Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Verhaeghe, Echte Kriek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kolesław
    Senior
    • 03-2004
    • 1130

    Verhaeghe, Echte Kriek

    alk. 6,8 %, ekstr. ?
    Piwo to długo stało w mojej szafce. Nie jestem miłośnikiem słodkich krieków, ani tym bardziej piw aromatyzowanych, ale i na nie przyszła pora. To piwo nie jest kriekiem na bazie lamica, ale nie jest też z pewnością zwykłym aromatyzowanym lagerem. O ile dobrze rozszyfrowuje, a myślę, że dobrze, napisy w nieznanych mi jezykach, tych co zawsze są na piwach belgijskich kupowanych w Belgii (0,87 euro za 0,25 l), to do 100 l wrzucają 13,5 kg prawdziwych wiśni.
    Efekt zaskoczył mnie. Smak mało piwny, jednak nie soczkowo-orężadowy. Jakby między piwem flamandzkim (kwaśność) a wytrawnym w winem. W aromacie oczywiście wiśnie, a dominuje woń pestki - daje charakteru. Barwa oczywiście wiśniowa ale z rdzawym przebiciem. Nasycenie początkowo duże - bombelki wyskakują nad powierzchnię. Możliwe jest to i zarazem ciekawe dlaczego jest możliwe, że piana opada natychmiast. A, że bąbelki takie żywe, to dość szybko uciekają z całego piwa i z czasem coraz mniej je się odczuwa.
    Dla odmiany warto.
  • Kolesław
    Senior
    • 03-2004
    • 1130

    #2
    Lambica oczywiście.

    Comment

    • grzech
      Senior
      • 04-2001
      • 4592

      #3
      Strona browaru jest po flamandzku. Coś tam jednak da się wyczytać. Jeśli dobrze zrozumiałem jest to piwo czerwone górnej fermentacji, typowe dla zachodniej Flandrii aromatyzowane wiśniami. A ekstrakt spory - szestnastka.

      Comment

      • sibarh
        PremiumUżytkownik
        • 01-2005
        • 10384

        #4
        Aktualna fotka:
        Attached Files
        2800 nowe piwa opisałem na forum
        Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
        Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

        Comment

        • Ramiel
          Senior
          • 11-2010
          • 207

          #5
          Flamandzkie czerwone ale z dodatkiem wiśni. Dominują one w zapachu i smaku, który jednak nie jest słodki ale cierpki, powiedziałbym szlachetny. Piana mało trwała mimo dużego wysycenia.
          Piwo jak najbardziej warte spróbowania

          Comment

          • Oskaliber
            Senior
            • 05-2010
            • 727

            #6
            Kolor: Ciemnobordowy, zahaczający już nawet o brąz. Wydaje się klarowne, choć prawie nieprzejrzyste.
            Piana: Jasnobeżowa, średnio obfita, niezbyt gęsta, dosyć trwała. Opada do paru wysepek.
            Zapach: Wyraźnie winny, oprócz tego oczywiście wiśniowy ale też z lekkimi nutami odsłodowymi zahaczającymi o karmel i nutką kwaskowatą. Zmierza gdzieś nawet bardziej w stronę Flanders Red niż Krieka.
            Smak: Treściwość średnio niska. Na początku minimalna słodycz dalej ze szczyptą takich karmelowych nut, ale zaraz dociera przewyższająca ją, wyraźna, choć nie jakaś ekstremalna kwaskowatość. Ze wszystkim tym współgra mocny smak wiśni. Wszystko dopełniają bardzo przyjemne nuty drewniane. Przez ułamek sekundy przemknęło lekkie żelazo, co potwierdził test skórny, ale zupełnie to nie przeszkadza. Goryczka niska.
            Wysycenie: Wysokie.
            Ogółem: Jak można przeczytać na stronie producenta, nie jest to wcale Kriek na bazie Lambica, ale właśnie Flanders Red Ale, co zupełnie zgadza się z moimi odczuciami. Eksperyment udany, a piwo bardzo przyjemne.
            BeerFreak.pl

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎