Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Porter z browamatora - proszę o radę

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopt
    Member
    • 11-2005
    • 44

    Porter z browamatora - proszę o radę

    Witam, przymierzam się do uwarzenia portera z zestawu surowców z Browamatora:
    Skład zestawu Porter:
    - słód pilzneński 3,6 kg (śrutowany)
    - słód karmelowy ciemny 0,2 kg (śrutowany)
    - słód barwiący 0,2 kg (śrutowany)
    - chmiel goryczkowy Marynka 25g (granulat)
    - chmiel aromatyczny 50 g (granulat)
    - drożdże Safale S-04 11,5g
    - wskazówki do warzenia.
    Niestety wskazówki do warzenia są bardzo niedokładne. Napisano jedynie, że należy zacierać w takiej a takiej temperaturze, a 10 min przed końcem zacierania dodać słód barwiący. Niestety bez informacji ile trwa w tym wypadku zacieranie nie dowiem się kiedy to jest "10 minut przed końcem" :-) Nie wiem też, czy robić dodatkowo przerwę białkową.
    Na domiar złego słody nie zostały podpisane, a ja jako początkujący nie jestem w stanie odróżnić słodu barwiącego, który dodaje się na końcu od słodu karmelowego. Bardzo proszę o informację, który jest który. Dodam, że jest ich objętościowo tyle samo, z tym, że jeden jest bardzo ciemny, a drugi trochę jaśniejszy.
    Bardzo proszę o radę i wyrozumiałość,
    Pozdrawiam
  • dkrasnodebski
    cymbał
    • 05-2003
    • 2316

    #2
    Ten trochę jaśniejszy to ciemny karmel.
    Zakład Piwowarstwa Domowego BRODAREK

    www.radoslawstolar.pl

    Comment

    • kopt
      Member
      • 11-2005
      • 44

      #3
      Serdecznie dziękuję! Czekam na poradę co z tym zacieraniem :-)

      Comment

      • dkrasnodebski
        cymbał
        • 05-2003
        • 2316

        #4
        Nie widziałem tej instrukcji ale podejrzewam, że chodzi o to żebyś dodał słód barwiący 10 minut przed końcem drugiej przerwy. Chociaż rzeczywiście jest to trochę mało precyzyjne bo co jeśli próba jodowa jest pozytywna i trzeba przedłużyć drugą przerwę.
        Ja osobiście dodaję słód barwiący razem ze wszystkimi na początku lub ewentualnie po pierwszej przerwie ale ja lubię te "palone smaczki".
        Zakład Piwowarstwa Domowego BRODAREK

        www.radoslawstolar.pl

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23793

          #5
          ja słód barwiący do naszego portera dodałem dopiero przy filtracji zacieru (kilka godzin spędził osobno w letniej wodzie) - no i zadziałał
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • kopt
            Member
            • 11-2005
            • 44

            #6
            Czyli jak to powinno wyglądać?
            1) zalewam letnią wodą słód barwiący i trzymam kilka godzin
            2) zacieram zgodnie z instrukcją w 64 stopniach (chyba tyle było w przepisie) ALE JAK DŁUGO?
            3) podgrzewam do 73 stopni i utrzymuję temperaturę pół godziny? CZY TAK?
            4) 10 min przed końcem dodaję namoknięty słód barwiący (lub przy filtracji)

            Cz tak będzie dobrze?

            Comment

            • mark33
              Idę po piwo do piwnicy.
              • 04-2005
              • 3283

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopt
              Czyli jak to powinno wyglądać?
              1) zalewam letnią wodą słód barwiący i trzymam kilka godzin
              2) zacieram zgodnie z instrukcją w 64 stopniach (chyba tyle było w przepisie) ALE JAK DŁUGO?
              3) podgrzewam do 73 stopni i utrzymuję temperaturę pół godziny? CZY TAK?
              4) 10 min przed końcem dodaję namoknięty słód barwiący (lub przy filtracji)

              Cz tak będzie dobrze?

              Wygląda dobrze przerwę w 64 *C możesz zrobić 40minut, nie zapomnij o próbie jodowej.
              Pisz wszystkie szczegóły warzenia, łatwiej coś doradzić bądź odradzić
              Powodzenia
              Last edited by mark33; 04-01-2006, 16:42.

              Comment

              • anteks
                maruda
                • 08-2003
                • 10738

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopt
                4) 10 min przed końcem dodaję namoknięty słód barwiący (lub przy filtracji)
                możesz dolać do gotowania wodę w którem moczył sie słód
                Mniej książków więcej piwa

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopt
                  Czyli jak to powinno wyglądać?
                  1) zalewam letnią wodą słód barwiący i trzymam kilka godzin ...
                  4) 10 min przed końcem dodaję namoknięty słód barwiący (lub przy filtracji)

                  Cz tak będzie dobrze?
                  Ekstrakt barwiący robi się następująco:
                  1. zmielony lub drobno ześrutowany słód barwiący zalewasz zimną wodą (może być ciepła, ale i tak po paru minutach wystygnie).
                  2. Przepuszczasz zacier przez filtr (np. kartonowy do kawy)
                  3. Dolewasz ekstrakt do zacieru głównego.
                  Głównym celem takiego postępowania jest ograniczenie spaleniznowej goryczki, z którą łatwo przesadzić, dając nadmiar słodu barwiącego do zacieru głównego. Wrzucając namoknięty słód do zacieru powodujesz, że cała ta operacja traci sens - dodaje się tylko przefiltrowany ekstrakt. Ja jednak nigdy się w to nie bawiłem i daję słód barwiący wraz całym zasypem od początku zacierania.

                  Sporządzany własnoręcznie ekstrakt barwiący można zastapić ekstraktem barwiącym produkcji WES (barwa chyba 7000 EBC, bardzo wydajny), bądź słodem Weyermann Carafa Spezial, który jest produkowany z jęczmienia odłuszczonego i daje mniej nachalną goryczkę.
                  Last edited by Krzysiu; 04-01-2006, 17:43.

                  Comment

                  • Wielki_B
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 1968

                    #10
                    Proponuję, abyś zrobił w miarę dokładnie tak, jak to napisano w instrukcji.

                    Dodanie słodu barwiącego do gorącego zacieru dopiero na krótko przed filtracją ma na celu umożliwienie wcześniejszego dokonania próby jodowej, kiedy to zacier jest jeszcze na tyle jasny, że widać reakcję jodu na skrobia.
                    Gorąca woda ekstrahuje też intensywniejsze posmaki tego słodu, zwłaszcza palone.

                    Nie obawiaj się się zbytniej "paloności", bo zestaw ten ma jedynie po 200 g karmelowego ciemnego i barwiącego, a w końcu ma to być porter i to nie bałtycki.

                    Jeśli jednak nie lubisz paloności, to zrób sobie ze słodu barwiącego "zimny" ekstrakt, jak napisał Krzysiu (w litrze ciepłej, nie gorącej wody) i dodaj go do odfiltrowanej już brzeczki. W tym celu musisz najpierw odcedzić (filtrować) słód barwiący.

                    Comment

                    • kopt
                      Member
                      • 11-2005
                      • 44

                      #11
                      Lubię palony posmaczek. Czyli robię próbę jodową i jak jest negatywna, dodaję słód barwiący, trzymam jeszcze 10 minut i filtruję?

                      Comment

                      • darko
                        Senior
                        • 06-2003
                        • 2078

                        #12
                        Jeżeli lubisz to dawaj całość słodu barwiącego na początku zacierania.

                        Comment

                        • kopt
                          Member
                          • 11-2005
                          • 44

                          #13
                          Nie jestem pewien czy aż tak lubię ;-) Jeszcze przemyślę sprawę. Acha, mam jeszcze strasznie głupie pytanie sotyczące próby jodowej, ale wolę się upewnić. Otóż mam płyn lugola. Zacieranie jest zakończone, kiedy próbka pod wpływek płynu zmieni kolor, czy na odwrót?

                          Comment

                          • Wielki_B
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 1968

                            #14
                            Jeśli lubisz intensywniejszą paloność, to - wsypany do litra ciepłej wody - słód barwiący podgrzewaj stopniowo do 70 st. C. Rozciąg to w czasie do 30-40 min. Po odfiltrowaniu głównej brzeczki uzyskany ekstrakt do niej dodasz. Możesz też wlać słód barwiący do zacieru po uzyskaniu negatywnej próby jodowej, ale pamiętaj, że będziesz go jeszcze podgrzewał do 78-80 st. C, co wyciągnie zeń kolejne "palone".

                            Nie polecam osobom rozpoczynającym przygodę z zacieraniem dodawanie bardzo ciemnych słodów wprost do zasypu z uwagi na problem z przeprowadzeniem próby jodowej. "Starzy" nie robią próby, lecz biorą to "na oko", po wyglądzie zacieru.

                            Zacieranie jest zakończone, kiedy płyny nie zmieniają swojej barwy.

                            Comment

                            • kopt
                              Member
                              • 11-2005
                              • 44

                              #15
                              czy sprawa wygląda tak samo jeżeli próbę robi się przy pomocy płynu Lugola? Pytam ponieważ miałem taki problem przy mojej pierwszej warce: zrobiłem sobie taki orientacyjny teścik na początku zacierania i barwa się nie zmieniła. Trochę mnie to zdziwiło, bo rozumiałem, że "negatywny wynik próby jodowej" to właśnie brak zmiany barwy wskaźnika, a ten negatywny wynik wystąpił zanim dobrze zacząłem zacieranie. Unałem więc, że może trzeba czekać właśnie aż barwa się zmieni i tak zrobiłem. Rzeczywiście jakąś godzinę po ostatniej przerwie próbka zaczęła ciemnieć

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎