone w Relakspolu. Dla mnie kluczowym jest MIEJSCE PRODUKCJI a z postów forumowiczów i strony browaru wynika ze jest ono w browarze Relakspol i dlatego jestem za zaliczeniem podstawek Stary Kraków do browaru Relakspol. Sam już nie wiem Co o tym sadzicie ?
      Od razu w tym poście dołącze pytanie: czy dotychczasowa rozlewnia Jako z miejscowosci Kokanin została browarem ? Tak by wynikało z zacytowanego jedenego artykułu z prasówki 12.2005 chociaż nazwa Kokanin jest tam przekręcona. Zresztą podobno na etykietach z Jako pojawil sie napis "Browar Jako" lub "Browar Kokanin".
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Makaron
        Senior
        • 08-2003
        • 2107

        #4
        Jak dlamnie to "Browar Stary Krakow" to nowa marka istniejacego juz browaru Relaksopol.Gorna polka.
        "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

        Comment

        • cielak
          Senior
          • 03-2004
          • 2890

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron
          Jak dlamnie to "Browar Stary Krakow" to nowa marka istniejacego juz browaru Relaksopol.Gorna polka.
          Błąd.
          Browar Stary Kraków to całkiem co innego niż Relakspol. Wspólne mają tylko miejsce warzenia.(warzą na sprzecie Relakspolu). Właściciel Relakspola wynajmuje browar panu J. a on na swojej recepturze, drożdżach i innych surowcach warzy swoje piwko pod swoją nazwą. Sam je rozprowadza, sam znalazł sobie knajpki w których leją jego piwa i raczej nie chce by wiązano go z relakspolem i jego wyrobami, bo to inna półka i jakość.
          zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

          Comment

          • Makaron
            Senior
            • 08-2003
            • 2107

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cielak
            Błąd.
            Sprzet Relaskopolu = Browar . Warzenie piwa na sprzecie Relaksopolu dla mnie rowna sie z warzeniem W browarze Relaksopol. Pod inna marka. Inny wasciciel marki, ktory ma swoja siec dystrybucji i administracji.
            "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

            Comment

            • Shlangbaum
              Senior
              • 03-2005
              • 5828

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron
              Sprzęt Relaskopolu = Browar . Warzenie piwa na sprzęcie Relaksopolu dla mnie równa się z warzeniem W browarze Relaksopol. Pod inna marką. Inny waściciel marki, który ma swoją sieć dystrybucji i administracji.
              W takim samym razie puszkowego Racibora robi Imielin

              Druga sprawa to to, że jest to osobna firma , mająca osobną koncesję i osobno płaci ona akcyzę, to jest istotne a nie czyj jest budynek. Budynek też nie należy do Relakspola tylko do pana Siudka, tym samym tropem można by powiedzieć, że nie ma browaru Relakspol.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
              Ja to rozumiem iż jednak piwo jest warzone w Relakspolu gdyż słowo "kontraktuje" można chyba zrozumieć jako "zamawia".
              Kontraktuje, to znaczy w tym wypadku "dzierżawi sprzęt". Pan T.J. nie zamawia piwa u pana Siudka, sam je robi.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
              Pozatym browar Relakspol - o ile wiem - znajduje sie na peryferiach Krakowa a (browar) Stary Kraków jest raczej w centrum(na starówce) miasta. Nawet jeśli produkcją zajmuja sie pracownicy Starego Krakowa to piwo jest warzone w
              Błąd. Po pierwsze stary Browar Kraków (ten leży w centrum faktycznie i nie działa) to nie to samo co browar Stary Kraków. To dwie zupełnie inne rzeczy. I nie ważne gdzie leży tylko co robi - piwo - i dlatego jest to browar.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
              Dla mnie kluczowym jest MIEJSCE PRODUKCJI a z postów forumowiczów i strony browaru wynika ze jest ono w browarze Relakspol i dlatego jestem za zaliczeniem podstawek Stary Kraków do browaru Relakspol.
              Najważniejsze jest kto zamawia podstawki. Podstawki zamawia firma, która nazywa się browar Stary Kraków a nie firma Relakspol.

              Zameilujcie do obecnego na forum właściciela Starego Krakowa (login SmoczaGlowa) i sami go o to zapytajcie zamiast zastanawiać się "jak zaliczyć"

              Krakowski Konkurs Piw Domowych !

              Comment

              • adam16
                Senior
                • 02-2001
                • 9865

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
                W takim samym razie puszkowego Racibora robi Imielin
                No co Ty - tylko puszkuje - to zupełnie inna sytuacja.
                Browar Hajduki.
                adam16@browar.biz
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                Comment

                • adam16
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 9865

                  #9
                  Tak zupełnie serio to nie ma problemu - warzenie w to samym miejscu, te same urządzenia = ten sam browar. Gdybym miał jakieś etykiety z w ten sposób funkcjonującego browaru, byłyby zaliczane do tego samego browaru, najpewniej posegregowane tylko w osobnym dziale.
                  Last edited by adam16; 25-12-2005, 22:00.
                  Browar Hajduki.
                  adam16@browar.biz
                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                  Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    ja sie tylko przygladam powyższej polemice i chyba już wiem jak ostatecznie zlicze te podstawki ale jeszcze popatrze na następne opinie Forumowiczów
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • Marusia
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 20211

                      #11
                      Mam wrażenie, że Schlangbaum przystępnie wytłumaczył, o co chodzi. Osobiście nie rozumiem, jak można przypisywać to piwo pod browar Relakspol, skoro dzierżawione są tam tylko pomieszczenia i sprzęt??
                      U mnie (czyli w moim browarze) dwa razy warzył piwo Naczelnik, nie zmienia to faktu, ze samo piwo, mimo, ze warzone przy użyciu mojego sprzętu, z moich produktów, jest jego dziełem. Dla mnie "browar" to receptura i wytwór, a nie sprzęt i budynek.
                      www.warsztatpiwowarski.pl
                      www.festiwaldobregopiwa.pl

                      www.wrowar.com.pl



                      Comment

                      • MarcinKa
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 2729

                        #12
                        Co do Jako to faktycznie zaczęli podpisywać piwa jako producent. Mój Hubert Pils jest podpisany: "Wyprodukowano w certyfikowanym ... przez: Jako Kokanin 44, 62-817 Żelazków". Ale jeśli chcesz poczytać więcej to tu: http://browar.biz/forum/showthread.php?t=41651.
                        Jeśli zaś chodzi o Stary Kraków to sprawa jest ciekawa, precedensowa i kontrowersyjna. To prawda, że SK brakuje kluczowego atrybutu - browaru (fizycznie), ale podpisywanie go pod hurtowych odbiorców w rodzaju Kiper (dawniej), Jako (chyba nadal), czy Bomark też jest naginaniem faktów. Nie słyszałem żeby Kiper wypożyczał sprzęt w Broważe Północnym, albo Jako w Belgii. Oni kupowali piwo, rozlewali i dawali swoje opakowanie firmowe. Stary Kraków je waży. Dodatkowo to co warzy nie ma nic wspólnego z ty co warzy Relakspol. W przypadku Północnego czy Belgii sądzę, że to powo miało różne imie. Mam pytanie do oponentów. Czy jak by mój kolega z Krakowa pozwolił mi uwarzyć u niego piwo to na forum miał bym go firmować jego browarem domowym?
                        Jak wynika z moich wywodów jestem zwolennikiem istnienia Browaru Stary Kraków. Są browary duże, małe, resteuracyjne, proponuję wprowadzić pojęcie browaru bezdomnego. A wszystkim 100% browarom życzę takich produktów jak Amber ze SK.
                        To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

                        Comment

                        • Cooper
                          Senior
                          • 11-2002
                          • 6055

                          #13
                          O ile to możliwe chciałbym poznać opinie na ten temat kolegi Benego (jako autora katalogu podstawek) i kolegi Masumi'ego (jako chyba najbardziej znanego mi kolekcjonera etykiet z Krakowa). Opinie pozostałych Forumowiczów mających coś do powiedzenia w tej kwestii sa nadal mile widziane.
                          Kryteria klasyfikacji Marusi ("receptura" "wytwór") wydają mi się bardziej sentymentalne niż praktyczne. Zwłaszcza teraz gdy wiele nowo powstalych browarów przypisuje sobie dawne receptury które nigdy do nich nie należały. (wg takich np kryteriów piwo Frater trzeba by liczyć jako piwo ze Szczyrzyca a nie z Kielc a piwo np Krolewskie nadal warzone było by w Warszawie a nie w Warce...).
                          Bardzo trafna wydaje mi sie krótka opinia Makarona ("Nowa nazwa br Relakspol" - choć wiem ze rownocześnie funkcjonują obie firmy). Taka polityka browaru wydaje mi sie bardzo sensowna. Browar Relakspol warzy tanie (nie mówie że złe) i "ekonomiczne" piwa po okolo 2 zeta w starych butelkach typu euro dla masowego i niezamożnego klienta a FIRMA Browar Stary Krakow W BROWARZE RELAKSPOL - piwa wyższej klasy (z gornej półki - jak pisze Makaron) dla klienta bardziej zamożnego w lepszym opakowaniu (przy czym słowa "opakowanie" nie należy rozumieć tu doslownie gdyż wątpię ażeby piwo to było butelkowane i etykietowane) i sprzedaje w "dobrym" i prestiżowym miejscu jakimi sa puby w centrum Krakowa (bo ze strony www browaru wynika że nawet nie jest to konkretny pub o nazwie Browar Stary Krakow ) tylko kilka wspólpracujących lokali. Taka polityka pozwala browarowi Relakspol na objęcie dwoch rynkow piwa (tanie masowe piwa "dla ludu" i piwa wyższej klasy podawane jedynie w pożadnych lokalach). Masowy klient nie ma pojęcia iż pije piwo - jak by nie było - warzone w browarze Relakspol zresztą nawet My - kolekcjonerzy wnikający w takie kwestie - nie wiemy jak to jednogłośnie zaklasyfikować...
                          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                          Comment

                          • abernacka
                            Senior
                            • 12-2003
                            • 10837

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
                            (...)Zwłaszcza teraz gdy wiele nowo powstalych browarów przypisuje sobie dawne receptury które nigdy do nich nie należały. (wg takich np kryteriów piwo Frater trzeba by liczyć jako piwo ze Szczyrzyca a nie z Kielc a piwo np Krolewskie nadal warzone było by w Warszawie a nie w Warce...).
                            (...)

                            I te stwierdzenie powinno zakończyć tą dyskusję.
                            Piwna turystyka według abernackiego

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
                              Browar Relakspol warzy tanie (nie mówie że złe) i "ekonomiczne" piwa po okolo 2 zeta w starych butelkach typu euro dla masowego i niezamożnego klienta a FIRMA Browar Stary Krakow W BROWARZE RELAKSPOL - piwa wyższej klasy (z gornej półki - jak pisze Makaron) dla klienta bardziej zamożnego w lepszym opakowaniu (przy czym słowa "opakowanie" nie należy rozumieć tu doslownie gdyż wątpię ażeby piwo to było butelkowane i etykietowane) i sprzedaje w "dobrym" i prestiżowym miejscu jakimi sa puby w centrum Krakowa (bo ze strony www browaru wynika że nawet nie jest to konkretny pub o nazwie Browar Stary Krakow ) tylko kilka wspólpracujących lokali. Taka polityka pozwala browarowi Relakspol na objęcie dwoch rynkow piwa (tanie masowe piwa "dla ludu" i piwa wyższej klasy podawane jedynie w pożadnych lokalach).
                              Tak, miałbyś rację, gdyby nie to, że to są dwa osobne podmioty i krzywdzącym jest przypisywanie sukcesu Smoczego piwa Relakspolowi, który tylko wydzierżawił lokal i sprzęt! Uwarunkownia prawne się dla was nie liczą??

                              P.S. Porównanie wykorzystywania cudzej renomy do reklamowania produktu: vide: Frater) do Browaru Stary Kraków są conajmniej nie na miejscu, napijcie się tego piwa, to może zrozumiecie, o co chodzi
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎